Tulokset 1:stä 4:een 4:sta
  1. #1
    Pyörän etupää tuntuu lyövän käsille ajoradan poikittaisissa paikkauksissa yms. kohdissa...jotenkin tuntuu siltä, että iskunvaimennus ei ole enää parhaassa tikissään. Jarrutuksessa iskarit painuvat melko syvälle, mutta eivät pohjaa. Antidive muuttaa käytöstä vain vähän.

    Olen muutellut ilmanpainetta 0,2-0,3-0,4 bar siten, että pyörä on ollut takapään huoltopukilla. Paras arvo noista on tuo pienin...läpilyönnit eivät tunnu kovin voimakkailta.

    Olen keskustelupalstoja selaamalla tullut siihen tulokseen, että etuiskareiden öljynvaihto olisi sopiva seuraava toimenpide. En tiedä, milloin ko. öljyt on edellisen kerran vaihdettu.

    Meneekö vaihto tässä pyörässä pelkästään:
    - kuusiokolo-tyhjennysproppu etupumpun sivusta (akselitapin yläpuolella) auki
    - pumppausta, että iskarit tyhjenevät (auttaako tyhjenemiseen, jos yläpäästä päästää vähän paineilmaa)
    - etupyörä ilmaan ja iskarien yläpäät auki
    - uutta öljyä (olisiko 10W vaiko 15W sopivaa) yläpäästä sisään ohjekirjan antama määrä (0,37 ja 0,36 dl)
    - yläpäät kiinni ja jälleen pumppausta
    - paineistus esim. 0,2 bar

    Pitääkö paine säätää etupyörä ilmassa eli iskari pisimmillään ilman kuormaa..??

    Mikä on täyttömäärää vastaava mitta ylhäältä alaspäin mitattuna..??
    Don`t call me, I call you...

    VFR750, nuorekas kaks`kymppinen
  2. #2
    Järjestys on seuraavanlainen (teleskoopit kiinni kolmioissa):
    - Ensin etupyörä kevyesti ilmaan tai kokonaan pois
    - Paineet pois teleskoopeista
    - Teleskooppien yläpäät auki ja jouset pois
    - Valutusastiat tyhjennysproppujen kohdille sivuille
    - Kuvailemasi tyhjennysproput auki
    - Kun jatkuva öljyvirtaus lakkaa, niin pumppausta (varo lahkeita), mikäli on paineilmaa käytössä, niin sitäkin voi käyttää hieman apuna puhaltamalla yläpäästä ja pitämällä sormia "tiivisteenä"
    - Annetaan valua vielä hetken aikaa (riippuu aikataulusta)
    - Poistoproput kiinni
    - Uutta öljyä SAE 10W, vasen 350 mL ja oikea 340 mL (tarkoituksella ilmoitettua vähemmän)
    - Useita pumppauksia ilman poistamiseksi
    - Annetaan öljypinnan tasoittua, jonka jälkeen mitataan pinnan korkeus 153 mm (teleskooppi täysin kokoon puristettuna ilman jousta), on huomioitava, että mikäli teleskoopit ovat kiinni pyörässä, ne eivät ole täysin pystysuorassa ts. öljyn pinta on vino teleskooppiin nähden, mitta otettava keskeltä sivusta katsoen, lisätään / poistetaan öljyä tarpeen mukaan
    - Jouset ja holkit paikoilleen (jousi tiheä / kavennettu pää alaspäin) sekä korkit kiinni
    - Teleskooppien paineistus 0 - 0,4 bar, paine mitataan ja säädetään aina esim. pyörän ollessa keskituella tms. jolloin teleskoopeilla ei ole kuormitusta
    - Etupyörä kiinni, mikäli irroitettu
  3. #3
    Kiitos "assu" vastauksestasi...En ollutkaan ihan hakoteillä tuon öljynvaihdon suhteen.

    Kuitenkin vielä pari kysymystä...
    - tuo mitta 153 mm siis etupumpun yläpäästä alaspäin mitattuna (öljynpinta 153 mm:n etäisyydessä yläpäästä)
    - mikä vaikutus, jos öljyä liian paljon/liian vähän
    - mikä tarkoitus paineistuksella, mitä korkeampi paine, sitä "kovempi" vaimennus sisäänpäin ja voimakkaampi palautus ulospäin...?

    Don`t call me, I call you...

    VFR750, nuorekas kaks`kymppinen
  4.  
  5. #4
    Lainaa (harrifor @ Heinä. 04 2006,12:04) kirjoitti
    Kuitenkin vielä pari kysymystä...
    - tuo mitta 153 mm siis etupumpun yläpäästä alaspäin mitattuna (öljynpinta 153 mm:n etäisyydessä yläpäästä)
    - mikä vaikutus, jos öljyä liian paljon/liian vähän
    - mikä tarkoitus paineistuksella, mitä korkeampi paine, sitä "kovempi" vaimennus sisäänpäin ja voimakkaampi palautus ulospäin...?

    - Aivan oikein, siis sisäputken (yläputken) yläreunasta öljynpintaan, teleskooppi kokoon puristettuna
    - Öljyn pinnan korkeus vaikuttaa jouston progressiivisuuteen: Jos öljyä on vähemmän, etupää niiaa enemmän esim. jarrutuksissa ja päinvastoin.
    - Paineistus toimii tavallaan jousen esijännityksen säätönä, se vaikuttaa siis jouston palautumisnopeuteenkin, kuten myös öljyn viskositeetti.

    Öljynpinnan korkeuden säätö on ihan hyvä konsti hakea mieleistä joustoa, jos vain viitseliäisyyttä riittää. Esim. Motocrossissa sitä käytetään yleisesti. Näissä pyörissä annetaankin minimi- ja maksimimitat pinnan korkeudelle. Mikäli korkeutta haluaa säätää, on syytä edetä pienin muutoksin. Hyvä konsti on mitata sisäputken sisähalkaisija ja laskea esim. tilavuus 10 mm:n korkeudelle. Sen jälkeen voi vaikkapa lääkeruiskulla lisätä haluamansa määrän eikä tarvitse jatkuvasti mitata korkeutta. Ensin on kuitenkin parasta koittaa uudella öljyllä ja vakioasetuksilla.