Tänään tuli Kaliforniasta jenkkifoorumilla suositellut Scotts Performancen jäykemmät puslat ohjaustangon alakiinnitykseen. Jospa tangon joustaminen loppuisi. Mutterien kiristyksestä ei ollut enää apua, varsinkin kun nostin tankoa Bilteman raisereilla.
Stobe, Kawasaki ZRX1200R & KLE 500
Mä olen aina digannut tästä kyseisestä vaimennuksesta. Ei pahemmin värinät tuu läpi. Onhan se vähän letkumainen kun paikallaan lykkii.
Gpz:ssa ei tietty ollu tuollaista vaimennusta ja joskus pitkällä matkalla käsiä saattoikin ruveta pistelemään.
Vaan velipoijalla taannoin olleessa night-trainissa tuntuma oli niikuin pullataikinaan olis sarvet tökätty....![]()
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Ostetaan ZRX:n tankki. Värillä ei väliä ja kolhutkaan eivät haittaa.
ZZR 1200
Kerrohan Suska toki lisää projektista, oikein mielenkiintoiselta näyttää...![]()
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Nyt vielä mono iskari perä modaus ja moposi on aivan eri luokkaa ajettava.
Hieno prokkis.
Taas tuli ikävä omaa exää "kaalimato" Rexiä.
-Hessu-
Kawasaki ZX14 2008
Ford Capri Mk3 2,9 V6 EFI going turbo with MSQ
joo lisää kuvaa ja teksitä miten on tehty. ei mitään monoja vaan taakse parempaa iskaria vaan stereoa sen olla pitää
zzr1400
Täältä kans ääni stereoille...
Juu, kinostaa esimerkiksi että onko vanne zrx:n oma, miten nopeusmittarin pyöritin toimii, paraniko ajo-ominaisuudet paljonkin ym......![]()
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Kaikkihan lähti siitä kun viime loppu syksynä tein heräteoston ja kerkesin oikeen kahtena päivänä ajelemaan vakio zrx:llä. Toinen etustefa vuoti ja jarrut täristi , päätin tehdä vähän isomman huollon. Ensin pannun tarkistus ja modaus. Pyörassä sattui olemaan yoshin kokoputkisto , komealla vakio pöntöllä , pönttö vaihtoon , putsari , neulat/suuttimet , muovikassillinen letkuja sekä bokseja pois , syttypyörän vaihto ja venttiilivälysten tarkistus - penkkiin säädettäväksi ja 136hp/130nm vääntöä - kone ok. Koko keula vanteineen ja radiaali jarruineen zx12r , yläkolmiosta työstetty cliponien patit pois ja raiserit tilalle. Nopeusmittari ei pelitä koska zx12 ottaa nopeuden muualta , käyn hakemassa sigman täksi kesäksi näyttämään vauhtia, ens talvena kokelen saada oman mittariston toimimaan. Emäakselin kanssa sai vähän teettää töitä ammatti koneistajalla , kun zx12 akseli on huomattavasti paksumpi kuin orkkis. Eli 12r emäakselin alapään mitat ja alalaakerista ylös zrx mitoilla. Yläkolmioon vielä holkki täyttämään yläkolmion ja emäakselin ero. Ohjauksen rajoitin rautaa joutuu kaventamaan rungosta rälläkällä. Ajettavuus selviää kun kerkiän pidemmän testilenkin tekemään. Yläkatteen ja oman laatikkolampun vaihdoin pyöreeseen umpioon ilman yläkoppaa , toiset tykkää ja toiset ei. Stereo perässä pysytään se vaan sopii johonkin malliin....![]()
Mopoton , barracuda 397hemi
Tuommonen Bagsterin käyttämätön tankinsuojus/tankkilaukunpidike tarjolla jos jollakin on kiinnostusta. 50€ + kulut. Löytyy myös tuolta myyntipalstalta. Aikoinaan pyörä vaihtui ja tuo jäi pyöriin nurkkiin.![]()
KTM SMT 990 2010
no onhan tuossa vähän saanut sovitella. onkos porukalla tietoa kuinka helpolla se 9r keula tonne menee
zzr1400
Ehkä hiukan helpommin, tiä sitten. Onhan jenkit modannu 14-satasen zetorinkin keulaa tohon.
Mutta, ihan hieno rojekti. Tosin voinen sanoa, että vakionkin modaaminen uusilla jousilla, ja muilla sisuskaluilla tuo huomattavaa parannusta ajo ominaisuuksiin, ja toki stereoperän paremmat iskarit. Öhlinsit olis kivat, mut sikahintaset, niin piti tyytyy pikkusen edukkaampiin.
Uudestisyntynyt REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04
Se etupään emäakseli on todennäköisesti teetettävä kaikkiin usd projekteihin. Omaani olisin tilannut jenkeistä zx14r keulan , mutta satuin löytämään 12r täydellisen etupään jarruineen ja vanteineen täältä suomesta. Tuolta http://www.zrxoa.org/forums/index.php löytyy paljon juttua , kuvia , neuvoja keulanvaihdosta ja kaikesta muustakin mikä liittyy zrx kawoihin
Mopoton , barracuda 397hemi
Olis muuten joutilaana kaikki zxr eddie lawson etupään osat , jos jotain kiinnostaa , niin yv:llä saa kiinni...
Mopoton , barracuda 397hemi
Onko tämä ZrX.n ominaisuus että moottorijarrutuksissa kumisee/paukuttaa putkeen vai
onko mulla säädöt pielessä. Kulkee ja pelaa ihan Ok mutta toi paukutus vähän mietityttää.
Pyörä on kaikin puolin vakiopeli.
<p>Tunturi Super Sport, Kawasaki Z500, Kawasaki GpZ 750, Kawasaki ZrX 1200S</p>
Se on ominaisuus vakiossa, kun sinulla on vielä ne pakokaasunkierrätys tzydeemit tankin alla.
Ne pois ja tulppaat alipaineet vaan.
Block off platet vaan Muzzylta tms.
Turhaa letkua saat pois ja helpottaa tulppien vaihtoa jne.
Kawasaki ZX14 2008
Ford Capri Mk3 2,9 V6 EFI going turbo with MSQ
tai sit laittaa vaan putken pätkän siihen ventiilin tilalle jos ei halua tilailla mitään. mulla on sillein otettu pois käytöstä
zzr1400
Reilut pari viikkoa ovat uudet tangon puslat olleet kiinni. Ohjaustuma on hyvä, tietää taas sarvista kiinni pitäessä, minne etupyörä on menossa, eikä häiritseviä tärinöitä ilmaantunut. Tangon korotukseen olen myös tyytyväinen. Viime viikolla tuli ajettua lomailemaan Helsinkiin ja takaisin. Ajoasento tuntui hyvältä eikä pyörästä tullut liian pappamainen.
Stobe, Kawasaki ZRX1200R & KLE 500
lauantaina olis hallissa seisova maili ajot niitä ajattelin lähteä katsomaan
zzr1400
sinne vois ehkä mahtua jopa ajamaankin nettisivuilla ei ainakaan mainita et olis täysi
zzr1400
Terkut täältä saksasta. Käytiin Italiassa, Itävallassa, Sveitsissä jne. Ladojen kokoontumisajo vois olla ens kuussa niin mäkin sitten pääsisin mukaan. Hyvin kulkee Rexi 2 päällä 150 matkavauhtia kevyesti moottoritiellä. Ne jäykemmät jouset tarvii tosiaan laittaa tonne taakse ens reissulle. Mittarin mukaan 200 ajettu laukkujen ja emännän kanssa todistetusti ja lisää olis menny vielä mut tuntui että lähtee pito etupyörältä kun oli niin kova tuuli, ei oikeen uskaltanut ajaa kovempaa. Vaihdoin vielä uudet road pilot 4 alle ihan just ennen lähtöä ja tarpeeseen ne tulikin. Yks ZRX tuli vastaan Como järvellä. Ei muuta kun lisää kaasua ja moro.![]()
ZZR1400
kuukauden odottelun jälkeen kiinasta saapui uudet kytkin- ja jarrukahvat
tallilta poistetiin yksi ovi niin päätin sille näyttää pikkusen rälläkää ja mikkiä tarkoituksena rakentaa pyörälle pöytä helpottamaan huoltoja jotta ei tarvitse maassa möyriä.
![]()
zzr1400
ebaysta tilasin joku 20€ makso ja kuukauden päivät kesti tulla kiinasta. on ne ihan hyvät pikkusen on klappia mut ei haittaavasti. kannataa availla pultit ja kiristellä lukitteen kanssa tuntuvat olevan aika löysästi kiinni
http://www.ebay.com/itm/271322199079...84.m1439.l2649
zzr1400