Katso äänestykset tulokset: rajoitatko ajomäärää kalliin bensan takia? -

Äänestäjät
588. Et voi äänestää tässä kyselyssä
  • Kyllä.

    136 23,13%
  • No en varmasti!!!

    452 76,87%
Sivu: 1 / 6:sta 123 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 153:sta
  1. #1
    Ja paljon on teidän mielestä niin sanottu "Kipuraja" bensan hinnassa?
    -minä ihan ite!-
    -Yamaha FZ6s -07-
  2. #2
    Bensan litrahinta oli kortin saadessani n. 12% yhden tunnin palkasta, joten tuossa se kipuraja menee...
    <p><strong>&nbsp; </strong></p>
  3. #3
    Kipurajana 40e/tankki, eli 2,23e
    Litranen sisävessa
  4. #4
    on se jo nyt turhan kallista. mutta aina se on kipeempää mitä kalliimpaa se on. maksaa jo liki kymmenen markkaa litralta. markkahinta oli silloin aikanaan 3 mk - liki 5 mk ja sitä pidettiin sikakalliina, vitosen litra. nyt ei alle 8 markan saa mistään suomesta. ihan hirveetä.

    kun aloitin motorismia, niin oli 1 markan ja vähän päälle litrahinta. se olisi kohtuullista. eli €uroissa 16,7 senttiä litra.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  5. #5
    Enpä ainakaan vielä tänä kesänä rajoita, mutta jos hinta nousee yli 2e/l, niin sitte on alettava harkitsemaan, jotta kummalla kannattaa enemmän ajella; moottori- vaiko polkupyörällä.
    Kawasaki GPZ 500S -> Kawasaki ER-5 -> Ducati Monster 620D -> Ducati ST4 -> Ducati Multistrada 1000ds -> Ducati Monster 1100evo
  6. #6
    Kyllä tuo alkaa liian kallista olla. Kaihoisasti saa muistella kun juuri kortin saatua bensa maksoi jotain 4,95mk ja oli ihan hirveetä kun hinta nousi yli viiden markan.
    <br /><br type="_moz" />
  7. #7
    Kyllä.

    -hh-
  8. #8
    Kipuraja 2,23 €/litra.
    Eli sen mitä bensa nykyarvollaan maksaa, jos taalan ja euron välinen kurssi paranee arvoon 1:1 ...
    Reissukuviani: http://picasaweb.google.com/halti.traveller
    -- DL650 -04 --
  9. #9
    No en vähennä. Tarttee sitten vähentää muuta kulutusta jos liikaa kallistuu...
    Töihinkin on pakko kulkea omilla kulkuneuvoilla, kun ei yleiset mene.
    -
  10. #10
    En rajoita bensan hinnan takia. Liikennevalvonnan takia rajoitan kyllä, pitäis päästä 1.7. reissuun ja olis kiva kun on kortti tallella silloin...
  11. #11
    timo1:n avatar
    Liittyi Sep 2007
    Matkalla jossain Suomessa...
    Kyllä rajoitan, ja olen jo niin tehnytkin. En tosin moottoripyörän osalta, mutta auton käyttöä on vähennetty. Sitten kun vielä nostavat pikkasen lisää, niin on edessä autoilun lopettaminen tyystin. Ostan talveksi moposkootterin työmatkoja varten. Kun luopuu autosta, niin loppuupa se katsastus maksuineen, verot, vakuutukset ym ym. Silkkaa säästöä, joten autan omalta osaltani säästämään suomen kivikautiseksi banaanivaltioksi.
    GHOSTWRITER
  12. #12
    v******lakseni meinaan triplata kulutuksen...
    2500km koossa jo tällä kaudella... 4L/100km noin kulutus..
    joten ei maailma tähän kaadu,eli sata litraa menny... mielestäni vielä halpaa hupia, eihän tolla pärjää iltaa baarissa..
  13. #13
    Siis hä? Sitähän vaan säästää sitä enemmän mitä ajaa. Siis mopolla. Useemman euron / 100km
    Nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlä ggningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskuss ionsinläggsförberedelsearbeten
  14. #14
    kyllähän tuo jumalattoman kalliilta tuntuu, mutta minkäs teet. Maksettava se on jos ajamaan tekee mieli lähteä.
    Tosin turhia ajoja tulee varmasti karsittua, etenkin kotilolla ajamisen suhteen. Mutta kyllä se kipurajakin jossain kohtaa menee, mutta ei vielä näillä hinnoilla.
  15. #15
    Kaikki turha huvikseen ajelu on karsittu pois jo aika päiviä sitten sekä autolla, että pyörällä. Lomasuunnitelmiin löpön hinta ei vielä vaikuta, ne ajetaan mitä halutaan, ilman hampaiden kiristelyä.

    Eilen kyllä sykäytti suoranaiseen vitutukseen saakka, kun bensiksen taulussa komeili 95:n kohdalla 1,52e/l. Eikö ahneudella ole enää mitään rajaa. Piti ihan ruveta miettimään, että pitääkö tässä muuttaa vielä lähemmäs kaupunkia, jossa kaupassa käynnit ja muut asiat voisi hoitaa fillarilla tai kävellen ja kai sitä duuninkin osalta täytyy ruveta tekemään uusia suunnitelmia ja vaihtaa sellaiseen, jossa bensaa syövän kulkineen käyttö ei enää olisi pakollista. Säästäisi ainakin pitkän pennin, sillä tuskin nuo korotukset tähän tulevat jäämään.



  16. #16
    Autot ovat kulkeet rypsi-tai lämmitys-öljyllä jo vuosia,mutta pyöräily,veneily,kelkkailu ja muu harrastustoiminta maksetaan valtion kassaan vaikka hinnat nousisi. Rajoittava tekijä on yleensä aika.
  17. #17
    Kipeen kallista jo nyt .
    Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
    Lady, Sexy Lady.
  18. #18
    Lainaa (kawabata @ Touko. 14 2008,08:30) kirjoitti
    maksaa jo liki kymmenen markkaa litralta. markkahinta oli silloin aikanaan 3 mk - liki 5 mk ja sitä pidettiin sikakalliina, vitosen litra. nyt ei alle 8 markan saa mistään suomesta. ihan hirveetä.
    Totta on että bensa on kallista, mutta pitää myös muistaa että enää ei voi laskea 1 € = 6 mk, aika kova inflaatio on ollut ylimenon jälkeen, eli euron arvo on laskenut. Onhan maitolitrakin "kalliimpi", ja palkkataso "korkeampi" jos laskee vanhan kaavan mukaan.
  19. #19
    Eikös se ole niin, että kotiloon bensa on ihan sikakallista, mutta prätkään se ei maksa mitään
    -ainakin mulla...
    Macce

    http://www.mkkv.fi/
    https://www.facebook.com/Somethingbluetrio/

    ex. BMW K1300S -14
    ex. BMW K1300S -12
    ex. Triumph Trophy SE -13
    ex. BMW K1200R Sport -08
    ex. Honda ST1300 -07
    ex. Suzuki M800 -07
  20. #20
    Prätkällä tulee ajeltua edelleen silloin kun huvittaa, mutta autolla olen pyrkinyt turhia ajoja vähentämään jo reilun vuoden. Jonkun 5-10tkm (50tkm:sta) onnistunutkin.

    Mulla kun on tapana ollut mennä ja tulla niin kuin huvittaa. Usein ajelen duunista himaan reilu 40km ja sitten lähdetään vaimon kanssa uudelleen Espooseen tai vaikka Vantaalle kauppoihin.
    Molemmat käy töissä omilla autoilla samassa kaupungissa, mutta vaimo pääse 1,5h aikaisemmin, joten helpompi ajella motaria se 25min edestakaisin niin ei tartte kummankaan vaivautua. Muutenkin rentouttavaa pyörähtää ensin himassa.

    Samoin pk-ajelupäivinä olen tänä vuonna pyrkinyt tulemaan prätkällä töihin, ettei tarttis ajella iltapäivästä himaan ja sieltä uudelleen tänne. Vihaan kuitenkin ajaa reppu selässä duunivaatteet/kamat mukana, joten usein tulee turhaan ajettua 85km autolla päivässä mukavuuden nimissä.

    Niin ja joskus mennään samalla autollakin töihin, mutta hiton hankalaa tehdä toimistoduunia 7-14.30, joten se 10e on sen arvoista, että saa nukkua tunnin pidempään.

    Vastasin siis kyllä, mutta kaikesta en luovu.
    zx10r -04 + gs1000g -80, gs850g -79 + gs550e -78 + kz440 ltd -80 + gt380 -73 + yz250 -91 + kx80 -94 + XL600 -85, Gas Gas JT250 -96
  21. #21
    Ei ole vielä tarvinnut rajoittaa, turhia ajoja kun ei hirveästi ole. Mopollakaan ei jaksa enää (3tkm tällä kaudella takana) päämäärätöntä lenkkiä ajella.
    Nyt kannattaa toivoa että jenkkien ja samalla taalan alamäki jatkuu, se kun pitää bensan hinnankorotukset edes kohtuullisessa kurissa. Hinta muuten on noussut kaikkialla muuallakin kuin suomessa ja sivistyneestä euroopastakin löytyy maita joissa bensa maksaa ainakin saman verran kuin suomessa.
    Hinnannousu kesäksi on varma juttu, kulutus kasvaa ja ihmiset ovat valmiita menovedestä maksamaan, miksi ei siis pyydettäisi kovempaa hintaa?
    Bensan myynnissäkin pätevät ihan liiketalouden lait ja öljy-yhtiöiden tehtävä on tuottaa voittoa, mielellään mahdollisimman paljon.
    -kaikki tosiasioina esittämäni seikat perustuvat vahvaan MuTuun, Esson baarissa kuultuihin isojen poikien juttuihin sekä netissä liikkuviin vahvistamattomiin huhupuheisiin.
  22. #22

    R.I.P.
    Liittyi Mar 2004
    Heinälampi
    Eihän tuo bensiini reaaliansioihin nähden ole kallista. Toisaaltahan on hyvä vaan että bensan hinta nousee. Mieluuummin maksan bensiinissä veroa kuin se että sosku ulosmittaa palkasta veroina vastaavan summan.

    Kipurajaa on mahdoton määritellä. Ainakin nykyisillä hinnoilla suunnittelen nykyisen 6-koneisen auton vaihtoa V8:iin...



    Mitään en tunnusta!
    1000RR YCC #141
  23. #23
    Kyllä valitettavasti pitää vähän rajoittaa turhaa ajelua. Huviajelut ovat jääneet vähemmälle viime aikoina. Bensan hinnan kipuraja tuli ja meni aikaa sitten...



  24. #24
    Auto imaisee 5-6 litraa dieseliä satkulla, on olevinaan kallista, varsinkin kun kärryperässä menee litra enemmän. Pyörä nielee 6-9 litraa, harmittaa lyhyt tankkausväli. Kelkka vetäisee 25-32 litraa, eikä tunnu missään. Kaikk`on mänt mitä tankkiin on laitettu. Mikä se on sellanen harrastus, josta jää jotakin lompakon pohjalle?
    Pitpro Prolite
    VTR kilo F
  25. #25
    Lainaa (Tuoma5 @ Touko. 14 2008,09:59) kirjoitti
    Mikä se on sellanen harrastus, josta jää jotakin lompakon pohjalle?
    Sitä kutsutaan työksi

    Yleensä kysymys opn sellaisesta työpaikasta, jossa palkka on sen verran alhainen, että ei sitä oikein voi ansiotyönä pitää
    "Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
  26. #26
    En rajoita ajamista, suurin osa kilometreistä kertyy kuitenkin työmatka-ajosta, ja niitä ei pysty rajoittamaan kuin vaihtamalla työpaikkaa... Sinänsä houkutteleva vaihtoehto

    Kyllähän harrastus olla pitää, ja mopoilu on sitä parhaasta päästä

    Edittiä... En osaa määritellä kipurajaa... Se on varmaan siinä kun ei pysty enää maksamaan ruokaa/lainoja yms kustannuksia bensalaskun jälkeen...



    HD Electra Glide Ultra Limited
    Tempore Nihil Sanat
  27. #27
    Eipä tuo hinta vielä ainakaan ajamista rajoita. Jos nyt pahasti ei muisti petä niin joskus -70 luvun alussa kun sai vanhemmilta ruinattua 5 mk sillä ostetiin poikaystävän pyörään lähes 10 l menovettä ja olihan se kallista suhteutettuna silloiseen hintatasoon ja palkkoihin. Tosin silloin ajeltiinkin pisin reissu Jyväskylän lähiseudulta Imatran ajoja katsomaan ei sitä suhattu ympäriinsä 500 km päiväajjeluja
    Kawa ER5, Honda CBF 600 S, Suzuki SFV650 Gladius, Kawa Vulcan 650
  28. #28
    Eipä rajoita. Sinänsä aivan sama mitä maksaa, niin kauan ajellaan kun on hauskaa ja sitten etsitään muuta tekemistä.

    Enemmän mä ajattelen egologista puolta.
    Honda cr 125 er5/05, *cb seven fifty/02, *Suzuki sv1000s/04, *cbr 600 f/98, *zx-6r/04, sv1000s/07 gsx-r750/08


    m 72 projekti
  29. #29
    Nyt kun tulen kortin saamaan (toivottavasti) niin, en ruppee rajottamaan. Ku eihän sitä muulla taidot kartu kun ahkeralla ajamisella ei muuta kuin
  30.  
  31. #30
    ajamista en rajota mutta se taas rajottaa kaikkea muuta
    GSXR-1000 Limited
Sivu: 1 / 6:sta 123 ... ViimeinenViimeinen