Hullun touhua
En osaa sanoa
Vain tosimiehille/-naisille
Kesällä 2003 tultiin etelä Norjasta (Jotunheim) 1150 kilsaa ja n. 20 tuntia 2-päällä kotiin täydessä matkavarustuksessa ZX-10:lla kun ei mökkeily/telttailu enää kiinnostanut. Tottakai aamuyöllä jossain Arvidsjaurissa oli hernerokkasumu ja vain muutama aste lämmintä. Matele siinä sitten.
Kotipihalla ukko piti kammeta rautakangella pyörän päältä, mutta seuraavana päivänä olin taas satulassa. Emäntä sensijaan ei *
Hullujen hommaa enkä kyllä hevin kokeile uudestaan ellei joku yllytä
Honda XL600V Transalp -88 > Yamaha XTZ750 Super Tenere -89 > Kawasaki ZX-10 -88 > Honda VTR1000F -97 > Yamaha FZS1000 -03 > Yamaha FZS1000 -04 & Aprilia RSV Mille -03
Myynnissä FZS1000 koiranluita -5mm, Rizomat, Autocom Super Pro Avi
Kyllähän sitä saa ajella vaikka maailman ääriin,jos vain kunto kestää.
Itte ajelin viime kesänä treelta enontekiön palojärvelle kalalle.Siellä nahkoissa 7km vaellus puron varteen(eräasu otti ja tipahti matkanvarrelle),10h,kalalla,4h unta kuulaan ja sama kaava toisinpäin.Ei mahtunut kyllä yhteen vuorokauteen mut matkaa tuli n.2100km+n.25km patikointia ja aikaa n.40h.Ja tämän lystin kruunasi se,et jouduin vaihtaan takanakin Rovaniemellä.Kuluu aika vikkelään ku pitää vähän vauhtia yllä...
Pari kuvaa reissusta klik
Rautaperseajojen suositusluontoisissa säännöissä kehotetaan luopumaan ajosta jos tuntee itsensä kykenemättömäksi liikenteeseen.(b1200 @ Heinä. 28 2005,14:41) kirjoitti
Paljon suurempi riski ovat kuskit jotka railakan kokoontumisen jälkeen krapulassa lähtevät kotimatkalle, ja sitä pidetään vain hauskana reissuna.
Tuomitsen laittomat harrastukset ja suosin laillisia.
<p>Teknik sano ryssä kun saranan näki</p>
Päätettiin sitten velipojan kanssa itse kokeilla onko tuossa mitään järkeä ja aamusella pääsin kotiin liki 1700 km lenkiltä noin 23 tuntia kestäneen reissun jälkeen ja ei siinä oikeasti oo hirveesti järkeä mutta meillä ainakin oli todella mahtava reissu - suomi on täynnä hienoja maisemia ja mahtavia mutkateitä sekä paljon moottoriteitä joita pitkin on aika puuduttavaa puotella paitsi yöaikaan...ja harvoin sitä näkee niin mahtavia auringonlaskuja ja -nousuja kuin mopon päällä.
Meillä ei ollut ajon aikana mitään väsymiseen liittyviä ongelmia mutta tänään päivällä on ollut senkin edestä
Ja ongelmat on samoja kuin muutoinkin ajellessa:
a) kotilo-kuskit on sitten *(vilkkujen käyttö, kiilaamiset, arvaamattomia ja vaarallisia...)
b) hirviä (ja kettuja) pitää muistaa kunnioittaa (jäi melekeen metri väliin...)
c) tekniikkaan ei voi luottaa liikaa (Garmin Quest sekos kesken reissun)
d) paperikartta on POP
e) ilman käteistä ei vaan pärjää (pankkikortti lakkas pelaamasta bensaautomaateissa, pankkiautomaatissa kyllä toimii...)
f) hyvin suunniteltu on puoliksi tehty!
eli ei mitään uutta...
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
Väittäisin, perustuen kokemukseen, että keli ei oikein kelpaa syyksi onnettomuuksiin!! Keli on ajossa otettava aina huomioon!!! Keli yleensä siirtyy tohon "Liian Suuri Tilannenopeus" gategoriaan...!!!(b1200 @ Heinä. 28 2005,10:13) kirjoitti
Elämä etenee, ei aina kivaan suuntaan, mutta etenee kuitenkin!
Ei riemulla rajaa, kun Kawalla ajaa!
Kawasaki Gpz1000RX
Kawasaki ZG 1200
Jos kuskin fysiikka on kunnossa ja alla ajettava pyörä. Ja Euroopan baanoilla voi pitää esim. 160km/h nopeutta; ei tarvi ajaa nii kauaa.
Tuli vasta juttua yhen bemu (K 1200 LT) kuskin kans. Oli repässy alkukesäsästä Euroopan rundillla vastaavan siivun, ja vaimo takaritsillä. Meinas ettei se ollu niin hirveetä ku luulis.
En silti ottas tavaksi.
Eihän siinä tuommosen matkan ajossa pelkän ajamisen takia mitään järkeä ole- varsinkaan jos ei ole menossa minnekään eikä reitin sinänsä ole tarkoitus olla esim. mutkateitä, joka voisi antaa varsinaista ajonautintoa eikä pelkkää monotonista painamista.
Liian pitkät päivämatkat osoittavat kyllä hieman huonoa liikenneasennetta ja huonoa aikataulusuunnittelua. *Hyvin pitää valmistautua, ettei kovin suurta riskiä muodosta liikenteessä ja silti muodostaa riskin. *Monet näistä rautaperse- ja vast. ajajista ovat varmaan melkoisia liikkuvia pommeja tuolla tien päällä matkan loppuvaiheissa, mutta eivät tietenkään kaikki. *Henkilökohtaiset erot jaksamisessa ovat nimittäin melkoisia ja jokaisen kohdalla riippuvat siitä miten hyvin on tullut levättyä ennen matkalle lähtöä.
Luokkaa 1200 km olen joskus päivässä ajanut kaksi päällä ja täydessä varustelastissa käytännössä yhteen soittoon, kun on muka ollut pakko tulla Pohjois-Norjasta kerralla takaisin Keski-Suomeen, mutta kyllä siinäkin viimeiset parisataa ovat olleet melkoisessa horteessa ajamista.
*
Ei niitä ajoaikarajoituksia esim. ammattiautoilijoille ole ihan tyhjän takia säädetty.
Totta tuokin että se on hyvin yksilöllistä. Sama se on työelämässä, osa väsyy jo tuntia ennen kuin työaika loppuu. Toiset painaa kaksikin vuoroa ja viheltelee päälle...
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
Pari kesää sitten tuli ajettua ensin SS1000 kahden kaverin kanssa ja muutaman viikon päästä BB1500 yksin.
Ei ollut väsymyksen eikä ahterin kanssa hankaluuksia.
SS1000 kertomus löytyy täältä:SS1000
BB1500 tarina vielä viimesitelemättä ;-)
Viimekesänä ajettiin kaverin kanssa reissusta tullessa 24h yhtä soittoa ja 8h kunnon sateissa. Tuo oli jo vähän tuskainen reissu.
Hullun homma tai ei niin jokainen tavallaan - turvallisuus ennen kaikkea....
--JaSa
Maanataina ajettiin kaverin kans norjasta ruotsin läpi uumajaan lähes putkeen. Mittariin tuli 1000km, ja pausseja ei juuri pidetty, muutaku tankkauksen yhteydes ja yks pitempi paussi syömässä. Pyörinä kaks matkavessaa R1 ja SV1000s, eikä tuntunu missään *
Eikai tuo nyt saa tuntuakkaan(H2O @ Elo. 03 2005,22:15) kirjoitti
Samanlainen siivu laskettiin paivaseltaan pienella ryhmalla buelleja, ainoa tauko lautalla. Eika tosiaan tuntunu missaan.
Mua nyt ei kiinnosta rajojen haku ollenkaan, vielä vähemmin matkan ajaminen vain sen takia että saa mittariin kilsoja. Mutta jos ois semmonen fiilis että haluis ajella, niin mikä ettei. Yleensä ne jää lenkit parinsadan kilsan mittaisiksi, kuitenkin.
Jos jotain pitäs laittaa suositukseksi, niin toi rataperse ois semmonen. Viime vuonna tais nikit Båmberi ja PiippuZ ajella yli 1609km, tänä vuonna oli kans pari rataperseilijää. Varmaan hauskaa ja rasittavaa samalla, sekä turvallistakin.
Niin, ne on nää molemmat ajannu yli 2000km...toinen viime vuonna, toinen tänä.
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
kyllä se varmaan menis tuo 1600km näin loppukesästä kun perse on tottunut kovaan penkkiin. Viimeisen kahden viikon aikana on reisussa ajettu africa twinin tankki piripinnasta reilusti varalle mikä tarkoittaa noin 350km yhdeltä istumalta. Alkukesästä ton lankun päällä istuminen puudutti kannikat jo 150km jälkeen ;)
Siinä ei vaan ole mitään järkeä ajaa 1600km ympyrää, pitäs olla joku kohde, kuten nuorgam tms. Pohjoisessa väyneenä ajamisessa mua lähinnä pelottaisi enemmän porot kuin perseen kestävyys.
KTM
(xjrrrrräyh @ Elo. 04 2005,09:10) kirjoitti
Poijaat nähtävästi myös nauttii tuosta hommasta...kovia lukuja kuitenkin.
En oo koskaan radalla käynyt eikä nykyinen mopo oikein ole sen sorttinen että sillä radalla paljoa viittis pyöriä - se on vähän oma taiteenlajinsa tuo radalla ajokin mitä kateellisena joutuu seuraamaan kun ei omaa kykyä.
Ei pitkää matkaa sen takia että saa kilometrejä vaan sen takia kun ei millään malttas lopettaa sitä ajamista *ja jos samalla saa joitain natsoja hankittua niin mikä ettei. Totta puhuen kyllä tässä pikkasen sellasta reenaamisen makua on että jossain vaiheessa pääsis tuonne alppien puolelle ajelemaan...
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
Näin on.(maddog @ Heinä. 27 2005,08:45) kirjoitti
Amsterdam-Stokholm 1400km 12h ja koko matkasta satessa. Kamala!! Liikomärkää. ei kiva..
*Viini, ruoka ja hyvä elämä*
*ZX 10 R*
Radalle meno ei ole pyörätyypistä kiinni eikä ajotaitojen kehittäminen siellä tähtääkään kierrosaikojen parantamiseen vaan oman pyörän hallintaan mutkissa, jarrutuksissa, ajolinjan valinnoissa yms. seikoissa. Yleensä juuri matkapyöriksi luettavien mallien omistajat ovat positiivisimmin yllättyneitä rata-ajon opettavuudesta ja moni ajaakin laukut paikallaan/vaimo takaistuimella, koska siten matkaa normaalistikin tehdään. Toki kevyellä ja notkealla sportilla rata-ajoa antaa enemmän mielihyvää/vauhdin hurmaa...(MikaL @ Elo. 04 2005,09:46) kirjoitti
Viimeksikin kaveri oli Panilla ensi kertaa radalla, katselin illan jälkeen lieviä sulamisen merkkejä renkaan ulkoreunoilla ja oli todella tyytyväinen. Eikä porukka kuulemma saanut häntä ohitettua kuin kaksi kertaa samalla kierroksella mitä hän piti itselleen kunnioitettavana suorituksena. Siinä on sitä oikeaa asennetta
Nyt taisi rönsyillä asian viereen...![]()
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Ehkä vähän mutta itse en ole asiaa noin ajatellut - täällä käytyjen keskustelujen perusteella sekä muutaman tutun kommenttien perusteella siellä on vain näitä äRRä-pyöriä ja vauhti on mahoton - ei kai sinne väliin oo järkevääkään mennä ajeleen satasta poppia kuunteleen, menee toisten ajoaika ihan harakoille. enkä viittis kyllä omaa mopoa ihan heti kaataakaan mutta totta on tuo että siellähän sitä parasta ajoharjoitusta saisi kun olis vielä joku joka opastaisi. Tästä vois aloittaa oman keskustelun, siis matkamotoilua radalla...(kap57 @ Elo. 04 2005,12:25) kirjoitti
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
Ajattelinkin myöhemmin syksyllä aloittaa topicin aiheesta tuolla ratapuolella...(MikaL @ Elo. 04 2005,15:07) kirjoitti
Alkuperäiseen aiheeseen vielä sen verran, että kyllä ennen pitkää ajoa olisi hyvä olla treeniä alla. Oma SS1000 meni mielestäni aika mukavasti, olinhan ajanut ylipäätään jo runsas 6 tkm siihen mennessä ja pari viikkoa ennen vajaan 3000 km lomareissun, pisimmät päivätaipaleet yli 700 kilsaa. Silti hyvä suunnittelu helpottaa ajoa huomattavasti, ylimääräiset sählingit ainakin näissä virallisissa ajoissa vievät sitä tärkeää lepoaikaa.
Ylipäätään on kiva nähdä ajamisen ohella uusia maisemia, uusia teitä, uusia ihmisiä; kotinurkissa pyörimiseen kyllästyy nopeasti. Helposti tulee ajettua se 300-400 km, kun käy etsimässä niitä uusia reittejä. Ehkä niitä "laatukilometrejä" tulee jatkossa ajettua juuri siellä radalla ( hups, taas lipsahti) ja vieläpä tavallisella nakupyörällä...
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
buellihan nyt onki sellainene matkalahna, että sillähän ny ajeleeki sen tonnin taikka pari päiväs, eikä VARMASTI tunnu missään(patrika @ Elo. 03 2005,23:44) kirjoitti
![]()
Ensimmäisen päivän (1000ml/24h) luulee ajaneensa, toisen jälkeen tietää ajaneensa, kolmannen jälkeen ei usko ajaneensa.
Miltähän mahtaa tuntua viiden tai kymmennen päivän ja 10 000 mailin jälkeen?![]()
Eipä ole tullut SS1000:ta ajettua (vieläkään), mutta lomalla ajoin Hirvensalmelta Karigasniemen yläpuolelle (n. 1100 km) 13 tunnissa. Pari tankkausta kahvien kera, lounas ja sadeasun laitto sisältyi tuohon, eikä tehnyt edes tiukkaa.
Hetken jo harkitsin pientä koukkausta, mutta Tenolle oli hinku ja kaverit jo odotteli kasikymppisen Viru Valgen kanssa...
Punainen Honda ST1100 PanEuropean -97 -> Lue: Heterosohva!
Pakko vähän provota. Elikkäs sun mielestä turvallisuudella tms. ei ole merkitystä, vaan lainsäätäjä on varmaan tiennyt kaiken paremmin. Tuollasten kuskien takia juuri tarvittaneen alhaisia nopeusrajoituksia tms, kun tilannenopeudesta ei tarvi välittää kunhan vaan lailisesti ajellaan.(Willi Tähti @ Heinä. 28 2005,21:09) kirjoitti
Kahdessa vuorokaudessa Suomen ympäri, kilometrejä 3450, eli vähän yli 2000 mailia. Ensimmäisenä vuorokautena tuntui ihan lailliselta menolta. Toisena vuorokautena, kun Nuorgamista matkasin etelään homma oli varmasti laitonta tieliikennelain mukaan, valitettavasti. Väsymys oli kyllä armoton.
Pyörä BMW K100RS vuosimallia 1984.
Triumph Speed Triple 1050 -05 raato
BMW R45 -79
Yamaha rd 250 lc -81
eilen lähdin ruukista hankoon keskisuomen läpi kierrellen, siellä vähän aikaa selälleen ja tänään rantaa pöryyttelin takas.
1503km
perse on sen tuntonen että olis istunu puun oksalla vuorokauden mutta kivaa oli.
voisin huomenna vaikka jatkaa jonnekki jos ei tarttis mennä töihin.
ja pyöräna 600 cbr -95
![]()
![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Kokeilkaapa mitä poliisi tykkää. Kuorma-auton ajopiirturi näyttää, että 36 tuntia on putkee ajettu ja lakisääteiset tauot pitämättä.
www.energiamestarit.fi
Kyllä tota SS1000 on unelmoitu pitkään. Ajanpuutteen vuoksi jäänee itsellä ensi kesälle. Siinäpä olisikin juhannus. Toiset vetää ittensä viinalla junttaan, toiset pyörällä. Joka tapauksessa tuon 1600km luulisi aiheuttavan yhtä tuskallisen aamun, kuin kunnon känninkin. Ehkä.
Joskin, eräs nimeltä mainitsematon Torsti Salonen oli ajanut aikanaan (silloin kun tämä oli vielä uutta Suomessa) SS1000:n ja seuraavana aamuna suorittanut BB1500:n. Oli kuulemma aikaa...
<p>Purpattava spagetinkeitin</p>
enpä tiiä eilen ajettiin Vesisaaresta Ouluun about 850km sivu ja tankki ja sivu laukkua lenteli tielle, bensa loppu kahdesta pyörästä, vettä satoi pari kertaa kunnolla, meinas tulla raatoja yksi pyörä paskaksi jne. mutta kaiken kaikkiaan kuitenkin helvetin mukava siivu..hä.. kai taa hullujen homma on kun tästä nauttii..
kokemuksesta voin kertoa, että ajon jälkeinen juhannussauna tuntui oikein erityisen makoisalta ja unetkin olivat kumman sikeät(sähköorava @ Elo. 08 2005,04:57) kirjoitti
noin viiden tunnin unien jälkeen aamiainen ja taas satulaan, loput 400 km leppoista matkantekoa kohti kotia.
Kaiken kaikkiaan siis kilsoja tuli siis noin 23 tuntiin 1700, saunat+unet+kotimatka 15 h lisää eli => 38 h ja 2100 kilometriä.
käy lukemassa meidän matkakertomus IB:n sivuilta..
Tietä käyden tien on vanki
vapaa vain on umpihanki
Ja ei tää moottoripyöräily muutenkaan niin "järkevää" ole mutta kivaa![]()
...and music? Well, it's just entertainment folks.