Länsi-Uusimaa 18.10.2005
" Moottooripyörän kuljettaja loukkaantui vakavasti auton ja moottoripyörän yhteentörmäyksessä. Onnettomuus sattui Nummi-Pusulan Jättöläntiellä sunnuntai-iltana.
Nummi-Pusulalainen -87 syntynyt mies oli tulossa henkilöautolla Jättöläntietä tarkoituksenaan ylittää valtatie 1. Kuljettaja oli lähtenyt ylittämään tietä, kun vasemmalta Helsingin suunnasta oli tullut vuonna -77 syntyneen helsinkiläismiehen ajama moottoripyörä törmäsi auton vasempaan takalokasuojaan, kuljettaja lensi törmäyksen voimasta asvalttiin."
![]()
![]()
"Jos sinulla ei ole vihollisia, sinulla ei ole luonnetta"
"Anna minulle voimaa hyväksyä ne asiat joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa ne asiat joita en voi hyväksyä, ja viisautta piilottaa niiden ihmisten ruumiit, jotka olen tänään vittuillessani listinyt, koska he ovat ottaneet minua päähän"
Eli siis kolmion tai Stop-merkin takaa...voi luoja näitä....hyvä aloitus tällä 87syntyneellä..
![]()
ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
Sehän, prkl, tuppaa olemaan niin, että autokuski ei viitsi pysähtyä liikennemerkin taakse "kun ei sieltä eilenkään ketään tullut" eikä näyttää vilkkua, että joku muukin tiellä liikkuja vähän voisi ennakoida, mitä ko. puusilmä on tekemässä. Jälkeenpäin, kun prätkäkuski makaa teholla tai osallistuu Honkanummen hippoihin pääosassa, autokuski sanoo "Mie en nähny mitään". Sitten vähän torutaan autokuskia "Voi, miten se nyt sillä lailla kävi. No, sattuuhan näitä" ja annetaan vain vähän sakkoa, että ei mieli ihan pahoitu.(Kawa600 @ Loka. 18 2005,16:00) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
"En nähnyt sitä ollenkaan"... sanoi myös nuori kotilokuski, joka tuli kolmion takaa eteen ja teilasi hengiltä mulle rakkaan ihmisen. Sikäli ihmeellistä, että risteyksestä on yli 100m esteetön näkyvyys suuntaan, josta pyörä tuli.
Mulla ei mee jakeluun, että miksi siihen risteysalueelle pitää tulla kauhealla vauhdilla ja jarruttaa vasta viime tipassa, jos joku tuleekin etuajo-oikeutettua väylää?
Tekis mieli... *![]()
Pikaista paranemista motoristille, kuin myös voimia nuorelle autokuskille.
Karmea tapaus niin motoristille kuin nuorelle autokuskille.
Pikaista toipumista.
Benelli Tornado Tre Novecento 2004
Kai se lieventää sitä omaa syyllisyyttä (ainakin omissa silmissä) kun sanoo, ettei nähnyt toista osapuolta. Harva on niin kovanaama, että kolarin jälkeen kehuisi "kyllä mä sen näin, mutta ajattelin mennä vaan" tai tunnustaisi "en huomannut juuri katsella ympärilleni" vaikka asia näin olisikin.(GSXR @ Loka. 19 2005,08:37) kirjoitti
![]()
* Arctic Ranger *
Nykyisin tuo on rangaistava teko. Pitää lähestyä siten, että ei jää(GSXR @ Loka. 19 2005,08:37) kirjoitti
epäselväksi, että aikooko väistää ja antaa tilaa ja pysähtyä tai ei.
Siis häiritsemättä muuta liikennettä. Jos ei-väistämisvelvollinen
joutuu pohdiskelemaan, että mitäköhän tuo toinen oikein meinaa,
on jo kyseessä häirintä - varsinkin jos joutuu vaikka nostamaan
jalkaa kaasulta tai ruuvaamaan kahvaa pienemmälle. Tämä
häirintätarkenne taisi tulla vasta niinkin myöhään kuin 1970-1980
luvuilla muistaakseni eli ei ollut vielä silloin kun minä korttini sain.
Että on niitä tullut parannuksiakin sääntöihin .. vähitellen .. luulisin
![]()
Kyllä se on AINA epäselvää, tuleeko se sieltä vai ei. Oman vauhdin hiljentäminen riittävästi tässä tilanteessa on normaali rutiinitoimenpide.(Gartza @ Loka. 19 2005,11:28) kirjoitti
'pääasiassa ei huvita yhtään mikään, mutta v***ttaa kaikki'
Niin ja varmaan olisi nähnyt tämäkin kundi sen pyörän, jos olisi ensinnäkin KATSONUT, eikä vaan ajanut siihen eteen. Onhan se selvä, että ei voi nähdä, jos ei edes yritä...
Olen kanssasi samaa mieltä, mikäli mopokuski ei ajanut tolkutonta ylinopeutta.(Bomber @ Loka. 18 2005,22:37) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Taikka/ ja vilkku päällä oikealle?(cartman @ Loka. 19 2005,13:50) kirjoitti
Ducati 900 SS
Nimenomaan. Pointtini oli se, että ei kannata tuomita ketään ennen kuin on tietoa siitä mitä on todella tapahtunut.(aksu @ Loka. 19 2005,14:42) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Niin, löytyyhän tänä kesänä prätkäkuskin kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien joukosta ainakin yksi (1) kerta kun prätkäkuski on tullut kolmion takaa auton eteen. Vastapainoksi löytyykin sitten useita tapauksia, joissa kolmion takaa tullut tai kääntyessään väistämisvelvollinen autokuski on täräyttänyt prätkäkuskin harppua soittamaan. Prätkällä liikkuessa tuppaa vain olemaan se huono puoli, että jää aina toiseksi noiden puusilmien kanssa.(cartman @ Loka. 19 2005,15:01) kirjoitti
![]()
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
Kyllä niitä vahinkoja sattuu kaikille. Kuka ei ole unohtanut mopolla kertaakaan vahingossa vilkkua päälle? Ehkä tämä mopoilija unohti sen ensimmäistä kertaa?
Kuka ei ole ikinä havahtunut autoillessaan tai mopoillessaan tyyliin "jumalauta, mistä se tuli?" tms.? Ehkä se oli tämän nuoren kuskin ensimmäinen kerta kun ei nähnyt sivutieltä tulevaa...
Toki ekana tulee helposti mieleen, että joku teini on vetänu wunderbaumtuuning corollallaan kolmion takaa ylinopeutta eteen, sivuille katsomatta ja tyylikkäästi käsijarrua käyttäen. Mut aina se ei mee näin.
Kerran saavuin kolaripaikalle, jossa skootteristi oli ajanut väärää kaistaa, ylinopeutta mutkassa olevalle sillalle ja jäänyt vastakkaisesta suunnasta tulleen nuoren naisautoilijan alle. Skootteristilta oli murtunut vain jalka, mutta silti tämä syytön naisautoilija oli niin kovissa itsesyytöksissä, että sääliksi kävi. Eiköhän se aika varovasti ajele vastaisuudessa, vaikkei omaa vikaa ollutkaan.
Miettikääpä sitten juuri kortin saaneen hemmon tai hemmottaren omatunnolle motoristin hengen riistäminen mahdollisesti vieläpä omalla huolimattomuudellaan. Kyllä väittäisin, että siinä on taakkaa kannettavaksi yllinkyllin.
Näkyisi vain valitettavasti homman nimi olevan, että aina kun kolahtaa, ollaan valmiita lynkkaamaan se, joka ajoi autolla. Tästä päätellen taidan olla ainoa motoristi tällä foorumilla, joka ylipäänsä liikkuu myös autolla ja jos en ole, ainakin ainoa ei-täydellinen.(cartman @ Loka. 19 2005,14:01) kirjoitti
Niin, olen tavannut kaksi (2) kpl autonkuljettajia, jotka omalla toiminnallaan aiheuttivat ystäväni kuoleman. Moniko teistä olisi valmis avautumaan nokat vastakkain samalla lailla, kuin uhoaa täällä foorumilla?kirjoitti
Kyllä tuo on ollut aina rangaistava teko, eli väistämisvelvollisuuden osoittamatta jättäminen.(Gartza @ Loka. 19 2005,11:28) kirjoitti
Kaverini sai joskus -70 -80 luvun vaihteessa sakot kun tuli risteykseen jättäen jarrutuksen viimetinkaan. Huonoa tuuria sinänsä kun auto joka ajoi etuajo-oikeutettua tietä, sattui olemaan poliisiauto *
Jaahas.... pitäisi vissiin lukea tarkemmin.. ja sana sanaltavanhuus ei tule yksin..
Honda CBR1100XX
Täten ilmottaudun autoilevien pyöräilijöiden joukkoon.(kaasunalle @ Loka. 19 2005,16:20) kirjoitti
Täydellisyydestä en tiedä, vaimon mielestä matkaa siihen vielä kuitenkin on.
Meni taas offiksi mutta moniko oli paikalla tuossa tilanteessa?
Uutisointihan tunnetusti on hanurista joten kuka teki mitä tai jätti tekemättä?![]()
Kun tässä nyt selvästi on nähtävissä prätkäkuskin lynkkausmielialaa "lajitoverien" toimesta, voitte sopia vaikka keskenänne jatkoa silmällä pitäen sellaisesta primitiivisestä säännöstä, että aina kun prätkäkuski loukkaantuu/kuolee yhteentörmäyksessä auton kanssa, se on prätkäkuskin vika ja että sitten esitätte oikein joukolla syvän paheksumisen prätkäkuskin menettelyn johdosta. Niinhän se tässä maailmassa on, että joukossa tyhmyys tiivistyy.![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
En nyt tiedä, että mitä Kaasunalle ajoi takaa tuolla avatumisella, mutta...
Toistaiseksi vain yksi (ja tietty se rakkain) motoristi on lähtenyt ajamaan isommille valtateille ja hän juuri törmäsi kotilokuskiin, joka pukkasi eteen kolmion takaa.
Poliisin mukaan, syy on aina sen, joka jättää noudattamatta väistämisvelvollisuutta osoittavaa liikennemerkkiä. Kuulemma edes ylinopeuden ajaminen vastapuolen toimesta, ei poista vastuuta siltä, joka on väistämisvelvollinen. Eli, jos mopo ajaa tiellä 60 alueella vaikka satasta, niin kolmion takaa tuleva on SILTI syyllinen, mikäli hän pukkaa eteen. Eihän toisen liikennerikkomus anna oikeutta tehdä samaa sille toiselle.
Eli tapauskohtaisesti lähden syyttelemään a) motoristia b) kotilokuskia.
Omakohtaisessa tapauksessa latua oli tarpeeksi ja näkyvyyttä riitti, että oli mopon nopeus mitä tahansa, risteykseen pysähtyessään tai edes kunnolla hidastaessaaan, kotilo kuski on erittäin hyvin ehtinyt nähdä pyörän, JOS olisi hidastanut ja JOS olisi katsonut.
Silloin, kun ei mitään mistään tiedä, eikä onnettomuuspaikkaakaan ole nähnyt, on todella vaikea syytellä ketään. Itsestään selvyydet sitten erikseen -kuten väistämisvelvollisuuden laiminlyömiset *.
Helppoa tämä jälkiviisaus!
Kuitenkin näitä asioita on vuosien ja vuosien mittaan tuotu esille. Enkä kehu itseäni tai syyllistä ketään.
Minä olen nämä asiat sisäistänyt tähän asti onnekkaasti, eli en ole VIELÄ mällännyt:
- Toimi kuin kaikki muut olisivat ihan täydellisiä kusipäitä, jotka tekevät ihan mitä sattuu.
- Toimi kuin Sinua ei olisi havaittu ollenkaan.
- Ennakoi, ennakoi ja ennakoi!
- Käytä pitkiä valoja silloin, kun saavut paikkaan, jossa autoilijalla on paljon havaittavia asioita tai kun sivutieltä näet auton lähestyvän.
- Mieti ja varaudu ns. pakopaikkaan. Siis varaudu aina väistämään turvalliseen suuntaan.
Vaaratilanteita luovat AINA aina muuta liikennettä poikkeavalla nopeudella kulkevat. Niin nopeat motoristit, kuin hitaat mummot Fiateillaan.
- Ja mene karkuun! Ts. kun liikenteessä on se kusipään kärräämä kottero, joka liikehtii päättömästi, niin pujahda ohi ja häivy. No, okei, silloinhan siinä on tutka...Tietty!
![]()
Suurinpiirtein noilla ohjeilla itekkin pärjännyt tähän asti(Vrauta @ Loka. 19 2005,20:24) kirjoitti
![]()
masasa
Mietipä seuraavaa tilannetta. Rajoitus on 80km/h ja vetomies ajaa 200km/h, ei mitenkään mahdoton yhtälö. Elikäs mopo etenee 55 metriä sekunnissa. Näkyvyys risteyksestä on 100 metriä. Tämän matkan mopoilija kulkee 2 sekunnissa. Tukkirekka tulee risteykseen ja pysähtyy kolmion takia. Koska muuta liikennettä ei näy niin rekka lähtee liikkeelle ja kääntyy vasemmalle peittäen koko tien. Samassa vasemmalta ilmestyy näkyviin vetomies 200km/h nopeudella, sekunti menee aikaa ennenkuin mopoilija tajuaa tilanteen, sitten hän ehtii jarruttaa hieman ja sitten kolahtaa. Eli onkos tässäkin syy kolmion takaa tulevan?(GSXR @ Loka. 19 2005,20:06) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Eräs tuttava kääntyi taajama alueella kotilolla kolmion takaa pääväylälle, kerkis ajaa n:10 metriä kun rysähti, takaa tuli toinen kotilo joka jarrutti liki 30m ja silti uuden karhea galantti lyheni reilunpuoli metriä.(GSXR @ Loka. 19 2005,20:06) kirjoitti
Käräjillä tuttu voitti, koska ylinopeus oli niin huomattava
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Onpas täällä taas monta kirjoittajaa jotka vuorenvarmasti tietävät mitä on tapahtunut ja mitä kotilokuskin päässä on liikkunut tai ei. Melkoista sontaa. Joskus inhimillisestä erehdyksestä joku toinen maksaa hengellään, niin se vaan elämä menee ja sille ei mitään voi. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.
Voimia nuorelle autonkuljettajalle.
Niin, varmasti useimmat syyttömätkin osapuolet järkyttyvät tollaisen tapahtuman jälkeen. Mutta ikävä kyllä kaikilla ei ole minkäänlaista kykyä asettautua toisen asemaan, ja näitä tyyppejä löytyy vaikka kuinka paljon. Tärkeintä olisi, että näistä ikävistä tapahtumista otettaisiin opikseen. Ja kaikkein fiksuimmat ottavat opikseen muiden törttöilyistä.(MadMan @ Loka. 19 2005,15:42) kirjoitti
<span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
Hyviä näkemyksiä.(Vrauta @ Loka. 19 2005,20:24) kirjoitti
Noilla systeemeillä olen itsekin - tähän asti - pärjännyt.
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
Ymmärtääkseni ajoneuvon kuljettaja on velvoitettu käyttämään suuntamerkkiä, mutta suuntamerkin käyttäminen EI velvoita kääntymään. Kannattaa siis muistaa tuo itsekin, ennen kuin törkkää sen rekan eteen, että se ei ehkä käännykään, vaikka vilkku onkin päällä.(aksu @ Loka. 19 2005,14:42) kirjoitti
-A.Miller
Sitähän tässä yritin minäkin mainita, eli älä tuomitse kumpaakaan, ellet tiedä. Samalla halusin nähdä, kääntääkö kukaan tarkoituksellisesti lauseen päälaelleen väittäen, että pyrin syyllistämään motoristin ja niinhän siinäkin kävi ja täysin odotetusta, kaikkitietävästä suunnasta:(duracl @ Loka. 20 2005,08:14) kirjoitti
...ja mitä tulee avautumiseen:kirjoitti
...tarkoitin sitä, että moniko teistä olisi valmis esim. oikeussalin eteisessä tai hautausmaalla esittämään mielipiteitä tyyliin "v*tun sokee k*sipää, tollaset pitäs hirttää, haista v*" etc kolarin aiheuttaneelle osapuolelle?kirjoitti
Eli siinä se on, aina löytyy uhoajia ja muita omaan narsistisuuteensa tukehtuvia kaikentietäjiä, jotka eivät koskaan ole tehneet liikenteessä pienintäkään virhettä, ei sen enempää pyörällä kuin autollakaan, vetotavasta riippumatta.kirjoitti
[QUOTE= (kaasunalle @ Loka. 20 2005,12:39)]...tarkoitin sitä, että moniko teistä olisi valmis esim. oikeussalin eteisessä tai hautausmaalla esittämään mielipiteitä tyyliin "v*tun sokee k*sipää, tollaset pitäs hirttää, haista v*" etc kolarin aiheuttaneelle osapuolelle?Mä voin myöntää, että jos olisin ekan kuukauden aikana (onnettomuuden jälkeen) nähnyt kyseisen puusilmä kuskin, olisin sanonut paljon pahemminkin. Siinä olisi tarvittu ehkä isompaa miestä mun hallitsemiseen, etten olisi uinut kaverin liiveihin... Kaikki se vähäkin järki nimittäin pakeni päästä ja toistaiseksi se on palautunut vain osittain... *kirjoitti
Nyt on tunteet tasaantuneet ja kuuntelisin varmasti melko pitkälle hiljaa kotilokuskin selitystä tilanteesta, mutta tuskin vastaisin monellakaan sanaa takaisin. Hän maksaa tästä kovan hinnan, mutta se ei lohduta pätkääkään uhrin omaisia ja ystäviä. Eikä minua rehellisesti sanottuna kiinnosta, että millaiset mahdolliset traumat hänelle tästä jää.
Karua? Kylmää? Julmaa? Aivan sama, ei vois vähempää kiinnostaa.