Turun Sanomat 30.5.2006
"Turun Sanomat, Somero
Kaksi moottoripyöräilijä törmäsi pihatieltä päätielle kääntyneeseen henkilöautoon Turuntieillä Somerolla maanantaina iltapäivällä. Molemmat moottoripyöräilijät loukkaantuivat ja heidät kuljettiin sairaalahoitoon.
Forssasta ja Alastarolta kotoisin olevat nuoret miehet ajoivat Turuntietä Someron suuntaan. Åvikin kylässä, runsaat kymmenen kilometriä ennen Someron keskustaa, pyörien eteen ajoi pihaliittymästä henkilöauto, joka oli kääntymässä vasemmalle Kosken suuntaan. Toinen pyöristä törmäsi auton vasempaan kylkeen, toinen keulaan.
Loukkaantuneet motoristit olivat tajuissaan, kun heidät kuljetettiin ambulanssilla sairaalahoitoon. Auton kuljettaja ei loukkaantunut."
Toivottavasti kuskeille ei käynyt kovin pahasti.
toivottavasti pojat pääsee pian takaisin "selkään"![]()
PV 50
KMX 125
Z 750
ZZR 1400
ZX10RR
S1000RR
Voe moska. Tsemiä uhreille.
When in trouble, or in doubt
run in circles, scream and shout.
Toivottavsti ei käynyt pahasti!
Pikaista paranemista! *![]()
Tsempit ja paranemiset pojille
Tyhmä autokuski![]()
Rakkautta on pitää kädessä hänen moponsa likaisia muttereita.
Toivattavasti selvisivät pahemmilta vammoiltaHulluja noi somerolaiset
![]()
Voi helevetin perkele...Mahtoikohan olla tuttuja...
Paranemisia joka tapauksessa!
"Pahinta, mitä rekkakuskille voi tapahtua, on joutua ajamaan Someron läpi", sanoo wanha viidakon sananlasku. Pätee nähtävästi motoristeihinkin. Toipumisia heille.
onneksi ei vielä kynttilään tarvinut alkaa raapiin tulta
paranemisia toipilaille
kieltämättä tuo someron läpi ajo on tällä hetkellä tooooosi kammottavaa
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Sinänsä tuo Someron seutu on ihan kivoja reittejä täynnänsä, mutta kun sitä mutkaakin on omakotitaloille johtavien porttien molemmin puolin, olisi hyvä ajaa ainakin enintään rajoitusten mukaan. Silloin autoilijat paremmin ehtisivät havainnoimaan pärrät. Ja sama koskee kaikkia ruuhkasuomen mutkateitä.
Ehkä tässä tapauksessa on ajeltukin ihan rajoitusten mukaan, mutta edelläoleva olisi ehkä hyvä teroittaa taas kerran mieliin.
Pikaista paranemista kuskeille!
Paranemisia mopoilijoille!
Hemmetin puusilmäkotilokuskit!![]()
<p>Bussikuski ilman D-korttia</p>
Paranemisia molemmille.(Wipeltäjä @ Touko. 30 2006,16:15) kirjoitti
-Sergei-
- Sergei-
"Tiedättekö mitä siitä tulee kun risteyttää tiikerin ja kanarianlinnun??
En minäkään tiedä, mutta kun se laulaa sitä on parasta kuunnella."
Oliks tää nyt sellainen kaksi kärpästä yhdellä iskulla
Ei vaiskaan noi on ikäviä tilanteita ja voi osua kenen kohdalle tahansa. Tilanne joka varmaan tuli kaikille yllärinä ja taas vaan valitettavasti kaksipyöräisen kuljettajat kärsii eniten.
noi pihaliittymät o perseest, varsinki jos o kunnon katveet siin tielle tultaessa. ite viime keväänä fillaril tosin mut alamäes vedätin auton kylkee ku hyökkäs pihasta auto etee.. ei paljoo kerenny jarruttelee..
Onkohan tästä tapauksesta virallista juttua jossain?
Lainattu teksti:
Oltiin eilen Varkauden ABC:lla. Kohta kuuluu ennen läheistä risteystä olevalta mac 500m suoralta helvetilleset kiihdytys äänet kolmoselle asti, perään lukko jarrut äänet ja sen jälkeen semmonen rumahdus että huh
Pikaa pikaa juostiin kavereitten kaa kahtomaan.
Kuski makaa tajuttomana ruohikolla ilman mitään ajovarusteita, kypärä 10m päässä ja vanha z750 kawa kappaleina. Äkkiä toinen kaveri soittamaan ambulanssia, me loput tutkittiin kuskia. Hengissä oli, mutta aika niukasti. Korvista valui verta, päästä vissiin nahkaa lähteny ja silmistä ei näkyny ku valkeeta.
Nyt en vielä tiiä, kuoliko se hemmo, toivottavasti ei.
Kallonpohjan murtuman oireet, henkiinjäntimahdollisuudet todella pienet ja silloinkin tod. näk. vihannes lopun ikäänsä...(kuulapää @ Touko. 30 2006,21:30) kirjoitti
![]()
No voi helv... toivottavasti selviää kolahduksesta![]()
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Kuulin tänään että se kyseinen kuski oli ollut vielä humalassa ja hänellä ei ollut ajokorttia, sekä nähtävästi pyöräkin oli varastettu.(kuulapää @ Touko. 30 2006,22:30) kirjoitti
Ahdettu 1216
No just....perinteinen sitä saa mitä tilaa, paska juttu joka tapauksessa.(suiza 1200 @ Touko. 30 2006,23:14) kirjoitti
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Jos näin on, onko tämä motoristionnettomuus?(suiza 1200 @ Touko. 30 2006,23:14) kirjoitti
Tilastoista pitää pyrkiä saamaan pois epätodelliset moottoripyöräonnettomuudet => esim. vakuutusyhtiön korvausvastuun ulkopuolelle jäävät.
Kuten olen aiemmin jossain ketjussa todennut, eivät kaikki metsästysaseella tehdyt henkirikokset ole metsästysonnettomuuksia, eikä metsästjävakuutus niitä korvaa!
SMOTO hoi! Tuossapa olis töitä!
Muuten vakuutusyhtiöt yms. nostavat maksuja ja vaikeuttavat harrastusta aiheetta!!
Ainakaan .orgissa ei vastaavia pitäisi laskea kesän tilastoihin.
Olen täysin samaa mieltä.(arikorho @ Touko. 30 2006,23:27) kirjoitti
Ahdettu 1216
Precis samaa mieltä. Tuollaiset eivät kuulu tilastoihin. Tahallisuus ei ole onnettomuus.(arikorho @ Touko. 30 2006,23:27) kirjoitti
+1(kava10 @ Touko. 30 2006,23:36) kirjoitti
<p>Bussikuski ilman D-korttia</p>
Näinpä, mutta tämä on MP-onnettomuus ja sellaisena todennäköisesti tilastoihin menee. Tai sit on olemassa tilastot juoppovarkaille tms. jonne tää menee.(Wipeltäjä @ Touko. 30 2006,23:48) kirjoitti
Ja näille kahdelle hepulle paranemisia.
kiloGixxerillä alinopeutta!
Kännääminen ja mp:llä ajaminen ei todellakaan sovi yhteen , ei sitten ollenkaan. Eikös ne Vantaan vauhtiveikot olleet kanssa liikenteessä varastetulla pärrällä ja sitten vieläpä kännissä ku paviaanit ... ja ilman kypäriä kaiketi .....? ? ? ?
![]()
Mistä sä tän jutun kaivoit? Ei ole vieläkään uutisoitu missään tai sitten multa on vaan mennyt ohi.(kuulapää @ Touko. 30 2006,22:30) kirjoitti
Sanoisin että kotiloa ajaneen kuljettajan iällä voinee olla myös vaikutusta asiaan, alla paikallislehden artikkeli tapahtuneesta:(Ninja9r @ Touko. 30 2006,10:50) kirjoitti
Somero lehti 2.6.2006
"Kaksi moottoripyörää ja henkilöauto törmäsivät maanantaina Turuntiellä Pitkäjärvellä. Moottoripyöräilijät kuljetettiin ambulanssilla sairaalahoitoon. Somerolainen henkilöautonkuljettaja (s.1930) säästyi sairalamatkalta.
Pyöräilijät ajoivat Kosken suunnasta Someroa kohti. Somerolainen autonkuljettaja aikoi tulla viistosta pihaliittymästä Turutielle ja kääntyä Kosken suuntaan.
Hän ei havainnut motoristeja. Toinen kuljettajista osui auton vasempaan kylkeen ja toinen keulaan.
Loukkaantuneet (s.1980 ja 1981) kuljetettiin ambulanssilla sairaalaan, Medi-Heli kävi paikalla. Toinen on jo päässyt kotiin, toinen on edelleen sairaalassa. "
Kuvassa Medi-Helin kopteri, Busa kyljellään ja vanha japsikotilo keula ryppääntyneenä ojan pientareella.
Ps. mikäli joku tuntee heidät/luette itse tämän niin yv:tä kehiin niin leikkaan tuon artikkelin lehdestä ja postitan jos niin haluatte.
R1
Näkyykö kuvassa toista mopedia? Jos näkyy ja on 883 harley niin sitten tunnen sen kuskin,(slaideri @ Kesä. 03 2006,20:49) kirjoitti
toinen kesä sillä mopon sarvissa.
Only a motorcyclist knows why a dog rides with his head out the window!
Happiness is like peeing your pants - everyone can see it but only you can feel it's true warmth.
Autokuskille![]()
![]()
![]()
![]()
Toivottavasti loukkaantuneet pääsevät vielä ajelemaan![]()
Japanilaisten amerikankustomien jaosto kiittää ja kumartaa