Näin pekkaspäivänä päätin tehdä kunnon kävelylenkin ja kiersin tsekkaamassa koko listan. Kaikki muut parkit paitsi juuri nuo Ympyrätalon ja Vaasankadun olivat auki. Pohjois-Espalla kylläkin oli juuri prätkäparkin kohdalla siirtokehotuskyltit toukokuun ajaksi ja työmaa-aidat, vaikka normaaliin tapaan varsinaisista töistä ei näkynyt jälkeäkään. Muut parkit sitten olivatkin jopa lähes täynnä pyöriä
.
Z900 '20
Eihän toi parkkilupa oo kuin 23e /kk eli n 80senttiä/päivä. Ei ny kauheen kallista mielestäni...
You make me sick i make music
Onkohan noita motiparkkeja missään kartalla? Eikö esim. Google mapsiin saisi semmoisen tehtyä, vai onkohan joku jo tehnyt?
Ja itse itseäni korjaten, joku on ainakin pari parkkia googlemapsiin laittanut. Jos olisi itsellä enemmän aikaa, niin voisin koittaa lisäillä lisää / opetella lisäämään.
mp-parkit.jpg
Löytyy kaupungin sivuilta: https://www.hel.fi/static/liitteet/k...intipaikat.pdf
Suzuki GSX 750 F 2003
Honda CB 750 K 1977
Vähän off-topikkia. Pari päivää sitten pysähdyin Karuselli-kahvilaan kahville ja ajoin sisäänkäynnin eteen. Pois lähtiessäni huomasin, että Palmian kaveri oli just laputtamassa mun mopoa mutta ehdin väliin eikä kaveri ollut vielä ehtinyt tulostaa lappua. Rupesin ystävällisesti juttelemaan kaverin kanssa ja kysyin syytä miksi oli laputtamassa. Alue on yksityisaluetta ja sitä koskee aluepysäköintikielto. Kaveri kertoi että kieltomerkki on Merisatamanranta-kadun varrella mutta myönsi että se on sen verran likainen ettei sitä helposti huomaa. Vieressä ollut auto sen sijaan oli jo laputettu. Tällä kertaa kävi hyvä tuuri.
Ei siis kannata pysäköidä Karusellin pihalle.
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
Screenshot_20200326-184339_Maps.jpg
En tiedä, milloin google aineisto on päivittynyt, mutta kieltomerkkejä riittää.
Kai sieltä joku pysäköintiratkaisu löytyy, jos enemmän ihmettelee.
...löytyyhän tietty muitakin kahviloita...
Kokeile hakua Carusel nimellä. https://carusel.fi/
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
(Siirrän tän mun huutelun tähän threadiin tuolta omastaan. Tajustin vasta että tässä oli samaa aihetta jo jaariteltu pidempäänkin)
Stadin prätkäparkit näyttäis kutistuvan vuosi vuodelta ja yksittäisenä ihmisenä palautteen jättäminen on ilmeisen tehotonta. Oon jättäny useana vuonna viestiä ilman mitään hyötyä. Pitäiskö motorisoida joku isompi viestitulva kaikkiin kanaviin samaan aikaan jos se tehoais paremmin?
Ainoa muutos mitä omalla toiminnalla oon prätkäparkkeihin saanu on kun yhtenä vuonna otin veitsen ja leikkasin prätkäparkkimerkin päältä muovit pois kun kevät oli jo pitkällä ja parkki yhä kiinni. Helpotti elämää mut seuraavana talvena eivät enää jättäneet merkkiä siihen ollenkaan...
Perusjuttu on varmaan monille tuttu: Helsingissä moottoripyörää varten pitää hankkia asukaspysäköintitunnus joka maksaa saman 30e/kk kuin autoillekin vaikka tilaa menee huomattavasti vähemmän. Ei se nyt maailman isoin raha ole mutta hyvinkin ärsyttävä summa maksettavaksi siitä ettei järkevää paikkaa ole aina edes saatavilla saati että se hinta olis suhteutettu tilankäytön mukaan.
Alueesta riippuen ongelmaksi muodostuu myös narkkien loputon ilkivalta. Pyörät saa yleensä olla suht hyvin rauhassa kun ne on näkyvällä paikalla isossa nipussa mut sit kun niitä aletaan pujottelemaan kaikkiin pieniin varjoihin ja koloihin kun muualle ei järkevästi saa niin ne nilkit kiinnostuvat niistä myös. Itsellä meni viime vuonna loppukausi pilalle kun joku koitti varastaa ajonestolaitteella varustetun ducatin ruuvimeisselillä ja vasaralla tässä Kallion suunnalla. Vakuutusyhtiö sai siitä 4000e laskun. Nyt pyörä oli ekan yön ulkona ja joku oli jo käynyt nostelemassa pressua ja kattomassa mitä alta löytyy... Kaverilla muutaman korttelin päässä kans vastaavia ongelmia useamman vuoden aikana. Oikeastaan kerta tai kaks per vuosi.
Veisin oman pyöräni Vaasankadun prätkäparkkiin tonne parin korttelin päähän mutta se on näköjään kutistettu viime vuosien isommasta alueesta vain kuuden pyörän parkiksi. Eihän sinne pyörä mahdu kun ei ole viime vuosina mahtunut niille isommilelkaan alueille. Bonuksena vielä tälle vuodelle et se parkki on siirretty toiselle puolelle katua puiden alle. Saa penkin kivasti vähän tahmeammaksi siellä.
Jos porukka jaksais pommittaa Helsingin kaupunkia vähän isommilla palautetulvilla niin ehkä asioihin tulisi edes pieni muutos? Org liikkeelle ja lisää prätkäparkkeja pitkin kaupunkia, kiitos.
En mä nyt pidätä henkeä tän suhteen mutta laitoin itse juuri palautetta ja jos sinne tulis useita viestejä samasta aiheesta niin ehkä joku joutuis edes vähän miettimään tekemisiään.
Palautelomake: https://www.hel.fi/helsinki/fi/kaupu...aikuta/palaute
Olisko vielä jotain muita kanavia minne huudella? Bittiavaruudessa kukaan ei kuule huutoasi niin viestiä vois tehostaa muillakin rintamilla.
Oman kapeapantaisen näkemykseni mukaan tässä voittais kaikki. Autoilijoiden etuna olis parkkipaikkojen määrä kun auton mentäviä koloja ei varata yhdelle pyörälle, moottoripyöräilijät sais menopelinsä parkkiin järkevään paikkaan, vakuutusyhtiöt säästää kun vähemmän ilkivaltaa ja poliisillakaan ei mene aikaa turhiin rikosilmoituksiin. Jne. Kaikilla olis kivaa ja fantsua jos byrokratia olis järkevää.
Puuh. Kiitos ja anteeksi![]()
Oman pyöräni pysäköinti Kalliossa maksaa 744e vuodessa, eli tallipaikka asukashintaan.
Alkaa tuntua vakuutushinnan kilpailutus koomiselta. Se on kuitenkin noin kolmasosa pysäköinnin hinnasta.
Voin allekirjoittaa suunnilleen kaiken tuosta freqin tekstistä. Tilanne on Kalliossa erittäin huono. Kauempana keskustasta asukaspysäköinnin hinta puolittuu, tai jopa loppuu kokonaan riippuen hoodista.
Kadulla ei enää juuri tee mieli pitää. Omakin pyörä kaadettiin pari vuotta sitten, ja kuva siitä oli ollut facebookissa vuorokauden ennen kuin itse huomasin asian. Joskus on kaadettu kaikki kadun pyörät kerralla.
Se Ympyrätalon parkki oli ihan kohtuullinen, mutta sekin loppui moneksi vuodeksi kun tuli nyt se työmaa. Nykyinen korvikeparkki siellä rannalla on hevon kuusessa kirkolta katsoen. Joskus soittelin sinne pysäköintiin ja kyselin että mikä meininki. Niillä on aivan oma logiikka avata parkkeja siellä. Parkkien avaus on kytketty katujen lakaisuun keväisin. Kallion parkki esimerkiksi avataan, kun koko kaupungin alue on katuharjattu ja pesty keväisin. Eli Kallion parkin aukaisu riippuu Käpylän katuharjauksesta. Byrokratian logiikkaa. Jos Käpylässä on katujen puhdistus kesken, niin ydinkeskustan parkkeja ei voi avata. Katujen puhdistus etenee kaupunginosittain etelästä pohjoiseen, ja kestää kuukauden-kaksi alusta loppuun.
Freq, mulla on tallipaikka kirkon hoodeilla, mihin saattaisi periaatteessa mahtua toinen pyörä. Täytyy kysyä vielä isännöitsijältä, olisiko se ok. Sopimus koskee koko ruutua, mutta eihän näistä tiedä. Se, että pysäköinnin hinta on sama autolle ja moottoripyörälle, on avointa vihamielisyyttä moottoripyöräilyä kohtaan Helsingiltä kieltämättä, mutta katupysäköinnin hinnassahan ei ole enää kyse käytetystä katutilasta, sillä sähköauto saa 50% alennuksen vielä. Eli Tesla Ässän pysäköinti kadulla maksaa 15e/kk, ja piikki-Vespan 30e/kk. Alkaa aina hymyilyttää, kun vihreät puhuvat että kadut täytyy saada vapaiksi pysäköinnistä.
Exät: Honda ST70,SL125S,CB125T,CB125TD,MTX125R,CB250RS,CB250N, CB400N,FT500,CB750K,VF750F,VFR750F(2),CB900F,VF100 0F2,CBR1000F(4),CBR1100XX(2).Yamaha DT125MX,DT125R,RD125LC(2),RD250LC,RD350LC(2),XJ750 SECA,XJ900.Kawasaki Z500, GPZ900R(2),GPZ1000RX.
Tänks, mä koitan täs löytää jotain lähempää kurvia mut jos ei natsaa niin pitänee olla yhteyksissä. Mulla myös se et prätkä viettää osan kesästä usein ruotsissa tai saksassa ja talveks sille on jo olemassa lämmin paikka niin sekin vähän jarruttaa näitä asukasparkin tai ymprivuotisen tallin maksamishaluja. Oma asukaspysäköintialueen rajat osuu vielä hankalasti tähän kurviin niin et alueen sisälle jää lähistöllä vaan jyrkkiä mäkiä, varjoisia kujia ja narkkien suosimia alueita.
Mut puolikas parkkiruutu kurvin suunnalta kiinnostais kyllä jos voi käyttää joustavasti osan kautta.
Onko siinä Pasilan poliisiaseman vieressä Pasilanraition jalkakäytävällä joku epävirallinen/virallinen mp-parkki kun siinä muutaman kerran nähnyt pitkän rivin moottoripyöriä? Vai onko ne takavarikoituja prätkiä![]()
Eka stintti foorumilla 2004-2016. Nyt part 2: 2020 -> ?
Svenska Teaternin kohdalla ollut prätkäparkki on poistunut käytöstä.
Kannattaa laittaa palautetta Hki virallisille fiskaaleille näistä parkeista. Olen tätä itse tehnyt ja saannut sieltä ihan asiallista palautetta.
Triumph Speed Triple 04 - Honda CB 500 -03
Eikös se vain vaihtanut Manskun toiselle puolelle, kaivopihan kohdille? Siitä ainakin itse löysin virallisen mp-parkin vielä joku vko sitten
Kuva
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Ja Bulevardin Erottajan päädyssä on kanssa mopoparkki. En vain kuollaksenikaan muista onko tuo Bulen parkki ollut käytössä samaan aikaan kuin Teatterin parkki oli, eli onko siirretty vain toisaalle vai onko parkit vähentyneet?
1835
Bulevardin Erottajan päätyyn tuli parkki siinä vaiheessa, kun Teatterin parkki tippui katuremonttien vuoksi pois.
Annankadulla Ruttopuiston prätkäparkki on käsittääkseni ainakin toistaiseksi pois pelistä, siinä tekevät jotain isompaa remonttia.
Linkki karttapalveluun, jossa näkyy mm. tuo Ruttopuiston parkki: https://kartta.hel.fi/?link=bbizcZ
MT-09 SP -24
Kannoin korteni kekoon ja laitoin Helsingille palautetta. Esim. Kruununhaassa ei ole yhtään moottoripyöräpaikkaa. Päivän parkkeeraus maksaa yli 50 euroa, mikä on ihan ryöstöhinta. Yleisesti ottaen hyvä pistää kunnolla palautetta menemään myös Helsingin parkkitilanteesta. Siellähän koko ajan vähennetään paikkoja samalla hintoja korottaen. Vastaukseksi tulee kaiken maailman lätinöitä markkinaehtoisuudesta. Kuitenkin kaupungin toiminta nimenomaan on sitä, että tarjontaa keinotekoisesti supistetaan.
Sitä ne vihreät saa aikaan.
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!
CBR 600 F -93 -> Busa vm. 2000 -> GSX-R 1000 K4 -> Daytona 675 -07 -> Fireblade -08 -> Busa -08 -> GSX-R 1000 K6
Nostetaas hiukan vanhaa kun saattanee muillekkin olla ajankohtainen taas.
Helsinkin kaupungin nettivisuilta löysin tälläisen kartan: https://kartta.hel.fi/?link=a3UaZK
Onko kukaan huomannut, että pyöräparkit jo voimassa eli tuotu merkit?
Oliko myös niin että pyöräparkeilla pysäköinti ilmaista ja aikarajatonta? lähinnä mietin töihinmenoa hki keskustaan ja työpäivä 8h pituinen.
On ilmaista ja rajatonta.
Huomasin, että Manskulla siinä mäkkärin edessä oli merkit jo pari viikkoa sitten.
Rautatieasemalla siinä pääoven edessä on merkit vuoden ympäri. Siitä taksiaseman mp-parkista en tiedä, mutta merkit tuotaneen seuraavan parin viikon aikana, jos eivät jo ole paikallaan.
GSF 600S K4 (2022-)
Onko täällä kenelläkään autoa ja pyörää asukaspysäköintiluvalla?
Kyselin kaupungilta niin sanoivat vain että molemmat voi liittää yhteen lupaan, mutta vain yksi ajoneuvo voi kerrallaan olla parkkeerattuna. Lupia myös annetaan ilmeisesti vain 1 per henkilö, joten miten olette tämän ongelman ratkaisseet?