Onko joku muuten nähnyt jossain myytävänä netissä tai kaupassa jotain sellaisia huomiota herättäviä kirkkaan värisiä tarroja. Laittaisin kypärään taakse jos jostain löytyy mut ei ole toistaiseksi osunut silmään muutakun motonetin vanneteippi.
ZZR1400
tällänen tarttu eurobikeriltä tänään mukaan. ketjut ja rataat pitäis viellä jostain haalia et pääsis ajelemaan.
![]()
zzr1400
Moro, tulipa mielenkiintoinen ongelma kun laitoin pyörää tulille talven jäljiltä. Kierrokset nousee ok tuonne 4000, mutta sen jälkeen tukehtuu. Mahtaisko olla tulvimis ongelma kaasarissa? Kokeilin huvikseni puhaltaa ilmaa huohotinputkeen (3-4 kaasarit) ja kierrokset nousi herkästi 10000. 1-2 kaasareiden putkeen puhallus ei tuonut juuri muutoksia. Onko jotain helppoa tapaa säätää tuo kammion bensapinnan korkeus ?
Itse lähtisin liikkeelle kasaarien putsauksella, bensat talvella kuivuessaan jättää lakkamaista ainetta joka tukkii suuttimia ja kanavia.
Bensanpinnat voi tarkastella samalla kun putsaa kasaarit. Kirkasta letkua pätkä kohokammion pohjareikään ja ruuvi auki. Pidä letku taivutettuna kaasarin kylkeä pitkin ylöspäin niin näkee todellisen pinnan korkeuden.
Kannattaa netistä ladata tehtaan huolto manuaali. On hyvä apu kun ropailee.
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Uudet ketjut ja rattaat on nyt alla, laitanko öljyä niihin vai en. Toiset sanoo et älä ja toiset sanoo tottakai. Oon käyttänyt viimeks Castrolin spray ketjurasvaa ja joskus aiemmin laitoin perämoottorin vaihteistoöljyä joku 4€ tuubi Motonetistä.
Sanokaas oi arvon Rexerit laitankos vai enkös laita, kas siinäpä pulma
Onko asiasta olemassa tutkimustietoa, vahvaa näyttöä, vai onko kaikki tietous jonkun mielipidettä?
ZZR1400
Netistä kun siilaa juttuja ketjun voitelusta, niin löytyy joka tyylin puolustajia ja testaajia.
Omat kokemukset:
Ns. Normi ketjurasvat. Voitelee hyvin ja tahrii kovasti. En näitä käytä enää kuin korkeintaan pojan pihamopoon...
Ketjuvaha. Voitelee tämäkin ja tahrii kohtuullisesti vähän.
WD-40. Joku kaiffari oli tällä saanut mielestään ketjun kestämään pisimpään. Omassa testissä (1puteli) ei tuntunut periaatteessa hassumalta. Voitelee ja tahrii hyvin. Tosin helppo siivota ihan vaan pyyhkimällä. Pitää ketjun puhtaana.
Profi Dry Lube. Tätä ensimmäinen puteli tällä hetkellä testissä. Voitelee, ei sotke periaatteessa ollenkaan. Riittoisuudesta montaa mieltä kun pienen alitajuisen epäuskon voitelukykyä kohtaan takia tulee ruiskittua reilusti. Erittäin huono puoli se että ketju tuntuu ruostuvan herkästi, esim. sateessa ajo! Kallis ja hankalahkoa saada suomessa.
Ei mitään voitelua. Joku on näinkin kuulemma saanut ketjun kestämään vaikka kuinka ja kauan. Itse en ole kokeillut.
Tod. näk. palaan käyttämään ketjuvahaa kun Profi loppuu. Se on kohtuullinen kompromissi-tuote.
PS.
Ketjun rasvaamisesta kun aletaan puhumaan, niin ei kauan kestä kun keppihevosmiehet tulee repimään leukojaan, sanokaa minun sanoneen.....ugh!
Viimeksi muokannut: 4tuoppi; 18.04.2014 klo 11:19.
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Niin onhan sitten vielä nämä scottoilerit ym. En niistä itse ole jostain syystä innostunut, vaan kannattajansa niiläkin on. Periaatteessa ultimate vaihtoehto vois olla joku jawoissa/itä-pyörissä ollut suljettu koteloitu ketju öljykylvyssä.
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Pitäis asentaa lataava teline TomTomille. Johdot akulle kannattais vissiin vetää samaa kautta mistä muutkin johdot kulkevat. Eli vissiin tankin irroitus edessä. En ole sitä irroittanut ikinä, miten lähtee irti ja pitääkö se tyhjentää. Onko jotain muuta mitä pitää tietää tai miten se asennus kannattaa tehdä.![]()
ZZR1400
Ei tavinnut tankkia irroittaa, nostin sitä toisesta päästä ilmaan mitä se nyt nousi ilman niitä bensasysteemien irroituksia ja teräslangalla vetäsin johdon tankin alta kulkemaan. Samalla asentelin akkuun tupakansytkäri systeemin niin saa sitten laittaa vaikka puhelimenkin latinkiin jos tarve vaatii. Tietty laitoin myös 2A lasiputki sulakkeen siihen väliin ja sitten on vieltä tossa lataavassa telineessä omansa.
ZZR1400
Tankki o kiini 2 pultilla siinä penkin alla. Bensaletku ja alipaineletku irti hanasta. Nostaa tankin takapäätä ottaa bensamittafin johdot liitemestä irti joka on siellä tankin alla hukkaletku kannssa irti. Sit vaan nostaa ja vetää taaksepäin niin on tankki kädessä. Helppo homma
zzr1400
Kyllä mää vielä ottaisin jossain vaiheessa tankin irti ja laittaisin johdon meneen nippusiteillä tukevasti, ettei vaan hinkkaudu mitään vasten puhki.
Samalla kertaa vaihtaisin bensahanaan sen o-renkaan, joka tiivistää sulku männän....![]()
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Löytyykö kyseisestä operaatiosta jostain räjäytyskuvaa? Toimenpide ei ole kovin suuri, mutta periaatteesta en viitsi ilman kuvia alkaa tekemään mitään kun ei ole moottoripyörän purkaminen millään lailla tuttua puuhaa. Autoja ja venettä olen toki roplannut, sen jokakeväisen perkeleen huollon. Tämä varovaisuus siksi, että tuon veneen kanssa joskus meinasi tulla itku kun perävetolaite ei huollon jälkeen oikein mennytkään helposti takaisin vaikka joku sanoi venefoorumilla työohjeet vetarin irroitukseen yhdellä lauseella.
Mulla ei ainakaan tossa ohjekirjassa ole mitään räjäytyskuvia ja niitä vois kyllä ihan tutkailla mielenkiinnosta ja tosiaan sen tiivisteen vaihtaa jos se on kerran tyyppivika.
ZZR1400
Bignuts:n korjausmanuaalissa ainakin jtn kuvia. Tolla mä ainakin ite olen pärjännyt. Tankin irrotin noilla ohjeilla kun vaihdoin jäähdytysnesteet.
T: Poropeukku
http://home.comcast.net/~bignuts/sit...e/1100_Manual/
rupeis olemaan kostaja valmiina kesän rientoihin. ohjausiskari homma on viellä jäissä mutta ehkä se kesän mitaan sinne saadaan paikkalleen.
![]()
zzr1400
Ajokauden avaus venähti allekirjoittaneella niinkin pitkälle kuin eiliseen. Onneksi oli vapun yhteydessä muutama talvilomapäivä niin sai tehtyä suunnitellut ropaukset eli käytännössä eturenkaan ja keulaöljyjen vaihdot. Eilen pieni iltalenkki ja tänään poikkesin Treellä. Melkein kaikki mahdolliset ajokelit osuivat matkalla, mutta hyvin Rexi etenee sohjossakin.
Stobe, Kawasaki ZRX1200R & KLE 500
Mitä akkuja teillä on paikoillaan? Mulla on tuolla FTZ14-BS 12V 14A joka lienee alkuperäinen ja samanlaista ei näy löytyvän. Ilmeisesti vaihtoehtona on siis YTX14-BS akut joita näyttää olevan tarjolla sitten laidasta laitaan.
Mitä akkua suosittelisitte esim. jos katsotaan Motonetin tarjontaa? Riittääkö 12A vai olisiko syytä akussa olla enempi virtaa kun kerran tuossa on nykyään navigaattori kiinni ja mahdollisesti joskus joku muu verme tupakansytkärilaturilla kiinni. Ilmeisesti ainakin Yuasa on hyvä merkki?
ZZR1400
Laitoin viime kesänä Motonetin valikoimista muistaakseni tuon Eurogloben. Ei ole ollut valittamista eli hinta/laatu-suhde toistaiseksi kohdallaan. Orggisakkukaan ei ollut kaput, mutta jo heikkenemään päin, niinpä se päätyi kaikuluotaimen akuksi mökille.
Stobe, Kawasaki ZRX1200R & KLE 500
Pitäis itekki hommata joku pikkusen pienempi akku niin sais sen siihen ilmanputsarikotelon paikalle. Sit olis penkin alla tilaa
zzr1400
Akku hommattu ja paikoillaan, bensahanan korjaussetti tulossa. Sit ennen reissulle lähtöä vielä uudet misukat alle niin homma on paketissa ja voi ajella huoletta koko reisun.
ei oo edes neljää viikkoa lähtöön, jännää![]()
ZZR1400
Millaisia lankarullia ootta Rexiin asentanut?
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...orullat-82547/
Ostin biiltemasta halvansetin 4.99e ja heti oli väärää tavaraa pussissa. Pitäis olla kiinnityspultti 1.25 jenkalla ja ihmettelin hetken miksei kierry ja ihmettelyn jälken totesin että täähän on sillä 1.50 kilopulttikierteellä. Kuitissakin lukee että pitäis olla 1.25....
Koitin metsästää netistä sopivaa pulttia, mutta eipä löydy helpolla. Toi 1.25 hienokierre yhdistettynä uppokuusiokolo-kantaan on kananhammastakin harvinaisempi löytää.
Tarvis olla vielä hiukan pitempikin kuin tuo orkkispultti, että sais pari prikkaa alle. Tulis sopivasti ulos rulla, kun noi kiinnitysholkit on hitsattu hiukan turhan sisään tohon takahaarukkaan.
Muuten tykkäisin laittaa noi piiilteeeeman rullat kun on sopivan väriset ja pienet.![]()
Kawasaki ZRX 1200 R
Kawasaki KLR 650 Tengai
Kawasaki GPZ 750 R
Yamaha RD 350 YPVS
Suzuki RG 125 Gamma
Helkama AX
Helkama Raisu
Ei oo rexi mutta samat ongelmat Z1000SX:ssä... Bilteman rullat tosiaan ei tulleet tarpeeksi ulos, mutta muistaakseni Stormilta löytyi sellaiset ehkä vajaan sentin verran leveämmälle tulevat ja muuten yhtä sievän kokoiset harmaat rullat.
Edit: tuossa linkki
http://www.storm-motor.fi/mp-tarvikk...m10x125-hopea/