Liekö vika vaiko fiitseri kun GS12 säädettävä pleksi on alkanut resonoimaan äänekkäästi kun kiihdyttää 2000-3000 rpm välillä? Mitään välyksiä tai löysiä kiinnityksiä en havaitse mutta värinät ja äänet ovat vain kilometrien myötä lisääntyneet. Onko muilla havaintoja?
Koita laittaa vaikka eristysnauhaa niiden mustien muovitikkujen varteen joissa on kiinni pleksin etummaiset kiinnitysruuvit. Kylläpäs on vaikea selittää, siis etummaiset ruuvit irti ja sit vedät ne muoviosat irti siitä metalliputkesta ja teippaat ne niin että just menevät takasin, ei välttämättä käsin edes tunnu että niissä olis väljyyttä. Touratechillä on siihen metalliset vaihtoehdot, osan nro on 01-044-0380-0.
Jos ei toimi, Touratechillä on myös ylimääräinen tuki pleksille, nro 01-044-0414-0. Aattelin jossain vaiheessa koittaa tota, mulla alkuperäisessä pleksissä vielä TT:n spoileri päällä ja kun se pleksi on jo itsessään aika venkula, niin välillä se resonoi kanssa aika kovasti.
Juha Pee
GS500E -> GPZ500S -> Africa Twin -> Caponord -> R1200GS -> 990SM
Toinen vaihtoehto: Sopivat kumiset pehmeät O-renkaat niiden teippien tilalle. Elikkä saranatikkujen (?) juureen. loppuu päristys ja on melkoisen kestäväkin vaihtoehto. Itselläni on vielä omatekemä jatke pleksissä, samalla se myös levittää hieman yläosaa, rauhoittui pyörteet huomattavasti eikä pärise.
Vanha äijä, mutta aina yhtä lapsellinen.
Kappas, onko noi ihan itse vaan jostain pellistä taivuteltuja noi ton muovilipareen "kiinnitysklemmarit" vai valmiita jotain-osia joita on sitten modattu? Saako ton lennossa pois vai onko jotenkin kiinteämmin kiinni alkuperäisessä.
Toinen vaihtoehto olisi ostaa joku isompi Givi tai CeeBaileys tms pleksi, mutta on mukava kun voi pikateitä pitkin matkata ensin johonkin korvemmalle(?) ja sitten vaan ottaa spoilerin irti ja tankkilaukkuun ja vääntää pleksin ala-asentoon ja lähteä seikkailemaan sorateille. Tobinatorsin säätöpaloilla saa pleksin todella matalaksi.
TT:n spoileri on ihan hyvä, mutta se voisi olla leveämpi ja tekisi mieli kokeilla muunkin muotoisia ohjaimia, Africa Twiniin sain aikanaan loppujen lopuksi mieleisen pleksin kun aikani leikkailin ja testailin.
Juha Pee
GS500E -> GPZ500S -> Africa Twin -> Caponord -> R1200GS -> 990SM
Jonkinlaisen S-kirjaimen muotoinen tapaus(juhapee @ Elo. 05 2005,14:31) kirjoitti
![]()
pleksiin tiukka joustava sovite ja väliin tukevaa muoviteippiä ettei vahingoita plexiä. Läpyskälle isompi rako ja kiinnitys pienellä ruuvilla jonka päässä nylock mutteri, läpyskään myöskin matala kolo ruuvin kohdalle poralla ettei luistele, eikä tartte kiristää hulluna.
Vanha äijä, mutta aina yhtä lapsellinen.
Noita tuuliohjaimia löytyy valmiina Laminar LIP tuotoksena. Näyttäisi olevan Made in USA(juhapee @ Elo. 05 2005,14:31) kirjoitti
Länskärille kiitos tarkemmasta kuvasta. Täytyy vaikka talvikuukausina askarrella, samalla voisi koittaa askarrella jonkilaista tukea pleksille ylemmäs sisäpuolelle jos ei totaTT:n tukea raaski tilata.
Tosta LaminarLipin ohjaimesta, mulla oli sellanen Caponordissa ja se oli kyllä aika hyvä. Tilasin sen aikanaan suoraan USA:sta jolloin siihen tuli aikamoiset rahdit ja tullejakin päälle. Toi että Baehr kauppaa niitä Suomessa, olikin hyvä tieto, hintakin näyttää olevan kohdallaan verrattuna suoraan tilaamiseen. LaminarLipissä on vaan se huono puoli, ettei sitä siten oikein raaski enää leikellä ja testailla niinkuin jos tekisi lipareen itse. Se oli myös niin kookas, että jos sen halusi kesken matkaa irti, niin se ei oikein mahtunut tankkilaukkuun niinkuin tuo TT:n spoileri joka nyt on käytössä. No joo, pulinat pois ja sateeseen leikkimään.
Juha Pee
GS500E -> GPZ500S -> Africa Twin -> Caponord -> R1200GS -> 990SM
GS12 plexi alkoi resinoimaan normaalia enemmän n. 4tkm kohdalla ja
tutkittuani huomasin että plexin keskellä olevat ruuvit olivat löysällä.
Kiristin ruuvit, mutta vajaan 400km ajon jälkeen olivat tipahtaneet
kokonaan. Ensimmäinen BMW / GS menossa eli tiedä sitten onko tuo
vika vai fiitseri. Muuten laadukkaan oloinen vehje. -Vesa