Laskin tuossa juuri vakuutusten hintoja uudelleen. Esimerkkipyörät ovat CBR 600 RR ja ZRX 1200 R. Oletan ajavani puoli vuotta ts. 180 vrk. Laskureina Pohjolan, Nordean ja Ifin nettilaskurit. Ja esimerkissäni on mopoilijalla täydet 70% bonukset.
Nettilaskurien päivityksistä en tiedä mutta ihmettelen muutosta sillä viime syyskuussa järjestys oli toinen ja silloin Nordea oli selvästi halvin.
Kun Pohjolan vuosimaksu esimerkkipyörissä lasketaan puolen vuoden maksuksi niin yllättäen se onkin kallein. Ja halvin ja kattavin onkin IF. Ai miten niin kattavin..no If:illä saa myös osakaskoon ilkivaltaturvan joka onkin laskuissa mukana.
Tuntuu vakuutusala elävän ihan koko ajan.![]()
Mistä löytyy Nordean nettilaskuri moottoripyörille ?
EDIT: Löyty jo, tuollahan se näköjään on.
ZX-10R
Näkyy olevan edullisin myös XX:lle nordean kauttaLaskin myös 6 kuukauden ajoajan mukaan. Nyt paneekin mietityttämään, että mikä yhtiö olisikaan edullisin. Olen ajatellut kanssa tota Pohjolan vakuutusta...
Suzuki B-King (white edition)
exät: R1200GS Rallye, K1300R, GSX1300R, TEx 2014, B-King, M1800R, ZZR1400, CB1300F, 1100XX, CBR600F, MBX125, PV50, tuntsat..
Voisi kuvitella että customi kuskit vaihtaisi pohjolaan. Itsellä Honda vt 750 ja kokovuosivakuutus 500€.
Ei tarvi miettiä syksyllä että onko kelejä vai ei kun voi ajaa vaikka jouluun.
![]()
Emmä muusta tiiä mutta tänään vaihdoin Pohjolan tavallisen vakuutuksen siihen joka on ympäri vuoden voimassa. Ja tuli vielä halvemmaksi liikenne ja kasko kuin ennen. Täyet poonukset ja kusiainen alla.
Lämpenis ny vaan nua kelit...![]()
Raaka voima voittaa monesti peukalon imemisen...
Tänään vaihdoin pohjolaan, vielä kun tiet sulaisivat..
Tapiolassa olisi maksanut 6kk kaskon kanssa 1172€ kun taas
Pohjolassa 12kk n.720€ (sis.kaskon). * * * * ** *
![]()
Honda CRF 250 L
tänään muuten if:ssä käydessä kysyin samalla vakuutuksista. sanovatten että huhtikuussa tulee muutoksia. kait nekin siirtyy vastaavaan systeemiin kuin pohjola.
-- Kyllä sen kestää, kun tietää miten hyvää se mulle tekee
<s>Pappa Tunturi -76 -> Yamaha DT 125LC -84 -> Honda CB 500 -01 -> Honda CB 600F Hornet -06</s> -> Kawasaki Z1000 -09
kyllä pohjolan osakaskoon saa ilkivalllan, katsoppas seloste(harri99 @ Tammi. 23 2006,10:39) kirjoitti
![]()
Yamaha FZS 600 -02
"Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
Uskokaa ny, että pääsosa siirtyy teho/painosuhde systeemiin. Jos ette lähde ajelemaan talvella, oottakaa maaliskuuhun. Silloin peli pitäisi olla avoin...
... jotain piti muistaa
Tapiolasta kertoivat että helmikuun aikana tulee niiltä tietoa uudenlaisesta mp-vakuutuksesta ja myyntiin se tulee huhtikuussa. Lupailivat sen vielä olevan erittäin kilpailukykyinen, mutta saa nähdä oliko pelkkää markkinointilepertelyä.(seku @ Tammi. 26 2006,20:06) kirjoitti
edit.2*sta
"Kaikki hullut pitäisi tappaa tai ainakin niiden peilit kuuluisi säätää"
muidenkin on reagoitava tohon pohjolan uudistukseen muuten menee asiakkaat muualle, niin mutta eihän se mp vakuuttaminen ole vak.yhtiöille voitollista/kannattavaa toimintaa ..
Yamaha FZS 600 -02
"Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
Kannattaa muuten huomioida laskelmissa että jos esim. laskee sillä 6 kk:n ajoajan kaavalla ja vertaa pohjolan kokovuosimaksuun, niin seisonta-aikanakin (talvi) tulee kaskosta maksuja osakaskon verran! itsellä tuo summa on jotain 80€/talvi!
taidan vaihtaa kokovuosimaksulliseen pohjolassa... jännä juttu, liikennevakuutus tulee halvemmaks, kasko kalliimmaks verrattuna vanhaan seisonta-ajalliseen![]()
Mulla tippu kanssa päälle tonnista tuonne seitsemäänsataan.(YLLE @ Tammi. 26 2006,19:42) kirjoitti
= lisää rahaa bensaan ja pidempään ajoa!![]()
![]()
(conjure)
Lumi sula pois, lumi sula pois!
(/conjure)
Siltä varalta, että joku vakuutusyhtiön edustaja lukee näitä kirjoituksia, niin mulla olis pyyntö.
Muokatkaa kahden moottoripyörän omistajille nyt jokin järkevä mahdollisuus vakuuttaa kummatkin pyöränsä. Pian tilanne on se että vakuutusten seisonta-ajat ovat historiaa ja kahden pyörän omistajien pitäisi alkaa maksaa kahdesta mopottimesta täysiä vakuutusmaksuja. Vaikkakin vain toinen pyörä olisi *kerralla ajossa *![]()
Auttaisiko tähän vakuutuksen ottajan allekirjoitama lupaus siitä, että vain toinen pyörä on kerralla ajossa??
Luulisi pyöräkauppiaidenkin lobbaavan kahden pyörän omistamista tukevaa järjestelmää, näin uusien pyörien myyntikäyrät sojottaisivat vielä tulevaisuudessakin kohti koillista.
t. SPL (tuleva kahden pyörän omistaja)
//CBF600SA -11
Sama toivomus, eli järkevä vakuutustyyppi kahden pyörän omistajalle.
3 Kawaa ja Honda
sama täällä, ny on jo kaksi (toinen vaan toistaiseksi rekisteröimätön projekti)
itse asiassa olen jo "kertonut terveiset" pohjolan virkailijalle kun muutin autoni kevytkaskoon... sanoi vaan että "tämä vakuutusmuoto on suunniteltu yhdessä moottoripyöräilijä järjestöjen kanssa" olin äimänä. eikö järjestöläisillä muka ole useampia ajopelejä?
2016 > Triumph 675 team member
2004 > YZF600R (tallin perällä - pitkä huolto menossa..)
(.. DKW-RT175VS im holz schublade)
.. historiaa.. [2013 - 2022] S1000RR (2010) < [2006 - 2012] R1-2004 (RN12)
.. 28.2.2025 : jäsenyyttä takana 20 vuotta ja 5 kk ..
Kuulutatte sitä, mitä itsekin halajan. Mulla on varsinainen ajopyörä ja pappavaihetta varten säilötty kustomi, jota on pakko ajella, muuten sen tiivisteet ravistuu. Pakko tosin on kovin miellyttävä. Enska on lisäksi hankintalistalla.
Pyyntömme on kyllä kuultu.. Erikoismeklarit on jo asialla. Sen sijaan, jos Pohjola sanoo jotain mp-järjestöiden kanssa tekemisestä, niin kysykää ihmeessä: Minkä järjestön?! Se ei voi olla Smoto, joten olisi kovin kiintoisaa kuulla, mikä se on.
Just nyt en enää viitti esiintyä kovin viisaana näissä vakuutusasioissa. Rakenneuudistus lähti vähän lapasesta ja ohjaaja siirtyi matkustajaksi. En kumminkaan ole siitä syystä surullinen. Rakenneuudistuksen realisoitumiseen, tänä keväänä, en itsekään uskonut vuosi sitten. Se oli riemukas yllätys, se aikataulu. Itse muutos oli kyllä selviö.
No, kohta on uudet, osaavat, innokkaat tekijät ja saatte todellisia vastauksia, asiantuntemuksella.
Odotan nyt sivusta seuraajana muiden yhtiöiden tuotteita enenevällä mielenkiinnolla. Kartellisopimus on purkautunut ja jos uuden solmiminen ei onnistu, tästä voi seurata muutamaksi vuodeksi jotakin hyvää. Sitten taas rekyyli iskee … mutta, niinku joku totesi, eihän meistä kilpailla. Moottoripyörien vakuuttaminen on niiiiin tappiollista liiketoimintaa. Kukapa sitä haluaisi tehdä?![]()
... jotain piti muistaa
Joo , usean pyörän käyttäjälle on homma hakusessa. pitäisi olla yksi vakuutus joka kattaisi kummatkin. Mutta liikennevakuutuksetn osalta voi olla hankala lainsäädännöllisistä syistä. ->vakuutus on ajoneuvokohtainen ja pakollinen. Olen kuullut kyllä systeemeistä, jossa on maksimibonukset esim pyörään 1, ja ottaessa toisen pyörän saa samat bonarit siihenkin. eli ei joudu aloittamaan bonuskeräystä alusta toisen pyörän kohdalla. bonushistoriahan on historia kuskin vahingoista, ei niinkään pyörän, koska pyörä ei itseään aja. Siksi bonus pitäisi näkyä kaikissa pyörissä.
toinen epäkohta on se, että 5000eken pyörän kasko maksaa saman kuin 14900 eken pyörään. pohjollla on tuo alle 15000 ja yli sen arvo, jolloin kasko on eri hintainen.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
yli 200€ halvemmaksi tulee honda cbx 750 f vakuutus pohjolassa osakaskon kanssa kuin tuolla nordeassa
somewhere out there
Kävin laskemassa oman vakuutukseni tuolla Pohjolan laskurissa ja sain liikennevakuutuksen summaksi 412,77 € vuosimaksu.
Pohjantähdessä samoilla ehdoilla oma vakuutus taitaa olla myös koko vuodelta lähemmäs 1200 €.
Joten huomenna soittelemaan.
Eikös tuo pohjolan vakuutus ola aina voimassa eli onko siinä seisonta-aikaa ollenkaan, vai väistänkö muurin.
![]()
Ai niin pyöräni on Suzuki GS1100G vuosimallia 1983... Pohjolan laskurissa tosin oli rekisteröinti vain tuolta 1987 asti.
Edit:
Soitin opohjantähteen ja heillä ei ollut tietoa vakutusten muuttumisesta, joten soitto muihinkin liikeisiin lienee paikallaan.
* * * * * * * * * * *
Tää on allekirjoitus!
* * * * * * * * * * *
Suzuki GS 450E (vm. 1988) -->
Suzuki GS1100G (vm. 1983) -->
Yamaha FJ1200ABS (vm. 1992) -->
Yamaha FJR1300A (vm. 2008) -->
Ei tiedä vielä
Joo, vaikka tänään ajamaan jos huvittaa...(suzuki_GS1100G @ Tammi. 31 2006,20:50) kirjoitti
![]()
Raaka voima voittaa monesti peukalon imemisen...
Otin toiseen pyörään Pohjolan vakuutuksen ja jätin toisen seisomaan Tapiolaan. Kakkospyörällä olisi tarkoitus ajaapari-kolme viikkoa, mutta saapa nähdä.(SPL @ Tammi. 29 2006,14:38) kirjoitti
Skotlannissa omistajalla on vain yksi vakuutus (suurimmassa). En tosin tiedä, saako muut ajella noilla pyörillä. Pitää kysyä kaverilta.
Kerrankin oikeutta myös meille customisteille. On tässä maksujen korotuksia kärsitty tarpeeksi vinguttajien takia..
2200 euron vuosimaksut isokaskoineen tippui 580 euroon. Siinä voi jo hyvillä mielin sanoa tienanneensa ensi kesän bensat.
- "No! It's not a Harley" -
Itse sain tällaisen vastauksen Pohjantähdestä joulukuussa
Hei!
Kiitos yhteydenottopyynnöstänne.
Pohjantähtikin on siirtymässä moottoripyörien osalta teho/painoperusteiseen hinnoitteluun, mutta muutos on työn alla enkä tässä vaiheessa pysty kertomaan tarkasti millä aikataululla uusi hinnoitteluperuste on käytössä.
Tavoitteena on saada teho/painoperusteinen hinnoittelu ennen kevään sesonkia.
Ystävällisin terveisin
N.N
**************************************************
Pohjantähti Keskinäinen Vakuutusyhtiö
![]()
![]()
![]()
Turvallisuus on tunne, joka sinulla on, ennen kuin olet tajunnut tilanteen.
FLHRCI -02