Tulokset 1:stä 15:een 15:sta
  1. #1
    Juu tommosta 900 rf oon täs haaveillu vielä laittaa tälle syksylle. Ku sai tuon entisen myytyä pois (gsx600f).
    Eikö nyt oo ostajan markkinat.. *

    Aikavähän noista on vaan juttua. Mut ilmeisesti ko. pyörän omistajat on tyytyväisiä? Ainaki ite oon tykästyny ku muutamaa olen käyny ajamassa. Löylyä riittää ihan mukavasti...
    Yllättävän vähän noita on ns. tuunattu. Monet ihan orkkis kunnossa. Vaikka hyvännäköisen tosta sais pikku laitolla. Tosin eihän alkuperäisessäkään asussa moittimista ole.

    Vaihtoehtoja ois tietysti muitaki esim. kawan 9r. Mut haluttais pysyä oikeassa merkissä *
  2. #2
    no oikea merkki olis toi Kawa.. oon kuullu et toi 900rf on tod. hyvä pyörä ja löylyäkin riittää mutta varsin raskaan puoleinen.. 9R on kuitenkin ehkä osittain kehittyneempi.. riippuu tietenkin vuosimallista... Osta Kawa!
    ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
  3. #3
    Lainaa (Kawa600 @ Loka. 07 2005,16:41) kirjoitti
    Osta Kawa! *
    älä osta kawaa
    "Ei sovi, ei mahdu...herra saa rahansa takaisin"

    www.menokoneracing.fi
  4. #4
    Eipä taida toi kawa olla mitenkään kehittyneempi, ainakaan biken testin mukaan. http://www.suzukirockers.com/testi.htm

    Niin riippuu varmaan paljon vuosimallista, itse olen katellu 95-97. vuosimalleja. Ne olis budjetille sopivia....
  5. #5
    kun olin itse vaihtamassa entistä pyörääni(cbr 600f) oli minullakin mielessä tollanen rf 900,ihan ok peli mutta ehkä jotenkin liika matkamalli minulle,vaihtoehtoina oli rf 900,kwaak 9r,cbr900rr,1100xx,vtr 1000 ja muutama muu.. rf:t mitä katsoin olivat olleet todella kauan myynnissä ja moni omistaja melko turhautunu pyörän myyntiin,yks sanoi että osta nyt perkele että pääsis uuden pyörän puikkoihin kwaakku jäi yhden koeajon jälkeen pois laskuista kone kävi todella oudosti(honda miehen korvaan)ja oli vähän turhan raaka, eikä pyörä muutenkaan oikeen sytyttäny .. xx oli vähän turhan raskas ja matkamalli.. Vtr oli kyllä hauska peli,mutta sitä v-twinin tärinää ei oikeen kauheen pitkälle jaksanu+ pirun janoinen pyörä(tod.pieni tankki). mutta cbr 900 räjäytti potin,kone käy hondalle tyypillisen tasaisesti(nätisti) kone on uskomatonta mutta totta erittäin mukava ajaa kaupungissa ja maatiellä ja varmaan radalla(sielä tod.näk parhaimmillaan) vääntöä on tarpeeksi,ja tehoa vaikka muille jakaa (sanotaan se nyt rehellisesti),ulkonäkö on aina pyörän markkinoille tulosta saakka miellyttänyt näin siis minä päädyin bladeen,ja rf sai jäädä.

    tässä muutama linkki pariin pyörään jotka ovat olleet myynnissä TODELLA kauan,saattaa irrota halvalla.=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?id_bike_type=2@id_make=77@id_mod el=1299@id_sub_type=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=@efrom =900@eto=@search=Etsi]nettimopo

    =simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?id_bike_type=2@id_make=77@id_mod el=1299@id_sub_type=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=@efrom =900@eto=@search=Etsi]ja taas nettimopo




    Yamaha FZS 600 -02
    "Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
  6. #6
    Onhan net ostajan markkinat... hae TÄSTÄ pyörä pois.
    Suzuki RF600R -93 --> Kawasaki z750 -06 --> Suzuki GSX-R1000 K4 --> Triumph Speed Triple -07 / Honda CX500 -81 / Yamaha XS650 -81
  7. #7
    Do diin. Kävin r äfän ostamassa. Löyty hintalaatu suhteeltaan hyvä peli. -95 n.50tkm ajettu. hinta jääköön salaisuudeksi. Ollu myös nettimotossa pitkään.. Hinta oli sellainen et ei siihen rahaan kannattanu saksasta alkaa tilaamaan. Tosin saksan tuontia on tämäki.

    Reilu 100km ajelin ja ero entiseen pyörään (gsx600f) on melkoinen. Joka muuten tuli vastaan samalla reissulla. Kuski paineli naama hymyssä menemään, kuin myös minä.

    Pientä värinää huomasin tuossa uudessa, en tiedä onko se sitte tyypillistä. Tosin tässä oli corbinin penkki joka on hieman kovempi ku alkuperäinen.

    Täytyy toivoa et kampe toimii, ainahan käytetyn osto on enenmän tai vähenmän tuuripeliä. Vaikuttaa ainakin hyvältä.
    Pari päivää ajoa ja sit talviteloille odottelemaan ensi kesää..
  8. #8
    Onneksi olkoon!

    Jos sen punaisen ostit niin juuri oikea väri tähän pyörään.
    Suzuki RF600R -93 --> Kawasaki z750 -06 --> Suzuki GSX-R1000 K4 --> Triumph Speed Triple -07 / Honda CX500 -81 / Yamaha XS650 -81
  9. #9
    Tänks. Onhan tätä loppukesä mietitty ja odotettu
    Niin väritys oli violetti/hopea. Eli tämä on rs2. Myyjä meinas et tämä on ainoa oikea väri Makuasioita....
  10. #10
    Kyllä, hopea-violetti on ainut oikea RF:n väri. Onnittelut loistavasta valinnasta!
  11. #11
    kun rupeaa tehot loppumaan mikä tulee meille jokaiselle vastaan
    jossain vaiheessa,tarkistappa onko kuristettu tuossa kurit yleensä
    löytyy kaasarin kurkuista jotka ovat puolikuun muotoisia sisältä
    siis puoli kurkkua auki.

    ajokaverilla oli ko:mopo ja itse kun koeajoin sitä yllätyin (negatiivisesti) en tiedä oliko odotukset liian korkealla mutta
    jäi vähän sellainen maku ,että koska se oikein lähtee niinkuin
    testit aikoinaan antoivat ymmärtää,ei silti aivan mukava pyörä
    joskin raskaan oloinen mutkissa,ja varmasti kestävä konstruktio
    kjaiken kaikkiaan.
  12. #12
    Teräsrunko tekee kyllä reilusti painoa laitteeseen. Itsellänihän ei siis ole kuin 600-kuutioinen, mutta ns. ensipyöräksi olen tyytyväinen. Ensi kaudelle kyllä kaipaa vääntöä lisää.

    Linkki: http://www.suzuki-rf.com/

    Tuolla on jotain kyseisestä mallisarjasta.
  13. #13
    Oikean pyörän ostit !
    Todella aliarvostettu vehje noin yleisesti - siis hinta/laatu suhde on ostajalle edullinen. Jos saksankieli taittuu niin www.rf-club.de on oivallinen paikka hakea tietoa ja tarvittaessa osia yms.
    Suzuki GSX1400 K6
  14. #14
    Eipä tuo saksa oikein taivu, muutako kavereiden kans pikku nousussa
    Muutamia lisäpalikoita ois mukava tilata, jalkatappi/poljin juttuja jne...
    Miten noi kiillotus hommat tuossa rf:ssä, meinaan et onko kukaan kiillottanu runkoa, takahaarukkaa, tahi muita osia?
  15.  
  16. #15
    Lainaa (jarijii @ Loka. 08 2005,21:29) kirjoitti
    kun rupeaa tehot loppumaan mikä tulee meille jokaiselle vastaan
    jossain vaiheessa,tarkistappa onko kuristettu tuossa kurit yleensä
    löytyy kaasarin kurkuista jotka ovat puolikuun muotoisia sisältä
    siis puoli kurkkua auki.

    ajokaverilla oli ko:mopo ja itse kun koeajoin sitä yllätyin (negatiivisesti) en tiedä oliko odotukset liian korkealla mutta
    jäi vähän sellainen maku ,että koska se oikein lähtee niinkuin
    testit aikoinaan antoivat ymmärtää,ei silti aivan mukava pyörä
    joskin raskaan oloinen mutkissa,ja varmasti kestävä konstruktio
    kjaiken kaikkiaan.
    Kokeilemalla paljon kulkee,tietää onko kuristettu,ei tarvii availla turhaan.
    Kuristettu kulkee 240km/h mittarinopeutta.