Mtes (Scuuba) ton 2005-2006 koiranluut vertautuu 6RR:n koiranluihin? Osanumero on eri ja noi 6RR:n koiranluut löytyy motorcyclespareparts.eu:n mukaan myös 2004 ja 2005 10R:stä.
Pitääkö tuollaiset koiranluut hankkia jos laittaa RR-linkun?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Säätöön ehdottomasti. Jos hinta mietityttää, niin kysäise vaikka viidestä eri paikasta. Ja orkkis ecua kannattaa säätää. Woolich on hyvä.
Harvempi ratakettu hevosten perässä juoksee, vaan lähes aina haetaan kaasunvastetta ja ajettavuutta. Niinsanottua tatsia pyörään. Tämä tuo helppoutta ajamiseen.
Ja tolla kusiaisella kun kurvailet kokoajan rajoittimen lähellä, niin ihan oman mielenrauhanvuoksikin laittaisin seokset kuntoon. Kesän mittaan saattaa tulla muutama mysteeri eteen, niin on ainakin tuo osio hoidettu kuntoon.
Kuten jo mainittu, niin yleensä on parhaiten sijoitettuja euroja nämä!
Braaaaap
Pystyyköhän tuollaisen 2003 6R:n vakio takaiskaria huoltamaan? Tuli ostettua tuollainen ja ajattelin huollattaa alustan kun mukana tulleiden lappujen mukaan ikinä ei olisi alustaan tehty ainuttakaan huoltoa.
Jos laitan crash padit sinne moottorin yläkiinnikkeisiin, niin eikös ne voi ruuvata kiinni ilman sen kummempia manöövereita?
Huoltomanuskassa on koneen kiinnityksille kiristysjärjestys, mutta vaan siinä tapauksessa että on ottanut koko mosan pois.
Tiukassa tuntui kuusiopultti olevan, muutenhan tämäkin juttu olisi jäänyt kysymättä.
H2 SX SE -18
ZX-6R -05
projekti GPz750 turbo -84
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
2005 ZX-6R Voi jumakaut taas tuli oikein tein itse ja säästin.Keulaöljyt vaihdettu; autokatoksessa parin räikkäliinan ja itsevärkätyn vekottimen (jolla saa vedettyä niillä räikkäliinoilla esijännitysholkin alas jotta saa korkit irti), kanssa. Öljypinta mitattu ja kaikki. Tämähän ei PERIAATTEESSA ole mikään amerikantemppu tehdä.
Pari kysymystä jäi nyt jälkeenpäin, yleisen DIY-työkaluihin turhautumisen jälkeen, jäi leijumaan mieleen.
Ekaks, toisen keulaputken onko-se-nyt damper rodin sisältä pullahti ölyn paineesta ilmeisesti riparin neula? Onko normaalia, laitoin sen sinne takaisin mielestäni niin päin kun se tuli sieltä ulos (terävä pää alaspäin). Löysi ilmeisesti reittinsä takaisin kun korkki laitettiin kiinni.Tämä tuli vähän yllätyksenä itselle..
Tokaks, öljyn pinnan taso on tiedossa ja se imetiin oikeaan tasoon. Mutta, kun nyt katson ylhäältä, niin öljypinta jää sisäputken sisäpuolelle. Olisiko öljyä pitänyt saada myös sisäputken ja ulkoputken väliin? Tuohan vaikuttaa kokonaisilmajousen tilavuuteen?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Hmm... Havaintoja keulaputken räjäytyskuvasta; sisäputkessa näyttäisi olevan kaaviokuvassa pieni reikä, mistä öljyä pääsee putkien väliin ja kaaviokuvassa korkissa olevan riparisäätimen tangon alapäässä näyttäisi olevan piirroskuvan epätarkkuudella jonkinlainen terävä osa, neula.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Ota korkki irti männävarresta.
Ruuvaa riparisäädinpuikko korkkiin kiinni.
Ruuvaa riparisäädin täysin auki (vastapäivään).
Ruuvaa riparisäädintä kaksi kierrosta kiinni päin (myötäpäivään).
Ruuvaa korkki kevyesti sormilla männänvarteen kiinni, kunnes riparisäätimen neula pohjaa.
Kiristä lukitusmutteri.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Juuh, toinoin, menikähön se ny sit pieleen kumminkin? Manuaali ei minusta ollut tuossa oikein jämpti, tai sitten ei pää riittänyt kaikkeen; muistaakseni kiersin riparin kiinni, korkki kiinni kunnes ei pyöri vapaasti, sitten ripari täysin auki (omasta ajatuksesta sitten 1/4 kierrosta kiinnipäin), sitten korkin lukitusmutteri kiinni.
Ja nyt kun kävin kokeilemassa niin riparin säätövara on hulppeat 4 kiekkaa, toisessa 4 1/4 kiekkaa.
Onko tuosta haittaa, jos asettaa riparin siihen mihin se oli, eli kiinni ja sitten muistivihosta mitä oli auki?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Palataanpa aiheeseen, kyllä nyt homma meni reisille. Eli uudelleen testauksessa riparisäätimen ruuvit kiertyy pitkälle korkin sisään (seittemän kiekkaa ja yli).Tämähän on aika yksinkertainen keula, niin ei tullut mieleenkään että tässä nyt vois olla jotain sudenkuoppia mistä service manuaali ei mielestäni kerro.
Ok, tässä tulee riparipuikko mukana.
Eivät olleet irti? Mssä asennossa riparisäätö on tässä vaiheessa? Onko väliä?
Ok
Ok
Minä luulin että männän varren yläpää pohjaa korkin pohjaan, ja sitten kiristetään mutta siis ratkaisevaa onkin neulan pohjaaminen alhaalla cartridgen seutuvilla??? Mullahan neula pullahti ölyn mukana ylös männänrarresta, ja se ei sitten ilmeisesti ollut pohjassa asti siinä vaiheessa kun tuntui että korkki ei kierry, kiristin lukituksen tähän. Nyt kun ruuvaan riparia niin säätöruuvi menee sen seittsemän kierrosto korkin sisään, eli painaa neulaa vasta tuossa vaiheessa?
Ok.
Ja kiitoksia!![]()
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Onkos sulla palikat ton näkösiä?
http://racedac.com/org/2005ZX6Rcart.JPG
Varsinkin toi riparisäätimen varsi ja sen päässä kiinni oleva neula.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Riparin säätötanko, alumiinia, pari(?) reikää alapäässä. Kuvassa neula on tangon alapäässä (kiinnikö?), mulla ei kummassakaan riparitangossa tullut neulaa mukana, ainoastaan toisesta se tuli ylös männänvarresta öljyn voimalla, kun pumppas ylös alas, neulassa oli o-rengas.
Kuvassa riparitangon yläpäässä ja riparitagon oikealla puolella on ilmeisesti korkin sisukset (preload, rebound). Näistä ei mulla havaintoa, kun korkki oli kassasssa ja riparitanko kiinni korkissa.
Dave Moss:lla löytyi huoltovideo ja siinä se nopeesti laittaa/näyttää rebound säätimien asetukset korkkeja kiinnitettäessä, samaan tapaan kuin sun ohje tuoss alussa. Tämä on multa jäänyt tekemättä, kun ei Service manuaali minusta siitä maininnut. Mossin videolla se vetää noi rebound-tangot niin nopeasti, ettei pysäytyskuvasta erota onko neulat tangon päässä kiinni vai ei.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
20SSRK-SHO-5-12_a.jpg
https://store.ktechsuspension.com/fr...ace-15576.html
Tollanen SSRK kitti sisällä, siinä näyttää tutulta nuo neulat mitkä näkyy, mutta jousta siinä ei ollut mikä tuli ulos.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Jes, nyt on riparisäätö sellainen kun pitää! Kiitos!
Tietenkin vasta pyörä koottuna voi kokeilla että menikö ne neulat nyt sinne oikeisiin paikkoihin, mutta miksi ei oleisi mennyt, ja korkit auki kokeillessa vaikuttaa riparisäätö kyllä tehokkaasti. Laitoin kolme kierrosta sitä riparia auki asennosta kiinnipäin, kun Motovillen jäliltäkin oli sen verran säätövaraa. Varmaan toi kaks kiekkaa olis riittäny noidenkin neulojen kanssa.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Katselin juttuja omaan zx6r:ään ja pisti silmään toi sun kommentti, että laskit naksuja/kierroksia täysin aukiasennosta kiinnipäin. Ja laskettu määrä on 2-3 naksua. Yleensä kun naksut lasketaan täysin kiinniasennosta aukipäin ja säätö on lähempänä kiinni kuin auki. Mutta noita kittejähän saa shimmattua miten vaan, että ei sellaista yleis-nyrkkisääntöä ole...
Eilen sain mun mopedin taas ajokuntoon. Uudet iskarit on hierottu kiinni. Maanantaina mopedi lähtee Vittaniemelle dynoon, niin saadaan moottoriin sopiva kartta ECU:lle, kun siellä on nyt vakiomoottorin kartta sisällä.
Penkin etureunaa laskin sentillä alaspäin. Eli oisko sitä nyt nostettu ~4cm.
PP-tuningin cliparit odottaa lähipostissa. Niitä pääsee asentelemaan lähiaikoina. Vakiot on nyt kiinni ja niitä ei saa oikein enempää avattua, kun kiristysruuvi jää virtalukon taakse piiloon ja sitä ei saa kiristettyä.
Tilasin just ketjunsäätöpalikat taka-akselia liikuuttamaan. Ne tulee suoraan kiinasta ehkä kk päästä.
Viimeksi muokannut: T1mppa; 12.06.2020 klo 15:50.
Braaaaap