Jos siis lipat vetää? Olen taas kilpailuttamassa yhtiöt.
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
IF korvaa.
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Tapiola.Omavastuu 50 % vahingon määrästä. Paikalla pitää myös olla ajo-opettaja. Kysytty viime perjantaina!![]()
Hayabusa -07
Kts. sama aihe ratafoorumilla: http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....73;st=0
Kun joku kirjoittaa "Vakuutusyhtiö X korvaa ratalipat", niin se on aika laaja käsite eikä kerro juuri mitään. Esim. Pohjola ja Nordea korvaa, mutta Pohjola korvaa vain jos paikalla on EAK/SMOK kouluttaja, muuten ei korvaa mitään. Nordea korvaa 25% / 3x omavastuu vaikkei ole kouluttajaa. Niissä ratapäivissä missä olen käynyt ei yhdessäkään ole ollut tuota vaadittua kouluttajaa, ja tuskin tulee olemaankaan.
~ Tässä maailmassa on aina vaaroja niille, jotka ovat peloissaan. ~
- Bernard Shaw
Asia ei aivan noin kuten firefighter22 sanoi Tapiolan osalta.(jennica @ Huhti. 11 2006,20:44) kirjoitti
Tapiolan omavastuu on vapaassa harjoittelussa, joka ei ole kilpailua, eikä kilpailuun tähtäävää harjoittelua, 50 % vahingon määrästä. Jos ajoharjoittelua valvoo ja opastaa taho, jonka kanssa Tapiolalla on sopimus tai Tapiola muutoin hyväksyy tahon (sanamuodon näette suoraan vakuutusehdoista), niin omavastuu on normaali.
Pohjola edellyttää joko liikenneopettajaa tai ennakoivan ajon kouluttajakurssin suorittaneen henkilön läsnäoloa (ja oletettavasti valvontaa jne.)
If:n omavastuuseen (20 % vahingon määrästä) ei tietääkseni vaikuta se, onko paikalla ohjattua ajo-opetusta vai ei.
Nämä yhtiöt kattavat valtaosan moottoripyörien vakuutuksista Suomessa, joten tarkempaan selvitykseen ei liene tarvetta.
Tämä on oma käsitykseni asiasta, eikä sido mitään vakuutusyhtiötä. Käsitykseni perustuu em. vakuutusyhtiöiden asiasta vastaavien henkilöiden kanssa käymien keskustelujen johtopäätöksiin. Jokainen tarkastakoon omasta yhtiöstään asian. Suosittelen käyttämään oikeaa terminologiaa ja kysymään asiantuntevalta henkilöltä. Asiakaspalvelussa välttämättä ei ole kyseistä osaamista tehtäväkentän laajuuden johdosta.
Omissa tapahtumissamme on aina (jos ei ole, siitä ilmoitetaan ennen tapahtuman alkua) ajoharjoittelusta hitaassa ryhmässä, sekä EA-koulutuksesta vastaamassa vaaditun koulutuksen suorittanut henkilö.
Tarkemmista päivämääristä ym. löytyy tieto oheisilta sivuilta. http://www.mp-tuki.fi/
Mahdolliset lisätiedot ja kyselyt sähköpostitse (osoite löytyy em. sivuilta)
Jukka Relander
Toiminnanjohtaja
Moottoripyöräilyn tuki ry