Mitenkäs kun wikipedia väitti että tuo toimii aktiivisena putken resonanssipiirinä ja perhosventtiili vaikuttaa vääntöön alakierroksilla lisäävästi ja sen poistaminen huonontaa vääntöä ja tehoa matalilla ja keskikierroksilla. Pitääkö tuo paikkaansa, eli onko tehoputkella varustettu 05 itse asiassa vähemmän ärhäkkä kuin orkkisputkella? Olen nähnyt väitteitä että se on saastemääräysten täyttämiseen mutta Wikipedian artikkelin mukaan sillä olisi tehovaikuksia. Olisiko jollakulla parempaa tietoa tästä, eli onko tuon puuttuminen ok zx6rn tapauksessa vai onko se taas viritys jossa teho laski 10 prosenttia ja hyödyt jäi saamatta paitsi että putki meluaa?
ZX6R & KTM Enduro
Olisikohan vastaavaa käppyrää Mivv-sliparista 05 ZX6Rssä DB-killer paikoillaan. Siis onko sekin +/- 0, oleellista on että vaikka ei olisi yhtään plussaa, ei soisi olla etenkään miinustakaan. En aio pistää omaan Mivv sliparia mutta harkitsen toisen 05 6Rn hankintaa sen kaveriksi kun meillä on kaksi kuskia, ja siinä sattuisi olemaan slipari ja tuo butterfly valve pois. Eli onko tuo hyvä, ok, vai huono. Olettaisin ettei ainakaan huono kun monet niillä ajaa.
ZX6R & KTM Enduro
Acran pöntön mukana olo joku metalli lipare joka laitetaan servon ruuviin kiinni. Se haluaa aina testata servon äärilaidat. Liparerauta toimii äärilaitoina sille.
Itse otin acran pois ja myyntiin. Orggis takaisin. Ei pönttö vaikuta 600 sessa mitään. Paitsi ääntä.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Murinaa vastaan nyt mitään ole mutta jos setä sininen vie siitä hyvästä kilvet ja vanhan mopon hinnan verran päiväsakkoja, kyllä ahistaisi ja aika ankarasti. Kukkahattusääntöfinlandiassa vähemmän hermoja raastavaa on ajaa mopottimella jossa mopottimessa itsessään ei ole sakottamisen aihetta.
Jos myit sen acran, paljonko sait siitä? Minkähän arvoinen on Mivvin vastaava slipari jos sellaisen moposta pois ottaa 05 6Rstä ja myy? Se style hiilarislipari siis.
ZX6R & KTM Enduro
Terve kaivoin 05 6r:n talviteloilta ja sähköt kenkkuilee...
Eli vilkut ei toimi.
Takavilkku/vilkut palaa molemmin puolen yhtäjaksoisesti(aina sillä puolella minne kytkintä käyttää), mutta edessä ei pala/vilku mitään...
Onko arvauksia mikä tuollaisen käytöksen aiheuttaa
PS.
kävin kuiteski kirkolla kääntyilee kun kerran käyntiin kähti![]()
Palatakseni vielä aikaisempaan viestiin noista etujarruista ku päästää paineet.
En ole löytänyt korjaussarjaa vm 06. Duellin katalogis vain -03 asti ja sama myös parilla muulla nettisivustolla.
Käykö kuitenkin tuo sama etusylinterin korjaussarja uudempaan ?
Edellisien peruja oikein kunnon viriviri. Takana ledit, edessä polttimot. Liitoksia tehty särkemällä abikoja ja käyttämällä sähköteippiä
Sain tänään toimimaan kun suihkuttelin releen kannat kontakticleanerilla ja ilmeisesti toisen etivilkun kontakti ei olut pohjassa(omaa moka, mitäs irrottelee katteita talvella)... Eli nyt toimii niin kuin aiemminkin.
Ainut vaan että jotain perusjännää noissa on kun vilkkuvat niin harvakseltaan. Eikös yleensä ledivilkkujen kanssa käy päinvastoin eli vilkkuvat kuin penteleet![]()
Mä veikkaisin että 03(-04):sessa ja (05)-06:ssa on täysin eri pääsylinteri ja korjaussarja.
Uus OEM päämäntä kaikkineen 06:een: Kawasaki 43020-0012
Eikä hinta oo paha:
http://www.cheapcycleparts.com/products/721772
http://find.partzilla.com/?r=t&s=1&q...0-0012&x=0&y=0
Tai vaikka tuolta:
http://www.cornwallkawasaki.co.uk/sh...iagram&id=1123
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Pitäisi 2009 ninjasta tuota ajoasentoa koittaa parannella ettei joutuisi mopoa vaihtamaan, tavoite olisi saada painoa pois ranteilta, ongelma on jotenkin jalkojen asennossa kun niillä on vaikea tukea mitenkään. Kaikki tuki tulee lähinnä tankkia puristaessa.
Tässä vaihtoehdot,
http://www.dragrace.fi/product_info....ducts_id=12941
&
http://viewitem.eim.ebay.fi/OEM-Rear...496809718/item
Pitäisin jälkimmäistä järkevämpänä kun nuo säädöt näyttävät monipuolisimmilta. Niin ja pituutta 180.
Kokemuksia?
Hoi!
Mites noi eturenkaan laakerit saa irti? Tarvisko tuossa olla joku ulosvetäjä vai miten? 04 vuosimalli.
EDIT: Jaa selviskin kun uskalsi sitä väliputkea "kammeta" tarpeeksi sivuun niin pääsi lyömään vastapuolelta laakerit ulos.
Viimeksi muokannut: ekola; 26.04.2013 klo 14:17.
Ei kenelläkään olis myidä ehjää yläkolmiota -05/-06?
Terv. alumiini halkee äärettömän helposti..![]()
Ostin eilen tällaisen:
karoliinaszx6rleft 275.jpg
Eilisen ajelun perusteella vaikuttaa siltä että kannattaisi vaihtaa eturatas -1 ainakin.
Ehkä jopa -2. Ykkönen riittää tässä tarpeettoman ylös (eilen vetelin motaria ykkösellä ja näytti siltä että tätä ei tarvitse vaihtaa ollenkaan, ja 14000-16500 rpm saavuttaakseeni pitää jo ajaa todella reipasta ylinopeutta, siis ykkösellä) ja autojonoruuhkassa on aika nykivää ajaa 20 km/h kun vaihtoehdot on takarengas pyörii melko lujaa tai moottorijarrutus täpöillä, tai sitten pitää polttaa kytkin siinä puuhassa. Ehkä mieluummin ratas vaihtoon. Vm. 2008:n orkkisvälitykset on aika maksiminopeuden tavoitteluun suunnitellut ilmiselvästi.
ZX6R & KTM Enduro
Pituutta 180 ja ei mahdu pitämään ollenkaan tukea jalkatapeista kun on liian ahdasta?
Itse olen ~182 cm ja ainakin 05:een ja 08:iin mahdun ihan hyvin.
Tosin 05:ssa saa paremmin tukea kun siinä on pyöreät LSL:n tapit (mutta ei säädettävät - ainakaan vielä), kummasti parempi ote niissä kuin orkkistapeissa kun voi jalkaa pitää tapin päässäkin vinottain ilman että luistaa.
Jottei tarttisi jalkoja ihan koukussa pitää, voisi toki omassakin pyörässä vähän säätää taaksepäin, 08 tuntuu hiukan tiukemmalta kuin 05, johtuu ehkä osin orkkistapeista jotka ei tunnu tukevilta. Mutta en oikein usko että 2009 voi olla niin paljon ahtaampi kuin 2005/2006 tai 2007/2008, joten pitäisi 180 senttisen kyllä ainakin tappien säädettävien kanssa saada ihan ok koon puitteissa. 190 senttinenkin näyttää vielä mahtuvan tuohon.
Koeajoin viime viikolla yhden myyjän pyörää jossa oli Lucasin säädettävät tapit ja ei meinannut yltää varpaat
polkimelle kun oli säädetty isolle jalalle ja muutenkin oli jalkakulma selvästi loivempi, joten ainakaan sen kokeilun perusteella, jos on ahdasta, säädettävät jalkatapit kyllä auttaa, ainakin hyvissä tapeissa näyttää säätövaraa olevan suuntaan jos toiseen. Joissakin säädettävissä tapeissa tosin on kuulemma rajoitus että ei voi säätää kuin ylöspäin ja taaksepäin (joissakin siirtyy yksinomaan sekä ylös että taakse yhtäaikaa mikä saattaa tiukentaa polvikulmaa entisestään), eli jos tarvitsee siirtää taaksepäin ja alaspäin tai suoraan taakse mutta ei ylös eikä alas jotta saa jalkakulmaa vähemmän tiukaksi, kannattaa huomioida minkälaiset rearsetit ostaa. Ainakin tuossa koeajamassani 2005:ssä oli säädetty hyvinkin tilavaksi noilla (kuulemma discontinued) Lucas rearseteillä. Pyörän omistaja taisi olla luokkaa yli 190 senttiä, joten siitä voisi päätellä että ei kannata pyörää mennä vaihtamaan kun hänkin pyöräänsä oli hyvin mahtunut. Etenkin kun taitaa olla Kawasakit itse asiassa tilavimpia kyykkypyörävaihtoehdoista.
ZX6R & KTM Enduro
Se 1. vaihde nyt on vaan sporttipyörissä pitkä, koska sillä saavutetaan loppupeleissä paras kiihtyvyys ja estetään pyörän voimakas keuliminen täyskiihdytyksessä. Jos 2piikkiä pienentää eturatasta, niin se on aivan varma että sitten kutosvaihde on melko lyhyt maantielle.
Kawasaki ZX12R B1
EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R
No meillä on myös 2005 ZX6R 636 ja sen välitykset on speksien mukaan orkkiksena -1 verrattuna 08:iin. Tykkäsin että sen välitykset on erittäin sopivat. Ja 636 moottorista huolimatta se ei kyllä keuli ainakaan minulla pelkällä kiihdytyksellä (vaikka aika lailla olen siitä vääntänyt muutaman kerran, keula ehkä hieman kevenee, mutta ei se keuli sen enempää kuin ei minun metsä-Kotarikaan keuli ilman pomppua), ja siinä kierrokset on paremmin tehoalueella maantiellä (esim. kutosvaihde 130 km/h oli n. luokkaa 7000 rpm mikä on sopiva, koska noilla rpm:llä riittää jo vääntö kohtuullisesti ohituksiin ilman pienemmälle vaihtoa). Voi olla että -2 on liikaa, mutta -1 (tai hieman isompi takaratas) voisi olla sopiva. 08:n ykkönen on lähinnä 05:en kakkonen ja jos molemmat kaasuttaa kaiken auki, 08 jää, tuli eilen testatuksi käytännössä - näin jyrkällä ykkösellä alkukiihdytys nollasta eteenpäin on aika laiska. Metsä-Kotarikin kiskaisee enemmän vaikka on 250cc ja hevosvoimia vaan murto-osa.
Tosin en tiedä minkälaisilla kierroksilla maantiellä olisi tarkoitus kruisailla, kun olen ajatellut että 7000-10000 on ihan sopiva etenkin moottoritiekäyttöön - 7000 normaalisti ja 10000 jos haluaa ohi. Satasen tiellä jotta saan yli kymppitonniin tuon 08:n, joutuu ajamaan ykkösellä ja nelosta isompaa vaihdetta ei oikein voi vaihtaakaan. Ja kehäteillä ei tarvi oikein kakkosta isompaa vaihdetta. Jotta pääsee moottorin vääntöhuippuun, pitää ajaa ykkösellä _ja_ ylinopeutta.
Ei se sellaisenaan huono ole, mutta se on vaan saman tyyppinen kuin meidän vanhassa ex-97 ZX6R:ssä kun tuo 05:en välityksiin kerkisi jo tottumaan ja tykästymään. Minulle on aika sama että meneekö pyörä sitten kuutosella 280 vai 250, kun tuskin ajan sillä paljon yli 200 koskaan - kiihtyvyysoptimointi sopii paremmin jokapäiväiseen käyttöön..
ZX6R & KTM Enduro
Kyllä 7000-10000rpm on aika helvetisti ns. normikäyttöön. Motarilla kyllä, mutta en nyt silti ole millään joutunut 10000rpm vinguttamaan ripeässäkään matkanteossa. Kieltämättä tossa on tosi pitkä ykkönen kusiaiseksi mitä gearing commanderia katselin, 14000rpm ykkösellä vastais 120kmh takarenkaan pyörintänopeutta. Kutosella 14k olis 250kmh. Jos -2 eteen niin 14k kutosella onkin alle 220kmh. Eli melkoista huutoa kävisi kone jo 130km/h nopeudessa. 280 ei kyllä kusiainen kulje(muutakuin mittarinopeutta) oli sama mitkä välitykset siellä on, mutta tuollainen -2 edessä jo oikeastikin loppuu kesken, mutta eihän sillä ole sinänsä väliä jos ei lentokentällä ajele. Kone vaan tupppaa ripeässä matkanteossa käymään melko korkeilla kierroksilla.
Tuossa 05/06 mallisessa taas on huomattavasti lyhemmin välitetty ykkönen, mutta pidemmin välitetty 6. Eli se on ns järkevämmin välitetty. Eli ei oikein voi verrata, jos sen 08 välittää ykkösvaihteella vanhempaa vastaavaksi niin sitten taas kutosella kierroksia on huomattavan paljon enemmän.
-1/+1 tai vastaava voi olla ihan hyvä muutos, mutta -2 eteen on jo aika radikaali.
Viimeksi muokannut: SMRacing; 26.04.2013 klo 19:40.
Kawasaki ZX12R B1
EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R
Oli ajatus hukassa ja laitoin ohjausiskarin kiinni. Meni vain kiinni vähä liiankin hyvin. Prkle.
Saatta olla hyvin pian myynnissä liput hitaaseen alastarolle 18. ja 19.5. + paikka Ajotaito II:n.![]()
Tänään tuli laitettua tähän -04:ään 08:n mittaristo. Hommahan siis perustuu tähän adapteriin.
Telinettä joutu snadisti modaamaan, muttei mitään isompaa (05-06 on ihan vanha pois uusi tilalle). Parantuneen ulkonäön ja analogisen rundimittarin lisäksihän tässä saa kaupan päälle speedohealerin ja vaihdenäytön. Joku voisi siis sanoa, että säästää 200e kun ei tarvitse erikseen ostaa ;) 55e tuosta adapterista joutuu maksamaan ja mittaristo oli iipeistä about 150e posteineen. Kilsat on muutettu myös oikeiksi.
09-12 mittaristo käy myös, mutta siinä vihreä alue on vähän turhan ylhäällä näihin 636 ajatellen.
Vielä pitäisi vaihtaa valkoiset ledit taustavaloihin, kun tässäkin mittarissa on jostain syystä se kawasakin oksennuksenvärinen.
Viime syksynä haaveilin tuota samaa kans, sais mittaristot siistimmän näköseksi.
Saat sitten jeesailla kun tulee taas ajankohtaseksi täälä pääs.![]()
Millaiset minivilkut/katevilkut sopii 04 ninjaan? Aika karmeet ne reijät, joissa vakkarivilkut lepää. Laittakee kuvia ja vinkkejä![]()
Vaikkapa tällaisten kanssa menee sitten ihan mitkä tahansa.
Itselläni on sitten taas flushmount-vilkut mallia nämä ja rehellisesti sanottuna jos haluaa, että joku näkee päivänvalossa kääntymisesi niin nämä ei näy kyllä yhtään mihinkään. Pyörässä nämä näyttää jotakuinkin tältä