Onko -90 mallisessa ZZR600:ssa automaattinen- vai manuaalinen nokkaketjun kiristin? Käsitykseni mukaan alkuperäisenä on automaattinen mutta jotkut ovat vaihtaneet manuaalisen kiristimen tilalle?? Kumpaa suosittelette? Millaisilla kilometreillä olette vaihtaneet nokkaketjun? Ketjun hinta 40€ ja kiristin 140€, jälleenmyyjältä. Mistä olette itse ostaneet ja mitä osista maksaneet?
Honda CBR 929RR <- Honda VTR 1000F Firestorm <-
Honda CBR 1100XX Blackbird <- Honda CBR 1000f <- Kawasaki ZZR 600 <- Honda MBX 125F
Automaattinen siinä on, mutta miksi se pitää vaihtaa. Kiristin on rakeenteeltaan vain tappi jota jousi painaa laahainta vasten ja tapin kyljessä on "räikkämekanismi" joka estää tapin painumisen sisään päin eli ketjun löystymisen. Kiristimessä ei siis ole öljynpainetta kiristämässä ketjua. Itse en ole kuullut että niihin olisi vaihdettu kiristimiä. Laahaimet niissä toki kuluvat ja ne saattaa joskus joutua vaihtamaan.
Ketjun vaihdon takia joutuu sitten moottorin purkamaan jos siihen vaihtaa alkuperäisen, joka on valmis lenkki. Siihen ilmeisesti on saatavana liitettävä nokkaketju mutta se maksaa varmaan tuplasti tuon alkuperäisen hinnan.
Entiseen Zetoriini (vm. -93) vaihdoin ketjun kun jouduin avaamaan moottorin kakkosen siirtäjän vaihdon takia, muttei ketju ollut juurikaan venynyt Haynesin ilmoittamasta alkuperäismitasta. Niin, kilsoja taisi olla noin 70 tuhatta.
ZZR 1400 ABS -07
ZX-9R -03/-04
ZZR 600 -93
ZZR 500 -90
RD 125 DX -77
Tilasin vuosi takaperin GPZ500S :n ketjun ja kiristimen jenkeistä, ja sieltä sain rahteineen molemmat alle suomen kiristimen hinnan ;) Eli kannattaa (jos ei heti tarvii saada) pitää tuo jenkkilä mielessä. Toinen näppärä paikka oli Cradley Kawasaki tuolla Briteissä. Sielä saa rahdeiltaan edullisemmin, mutta tuote hiukan kalliimpi. Siltikin jäät reilusti alle suomen hintatason. Ite tilasin aika kasan kaikkee kamaa sieltä ja säästin jokusen sata euroo. Ainoa miinus oli se, että rahan joutu laittamaan ekalla ostoskerralla "tilisiirrolla", joten oma jännitysmomenttihan siinä tietty oli. Mutta kaikki toimi kuitenkin kuin junan vessa!(KawaZZR600 @ Heinä. 31 2006,13:57) kirjoitti
HD Electra Glide Ultra Limited
Tempore Nihil Sanat