Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 39:een 39:sta
  1. #31
    Varmaan 535-viragokin olis hyvä alottelupyörä, ei tarviais ketjuistakaan huolehtia ja onhan noita "kustomeita" muitakin, esim. kawasakin en500.
    Maybe it was just a dream

    Sometimes things ain´t what they seem

    Better not fool with things you don´t understand
  2. #32
    Vaimoke aloitteli jollain kustom-kevarilla aikoinaan.

    Viimevuonna sitten alle eka oikea mopo, Honda CBR 600 F3 -97 ja jalat ylsi just ja just maahan, ajo ihan holtitonta

    Nyt alla on omatekoisilla koiranluilla (orkkikset 145mm, uudet 165mm) alennettu Suitsan SV 650 S, heppoja on vähemmän mutta vääntö tulee alempana.

    Mutta eniten luulisin tuon aiheuttavan itseluottamusta kun jalat yltää maahan. Onhan toi uus mopo vielä hieman kevyempikin
    --
    jiji
  3. #33
    Lainaa (Jassu @ Heinä. 12 2005,14:58) kirjoitti
    tks, kerroppa mikä on pyörää hakevan naisen pituus niin on helpompi porukan suositella

    Itsekin olen tälläinen hukkapätkä (170cm) joten tilanne korkeista pyöristä on tuttu
    Hieman tarkennusta asiaan. Eli naisen pituus (jonka saa vissiin kysyä, toisin kuin paino ) on n. 158cm. Autokoulussa pyöränä on (A-kortti siis kesken) CB500:n ja se tuntuu turhan painavalta.
    H-D Low Rider S -20
    Suzuki SV1000S -03
    Honda CBR 1100XX Super Blackbird -98
  4. #34
    Kawasaki EL 252. Painoa vain n. 160 kg, todella matala istuin. Erittäin kevyt käsitellä, notkea kääntää. Pikku-customiksi vielä hyvännäköinen. Ei kovin yleinen, joten myös persoonallinen.

    Itsellä pituutta 161 cm ja olin myös arka aloittamaan. 3000 km:n jälkeenkin tuntuu vielä ihan ok:lta, koska kuluttaa vähän bensaa, on ostohinnaltaan kohtuullinen ja vakuutuksetkin on jollain tavalla handlattavissa.

    Turha kuunnella näitä "osta kerralla isompi, kyllästyt kuitenkin pieniin tehoihin" -neuvoja, kun nimenomaan kaipaa pieniä tehoja ja keveyttä. Vasta sitten kun kokemusta ja itsevarmuutta karttuu sekä mielikuva mieleisestä pyörästä varmentuu, on aika vaihtaa pyörää. Näin aion itsekin tehdä.

    Ja huom! Hyvin on reissut onnistuneet myös porukassa. Moottoritieajo ja ohitukset onnistuu pienellä miettimisellä ja on tullut ajettua pitkiäkin kertalenkkejä isojen pyörien kanssa. Onnea pyörän valintaan!

    Jotta tiedätte mistä puhutaan, linkki omaan Elluuni tästä
  5. #35
    Ei pidä unhoittaa italilalaisia. MotoGuzzilta löytyy Nevada ja Breva 750ie, joista ainakin Nevada on suht matala ja painopiste matalalla, kardaaniveto ja tehoakin sopivasti. Brevaan saa madalletun satulan, joten senkin päältä pitäisi yltää. Ainakin emäntäehdokas ylsi hienosti maahan Nevadan päältä, mittaa hänella 158cm.
    9mm, One size fits all...
  6. #36
    Ihan vaan ystävällissävyinen heitto väliin... Miks aina suositellaan aloittamaan customeista? Mun ajatukset eivät ainakaan suosi niiden "kädet jossain taivaassa"-asentoa. Onko siinä tosiaan paras/helpoin tuntuma? Voi olla, että on, en oo uskaltanu koskaan koittaakaan customeita...
    Joka tapauksessa, se oma pyörä kyllä löytyy kaikkien ihanuuksien ja kauheuksien joukosta! Tsemiä hakuun!
  7. #37
    Noh, ite oon 160cm ja eka pyörä oli 535 virago. Sen kanssa ei tosiaan ollut mitään ongelmia! Nyt on tuo suzuki gs500e ja se on tosi matala myös. Lisäksi penkkiä on hiukan muutettu niin, että etuosasta otettiin pala pois, että pääsee tarvittaessa lähemmäs tankkia. Jousitustakin voi vielä löystyttää jos tarvii. Ajoin kortin autokoulun 500:lla hondalla ja se on kanssa jees. Veljen 600:lla cebarilla voin ajaa myös helposti, tosin sen penkki on hiukan leveämpi, joten en saa kantoja maahan. Ei oikeestaan tarvikkaan, kun ottaa aina huomioon, että ei jätä pyörää esim. sellaiseen paikkaan parkkiin, mistä pitää peruutella kovasti. Isällä on nyt 650 sv, joka on hiukan korkeampi, mutta siitäkin kotikonstein madallettiin vähän penkkiä ja no problema..

    Sitten kannattaa hommata sellaiset ajokengät, joissa on varpaan alla hiukan paksumpi pohja ja korkoa. Itellä on vaihtoehtoisesti käytössä bootsit ja oxtarin gore-tex kengät (jotka on tosi hyvät jalkaan!!). Suurin huomio kannattaa lyhyenä kuskina kuitenkin kiinnittää siihen, että millaisiin paikkoihin pyöränsä kanssa kinkee. Ettei tarvi paljon liikutella paikoillaan. Ja sitten vaan reippaasti pyytämään apua, että joku vetää pois huonosta kohdasta. Naiskuskina kun saa helposti jonkun jelppimään
  8. #38
    Ja siitä painosta vielä, että customit sopii parhaiten painoa pelkäävälle. Loppujen lopuksi on niin, että on ihan sama onko painoa se 170 vai 200kg, koska 50 kiloisena naisena ei pysty kuitenkaan pitelemään sellaista painoa, jos kallistuu. Kyse on pääosin korkeudesta eli kuinka tukevasti saa liikuteltua paikallaan. Kyllä se siitä, kun tulee hiukan taitoa ja itsevarmuutta asiaan
  9.  
  10. #39
    Lainaa (Shuttlex @ Heinä. 13 2005,16:31) kirjoitti
    Ihan vaan ystävällissävyinen heitto väliin... Miks aina suositellaan aloittamaan customeista? Mun ajatukset eivät ainakaan suosi niiden "kädet jossain taivaassa"-asentoa. Onko siinä tosiaan paras/helpoin tuntuma? Voi olla, että on, en oo uskaltanu koskaan *koittaakaan customeita...
    Joka tapauksessa, se oma pyörä kyllä löytyy kaikkien ihanuuksien ja kauheuksien joukosta! Tsemiä hakuun!
    eihän useimmat customeista ole lainkaan mainitsemiasi 'apinakiikkuja'. customeissa on yleensä rento ja tukeva ajoasento, toki poikkeuksiakin löytyy. mutta pää pystyasennossa niillä kaikilla ajetaan, ja se ainakin tuntuu itselleni sopivimmalta asennolta. kokeile toki joskus, voit ihastua.

    myös painopisteen mataluus auttaa hallitsemaan pyörää paremmin hitaassa ajossa, liikennevaloissa tai muissa siirtelyissä. eli oma valintani ehdottomasti custom - ilman kiikkukahvoja

    messuille tai pyöräliikkeisiin vaan reippaasti koe-istumaan, ja kun oma malli löytyy niin sitten vertailemaan merkkejä yms tarkennuksia - se oma pyörä odottaa jossain.
    ****************
    VT750C2 -2000
Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12