Kuinkahan moni nykyisistä motoristeista lopettaisi luupaavan motoristi uransa, jos otettaisiin käyttöön teho rajoitus.
Ajatellaanpa tilannetta, jossa yli 750 kuutioinen ja 80 heppanen
moottoripyörä olisi kielletty. Luulen lukemieni viestien perusteella ainakin kolmasosan lopettavan ajelun siihen paikkaan.
Olenkohan oikeassa?
Tuleehan pitkänmatkan linjureihinkin turvavyö pakko. Samalla kaavalla ajatellen ei ole ollenkaan kaukaa haettua teho rajoituksen käytöön otto.
Huru Ukko Huristaa, Fazerin sinisellä
Niin no, onhan nytkin käytössä 11kW ja 25kW tehorajat. Kuulemani mukaan kukaan ei ole niitä koskaan rikkonut, joten oletan että tuota 80 kaakin rajaakaan ei kukaan uskaltaisi uhmata.
1835
Aivan sama jos sellainen tulee. 34kw on tehoja ja kuutioita 650, jotka molemmat riittävät aivan mainiosti mulle.En usko noista rajoituksista olevan hyötyä, koska kyllä sitä pienemmälläkin teholla saa vaaratilanteita aikaiseksi ja hengen pois itseltään. Linjureiden turvavyöhomma on kyllä ihan ok, koska samat fysiikan lait pätevät niin linja-autossa kuin henkilöautossakin, linjurissa vaan on enempi sitä sakkia, joka lähtee lentelemään kolaritilanteessa.
![]()
Eihän suuret tehot ole vaaratekijä,vaan niiden loppuminen on.
Miksi siis rajoittaa "turvallisuusvarusteita".
Jos tällainen päätös kuitenkin tehtäisiin,joutuisi nykyisellä Bläkkärillä ajamaan maailman tappiin.
Ei kai vanhoja vehkeitä tarvitse kuristaa,eihän?
Jos näin surkeasti pääsee käymään, niin laittomalla mopottimella alkaisin ajelemaan!!! Siis jos sanktiot kuristusten poistamisesta olisi kohtuulliset. Sakkojahan voisi pitää vaikka "lupamaksuna"
Muuten kyllä loppuis katumotoristin ura ja pärrä vaihtuis kilvettömään!!!
But Officer....I wasn't speeding....I was QUALIFYING!
Jos tämä olisi tilanne niin vaihtoehtoja olisi tasan 3. Jokainen sisältää kilvettömän, mutta lisäksi joko
a) supermoto
b) iso customi (pääsin tuossa sellaista kokeilemaan eikä se niin älyttömältä tuntunut kun olin ajatellut - tämä tietenkin olettaen että ns. matalan riskin mopoille sallittaisiin yli 750 kuutiota, kunhan tehoraja ei pauku)
c) auto
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Jos tosiaan tulis tehoraja johonkin 60-80 hp alueelle,niin mopo menis välittömästi myyntiin.Tilalle voisin ottaa kilvettömän uuden ison kotarin nelari moottorilla.Sellaista tekis muutenkin kyllä mieli,mutta ovat perkeleet niin arvokkaita.
Customia en tule elämäni aikana omistamaan.
hmm.... ei kukaan koskaan rikkonut(Ghostrider @ Touko. 13 2006,07:54) kirjoitti
Kyllä niitä rikotaan aika yleisesti yli puolet kevareista on yli 11kw ja välimallin mopottimen yleisesti ovat yli 25kw
Juupajuu jarru on vaudin surmahttp://jariklemetti.tarinoi.fi/
Mitä te tommosta surette?? Jos tommonen tehoraja tulee, ei se tule taannehtivasti kuitenkaan. Siirtymäaikaa on kuitenkin jotain 5-10 vuotta. Kaikki vahat mopot olis edelleen olemassa, sitten ei vaan osteltais uusia mopoja.
Elämä etenee, ei aina kivaan suuntaan, mutta etenee kuitenkin!
Ei riemulla rajaa, kun Kawalla ajaa!
Kawasaki Gpz1000RX
Kawasaki ZG 1200
joo noi on ihmeellisiä noi tehorajotukset itelläkin on vaan 8kw mutta tuntuu kulkevan silti aika haipakkaa kumma juttu![]()
Mistäs moinen väittämä on peräisin?(Miro @ Touko. 12 2006,21:33) kirjoitti
What we're dealing with here, is a total lack of respect for the law
Suomessa kyllä liikaa ihannoidaan kovia tehoja ja kuutioita. Tästä johtuen Suomessa on hälyttävän vähän alle 750 pyöriä verrattuna esim. Keski-Euroopan maihin (joissa esim. nopeusrajoituksen puolesta saa jopa ajella ihan kunnon nopeuksia ilman sakkojen pelkoa) ja rakkaaseen naapuriimme Ruotsiin. Jos käytettäsiin pienempiä pyöriä, voisi olla että on enemmän harrastajia kun hinnat olisi pienempiä. Periaatteessa olen rajoituksia vastaan ja minusta tässä harvassa kohtaa jenkit tekee oikein: koneet on vapaita, mutta nopeusrajoitukset on alhaisia ja niitä valvotaan (vrt. Saksa, jossa koneet on rajoitettuja mutta nopeusrajoutkset osin vapaita). Varsinkin kuutiotilavuuden rajoitus nyt on ihan järjetön, siihen loppuisi esim. Harrikka-harrastukset.![]()
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
Kyllähän noita nykyisiäkin tehorajoja rikotaan aika laajalti. Täystehosia ne pyörät ainakin noilla kavereilla oli sillon kevari aikaan. Ja millähän mahtaa polliisi setä tätäkin hommaa valvoa siis jos tollaset teho rajat tulee ja millä perusteella "liian kova ääni lähtee mopostas"Niin tai eihän sitä tiiä jos niillä on sitten jatkossa volkkarin paksissa joku penkki missä ne sitten rängyttää ihmisten pyöriä
![]()
=)
Kummallista. Kyl aina nuorille hemmoille tehorajoituksia annetaan prätkiin yms. yms. Mutta missä on AUTOJEN tehorajoitukset? Kun olet 18-vuotias saat suoraan hypätä 400heppasen m5:sen rattiin..PAljonkohan laskisi nuo autoilijoiden kuolemat kun laitettais tehorajoitukset niihinkin.!
Kör som du kan, om du kan inte köra som du vill.
Puhun usein - mutta paskaa.
Joku vissiinkin missasi sarkasmin?(Cubix @ Touko. 13 2006,09:24) kirjoitti
1835
Mahtaako olla kuitenkin niin, että moottoripyörällä ajo vaatii enemmän tottumista? Ja aika paljon vähemmän tulee vastaan vaikkapa mainitsemiasi M5:sia kuin näitä +130 heppaisia pyöriä.(Elazi @ Touko. 13 2006,13:05) kirjoitti
Ja ihan yleisenä huomiona, alkaa tuntua siltä, että pitkällä tähtäimellä olisi moottoripyöräilylle eduksi, jos tehorajoja tulisi. Se voisi jo itsessään karsia aika paljon pois näitä wannaberacereita kadulta pois, koska vaikkapa alle 100 heppaiset eivät olisi niiden mielestä yhtä pornoja ja hauskoja pelejä kuin nämä uudet heppa/kilo leikkikalut. Etuina olisi ehkäpä edullisemmat vakuutukset ja vähempi kyttääminen viranomaisten taholta, kun pahimmat huligaanit ja vetomiehet siirtyisivät muiden harrasteiden pariin.
Hmm, ihan kohtuullinen vaihtoehto ja vaihtokauppa kun oikein ajattelee perskohtaisesti. Jos meininki pyörien parissa palautuisi vaikkapa siihen mitä se oli kymmenkunta vuotta sitten, niin voisin mielelläni vaihtaa pienempitehoiseen värkkiin, silloin ei poliisitkaan kytänneet suurennuslasilla mitä kaksipyöräiset liikenteessä touhusivat. Eikä mihinkään pieniin keulimisiinkaan puututtu, tai vaihdettuun putkeen. Mitään kilpiäkään ei kyylätty, kun se ei ollut eka tuunauksen kohde. Nämä kaikenmaailman pampperssit ja karkuun ajavat vetomiehet ovat saaneet muutettua pelin sääntöjä ihan viimeisten 3-5 kesän aikana. Nyt siitä on tullut kummallista propagandasotaa ja kyttäämistä. Ja tietysti moottoripyöriä vastaan.
Sama juttu kävi rata-ajon kanssa, vakuutusyhtiöt eivät vielä 2000-luvun alussa mutisseet mitään, vaikka joku joskus kippasikin radoilla, mutta kun näitä pikkurosseja alkoi ilmaantua radoille konttaamaan pari kertaa kesässä uuden ärränsä lunastukseen, niin peli vihellettiin poikki. Luulin joskus aikoinani, että kasvuun lähteneet pyörät olisivat eduksi lajille, mutta paskan marjat, mitä enemmän tulee uusia koheltajia, sitä tukalammaksi tilanne käy. Kesä kesältä.
Hitto, kun kaikki vapauksien perään huutelijat ymmärtäisivät, että siihen vapauteen liittyy aina myös vastuu tekemisistään. Mutta ei, aina onnistutaan siihen omaan murokuppiin kusemaan, ja kaupan päälle syytetään kaikkia muita paitsi sitä mikä sieltä peilistä takaisin katsoo.
Sellasta sen on kun vanhempana turtuu elämään ja vaihtaa alleen kustompyörän. Ollaan sitä niin rauhallisia sitten joo eikä sitten enään haittaa tehorajoitukset. Yök.![]()
Vähemmän tehoa = custom?(kuulapää @ Touko. 13 2006,15:19) kirjoitti
Enkä usko, että iän karttuessa on kyse elämään turtumisesta. Lähinnä kai siitä, että alkaa se putkinäkö helpottamaan ja ymmärtämään, että omat tarpeet eivät voi ajaa kaikkien muiden ihmisten tarpeitten ja arvojen edelle. Mutta täydellisen tietämättömyyden suomalla itsevarmuudellahan voi yrittää maailmaa pyörittää oman navan ympärillä.
Jos isoa kovaa ajaminen on ainoa mikä pyörissä viehättää, miksi vetomiehet eivät hanki kilvettömiä pyöriä radalle? Ei montaa tonnia maksa ja saa ajaa juuri niin lujaa kuin osaa/uskaltaa. Kausikortti Alastarolle maksoi v.2001 muistaakseni hiukan toista tonnia markkoina, eli ei kauhean kallista sekään. Vai onko kyse yleisön puutteesta? Alfauros ei pääsekkään tultasyöksevän ratsunsa kanssa näyttämään työmatkaruuhkassa mateleville kotiloille mistä kana kusee?
Ja ole huoleti, jos pääsi ei ole umpiluuta, niin tulet huomaamaan itsekin, että maailmassa on muutakin kivaa kuin varttimaili alle 10 sekunnin, liikenteen joukossa.
Ei vaikuta muhun sitten pätkääkään. Nykyiset tehot on riittävät.
-Sergei-
- Sergei-
"Tiedättekö mitä siitä tulee kun risteyttää tiikerin ja kanarianlinnun??
En minäkään tiedä, mutta kun se laulaa sitä on parasta kuunnella."
Siirtyisin johonkin Kawasaki KLE tai Suzuki DR:ään tai sitten supermoto.
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Minäkin yllättävästi alkanu tässä kääntyyn noista tehojen tuijotteluista vallan muille urille... Nykyään sitä jo kuolaa isompia, painavampia ja tehottomampia pyöriä ku tää nykynen...Mukavaa huomata että tää todellakin on fiilispohjalla tää harrastaminen, ei nroitten tuijottelua...
![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Suomesta taitaisi siinävaiheessa tulla vain se mistä löytyy kesämökki. Systeri just vittuili että uusi 10r kawasaki karvan yli 8000e ja bensa 12c/l ja tietä riittää eikä nopeuksia kytätä.
Jeppistä
Normaalisti 400 hv, mutta nappia painamalla 507 hv.(Elazi @ Touko. 13 2006,13:05) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
Eivät oo mun mopoon lykkimäs mitää hemmentin rajottimia
johan täs jo mopoiästä päästiin!![]()
<p>Bussikuski ilman D-korttia</p>
Sin'oot tulossa järkiis...(Yamaha1 @ Touko. 13 2006,17:31) kirjoitti
Jos nyt jonkinlaisilla tehorajoituksilla spekuloitaisiin, niin voitaisiin spekuloida myös sitä, että kuinka moni itseasiassa käyttää niitä miljardia konia koljardilla kierroksella ja kuinka usein? Kuinka moni yli sataheppaisen kuski tarviaa jatkuvassa ajossa moottorin huipputehoja, ts. pitää rundeja jatkuvasti maksimitehon kierrosluvuilla?
Sarkasmia(Cubix @ Touko. 13 2006,09:24) kirjoitti
Suzuki GSX 600F -89 (myyty)
Niinpä, itse olen jotenkin vahvasti kääntymässä tollasen KTM Super Duken suuntaan, tosin kun näin sen livenä tuli hieman sellanen olo ett aika lelu on.(Yamaha1 @ Touko. 13 2006,18:31) kirjoitti
Mut jotenkin se olis tarpeeks karu/harvinainen et siit vois jotaa maksaakin, uutena toki en sitä ostais.
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Kyllä ne rajoittimienpoistot tulee sitten ilmi kun tulee onnettomuus. Pyörä ja kortti valtiolle ja 5 vuoden ajokielto mp:llä(oml @ Touko. 13 2006,11:56) kirjoitti
Vakuutus raukesi siihen paikkaan kun tuli ilmi rajoittimien kierrosta. Eli maksat itse kaiken
![]()
![]()
Ei poliisien tarvitse tastata mitään vaan onnettomuuden jonka aiheutat ajaessa mutkatieltä ulos täystehoisella hornetilla on sun kohtalosi koska vakuutus ei korvaa yhtään mitään
Oikeastaan erska 6 hurjempaa ei voi kukaan perustellusti vaatia
Mihin sä niitä tehoja tarvitset, mihin sulla on kiire? Sit kun tää visio toteutuu niin mulla loppui pyöräilyt.
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Selkeä provo, mutta tartutaan silti. Ajatko sä prätkällä tai autolla jatkuvasti? Eli 24/7. Et varmaankaan. Mihin sä sitten niitä tarvitset, kun et niillä jatkuvasti aja. Ja olettaisin että et myöskään ole kotona 24/7? Eli mihin sä sitä kämppääkään tarvitset, kun ei siellä tule koko elämää oltua?(kaasunalle @ Touko. 13 2006,20:53) kirjoitti
Mutta sitten kun tarttee mennä himaan, niin onhan se kiva kun semmoinen on olemassa. Ja kun tarvitaan moposta voimaa, niin onhan se kiva että sitä löytyy.
1835
Eiköhän tuo tule vuosittaisten katsastusten yhdeydessä pakolliseksi kaikkiin pyöriin aikanaan... ja samalla katsastushinnat tuplaantuu...(VOGON @ Touko. 13 2006,09:31) kirjoitti
![]()