Olisko kellään antaa hyvää vinkkiä, millä kannattais korjata haljennutta muovista sivukatetta? olisko jotakin liimaa laitettava ensin pohjalle vai miten?![]()
Ducati ST4S 996
Tinajuottimella vaan. Täytteeksi jostain pala samanlaista muovia.
Minä korjasin lasikuidulla takapuolelta. Hyvä tuli muuten mut etupuolelle jäi sauma näkyviin. Jos oikeen hyvän haluat ni käy ostamassa jostain esim. autotarvikeliikkeestä jotain muoviliimaa (tai vastaavaa, osaavat ainakii neuvoa tarkemmin), poraat pieniä reikiä halkeaman molemmin puolin ja "neulot" haavan umpeen liimalla. Eli teet tavallaan hakaset molemmin puolin ni ei pääse repeämään. Sit hyvä hionta, pohjamaalaus ja ammattilaisella pintamaalaus... Ja vot, on parempi ku uus!!![]()
teräs epoksi sillä olen paikannut yhden m-pyörän katteen
ja kaksi skootterin muovi katetta,tuo toinen skootteri
meni vielä myöhemminkin nurin mutta eipä mennyt noista
kohdista minkä paikkasin epoksilla vaan vierestä vietiin.
ainoa huono puoli on noiden aineiden hiottavuus on niin
pirun kovaa että saa tosissaan hinkata jotta saa jotain
irti,itse ole käyttänyt BILTEMAN sinistä tuubia,teimpä
tuohon toiseen skootteriin samaisesta aineesta kiinnitys korvat
joista oli toinen mennyt poikki kun otti kosketusta maahan.
ABS-muovi ja asetoni.(Z22 @ Maalis. 03 2006,17:36) kirjoitti
Kokeiltu. Toimii
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....korjaus
Pace and Flow
Ite olen kyllä kolvilla korjaamiseen jälkeen ollu tyytyväinen! kolvi vaan hiton kuumaks! laitat sauman helvetin tiukkaan toisiinsa!laita vaikka maalarin teippiä toiselle puolelle ja pyydät kaveria painamaan osia yhteen. Sitten vaan niin syvälle kun uskallat vejät sillä kolvilla yhtenäisen viivan. Ja vedä ihan rohkeasti vaan syvälle sillä pysyy siten paremmin ja maalipuolelle ei jää rakoa.Tän jälkeen reunoille nousee sulanutta muovia, nämä vuolet pitkinälastuina pois ja heität
sulatettuun uraan ja ei muuta kun uudestaan kolvilla sulatat tosin vähemmän voimaa riittää nyt. Nyt se ura jää hieman matalemmalle kuin reunat, jos haluat samalle tasolle niin katteen paloista vaan lisää tavaraa sulatat uraan...älä jännitä katteet on halpoja(500€)![]()
Kiitos hyvistä neuvoistatarttee vaan ryhtyä tuumasta toimeen ja kokeilemaan millä näistä ideoista saisi hommat pelaamaan
![]()
Ducati ST4S 996
"Oikeasti" muovia kai hitsataan myös pienillä kaasupolttimilla, jolla homma saattaa onnistua helpomin kuin kolvilla. Kolvilla sitä on tullu kyllä iteki räpellettyä, joten kokemusta ei ole, mutta luulisin pienellä kaasupolttimella homman toimivan aika kivasti.
Noilla kaasupolttimilla taitaa vaan ongelmaks muodostua, että muovi lämpenee vähän liikaakin, varsinkin aloittelijan näpeissä. Siinä mielessä kolvi on helpompi.(MadMan @ Maalis. 07 2006,12:35) kirjoitti
Tietysti myös muovilaatu vaikuttaa aika paljon onnistuuko sen hitsaus kolvilla.
Varmin tapa noista on varmasti lasikuidulla korjaaminen. Pienempien vikojen korjaaminen ei välttämättä vaadi edes pintatöitä kun siististi tekee.
Superbike #7
Ota jostain esim. alakatteesta (Paikasta, josta ei näy) 3-4mm. siivu muovia, tai mitä ainetta se kate onkin, sit kuumailma puhaltimeen sellanen "pillikärki" ja eikun sisäpuolelta hitsaamaan. Varottava tietysti ettei maali ala kupruilemaan ulkopuolelta, lopputuloksen pitäisi olla uuttavastaava eikä halkeamasta tietoakaan...![]()
Mennään aamulla aikasempaan töihin niin voidaan olla sitten illalla pidempään....