Moi!
Ensi kesän reissua varten olemme ajatelleet hankkia pyöräkunnalle PWR radiot. Joku suositteli bander.com hankittua Alan- radiota. Yksi mahdollinen malli saattaisi olla Alan 456R PMR446.
Kommentteja ja suosituksia mikrofoni-kuulokeratkaisusta? Esim. CH-550 motorcycle headset?!
Entä ajatuksia asentamisesta jne.
+Pasi
Tarkoitat varmaan PMR (ei PWR) radioita ?
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Vuosi sitten hommasin saman Alanin ja headsetin, kylläkin eri toimittajalta. Ensimmäinen yllätys oli, ettei kyseisellä headsetillä Alanin VOX toimi bike-to-bike käytössä. Sitten hommasin samalta toimittajalta Click suositellun PTT-tangentin. Ja sitten ongelmat alkoi. Kyseisen tangentin laitto prätkään oli ihan mahdotonta ja koko systeemi oli heiveröisesti tehty. Johdot katkeili käytössä ja koko ajan oli jotain katkoja joko mikrofonissa, kuulokkeissa tai tangentissa. Niitä vaihdettiin takuuseen moneen kertaan, siitä kiitos myyjälle, mutta mikään ei auttanut. Alan PMR kyllä toimi moitteettomasti, mutta nuo kaikki muut ei. Lopulta heitin kuikkaa noilla tangenteilla ja kuulokkeilla ja hommasin Autocomin (keskusyksikkö ja kypäräsetti), jossa nyt VOX pelaa oikein hyvin, kesti viime kesän käyttöä ja hommaan vielä Autocomin tangentin tälle kesälle. VOXilla on nimittäin omat ongelmansa, kun kaikenmaailman rykäisyt lähtee eetteriin. Alan on hyvä radio, mutta voi käyttää halvempaakin PMR:ää kunhan laittaa Autocomin ja sen tangentit ja kypäräsetit.
Hintaahan Autocomilla on, mutta vielä kalliimmaksi se mulle tuli, kun yritin säästää ostamalla halvinta.
Jälleen tuli todistettua että jos haluaa hyvän ja halvan niin on ostettava kaksi eri tuotetta(Anttoo @ Tammi. 25 2006,14:49) kirjoitti
Itselläni myös tuo Autocom, suosittelen lämpimästi sen hankkimista jos aikoo vähänkin enemmän käyttää. Radioiksi valitsin Cobran keskihintaiset mallit MT-725-2VP 65€ pari sisältäen laturin ja akut.
Suzuki Hayabusa K9
Se on aina mielessä, ilman sitä ei kai elää vois.
Kuin tatuointi kielessä, ei edes kulumalla lähde pois.
-Leevi And The Leavings
Gigantissa oli radioita vaikka kuinka.
Jos haluaa leikkiä parkissa ollessa ritari-ässää (tai katuhaukkaa) oli myynnissä myös kelloradioita..eli rannekelloja joissa PMR radio samassa.
Ja tähän ikään olen oppinut, että pitää olla varakas, jotta voi ostaa halvinta tai osamaksulla(api @ Tammi. 25 2006,15:36) kirjoitti
![]()
Tota Cobran MT-725 2VP:tä mäkin ajattelin. Kohtuuhintainen, tunnettu valmistaja, roiskevesitiivis, ym. Googlettamalla löytyi helposti kaupat ja hinnat.
Päädyin kuitenkin Doron malliin WT86(oli Stockalla kantistarjouksessa). Tosin mulla käyttö on lähinnä itkuhälyttimenä(itkuhälytin, joka me saatiin lahjaksi on ihan paska, mutta maksaa satasen kaupassa...). Doro ei ole roiskevesitiivis(tod.näk. ei sada himassa), mutta vastaavasti siinä on tuplasti parempi toimintasäde(6km). jos vaikka lähtee pidemmälle kauppareissulle...
![]()
<p>BRG/Cream T-Bird 2003</p>
Ihan hitusen off-topic mutta mikäs olis semmonen toimiva ja halaapa kypäräpuhelinsetti? Noin niinku tosi satunnaiseen käyttöön ja mielellään 'valikoivalla' kuulolla, esim. "HILJEMPAA!!" vois olla semmonen mitä ei kuulis ollenkaan...![]()
ZX6R -> VTR1000F -> VTR1000SP-1
satasella ostettiin Cobrat viimekesänä kypäräsetteineen ja tangentilla suoraan maahantuojalta . kuukkelista löytyy
tosi hyvin on pelanneet ja kuuluneet
akkuihin ei mielestäni kannata satsata ko patterit kestää päivätolkulla
Triumph Tiger 800 XRX