Kyllä lämmitti tälläisen aloittelijan mieltä tänään, kun kokeneempi motoristi ajoi ohi moottoritiellä ja morjesti. Allani oli autokoulun pyörä ja ajo-opettaja tuli autolla perässä... Olin siis tokalla ajotunnillaJa kyllä, morjestin takasin
![]()
Suzuki GSF 1200 S -02
Ja lämmittää lukijan mieltä - vielä on toivoa...![]()
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
Eipä kestä.(xjrrrrräyh @ Elo. 14 2005,09:43) kirjoitti
Aina ei jaksa tervehtiä:
- Vituttaa joku asia
- Jos keskittyy muuhun liikennetilanteeseen, tai esim. vettä tulee niskaan 10l minuutissa
- Ajattelee jotain muut asiaa
- Mp trafiikkia on paljon
- Ajelee kotikulmilla, arkifiilis, osalle motoristeja mp on aika arkinen liikkumispeli
Jaksaa tervehtiä:
- Hyvä fiilis ja mp henki päällä
- Vähän mp trafiikkia
- Vastapuoli tervehtii reippaasti eikä 'löysällä munalla'
- Ajelee lomalla vieraalla paikkakunnalla ja skannailee ympäristöä tarkkaan
Eli ei tarvitse tervehtiä, täysin ymmärrettävää esim. kaupungissa. Jossain luostolla jos ensimmäinen vastaantulija tuntiin sattuu olemaan motoristi, varmasti hanska nousee.
Pakkotervehtiminen kuitenkin vituttaa, ja joskus vituttaa kun toiset nostelee hanskaa muttei jaksa viittoa.
Italiassa muuten kielsivät tervehtimisen asetuksella, voisi olla loppujenlopuksi meilläkin ok, koska paluuta entiseen ei enää ole, kaikenlaisia kaksipyöräisiä on niin helvetisti.
![]()
Kyllä se näin tuoreesta motoristista tuntuu mukavalle kun porukka tulee lapa pystyssä vastaan. Moikkaan aina kun mahollista ja fiilis sen kuin paraneeVälillä innostuu vähän liikaa ja vahingossa moikkaa jopa mopoja ja skoottereitakin
EDT: Kato prkl, mä oon PV
gsxr600
---------
Kyllä se käsi nousee aina ku huomaa ja kyllä niille kevareillekki voi morjestella (ainaki vahingossa)
Täällä onneksi ei ole noi käsilaukkuvarkaat sun muut yhtä ahkeria kuin italiassa.(Grannis @ Elo. 31 2006,22:49) kirjoitti
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Tokihan kevareillekin kannattaa morjestella! huomaavat kuinka yhtenäistä on motoristiporukka ja ostavat vielä isommankin pyörän....(Denibus @ Syys. 30 2006,21:22) kirjoitti
![]()
![]()
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Kaikkia motoristeja moikkaan aina... Jopa sellaisia kauheita Helvetin Perkeleitä, joista tiedän etteivät moikkaa takas. Ihan kostoksi vaan... Jos totta puhutaan, niin en kyllä niinkään seuraa moikkaakko
kukaan takaisin. Kunhan yritän pitää perinnettä yllä...
E: Vihreitä...
...Höhlä...
Harvemmin on mopon selässä vituttanut niin, että en morjestais.
Mopo toimii mulla ihan päinvastoin - vitutukset unohtuu kun hyppää selkään ja sit mennään...
Pääsääntösesti fiilis on hyvä tai ainakin vitutukset jääneet kypärän ulkopuolelle. Yks syy muuten miksi pidän harrastuksesta.
Höntsykiekko on toinen missä vitutus jää kypärän ulkopuolelle.
Eli kun mpo joutuu talliin niin nopee "kunnon talvi" pls.. ei pääse vitutus käyrä nouseen tappiin...
T
Jussi
---
"Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
Moikkaan kaikkia, jos ehdin ja huomaan. Täällä maaseudulla lapa nousee lähes kaikilla motoristeilla. Jos joku ei moikkaa takaisin, onko siitä sitten otettava herneitä nessuun, ei kai.
Tervehtiminenhän on yhteenkuuluvaisuuden ja samankaltaisuuden merkki tien päällä. Rekat moikkaa toisiaan, bussikuskit samoin, niin tekee karavaanarit ja itsekin moikkaan kotilolla liikkuessani, kun joku ajaa vastaan kajakki katolla (mulla kun se on kesällä aika usein mukana).
Siiis moikkaillaan, jos huvittaa ja ehtii.
Kopukka
Apu tulee ylhäältä, mutta onko siitä enää apua ...
Ja tässä kaikille moikkaajille ikään, sukupuoleen, pyörään tahi muuhunkaan katsomatta. *kliks*
Ei ole huonoja kelejä, on vain vääriä varusteita.
E.. ne mitää mopoi oo.(excalibur22 @ Elo. 01 2005,01:34) kirjoitti
Good to the bone
...
Kyllä käsi nousee pyörän mallista riippumatta. Morjestaa takaisin kuka sitten haluaa, ei se ole minulta pois. Aika paljon tulee ajettua yhdellä kädellä![]()
Ei niin nopeeta pyörää mitä ei 762 tavoita
Kesällä ittelle kyllä morjesteltiin ihan hyvällä prosentilla, mutta tässä syksyn aikana (esim. edellispäivänä) oli morjestaminen melko laimeaa. Tais yks ukko/akka morjestaa takaisin n. viidestätoista pyörästä...
Noh, kait porukat rupee näin syksyl ylpistymään pärrän päällä istuessa tai sitten peltään liukkautta ja hirviä ettei uskalleta irroittaa stongasta!![]()
Mulla GSX-R1000 -08 (valkohopea)
Pikku-Broidilla CBR1000RR -08 (valkomusta)
Kyllähän lapanen nousee lähes poikkeuksetta, vaan kesällä kun pyöriä on paljon liikenteessä niin alkaa käydä työstä, joten ihan mukava kun syyskuussa tuli harvemmin vastaan moottoripyöriä.
Aina heilahtaa niin muoviluodeille, choppereille kuin esnkoillekin. Jos joskus epähuomiossa ei huomaa/ehdi (sokea, käsi kytkimessä tms.) niin ei tarve kenenkään ottaa nokkiinsa. Ja ihan sama vastaavatko vaiko eivät, itse ainakin pidän tapaa perinteikkäänä, kohteliaana ja rispektiä harrastusta kohtaan osoittavana, joten noudatan sitä mieluusti.
Heinähelteiden kaupunkimopovilinässä tosin nousee toisinaan vain neljä sormea kahvalta, mikä sallittakoon.
Tänään muuten liikkeellä jo ihan villiä heiluttelijaa kevään malliin! Hurjia käsituuletuksia leppoisassa plus viidessä, kannustavassa puuskatuulessa ja virkistävässä vesisumussa, jopa motarilla![]()
-hh-
Aina nousee lapa kaikille, joskus kun on oikein innoissaan ni jopa motarillakin nousee kinnas.
Näillä mennää!
Elokuussa kun aloitin "mopoilun" oli kyllä ylpee olo kun heti parin kilsan jälkeen tuli moottoripyörä vastaan ja sieltä nous lapanen. Varovasti nostin takaisin ja hymyilin piiiiitkän matkaa, vieläkin tervehdys pistää visiirin taakse hymyn päälle. Alkuun vähän arvelutti nostaa handua jos oli oikein kova tuuli, mutta kyllä se nyt jo onnistuu.
Mites on, jos näätte esim. pysäkillä olevan motskarin, jonka viereen on kuski kyykistynyt tutkimaan pyöräänsä. Menettekö kysymään, et onko mopotin mennyt särki ja voitteko auttaa?
Muistan aivan varmasti unohtaneeni sen...
Ainaskin ennen vanhaan (silloin ennen Suuria Tihkusateita) kahvaan sidottu rätti tarkoitti, että tahtoo huoltoapua. Tiedä onko nykyään tapana kellään...(vanhakäpy @ Loka. 01 2006,18:32) kirjoitti
Itse tulee useimmiten ajettua ohi, ellei kollega nyt ihan motarilla satu oleen (tällöin vaatii kyllä vikkelää reagointia) tai jossakin umpikorvessa sormi suussa tai tulpan reiässä. Silloin tulee stopattua.
Aika monet jotakin räpläävät bussipysäkeillä vähän väliä, ei jaksa kaikilta käydä kyselemässä kuulumisia.
-hh-
morjenstelen yleensä aina, paitsi customkuskeille vasta jos ne morjenstaa eka![]()
GSX-R600 '04
The further on the edge, the hotter the intensity
Parilla kaverilla on mönkijäiset ja kyllähän heitä on tullut moikkailtua.(Ressu @ Loka. 01 2006,14:00) kirjoitti
![]()
Kopukka
Apu tulee ylhäältä, mutta onko siitä enää apua ...
Hups! Osu ja uppos. Myönnän tekeväni useimmiten juuri noin ja opin sen Dolomiiteilla. Siellä mopotiheys on paikoin sellainen, että se olisi sitten yhden käden ajoa ja siihen ei serpentiineissä vilä kyky riitä...(R2-D2 @ Heinä. 31 2005,10:54) kirjoitti
Sieltä se jäi. Olen kuitenkin huomannut, että se on hyvin yleinen, toi sormitervehdys ja minä huomaan sen kyllä, ellei vastaan tule kurapyörä käsisuojineen.
... jotain piti muistaa
morjenstelen yleensä aina, paitsi kyykkykuskeille vasta jos ne morjenstaa eka
No pain, no gain...
Ajeltiin muutama vuosi sitten kamraattien kanssa mopoilla Malagasta kotio. Mukava ja maalaiselle oikein opettavainen reissu kaikin puolin. Reissussa nähtiin aivan uusi tervehtimisen muoto. Se tapahtui jalkaa heilauttamalla. Aluksi ihmeteltiin, että onko kysymyksessä jokin kaukoidän kulttuurista tuleva syvimmän halveksunnan osoitus ( jälkapohjan näyttäminen).Koska emme ainakaan omasta mielestämme olleet mitenkään tien tukkona, päättelemimme, että oli kysymys ihan oikeasta tervehtimisestä. Näin tapasivat tervehtiä hyvin nopeilla pyörillä joko motarin keskikaistaa min. 250 km/h ajavat, tai sitten esim Etelä-Ranskan mutkateillä korva maassa kisapyörillä vetävät. Tarkemmin ajatellen: em. tilanteissa on viisaampaa pitää kätöset tyyrissä kiinni. Merkille pantavaa oli kuitenkin se, että KAIKKI tervehtivät jollain tavalla.
Mitä sitten tulee tuohon eri pyörätyyppien väliseen moikkailuun tulee, palaa mieleen vanha hyvä sohva-aika.( lue GoldWing-aika) Ette varmaan usko, mutta korkeimmalle tai leveimmälle nousivat poikkeuksetta HD- kuskien kädet tietysti toisten wingistien ohella. Ja jos huoltiskalla oli ryhmä näitä hajonneita tai hajoamispisteessä olevia ja rautalangalla korjattavia ympäristöongelmia, oli aivan pakko mennä soittamaan poskeaan. Ja kyllä se soikin ! Hyvässä hengessä aina. - Muistan erään kerran, kun tulimme kahvilta pyörälle. Vieressä oli lähtöä tekemässä kriteerit täyttävä ylipainoinen, pujopartainen nahkaliivi- Hd-otus. " Missä tossa on vessa ? " hän kysyi virnistäen. Nauratti vielä Kempeleellä asti. Kahvilla käytiin Viitasaarella.
Nuoruus on humala ilman viiniä. (Goethe)
Keski-Euroopassa ajelleena olen havainnut mukavan tervehdystavan, jossa ohittava moottoripyörä vilkuttaa vilkuilla tyyliin "vasen-oikea-vasen-oikea". Ei tarvitse irrottaa kaasukättä tositoimista.
Sama homma. Niin monta turhaa lapasen heilautusta tullut tehtyä custom/hd härpättimien suuntaan.(Jusba @ Loka. 01 2006,22:19) kirjoitti
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
Selkeä vakaumus ei aina ole pelkästään hyvä asia, ainakaan jos se on joku muu kuin mopoilu. Esim. uskontoon liittyvä(xjrrrrräyh @ Heinä. 31 2005,14:00) kirjoitti
Asiaan: Kyllä eittämättä tulee joskus tunne, että onko moikkaukseen vastaamaton jotenkin mielestään ylempiarvoinen. (Luultavasti tosin onkin!) Mutta onhan hyvät tavat muutenkin pois muodista.
Jotkut moikkaavat niin vienosti, ettei sitä heti huomaa, mustat hanskat eivät asiaa paranna.
Kaiken kaikkiaan tätä asiaa on jauhettu aika paljon, ei se kai kuitenkaan ole niin kovin vakava juttu?
Punainen Honda ST1100 PanEuropean -97 -> Lue: Heterosohva!
Joo, en mäkään ymmärrä jos vituttaa ajettaessa.(Jussi M @ Syys. 30 2006,22:07) kirjoitti
Itsestäni oon huomannu sen jos vituttaa niin laitan mopon käyntiin ja samantien unohtuu vitutus.
On se niin hienoa hommaa tuo mopoilu![]()
ex. *Kawasaki zx9r *1999, (280km/h,1800m)
ex. Husqvarna SM570R 2004 (164km/h,1600m)heh
ex. Honda cbr1100xx 1998 (266km/h,1600m)
ex. Honda vtr1000f 1997 (en kerenny kokeileen/ 1600m)
ex. Suzuki gsx1400r 2003 (324km/h,1600m)
nyk. Suzuki gsx1300r Turbo 2004 (---km/h,1600m)