Kuka tietäis mitä kaikkea vois Cbr:lle tehdä jotta sen saisi täysitehoiseksi,tekis vain hyvää tietää![]()
Vuosimalli?
joitakin vanhoja piikkejä on kuristettu 11kW pienentämällä pakoaukko rikalla jonka sisäreijän halkaisija 13 mm ja mm tzr:stä on tämän lisäksi otettu se imuaukon säätölaite systeemi pois oliko se joku yvps tai muu sellainen.
Suki Suki GSX-R 1000 k8
<s>Kiwakasa Z750 -08</s>
<s>Suki Suki GSX750F -03</s>
http://www.unlimited-power.net/anglais/homepagejc.htm
Google antoi jostain Japanista myös legendaarisen CBR150:n tietoja:12.6kW / 10,500rpm,149cm3
Eli vaimennin+ilmantputsari+pääsuutin ja jopa välitystä peliin ja sitten vaan huoletonta ajoa![]()
<p>I/ö- got the Feeling</p>
joo tolla pakoputki+suodatin+suutin tai kaasarin vaihto kokonaan saa sen mitä järkeä on yrittää. jos ei riitä niin pyörä myyntiin ja rs tai nsr tilalle niin kulkee paremmin![]()
Juu olen kuullut tuosta että se on jo vakiona "täysitehoinen" koska sehän on 4-tahtinen,sitä en kiellä.vuosimalli olis 04 ja ajattelinkin että onko ainoa vaihtiehto ostaa isompaa kaasaria ja yms. osia.Ja sen takia sen ostinkin koska se on oikeastaan ainoa kevari jossa on hinta kohdallaan,kyllä nsr:kin totta kai kävisi mutta rahaa on huono saada tyhjästä.Ajattelin nyt kuitenkin kysyä jos joku olisi tietoinen jostain muusta tavasta saada Crb kulkemaan edes vähän enemmän ja saada samalla kiihtyvyyttä lisää.Takarenkaan aion jo vaihtaa isompaan koska kaikki jotka ovat sen nähneet tietävät että se on niin s******n pieni. Kiitos kaikille vastanneille ja jos joku vain tietää lisää niin saa kertoa vapaasti.![]()
Muistaakseni vaimentimen alkupäässä oli myös joku pieni kuristus. Näin muistan kaverin sanoneen, mut en ole ihan satavarma.
Husqvarna SM125s -05 <- Myydään!
tehojahan tuohon saa nätisti kun tehdään suora putki, portataan kansi (+mahd. kireä kärsä), isompi kaasari ja parempi ilman putsari niin päästään jo varmaankin ~18-20 kaakin paikkeille...
Motot.net :stä saa paljon paremmin tietoa siitä. Kuitenkin kerron nyt jtn;
Piikkinen cbr on rakennettu noille tehoille, joten tehoja siitä ei enempää paljoa saa, ainakaan kohtuu kustannuksin. Kaukoidän maissa cbr:ää myydään 150 kuutioisena, mutta sieltä on hankala lähteä tilaamaan isompaa pyttyä, kun harva taitaa kielen. Putkiston uusimisella saat maksimissaan pariheppaa lisää. Ne maksavat 300-500€ muistaakseni. Samalla on myös kannattavaa sorvauttaa vakiosuutin isommaksi, ettei mene seos liian laihalle. Täältä saa nokka-akseleita cbr:ään, joilla voi hieman parantaa suorituskykyä.. Lisäksi koneistamoilla voi käydä kantta avarruttaa tai porauttaa pyttyä.. (mutu). Lisäksi voi aina turbon asentaa...
Kör som du kan, om du kan inte köra som du vill.
Puhun usein - mutta paskaa.
Enpäs nyt ulkoa muista paljonko tuollainen härpätin maksaa, mutta voin vannoa että jos myyt tuon pois niin saat sillä rahalla varmasti ostettua käytetyn NäSäRin, joka on tuplasti tehokkaampi ja ajo-ominaisuudet on `hiukka`paremmat. Eikä tartte vaihtaa takarengastakaan.(Cbrhirmu @ Touko. 14 2006,16:08) kirjoitti
Superbike #7
Eikun vaan 180/55/17 nakki taakse...![]()
Mennään aamulla aikasempaan töihin niin voidaan olla sitten illalla pidempään....
olikait tuolla ruottalaisella osto ja myyntipalstalla kaupan 22heppaseks trimmattu 125 cbr aikonaan. mutta eipä ollu ennää ku kattelin tossa. mut ei siittä sen enempää onko muute yli vai alle 170senttiselle ihmiselle tarkoitettu toi pikku cebari?(Elazi @ Touko. 14 2006,21:07) kirjoitti
p.s mahtaskoha tossa turbo ees toimia vaikka onhanne mukama mankeihinki ahtimia asentaneet.
ja muutenki aika kallista lystiä toi virittely
pakoputkisto+suutinsarja 600 € +2
kaasari 150-200€ +5
kannen avarrus 500-1000€ +10hp
eli noin 53.3 € heppaa kohden.
ja tohon ei kuullu esim ylikoko sylinterisarjaa ja nokka akselia koska niijen hintoja en oo löytänny mistään
turbo +1500-2000€ ?? tehon/väännönlisäys
ja tuskinpa tuo mikkää huippu ajettava taija ollakkaa likemmäs 200 vauheissa.
Ei saa tolla rahalla muuta kuin vasta remonttikaljat.(SALOMON @ Touko. 16 2006,02:10) kirjoitti
CBR vois piristyä rattaiden pienentämisellä. Putkistot on hyvä tutkia, samoin kaasari, mutta en itse lähtisi niitä vaihtelemaan.
Käytetty rahamäärä menee totaalisen hukkaan tuollaisessa aihiossa. Laita rahat ratamaksuihin ja käy katsomassa miten cbr taittuu mutkaan. Siitä on hyötyä kun aikanaan siirtyy isompaan pyörään.
Tuohon hintaan saa teetettyä normaalisti nelipyttyisen 16-venttiilisen koneen kannen eli yksipyttyisen piikki-cebarin kansityö murto-osa. Ei sillä toisaalta saa yli kymmentä lisäheppaakaan; pari lisäkaakkia voisi optimitapauksessa tulla, mutta todennäköisesti ei sitäkään.(SALOMON @ Touko. 16 2006,02:10) kirjoitti
...
*STREETFIGHTER* CBR 125 R ALU, ABE, 169,95 €
PHBH 28 AS 4t 28 mm Rundschieber 79€
Pipercross/ TwinAir/ UniFilter 10-25 €
Eturissa +1 piikkii 18-23€
''''''''''''''''''''''''
noin 284 € ilman . postareita
Kuvitteellinen viritys paketti, noin esimerkkinä.Delssillä hönkii varmasti paremmin, vaikka olisin samankokoinen kun vakio johon ei taida saada mitään suuttimia erikokosena suoraan...
<p>I/ö- got the Feeling</p>
Itse en ole tuota 22heppasta cbr:ää löytänyt, olisi mielenkiintonen nähä sellanen.(SALOMON @ Touko. 16 2006,02:10) kirjoitti
Ajoasento on cbr:ssä tilava, jopa tilavempi kuin apriliassa tai mitossa. Pleksin taakse meneminen voi olla pitemmältä henkilöltä vaikeata, mutta itse olen 175 ja pääsen sinne suht ongelmitta.
Gixeros, ratastamista mietin itsekin kans, mutta eräs tyyppi hankki motot.netissä piikkiä pienemmän eturattaan, jolloin kuutos vaihde tuli samanlaiseksi, kuin vakion vitos vaihde. 1- vaihde lyheni entisestään, ja se on huono. Nytkin on jo hieman liian lyhyt.
Tenere-Heikki, uskoisin, että kannella tulee hieman enemmän kuin pari hepoa lisää. mä veikkaan että se on hieman perssiilleen muotoiltu (tarkoituksella). Ehkä 5hp vois olla lähempinä, kymmenen olisi jo uskomatonta.
Vakiosuuttimia löytyy, jotka voi käydä sorvauttamassa kultasepän liikkeessä isommaksi.. Ei pitäisi sekään olla iso ongelma..
Tuo takanakki on kyllä ongelma, vakiona ku se on niin ruton kaponen. Itse hankin kohta 120/70 -17 renkaan, jos se toimii hyvin, niin harkitsen vakavasti 130/70 -17 rengasta.![]()
Kör som du kan, om du kan inte köra som du vill.
Puhun usein - mutta paskaa.
Voi olla et 120/70 on jo ihan tarpeeks levee tuohon. Meinaa menee aika hullun näköseks se rengas kun se kammetaan liian kapeelle vanteelle.
Husqvarna SM125s -05 <- Myydään!
pakoaukon säätölaite Yamaha Power Valve System(Imppu @ Touko. 13 2006,19:43) kirjoitti
-98 xx KTM 300 exc
TURHA tarkkuus on teknistä tietämättömyyttä!
paljokoha lie kulutus sataselle tuommoisella pikku cebarilla.(Elazi @ Touko. 16 2006,16:05) kirjoitti
ainaki semmoiselle pienelle ihmiselle tuo vois olla aika sopivan kokoinen laite.
No mitä nyt viimekerralla mittasin, niin 3.5l. Päivittäin ajan kouluun kehää pitkin, kierrokset aika ylhäällä siis. On tuo sopiva laite joo, kunhan ei AINA halua sinne pleksin taakse mennä piiloon.![]()
Kör som du kan, om du kan inte köra som du vill.
Puhun usein - mutta paskaa.
apriliathan ovat iha puhtaasti ratakäyttöön tarkoitettuja pelejä. joilla mennää yleensä mutkat läpi polvi maata viistäen.(Elazi @ Touko. 17 2006,14:20) kirjoitti