Ennen pitkää pitäisi vaihtaa takarengas tripleen. Selailin katalogeja ja hämmennyin: valinnanvaraa on aika paljon. Minkähän merkkinen/ mallinen takarengas minun kannattaisi valita? Tiedän, että jotkut ovat hankkineen Pirellin Diaboloja. Minun ei kuitenkaan kannata ostaa rengasta, joka lämpeää pitäväksi vasta rata-ajossa.
Ajan aika paljon kaupungissa ja taajamassa. En tarvitse mitään kovin nopeaa rengasta, sillä nakupyörällä tulee ajeltua kuta kuinkin maantienopeusrajoitusten mukaisesti.
ja se kokohan oli 190/50
K1200R '06
Michelinin uusi Pilot Power 2CT on aivan mahtava kumi näin pito-ominaisuuksiensa puolesta ~1000km kokemuksella Triplessä. Kulutuskestävyydestä on paha sanoa vielä mitään.
Myöskin vanhempi perusmallin Pilot Power oli mainio rinkula.
Itse tosin vaihtaisin etusen ja takasen saman sarjan kumiksi. Hiukka vierastan sekarengastuksia.
Mistäs moinen harhaluulo? Diablo on oivallinen rengas kadulle.(Speed King @ Huhti. 22 2006,20:48) kirjoitti
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
Sain tällaisen käsityksen Pirellin mainoksesta, jossa todettiin renkaan sopivan "radalle ja urheilulliseen katuajoon". Taisin katsoa tuota Corsa -mallia. Nyt kun tarkemmin selailen luetteloa, niin löytyyhän sieltä enemmän toruring -henkinenkin vaihtoehtokin (Diamblo Strada). Kumpi sinun Triplessäsi on alla?(Earthend @ Huhti. 22 2006,21:01) kirjoitti
K1200R '06
Voisi olla Diablo Strada, Michelin Pilot Road, Battlax 020 tai vastaava sport touring-kumi sopiva taajamassa pyörittelyyn. Pitoa on enemmän kuin riittävästi ja kulutuskestävyys parempi kuin liimakumeilla.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Kaikki kehuu ja ylistää aina vaan Pirelliä. Samaa firmaa Metzelerin kanssa ja renkaat ovat yhtä ja samaa tavaraa, nimi ja kuvio vaan erilainen. Diablo Corsa -> Sportec M-1, Diablo Strada -> Roadtec Z6...
Itsellä Daytonassa takarenkaana tuo Roadtec Z6 ja mun mielestä meikäläisen ajoihin paras mahdollinen. Erittäin kulutuskestävä ja kestää ajaa radallakin hyvin. Tosin joku rataässä ei tekisi sillä mitään, mutta sen mitä mä muutaman kerran kesässä käyn radalla, niin toimii. Tällä hetkellä ajettu 13tkm ja kulutuspintaa vielä ainakin 1-2 tkm. Aikasemmassakin pelissä oli saman merkkinen ja ei minkäänlaisia ongelmia. Märässä kelissä pito on myös hyvää. Suosittelen tuota Z6:sta. Samainen rengas on tuo Diablo Strada. Kuviotkin muistutta toisiaan...Samaa firmaa kun ovat.
Diabloja on 3 eri mallia, strada, corsa ja ihan perus-diablo..(Speed King @ Huhti. 22 2006,21:51) kirjoitti
Meikäläisen triplestä puuttuu yksi sylinteri.. ehkä sen takia siinä toimii diablo corsa kadullakin erittäin hyvin..
www.pirellidiablo.com
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
Itse pyysin viime keväänä hd-centeriä vaihtamaan renkaat ja pyysin ehdotusta. Hyvä pito oli (ja on edelleen) tärkeä ominaisuus jota toivoin. Suosittelivat Pirelliä (taitaa olla dragon). Rengas on toiminut moitteettomasti, eikä kuluminenkaan ole häiritsevän nopeata. Googleta tuota "pirelli dragonia" kuva-haulla, niin saat jonkun käsityksen renkaasta. Rengas ei liene paras missään asiassa, mutta hyvä useassa.
Kiitoksia vastanneille. Pitääpä valita Pirellin ja Mezelerin väliltä. Sitten vielä yksi kysymys: omistajan ohjekirjan mukaan takarenkaassa pitäisi olla painetta 2,9 bar. Tämä vaikuttaa aika paljolta, varsinkin kun renkaassa näyttää nyt olevan Motomarketin jäljiltä 2,0 bar paine. Onkohan manuaalissa virhe, vai onko Marketin asentaja katsonut väärää asteikkoa huoltaessaan Tripleäni? (2,0 bar = 2,95 psi)
K1200R '06
2,0bar paineita käytetään radalla.. 2,9 on se oikea lukema katuajoon, ja sen voi nostaa jopa 3,0:aan.
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
Ja motomarketin jälkeen se pyörä kannattaa viedä jonnekkin muualle huoltoon...
Siinä firmassa ei mikään toimi...
Täydellisyyden ruumiillistuma ja vieläpä vaatimaton.
Pirellin Diablo Corsa toimii loistavasti myös kadulla! En tiedä mistä muuta olet kuullut. Kestävyyttäkin riittää. Omassa kesti 12tkm eikä ollut vielä aivan loppu ..![]()
ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
Onko tuosta marketin toimimattomuudesta omakohtaisia koke-
muksia vai ihan mututuntumaa ? Itse olen ostanut sieltä nyt
neljä Trumppaa eikä toi nyt ihan kuulosta todelta ! Mutta nyt vähän renkaistakin , pirelli ollu ainakin itsellä paras, pitää sitten
ihan loppuun saakka !
Muistelen, että vihjasit tästä joskus aiemminkin tuolla ruusut/ risut -palstalla. Minulla ei ole ollut tähän saakka mitään valittamista Marketin huollon suhteen. Pitääpä silti kysäistä jossain vaiheessa, että onko kyseessä moka vai harkittu "huoltotoimenpide" (so. laittavatko tahallaan 2.0 bar, vai onko vahinko)?(Kukko @ Huhti. 23 2006,17:41) kirjoitti
![]()
K1200R '06
Taisi tulla pilkkuvirhe. 2,0 bar on lähempänä 29 psi:tä(Speed King @ Huhti. 23 2006,16:19) kirjoitti
Mutta tosiaan 2,9 bar vaikuttais paljon fiksummalta paineelta, mulla on pikku-Spiidissäkin paineet muistaakseni 2,4 ja 2,7.
Olen kyllä omaankin ajatellut laittaa sitten kun aika koittaa Pirellit alle. On niitä sen verran kehuttu ettei se ihan soopaa voi olla.
Triumph S4 -04, Triumph Sprint ST1050 -06, Peshoo Vivacity Sixties -12
Itellä on triplessä alla pirellin perus diablot. Eturengas toimii ainakin normaali katukäytössä paremmin kuin bridgestonen BT010. Takasesta ei vielä kovin pitkää kokemusta, mutta tuntuu hyvältä verrattuna bridgestonen BT012R ja BT010.
Vaihdoin muuten taakse 190/50-> 180/55, tuntuu taipuvan paremmin mutkiin, tosin voihan tuo tuntuma olla uuden renkaan ja välissä olleen talven tuomaa harhaa.
Rengaspaineita oon ite pitäny takana 2,9 ja edessa 2,7. Keväällä ja syksyllä kun tiet on liukkaita, ilmat on kylmiä ja ajomatkat lyhyitä, oon pitäny taka 2,5 ja etu 2,3. Radalla sitten taka 2,0 ja etu 2,2.
Näillä mennään. Tosin turha se on mitään ratarenkaita ostaa, jos pääasiassa ajaa kylillä. Toisaalta taas tourinkirengas ei paljon pitoa kovassa kyydissä tarjoa. Eli pitäis olla kolmet renkaat ja vanteet tallilla mistä valkkaa sopivat ajoon lähtiessä!!![]()
Tee nyt tässäkin sitten kompromissejä!![]()
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Joo diablot on hyviä tiellä, ja niillä voi vaikka käydä radalla kääntymässä, kuluvat tasaisesti...
Ja takakummista ei oo mitään jäljellä kun on 6000km ajettu...
Edittiä:
Aina unohtuu jotain... ihan hyvin se 180-sarjalainenkin toimii triplessä...
Täydellisyyden ruumiillistuma ja vieläpä vaatimaton.
Ohhoh, niinpä tulikin(Nelli @ Huhti. 24 2006,07:14) kirjoitti
Siis 2 bar = 29,0 psi. Ei siis aivan looginen virhe asentajalta... olisiko jäänyt tarkistamatta huollossa?
K1200R '06
no ei varmaan jos niillä tehdään minuutin kestäviä burniksia!!!(Kukko @ Huhti. 24 2006,10:53) kirjoitti
![]()
![]()
ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
Triplen alkuperäinen Pilot Power kesti 5000km, vaikka ei ole burnailtu ja ajot aloitettiin heinäkuussa, joten asfalttikin oli jo siloittunut. Kaveri kysyy renkaita taajamapyörittelyyn ja rajoitusten mukaan maantiellä ajeluun ja kaikki käskevät ostaa jotkin supercorsaevopro:t(Kawa600 @ Huhti. 24 2006,17:10) kirjoitti
![]()
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Pirellin Diablo Corsa kesti satunnaisten burnauksienkin jälkeen sen 12tkm. Eikä tässä nyt mistään ratakumeista ole kysymys!! Perus Diablo on aivan perkeleen hyvä katuajeluun, mutta Diablo Corsa soveltuu sen ohella myös loistavasti radalle..ainakin niihin vauhteihin mihin omat taidot riitti..(B12 @ Huhti. 24 2006,17:37) kirjoitti
Kulutuskestävyyksistä on vaikea puhua mitään, koska jollain voi sama rengas kestää puolet vähemmän tai enemmän...
edit: ja miksi tarjota paskoja ku samalla rahalla saa hyviäkin..
ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
kuules nyt sälli!(Kawa600 @ Huhti. 24 2006,17:10) kirjoitti
Sillä ei ole burnattu yhtään !
Se on se mahdoton vääntö ja ihan hirvee ajotyyli mikä sitä kumia syö...
Ei kai nyt kusiaisissa renkaat kulu, kun ei niissä ole vääntöäkään![]()
Täydellisyyden ruumiillistuma ja vieläpä vaatimaton.
Perus Diablot on tuohon käyttöön juuri sopivat.(B12 @ Huhti. 24 2006,17:37) kirjoitti
Ostakoon sitten macadamit jos mikä tahansa kelpaa..![]()
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
Ei kelpaa. Sehän tässä alun perin olikin ongelma.(Earthend @ Huhti. 25 2006,09:32) kirjoitti
Uudessa MP maailmassa on hauska juttu käytetystä Suzukista (GSX-R 1000). Artikkelin kirjoittajien mukaan Sukisukissa alla oleva kallis "ratarengas" on todella onneton kadulla (ei kuulemma lämpene normaaliajossa). Tämä juttu sai minut lukemaan rengasmainoksia aiempaa tarkemmin (minun käytössäni kallein rengas ei ehkä olekaan paras valinta)
Tämä on vähän offtopicia, mutta: MP Maailman testaamassa käytetyssä Suzukissa oli onnistuttu vähentämään koneen hepoja epäonnistuneella sliparin asennuksella. Lisäksi paljastui, että puheet pyörän virittäjästä osoittautuivat vääriksi ja myyjäliike ei maininnut mitään siitä, ettei omista myymäänsä tuotetta (oli seisontavakuutuksessa koeajoaikana).
K1200R '06
Oho, niinpäs kysyikin. Itse olen niin sokaistunut tuijottamaan vain pitoa, että meni tuo kulutuskestävyysasia innostuksessa vähän ohi.(B12 @ Huhti. 24 2006,17:37) kirjoitti
Eli joo, unohda nuo Pilot Powerit, jos kumin pitää kestää pidempään. Tuskin uusi 2CT kestää yhtään pidempään kuin vanhakaan versio, jossa tosiaan takanen ~5000km ja etunen ~8000km.
Ratarenkaita ovat esim. Supercorsat, Racetecit ja on selvää ettei moisia kannata pelkästään rajoitusten mukaan tapahtuvaan katuajoon laittaa. Se ei kuitenkaan tarkoita että triplen tyyppiseen mopoon kannattaa mitään touring-saippuapalojakaan laittaa. Perus-Diabloista on vaan porukoilla niin paljon hyviä kokemuksia, ettei niiden toimivuudesta liene epäilyksiä. Hinnassakaan en tiedä olevan eroa muihin vastaaviin.(Speed King @ Huhti. 25 2006,10:54) kirjoitti
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
En kyllä suosittele mitään sport-touring renkaita tripleen ainakaan jos ajotyyli on yhtään rajumpi. Omassa sv:ssä oli pirelli gts rengas takana kun ostin sen ja se oli suorastaan vaarallisen liukas jos oli kylmä asfaltti,puhumattakaan kosteasta asfaltista. Kun yritti keulia niin löi vaan tyhjää,yritä siinä sitten luottaa renkaan pitoon mutkissa. Perus diablo on varmasti yksi parhaita vaihtoehtoja.
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
Itse en ole ikinä saanut mitään rengasta sutimaan kuivalla asfaltilla, paitsi burnatessa. Keulaa kyllä nostaa iloisesti. Renkaina olen enimmäkseen käyttänyt Bridgestonen 020:aa. Märällä nyt sutii mikä tahansa.
Renkaat tulee kyllä kantattua ihan kulutuspinnan reunalle asti. Se on ikään kuin kunnia-asia. Mikään ei ole huvittavamman näköistä kuin jokin superkyykky ja corsaevosuperpro:t alla ja keskeltä sileä kumi, missä tuuman "chicken strip" kummallakin kantilla. Ja näitä näkee todella paljon. Yleensä nämä ovat olleet niitä kavereita, jotka sanovat, että ei voi ajaa muilla kuin ratarenkailla, kun muut ovat niin liukkaita.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Luulisin että Diablo toimii kysyjän tilanteessa hyvin. Itsellä ei ainakaan valittamista, paitsi että takarengas puhkesi ajettuani johonkin metallisilppuun n. 4000 km kohdalla, missä vaiheessa pintaa oli kyllä jäljellä vielä hyvin, eikä ollut kulunut kulmikkaaksi. Tilalle tuli mitä pikaisimmin oli saatavilla, eli Pilot Power CT2, joka tuntuu myös erittäin hyvältä renkaalta. Taidan laittaa eteenkin CT2:n kunhan Diablosta aika jättää. Mopona Superduke.
Mikä on suurin järkevä koko, joka mahtuu triplen vakiotakavanteelle? Ajatuksena olis että vaihtais hieman leveemmän nakin ku mitä vakio 180 on![]()