Mulla on ässän vakuutukset tapiolassa, bonuksia 20% ja 15% keskittämisalennus ja maksettavaa jää vuodessa n.490€.(Kyytsis @ Huhti. 18 2008,17:42) kirjoitti
Vakuutus on ns. ympärivuotinen
Rekisteriotteessa on tehoksi on merkitty 108Kw ja painoksi 230kg.
EDIT: Ennenkuin olin tuon mopon hankkinut ja vakuutiksia kyselin
niin pyörän paino ei ollut minulla ihan selvillä, kuitenkin vakuutustäti laski hinnat 190kg:n ja 230kg:n mukaan ja mitään ero ei hintoihin tullut.
Paikkakunta vaikuttaa paljon vakuutuksen hintaan, sama mopo samoilla ale prosenteilla ym. kaverin osoitteeessa Ylöjärvellä reilun satasen kalliimpi.
Honda CBR 600 F4i -05
Nyt on Thunderace pihassa. Yksi vika ilmeni; akku pääsi tyhjäksi kun mopo seisoi virrat päällä kaverin pihassa kun jauhoimme skeidaa vieressä. Valot ei olleet päällä, mutta kai siellä jokin virtaa sitten kuluttaa. Akku näytti vanhalta, pitää mitata ja seurailla että miten se elää.
Helvetin kiva tuota on ajaa.
Mulla Pohjolassa ja alle 400 on ympärivuoden liikennevakuutus. Ite purin viikonloppuna etupumput irti, kun alkoi kevään ensimmäisillä ajoilla toinen etu stefa tihkumaan.(Kyytsis @ Huhti. 18 2008,17:42) kirjoitti
Tietääkö kukaan saako alkuperäistä teippisarjaa varaosana? Lähinnä sivussa olevat pulleat katteet meinasin maalata. Voisihan siihen toki suunnitella jotkut henkeen sopivat omat teipit..
Meillä ainakin vaimo istuu oikein mielellään kyydissä. Mielessä on ollut takatappien siirto eteen- ja alaspäin. Olisiko hyviä vinkkejä, kun se vaimennin on siinä missä on? Alkaako ottaa kyytiläisen kengät kuskin pohkeeseen?
Vielä kun oppisi ajamaan..
No onneksi olkoon Acesta.(Kyytsis @ Huhti. 19 2008,18:55) kirjoitti
Ei sen akun nyt yhen torikokouksen aikana pitäisi hyytyä mutta on se sipannut minultakin kun pyörä seisoi tallissa viikon pari virrat päällä mutta kaikki valot sammuksissa.
Akku kyllä toipui pitkällä latauksella ja on pelittänyt pari vuotta sen jälkeen ihan OK.
Voishan ton joskus mitata paljon se imppaa levossa säännölliseen virtaa vai meneekö virta polttoainepumpun satunnaiseen käyttämiseen tms. periodiseen toimintaan.
Vanhat mopothan söi akun esim. jos jätti virrat päälle ja kärjet oli yhdessä, mikä lie sitten tuossa.
"To live so close to the possibility of dying You will learn what really is important and what not - and this makes You a better person" -Stefano DeBenedetti-
Osaako kukaan kertoa historiaa vm.2002 rekkari NN-540
Oli makee pyörä ajaa, harkitsen jos vaikka vaihtaisi...
Hallitusaktiivi,EVP
Honda CBR1000F 1991
Toyota Celica 1990
Vielä tosta NN-540 myynnissä Järvenpään autotalossa.
Penkitykset oli tehty tehot takarenkaalta 135hp ja 111nm.
Tyhjäkäynti seilaili vähän mutta johtuu varmaankin et olin ensimmäinen joka ajoi sillä syksyn jälkeen.
Auttakaas nyt mua tietojen keruussa, Pyörässä oli myös 46l Giwin takalaukku ja tehoslipari, isommat suuttimet
Hallitusaktiivi,EVP
Honda CBR1000F 1991
Toyota Celica 1990
Tuosta ko. pyörästä en osaa mitn sanoa, mutta eiköhän tässä threadissa mainita kaikki oleellinen thunderacesta.(BANDIT78 @ Huhti. 24 2008,12:53) kirjoitti
Tehot kuulosta normaalilta noilla "vireillä" ja eiköhän se tyhjäkäynnin "seilaaminenkin" ole vain säätö hommia. Itselläni kävi tasasesti kyllä heti talven jälkeen ja käy edelleen![]()
Äksteeär
Kysymys kuulu...
Olettekos joutunut vaihtamaan mittariston valoja? Huomasin tuossa että nopeusmittarin alalaita on pimeenä eli hehku sietä on mennyt..
Pitääkö siitä purkaa kaikki etukatteet että pääsee hehkuihin käsiksi? Siis ajovalot yms yms. Yritin tuossa tutkailla asiaa, mutta en saanut vastausta siihen miten sen mittariston sais "kätevästi" pois.![]()
Äksteeär
Saakos Aceen laitettua vaikka Catin takakahvat? Kyytiläinen tykkäisi. On tuossa takalaukkukin, joten ei siitä keikahda ja kyytiläinen osaa kyllä ottaa tankista kiinni kun jarrutetaan; mutta ymmärrän että kaupungissa on kiva oikoa ruotoa ja toisaalta vähän maantiellä vaihdella asentoa.
Samasta asiasta kaivataan vinkkiä täälläkin, mittarin yläreuna on pimeänä...(Midis @ Huhti. 24 2008,15:04) kirjoitti
Honda CBR 600 F4i -05
(Tuukka P. @ Huhti. 24 2008,23:10) kirjoitti
yläreuna täälläkin pimeenä mut eipä tuo menoa juurikaan ole haitannu
jos ens talvena kerkeis tutkaileen
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Itse en ainakaan keksiny muuta konstia, ko katteet ja valot pois tieltä.(kavanaki @ Huhti. 26 2008,02:47) kirjoitti
Valot loppuvat tuohon 120km/h kohdalle, joten kait se sit toimii pimeän aikaan nopeusrajoittimena kun alkaa häipyy viisari näkyvistä(kavanaki @ Huhti. 26 2008,02:47) kirjoitti
Ehtiihän tuon talvellakin laittaa jos kerran täytyy alkaa katteita purkaan...
Honda CBR 600 F4i -05
Kuinka hiljaisesti teidän ässien koneet käyvät, meinaan vaan kuuluuko niistä yleensä mitään ylimääräisiä ääniä?? omani päästää pienen vinkauksen aina kun menen risteykseen ja väännän kaasua kytkin pohjassa. Sitten vielä kuuluu pieni sälkätys venttiileistäkin, tarttisko ne käydä tarkastuttaa![]()
mulla ainakin venojen välykset kohdallaan ja kyllä ne silti säklättää
ilmeisesti kuuluu asiaan
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Juu, eihän toi ässän kone sieltä hiljaisemmasta päästä tunnu olevan![]()
Honda CBR 600 F4i -05
Mullakin se 'rouskuttaa' tyhjäkäynnillä kuulostaa vähän ärsyttävältä, mutta kierroksilla ihan ok. Ajattelin venttiilit tarkistuttaa kun joudun reissuun.. saa maata huollossa sen aikaa.
Täällä EXUP pitää sellasta v****maista naputusta tyhjäkäynnillä, varsinkin kylmänä, eikä auttanu vaikka yritin huoltaa senSiinähän naputtaa prkl.
Ulkona naputtaa mopo ja kotona muija
E. Niin siis ensiksi minäkin luulin että venttiilit naputtaa, mutta se olikin se exup, eli kannattaa tarkistaa ensin mikä oikeesti naputtaa ennenkuin alkaa tekee vena remppaa.
Äksteeär
mulla ainakin venat pysyny hyvin säädöissään 20000km ja ei edes satkua ollut muuttunut
auttanee kun en koskaan kylmänä revitä/huudata
jos lähtis pikku vappu ajelulle
![]()
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Kuinka moni on tehnyt itse kytkin rempan? taitaa olla nyt sellainen hetki että tarttis tehrä sille jotain... se ei oikein irroita aina kunnolla, sen huomaa varsinkin kun joutuu "runttaamaan" 1 vaihteen sisään kun lähtee liikkeelle... kytkin ei luista mutta ei vaan irroita, levyt menny vissiin![]()
Viime talvena tuli vaihdettua jouset+levyt ja välilevyt lasikuula puhalsin. Todella simppeli homma, jos pysyy yhtään työkalut hanskassa... Jos ei ole tiedossa että olis ollut se koppa auki, niin tilaa suosilla se kopan tiiviste, on nimittäin erittäin todennäköistä että se paperi katkeaa irti ottaessa...(Takling @ Huhti. 30 2008,22:44) kirjoitti
Paljonko on kytkimellä kilsoja? Voihan sieltä levyt olla mennyt, mutta yleensä noi alkaa vaan luistamaan kun kytkin loppuu.
Kyllä avain nyt jotenkin pysyy kädessä, mutta on noi autot vähän tutumpia kuin noi pyörät...on toi pyörä ollu jo peräti 2 viikkoo. edellinen omistaja ei tiennyt sanoa mitään siittä että onko joskus tehty kytkimelle jotain ja nyt tuli just mittariin 67000kmKuinka paljon noi öljyt sitten vaikuttaa tähän, meinaa kun joskus(harvemmin) vaihde menee hyvin mutta useasti 1 laitettaessa päälle pyörä nytkähtää eteenpäin. eilen koitin lykätä pyörää vaihde päällä ja sitten kytkin pohjassa, aluksi ei ollu mitään eroa mutta muutaman yrityksen jälkeen se sitten liikahti. Välillä kun risteykseen tultaessa heittää 1 päälle ja meinaa pysähtyä niin pyörä kyllä pyrkii joskus pikku hiljaa hiukan eteenpäin. Mitäs meinaat, levyt menneet vai?
Itsellä kanssa hieman pyörä valuu kun on kytkin pohjassa ja vaihdepäällä. Kytkinlevyt ja jouset vaihtuu uusiin alkuviikosta jos sit helpottais(Takling @ Touko. 01 2008,15:46) kirjoitti
Ja mittarissa on n.63000 km ...
Honda CBR 600 F4i -05
Niin joo, kyllähän noilla öljyillä on iso merkitys tohon kytkimen toimintaan... Itsellä tosiaan aina kun on kytkimelle joutunut jotain tekemään, on se alkanut luistaa... Lieneekö sitten meikäläisen ajotyylillä jotain tekoa asian kanssaHarvoin silti kytkimellä pystyyn nypin tahi powereitakin vedellessä ei tule kytkimeen koskettua...
Mutta kyllähän tuo vika voi olla levyissäkin... Kannattaa samalla kun sen kytkimen avaa, niin tarkistaa niiden välilevyjen kuntokin. jos ovat alkaneet sinertää merkkinä luistamisesta toi jotain muuta, niin esim.lasikuula puhalluksella saa vielä välilevyt uuden elämän...
Thunderace meni lähes lunastuskuntoon ja tilalle tuli sitten GSX-R 1000 K1.
Varastoon jäi uusi, musta thunderacen undertray, eli sisälokasuoja, joka tulee penkin alle tehden perästä ilmavamman ja sporttisemman. Jos joltakulta löytyy kiinnostusta ässän muovaukseen niin privaa kehiin niin sovitaan sopiva hinta. Lista hinta tuolle on muistaakseni 120,-
Tässä mallia allekirjotuksiin.
Do dii... Tuli sitten viime vkloppuna 1000 km täyteen omalla pyörällä ja tuli hankittuu su ehtoona pikku sakko lappukin siihen samaan saumaan.onneksi lappu sentään säily vielä, ei ollut ylitystä kun 35km/h. oli sitten ihan eka sakko meikäläiselle vaikka kortti on ollu vuodesta 98. Pyörä on ollu kuukauden että ihan mukavasti alkoi tämä pyöräily ura. nyt vielä kun menin töihin hyppi toi kiekkamittari 7000 välillä, se oli visiinkin sitten se Exuppi, jos oikein muistelen.
Varokaa lentäviä lehmiä!
Koska ajokeli oli syvältä sain aikaiseksi tehdä Acelle tallilla jotain eli katoin venttiilivälykset.
Kaikkiin imuvenoihin meni kympin liuska ja pakosiin 0,25 väliin joten mittarissa olevat 36tkm voivat vaikka pitää paikkansakkin
[Kampuran pään peitelevy ja ajoitusikkunan korkki olivatten sen näköiset että niitä ei oltu kuunaan avattu.]
Putsasin kaasarit ja sävelsin Factoryn suutinsarjan paikalleen ja vakiosuuttimilla laihalle vetäneen K&N suodattimen takaisin koteloon.
Enää ei tartte kuin synkata kaasarit ja ihmetellä mistä löytyis dynoaika mahdollista suutinjumppaa varten.
[Niin ja ne siirtotappisarjat pitäis laittaa ja siirtää sitä pakarin nousuputkea ja laittaa siihen seosmittarin natsa ja ja... taitaa p*skakelit loppua ennen kuin talveksi varatut tekemättömät jutut.]
"To live so close to the possibility of dying You will learn what really is important and what not - and this makes You a better person" -Stefano DeBenedetti-
mulla kävi tossa yhtenä päivänä kun ajelin toi kiekkamittarin viisari ilmoittamassa viasta, (0-7000rpm) mutta se ei kauaa tehnyt sitä ja ei ole sitten sen jälkeen tehnyt lainkaan. jos ässässä olisi vika niin ilmoittaako kierrosmittari siitä koko ajan vai miten toi vika ilmoitus homma toimii?
Mielestäni se kiekkamittari seilailee niin kauan kun vikaa on. Tuo 7000 on se kuuluisa exup koodi eli joku pikku häikkä sulla siellä ollut joka on itsestään korjautunut..(Takling @ Touko. 22 2008,20:37) kirjoitti
![]()
Äksteeär
jep, se kysymys tuli sitten selvitettyä. Nyt ilmeni viime vkloppuna sellainen juttu että ei toi bensa valo toiminutkaan vaikka startatessa se kyllä syttyy, pääsi meinaa bensa loppumaan.
![]()