Tuo 2005 taitaa olla 1000 luokassa se ikoninen sukupolvi esim Gixxer ja 10R.
2006 tuli Euro3 joka puolitti päästörajat jota myöten painot nousivat ja tehokäppyrässä “viivan alle jäävä alue” pieneni ainakin yhden, joillakin valmistajilla jopa 2 generaation ajaksi.
2004 ostin 10R uutena mallina. Kun malli päivittyi suuresti -06 niin tottakai piti käydä tarkistamassa pitääkö kalustoa päivittää, niin aikas pehmoiselta 06 tuntui 04 verrattuna... fiilis oli jopa Hondamainen, mikä ei ole hyvä meriitti! Ihan eri pyörät ja veikkaisin että 06-07 mallin bodycount on paljon pienempi 04-05 malliin verrattuna.
-
Vaihdekaavion kääntö. Mistä osat siihen. Vanha 2004 mallin pyörässä se oli helppo. Mutta tässä ilmeisesti täytyy hommata uudet jalkatappisarjat. Viime kesän ajelin perinteisellä kaaviolla. Mutta kun on tottunut käänteiseen niin tuli sössittyä koko aika vaihteiden kanssa.Nykyinen pyörä on 2018 zx10rr.
Kawoja vuodesta 1984
Kawa Z1 900 Vm-73
Kawa ZX 10RR Vm-18
Esim. tossa: https://www.omniaracing.net/en/light...6-p-47694.html
Laita Google-hakuun vaikka GP shift zx-10R tai reverse gear zx-10R
Kannattaisi myös ehkä kysyä vaikkapa Tuusulasta Supremebikes'ilta, nehän on laadukkaan PP-Tuningin jälleenmyyjiä (jos haluaa asioida suomenkieleellä ja varmistaa, että väärän osan tuklessa palautus on helppoa)
Suositella voin myös lämpimästi PP-tuningin jalkatappisarjaa jos ajosi painottuu radalle, niillä on myös hyvä webbikauppa ja todella nopeat toimitukset. Sekä myös varaosat niihin setteihin. Toki samat saat Supremebikesiltakin erittäin sopivasti.
Ninja H2 2020
V-Strom DL 650 2025
exiä aika monta....
20230108_180721.jpg
20230108_180713.jpgVaihdekaavion kääntö. Täytyi tehdä itse.
Kawoja vuodesta 1984
Kawa Z1 900 Vm-73
Kawa ZX 10RR Vm-18
GEN4 ZX10R:ään löytyisi myytävänä takapenkin paikalle asennettava kova lukollinen takalaukku. Hyvä härpäke matkailuun, ei tarvitse reppu täynnä rääkätä selkää.
https://www.tori.fi/pohjois-savo/ZX1....htm?ca=18&w=3
-08 kympistä oli akku tyhjentyny talven aikana ja FI valo palaa nyt akun vaihdon jälkeen ja nopeus/matkamittari mykkänä.. muut jutut mittaristossa toimii..häviikö powercommanderilta säädöt vai mistäs toi FI valo. entäs toi mittaristo. speedohealer ohjaako nopeusmittariakin vai mistä lähtis pois sulkemaan vian aiheuttajia ?
jokaisessa meissä asuu pieni ghostraider
zx-10r-04 ex
dr-800s-93
ktm duke 620 -96
zx10-r -08
Speedohealer manipuloi mittarille tulevaa nopeussignaalia. Se on kytketty (ainakin omassa pyörässä) sarjaan nopeussignaalin piuhan kanssa eli hajotessaan voi aiheuttaa nopeus/matkamittarin mykistymisen. En oikein jaksa uskoa sen vikaa aiheuttavan ja mutta kokeilemalla se selviää. Eli speedohealer irti ja pyörän alkuperäiset nopeussignaalin piuhat yhteen.entäs toi mittaristo. speedohealer ohjaako nopeusmittariakin vai mistä lähtis pois sulkemaan vian aiheuttajia ?
-- Brake later and open the gas earlier --
juu oli kaikki sulakkeet penkin alta ainakin ehjät.. pari viikkoa sairastellu nii kunhan joskus paranee niin nostella tankkia ylös ja alkaa paneutuu tähän. en tiedä tosta ajonesto mokkulasta muuta kun että oletettavasti se siellä on.. pyörä toimii siis normisti pois lukien toi FI valo vilkkuu ja nopeus ja matka mittari mykkä
jokaisessa meissä asuu pieni ghostraider
zx-10r-04 ex
dr-800s-93
ktm duke 620 -96
zx10-r -08