Tässä jutussa ei ole mitään lisäarvoa kenellekään, kunhan purkaan v..tusta. Sitä luulee olevansa joku fucking motoristi jo ja sitte kaataa pyörän pihasepelille, kun ei kato että pyörän jalka taittuu kunnolla alle ( eli jousi veti sen takas ja pyörä korvallaan ). No, Hondalla on ollut fiksut inssit ja suunnitelleet kumisen peilinvarren ( CBR 1000F ) just tällasia uunoja varten. Voi ketun pallit ! tartti pyytää vaimokin nostaa kun ei oo miestä yksin pykäämään pyörää ylös.Ja jalka jäi alle, meinaan sattuu. Huomenna baanalle jo ehkä, jos särkylääke auttaa ?
Frankenstein Junior XX:llä
Ota kaikki turha lasikuitu paska irti siitä niin jo jaksaa nostaa ja pyöräkin näyttää paremmalta![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
ok, eli nakupyörä on siis kevyempi ja paremman näkönen, No, ehkä kevyempi joo. Provo.
Frankenstein Junior XX:llä
"Sitä luulee olevansa joku fucking motoristi jo ja sitte kaataa pyörän pihasepelille,"
ei se mikään motoristi ole, joka ei ole pyöräänsä kaatanut.
(ja itse sen nostanut), jos ei nouse, niin pyörä on liian suuri.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Tuon perusteella kukaan ei voi ostaa esim. Gold Wingiä? Tony Halme?(jaket @ Elo. 01 2005,16:12) kirjoitti
Niinpä, mutta kun sitä itse ylös repii, niin jokainen alta kuuluva narahdus merkitsee jälkeä niihin muoveihin ja moottorinposkiin. Mielellään ottaa avuksi lisävoimaa, että nousee kerralla suoraan ylös. Niin minäkin tein, kun 10-vuotias halusi istua pyörän päälle ja nurinhan se meni, onneksi ei jäänyt jalka alle.(jaket @ Elo. 01 2005,16:12) kirjoitti
Honda VF1000F2 -85
Honda VF1100S -85
Aprilia RST Futura -01
Onnistuu nosto tarvittaessa ihan perusjampoiltakin. Isäukko nosti kiukuspäissään kyljellään olevan k1200 bemun. Oli just sen ostanu ja kaatoi U-käännösessä julkisella paikalla.(Macc @ Elo. 02 2005,01:42) kirjoitti
Tarpeeks kuni noitahan vaikka kantaa.
TL1000R
Jep, ite tein saman. CBR 600 F -04 paikallaan nurin. Vaseliinia käsissä ja ku vetasin mopoa keskiseisontatuelle nii käsi lipes. Mopo nurin ja ite perässä naarmuttaen myös toisen kyljen. Tänään oli kuulemma vakuutustarkastaja käyny. Ahistus kohillaan, TANA!![]()
![]()
![]()
<p>Suzuki GSX-R 1000 K5</p>
Kyllähän pyörä nousee ylös melkeest keneltä vaan ja oli sitten melkeest pyörä kuin pyörä.(Macc @ Elo. 02 2005,01:42) kirjoitti
Ainoa on vaan että sen pitää nostaa oikeaoppisesti ylös.
Eli persaus kiinni penkkiin ja sitten toinen käsi kahvaan ja toinen pyörän perään kiinni, sitten nosto vaan niin että käytetään niitä jalkoja nostamiseen eikä selkää.
ps. Jussi&CBR, Otan osaa kaatoon. Itselleni on myös joskus tapahtunut samoin ja kyllähän se hieman vituttaa mutta shit happens ja rahalla saa![]()
Honda CBR 600 -93, Suzuki GSX-R 750, Suzuki GSX 1300R -03, Honda CBR 1000rr -04 (lunastettu)