Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 43:een 43:sta
  1. #31
    Lainaa (Inkku @ Elo. 18 2006,13:24) kirjoitti
    vanhan mallin laivalla menee se 36h ja uudella n.26h.
    mihis laivaan sul o tiketit?
    Oli varaus uuteen, mutta nyt on liput vanhaan...
    Just eilen puhuin virkailijan kanssa ja hän kertoi, että kaikki ajaa samaan 36 h aikaan, niin vanhat kuin uudetkin. *Eli kun alunperin lähtö piti olla 6.9. klo 03.00 Saksasta, niin nyt se onkin 5.9. klo 19.00 ja silloin on Hansa-laiva vuorossa. Hintaan ei vaikuttanut mitään.
    Näkyy nuo aikataulumuutokset päivitetyn myös Ferrycenterin sivuille.
    "Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos tiellä välillä vauhti nouseekin, vaikka sitä enemmän mitä mukavampi tie, ja yhtä hyvin silloinkin, jos tie on yksitoikkoinen, ja jos on mukavia näkymiä, ajetaan hiljalleen." (Keijo Virtanen: Tielle tuuleen)
  2. #32
    aika omituiselta kuulostaa...noh,kaippa ne sit myöhemmin rupee pistää enempi pökköä pesään
    04 Buell xb12s

  3. #33
    Lainaa (JyrkiJ @ Elo. 18 2006,13:59) kirjoitti
    Näkyy nuo aikataulumuutokset päivitetyn myös Ferrycenterin sivuille.
    öö, minne sinne? puusilmä ei löytänyt?

    aikataulut -sivulla oli näin:

    Uudet laivat kesä ja syksy 2006
    Helsinki Travemünde
    Päivä 1 klo 18.00 Päivä 2 klo 20.00
    Päivä 4 klo 18.00 Päivä 5 klo 20.00
    Jne ...

    Travemünde Helsinki
    Päivä 3 klo 03.00 Päivä 4 klo 07.00
    Päivä 6 klo 03.00 Päivä 7 klo 07.00
    Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
    minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
  4. #34
    Eipä ole Ferry Centerin sivuille mitään uutta aikataulua päivitetty.
  5. #35
    Euroopan reissu kohta edessä ja soitin Finnlinesille, uuteen nopeaan laivaan kun oli tarkoitus mennä. Sanoivat, että myöhästyy edelleen uusien laivojen tulo linjoille. Näillä näkymin ovat ajossa 18.9 muistaakseni.
  6. #36
    Lainaa (pozo izquierdo @ Heinä. 05 2006,21:45) kirjoitti
    Nyt sitten neuvoja kysymään Euroopan viisailta:

    Milloin ja mitä reittiä lähtisitte itse (H:gistä tai Turusta) liikkeelle, jos tavoitteena olisi olla sunnuntai-illaksi Frankfurtissa?

    Taustoja:
    Via Baltica (ja sen kiertotiet) ovat tuttuja Kaunasiin asti, mutta Puolassa en ole ajanut.
    Ruotsin läpi en myöskään ole ajanut.
    Tavoitteena olisi päästä mahdollisimman sujuvasti keskieuroopplaisten lomakuukaudesta ja viikonlopusta huolimatta Frankfurtiin. Kilometrien / kokemusten keruu ei ole pääasia, molempia kertynee ihan riittävästi rapakon takana.
    Ruotsin laivayhteyksiä en ole vielä edes kysellyt, lieneekö siellä kovastikin tunkua. Tallinnaan yhteyksiä ei tarvinne varailla, sinne tuntuu pääsevän.

    Etukäteen kommenteista kiitollisena

    t. pozo

    Puolassa on kuulemma todella surkeat tiet... Joten olisko ruotsinkautta parempi...
    F = dp / dt
  7. #37
    Finnlinesilla on jo ainakin yksi uusi laiva liikenteessä Helsingin ja Travemunden välillä, aikataulusta en tosin tiedä.

    Joku kaverini kertoi että ajaisivat ainakin toistaiseksi samalla aikataululla kuin vanhemmat Hansa-laivatkin, mutta tämä tieto ei ole faktaa.
  8. #38
    Lainaa (Gari @ Elo. 20 2006,10:33) kirjoitti
    Joku kaverini kertoi että ajaisivat ainakin toistaiseksi samalla aikataululla kuin vanhemmat Hansa-laivatkin, mutta tämä tieto ei ole faktaa.
    Kaverin kertoma pitää paikkansa.

    Esim. huomenna maanantaina lähtee laiva kohti Saksaa klo 20, ja on perillä ke-aamuna klo 7.
  9. #39
    Se on toisaalta helkutin hyvä aikataulu mun mielestä, mitäpä sitä muuttamaan.

    Jos se on voimassa kesällä 2007, se käy mulle hienosti.
  10. #40
    Myyvät vanhoja pois samaa tahtia kuin uusia tulee.
    Ainoo ero taitaa olla, että uudet laivat ottaa enemmän matkustajia.
    Pojat ajaa mopoilla
  11. #41
    Näin varmaan näkyjä, kun kirjoitin aikataulumuutosten päivittyneen Ferrycenterin sivuille (eli todennäköisesti katsoin siis kuitenkin vanhojen laivojen aikataulua...).
    Faktaa kuitenkin on se, että kaikki ajavat nyt saman aikataulun mukaisesti.
    "Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos tiellä välillä vauhti nouseekin, vaikka sitä enemmän mitä mukavampi tie, ja yhtä hyvin silloinkin, jos tie on yksitoikkoinen, ja jos on mukavia näkymiä, ajetaan hiljalleen." (Keijo Virtanen: Tielle tuuleen)
  12. #42
    Ferry Centeristä kuultua:Uudet laivat aloittavat 15.09. ajamaan netissä olevan aikataulun mukaisesti, siihen saakka ajavat Hansa-laivojen aikataulun mukaisesti.
  13.  
  14. #43
    Eilen sanoin, että laivat ajavat vanhan aikataulun mukaan, mutta..

    Tänään piti lähteä uudella laivalla reissuun klo 20, ja olla perillä keskiviikkoaamuna Saksassa. Aamulla soittivat Ferrycenteristä, että "Ehditkö satamaan tänään klo 15? Laiva lähtee neljän jälkeen, ja on Saksassa tiistai-iltana 23-24." Sanoin, että mikäs siinä, jos maksatte ti-ke yön majoituksen Saksassa - eivät suostuneet, mutta yllättäen paikkoja löytyi vanhasta Hansa-laivasta, joka lähtee tänään klo 20 ja on keskiviikkoaamuna perillä.

    Hyvä näin, mutta aika erikoista on ollut nämä uusien laivojen aikatauluhässäkät. Aiempi aikataulu varmistettiin vasta viime viikolla, ja sitä edellisen aikataulun mukainen lähtö oli klo 16 jne. Pieni pelko persiissä kuitenkin: niinkuin ketjun alussa oli, osa ei päässyt laivaan ollenkaan.

    Vaikuttaa siltä, että uusi laiva on alkujansa ylibuukattu, ja nyt sitten selvitellään kuka mihinkin paattiin suostuu astumaan.
    Mutta en valita, kohta kuitenkin .



Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12