Just tuli tänään heitettyä pitempää lenkkiä ja käytyä kahvilla välillä. Sit ku yritti kahvin jälkeen startata niin eipä meinannukka lähtee tulille, sit ryyppyy mut eipä auttanut sekään, sit ku hiukan avas kaasua niin johan hörähti. Eli onko tulpat menny vai onko tää ihan normaalia![]()
edit: -95 mallinen siis
mopos on ottanu "nokkiinsa",kun oot lipittänykoko talven.......
![]()
![]()
vfr 750..yamaha yzf 1000r..aprilia 1000 rsv mille..honda 1000rr..
Vinha veikkaukseni on, että kawasi on kansivikainen.
Venttiilit on kulunut teräviksi, jonka jälkeen ne alkaa upota kanteen. Ilmenee usein niin, että kone ei lähde lämpimänä käyntiin, mutta kylmänä kyllä lähtee.
Tosin tämä on vain arvailua, voipi olla myös tulpissa.
Hieman taukoa
ota tulpat mukaan vaihetaan la iltasella
![]()
ja käytellään tuol tallis koe käyttöö pari tankillista
jos sattuis vaikka auttaan
ois kyllä lääke tuohonkin tiedos
niinku tiiät
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
jep jep
säädä ne venet välittömästi ni vältät kalliin kansirempan ok
vika johtuu vain ja ainoastaan kantavista venoista
rento rehellinen tavallinen motoristi
Juu u venat pitäis olla kohillaan viime syksyn jäljilä ku oli mopo penkis ja säädettävänä muuteski kohilleen. Huomenna selvii ku kyselen huoltomieheltä. Kiitos kaikille ja etenkin Someron aina niin aktiivisille KÄNNIporukalle![]()
(Ninja9r @ Huhti. 26 2006,00:40) kirjoitti
mahtaako sulla olla hiuksia enää,kun kotiinpäin lähdet.......
![]()
vfr 750..yamaha yzf 1000r..aprilia 1000 rsv mille..honda 1000rr..
Eikös toi lue Kawasakin käsikirjassakin (ainakin 12R:n), että lämpimänä käynnistettäessä tulee kaasua hieman avata. Kyllä mulla, joka mopo on tykännyt lähteä lämpimänä paremmin käyntiin pienellä kaasun avauksella (niin uudet kuin vanhatkin mopottimet). Normaalia pitäs olla, jos kuitenkin lähti hienosti pienellä kaasun avauksella ja venat on katottu äskettäin.
Toi pätee joka merkkiin ja malliin ainakin jos on kaasaripeli...älä vielä pelkää kansiremppaa...tietysti jos tyhjäkäynti ruuvista on käynti ruuvattu tosi pienelle niin sekin vaikeuttaa ehkä lämpösenä käynnistystä kun on kaasu melkein kokonaan "kiinni".kirjoitti
<p>Suzuki DR 650 SE 1998 Suzuki RM 250 2008 Suzuki PV 80cc Pappa-Tunturi 1974 Solifer SM 1980</p>
Mistäs johtuu sellainen vaiva ysissä, kun koneen starttaa kylmänä niin meinaa tukehtua kun antaa kaasua. Eli käytännössä kaasua ei pysty kylmänä antaa ollenkaan, ryypyllä pystyy kyllä "kaasuttaa".
GSX-R 1000 K8, KXF 450, DUKE II 640
Anna käydä hetki, niin toimii. Itellä omassa kawassa sama homma. Menee liian laihalle ja kone tukehtuu... itellä auttaa kun antaa käydä ryypyllä sen aikaa, et ryypyn voi ottaa pois, niin sit voi antaa kaasuakin. Niinja tämäkin vaiva taitaa olla ainoastaan kaasarivehkeiden ominaisuus.(White @ Huhti. 27 2006,07:49) kirjoitti
edit: ne kirjoitusvirheet... ainakin enimmät
Kawasaki GPX 750R -89
Kawasaki ZZR 1100 -95
zxr:ssä oli juurikin samanlaiset oireet viimekesänä. Hävisivät akun vaihdolla. Akku kyllä kuulosti pyörittävän hyvin mutta ei ilmeisesti riitävästi kuitenkaan. Eli vaihda ainakin akku ennekuin alat kantta purkamaan !(zx10 @ Huhti. 25 2006,23:57) kirjoitti
Kawasaki ZX7R -01
* * * * "everyone loves you when you are dead..."
Joo, eipä sen kylmänä pitäisikään käydä kunnolla ilman ryyppyä. Kylmä moottori vain vaatii rikkaamman seoksen että palotapahtuma on kunnollinen sylinterissä. Kylmässä polttoainetta tiivistyy kylmille metallipinnoille eikä se myöskään kaasuunnu yhtä tehokkaasti kuin lämpöisessä. Siksi polttoainetta annetaan koneelle ylimääräinen annos.(White @ Huhti. 27 2006,07:49) kirjoitti
Eli anna sen konepyörän lämmetä ryyppy päällä ennen kuin kaasuttelet. Moottorikin tykkää kun sitä kierrätetään vasta lämpöisenä.
Niin ja kyllä ne ruiskuvehkeetkin tarvitsevat "ryypytystä", sen vain hoitaa se ohjausboksi siellä jossakin, kuskin puolesta.
ZZR 1400 ABS -07
ZX-9R -03/-04
ZZR 600 -93
ZZR 500 -90
RD 125 DX -77
No ainakin ne venttiilivikaiset ZZR:t ja FZR:t joita vastaan on tullut ovat lähteneet huonosti käyntiin KYLMÄNÄ ja loputkin pytyt ovat heräilleet koneen lämmetessä. Yseissä ei kyllä yleensäkään ole venttiilivikoja ollut...(Linkki @ Huhti. 25 2006,22:09) kirjoitti
Tämä ei pidä paikkaansa.(micco @ Huhti. 28 2006,08:28) kirjoitti
B-mallin yseihin on tehty kansiremontteja juurikin sen takia että säätövara venttiileissä loppuu kesken. Myös kannen halkeamisia on tapahtunut. Tänäkin keväänä olen nettimotossa/keltaisessa pörssissä nähnyt muutamia ysejä joissa myyjä ilmoittaa kannen remontoiduksi. Näitä siis löytyy.
Laitetaan nyt vielä *, eli: Omalla kohdallani -95 ysin kanssa ongelmia ilmeni imupuolen venojen painumisella (säätöpalat lähenteli 200, pako oli vielä lähempänä 300) ja kannen halkeilulla imu- ja pakovenojen välistä yli seetin. Periaatteessa ei muuten huomannut, mutta kävi hieman röpöttäen, aivan kun ei kävisi kunnolla kaikilla. Vedet ja öljyt ei menneet sekaisin eikä painettakaan lykännyt sen kummemmin paisariin. Itse en edes tätä tajunnut ensin, vaan näytin pyörää ammattilaiselle pakoputken kolinan takia. Hän ilmoitti että käyntipuoltakin olisi syytä tutkia. Jossain vaiheessa mitattiin sitten puristukset ja kakkosessa niitä ei enää ollut kuin 8 luokkaa, kun muissa oli 10-11. Pelillä pystyi siis vielä ajamaan aivan hyvin, enkä itse aloittelevana motoristina edes tajunnut juttua, vaikka vetoja ei ollut kuin 7r luokkaa. Käynnistyvyys oli myös heikkoa, varsinkin lämpimänä, mutta en tiedä kuinka paljon tuollainen puristusten lasku vielä vaikuttaa käynnistyvyyteen, vai olisiko jotain muitakin säätöjä pitänyt tehdä. Venat oli ja kaasarit oli kyllä säädetty talvella ja tulpatkin vaihdettu+ilmanputsari putsattu, mutta eihän niistä ikinä tiedä.
Hyviä yksilöitä löytyy tässäkin mallissa varmasti enemmän kuin huonoja ja pyörien ensimmäisillä omistajilla on todennäköisesti ratkaiseva syy yhteys ongelmien ilmaantumiseen myöhemmässä vaiheessa ja tietenkin sillä kuinka hyvin antaa moottorin lämmetä ennen kun antaa happea.
Niin ja tuskin kyseiset tai mitkään ongelmat vaivaavat ninja9r:n pyörää, jos kerran vähän kaasulla avittamalla lähtee aivan hyvin käymään. Ei muuta ku kovaa ajoa! *![]()
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen
Do diin taas vaihteeks koneella.. Eli venat on säädetty 4000 km sitte ja nyt on vaihdettu uudet tulpatkin parinvoimalla, niin on se ihme jos toi ei kestä Someron reissuu ja toivon et kalju ei kiillä lähtiessäni
Niin ja se voiki olla et toi tyhjäkäynti ruuvi on hiukka liian pienellä
Eli avataan kaasua hiukan ku lämpösenä sahataan käyntiin, KIITOS
![]()
jaa et sementin tarvii ottaa eukon työkalut mukaan
mut jos kwaakku tänne jo lopulta tulee sille on varattu lämmin talli ja hyvät vaksit
ja jokunen olunenki on kaapis
![]()
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
no vihtu...ei näytä kestävän...vaihda se paska pois...(Ninja9r @ Huhti. 28 2006,19:22) kirjoitti
![]()
vfr 750..yamaha yzf 1000r..aprilia 1000 rsv mille..honda 1000rr..
etenihän sillä sentäään 300 metriä matka *
eli on se tuolla päivä vauhdilla reilun 4vuoden kuluttua täällä *
vikkaa kuulemma jossain putkissa eli suapi liikoo ilimoo *
mut otetaan sille *
![]()
ei tämä niin vakawaa oo *
niin ja ninja ukkelin pohnomi on remontti kaverin talles ku kännipäissään sen sinne jättäny
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
9 R manuskassa ei ainakaan ole mitään ilmoitusta erikseen kuuman koneen käynnistämiseen (vm 01) .Yks asiantuntijakaveri väitti , että tehtaalta tullessaan tyhjäkäyntipiiri olisi säädetty liian laihalle suomalaiselle bensalle.Suomipojan gasossa kun on rutkasti enemmän happea verrattuna esim euro+aasiamaiden bensalaatuihin.Elikkäs sylinterissä olisi liikaa happea suhteessa bensan määrään ja sen takia pitää avata kaasua hieman ,jotta mopo pärähtää käyntiin.Mulla sama ongelma ysissä , mutta kohta menee muutenkin säädettäväksi ....(CBX_Raider @ Huhti. 26 2006,21:17) kirjoitti
![]()
Ajeleekohan nää Someron veijarit ihan selvinpäin tuolla liikenteessä ....![]()
![]()
:
![]()
aina............(Puppe 67 @ Huhti. 29 2006,21:13) kirjoitti
![]()
vfr 750..yamaha yzf 1000r..aprilia 1000 rsv mille..honda 1000rr..