Mikähän mahtaa olla syynä kun Fireblade (-92) on alkanut satunnaisesti aivastelemaan kylmänä? Kun koneen aamulla starttaa, saattaa laite heti käynnistymisen jälkeen aivastaa kerran tai pari. Koneesta kuuluu ikäänkuin pieni sihahdus, jonka arvailen tulevan kaasareista. Käynti on muuten hyvää ja sitä esiintyy vain kylmäkäynnistyksissä.
Mistä tämä voisi olla oire ja onko kenties syytä huolestua?
Honda CB 900 Hornet '07
Itselläni oli VFR:ssä samanlaisia oireita ja vika löytyi siitä, että yhden kaasarin kurkusta oli irronnut synkronointiputken tulppa. Laitoin tilalle letku-ruuviviritelmän eikä enää ole aivastellut.
Mulla ihan sama homma kuussatasessa ceebbarissa... kylmänä aivastaa kerran tai kaksi. Muuten ei mitään onkkelmia
En ole jaksanut sitä ainakaan murehtia. Tietenkin jos asia on helppo hoitaa niin korjataan sitten pois.
Alku aina kankeaa, lopussa kiitos jos seisoo...
p*rskules, mulla sama homma. Pyörä on PC31 cebari. Pyörän ostettuani sitä "TSIH" -ääntä aikani ihmettelin mutta nykyään pidän sitä asiaankuuluvana.
Synkronointiputki? Pitänee selata korjausopasta ja koettaa palauttaa mieleen että mikäs se olikaan. Postaa T£M£ palstalle kommentti jos sait korjattua.
"My final offer is this: nothing"
-Il Bastardo-
Se on se `putki`johon synkronointimittarin letku kiinnitetään kaasareita synkatessa. Löytyy sieltä imukaulasta. Kaasarin ja sylinterilohkon välistä.(fiuri @ Heinä. 05 2006,00:10) kirjoitti
Superbike #7
Sinänsä hauska yhteensattuma, että pyörä kävi juuri kaasareiden synkkauksessa ja huoltomies mainitsi että juurikin kyseinen kumitulppa puuttui. Olivat laittaneet sellaisen paikalleen.
Tosin mielestäni tämä aivastelu on alkanut esiintymään vasta säädön jälkeen. Ei esiinny jokaisella kylmäkäynnistyksellä, eikä silloinkaan aivasta kuin 1-2 kertaa.
No, ilmeisesti tuo ei ole kovin vaarallista, joten eiköhän tuon kanssa pysty elämään. Muuten kone kehrää todella nätisti.
Honda CB 900 Hornet '07
kyllä se yskii jos vierasta ilmaa vetää ohi kaasareitten![]()
ei aina voi voittaa ei edes joka kerta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
just joo, nyt tiedän&muistan. pitääpä kurkkia onko ne letkunpät vielä paikoillaan.(Nitrous @ Heinä. 05 2006,01:10) kirjoitti
"My final offer is this: nothing"
-Il Bastardo-