Tulokset 1:stä 7:een 7:sta
  1. #1
    K1200RS kiinnostaa kovasti ja haluankin kysyä:
    - Mobile.de kauppaa pyöriä 70+ ja 90+ tehoilla, Suomen myyjät yleensä ei tehoja edes mainitse, miksi?
    - linkkejä tai vinkkejä pyörän hankintaan, kiitos!
    Ystävällisesti kyselee "Kiinankopteri"
  2. #2
    Siellä on tietääkseni ollut 100 hepan tehoraja, mikä on Ranskassa kai vieläkin. Suomipyörät varmaan on noita tehokkaampia kaikki. Kannattaa kahlata toi ulkomailta tuonti -osasto läpi, niin eiköhän se siitä selkeydy. Itse ostin yhden KRS:n Saksasta viime kesänä, ja helpompaa oli kuin odotin.
    Dixi et animam levavi
  3. #3
    Saksassa on liikenteessä 98 ja 130 hevosvoiman K1200RS:iä siitä syystä että vakuutukset alle 100 hevosvoiman laitteille ovat edullisemmat kuin yli 100 heppaisille. 80- ja 90- luvuilla voimassa ollut 100 hevosvoiman raja muutoin on poistunut.
    Omilla foorumeillaan (mm. K1200RS.de) 98 versioiden omistajat kehuvat laitteen parempaa keskivääntöä, joka on edukseen ainakin kahden kuormalla ajettaessa.
    98 versiosta saa melko helposti tehtyä avoimen version muuttamalla ilmanputsarin kotelon paremmin hengittäväksi.
    Ei vanha vittuile, vanha neuvoo.
  4. #4
    Kiitos!
    Mutta vastausta ei vielä löytynyt, mistä tehoero tulee, sama pyörä mutta... ?
  5. #5
    Suomipyöräthän ovat siis kaikki 130 heppaisia. Saksassa myyneet jotenkin kuristettuja versioita tuon vakuutuksen takia. Ei ole tietoa, miten ovat sen tehneet.

    Muistaakseni joku vähän yli satahevosvoimainen peli myytiin aikoinaan saksassa alle satahevosvoimaisena. Penkissä tehot olivat täysin samat???
    Triumph Speed Triple 1050 -05 raato
    BMW R45 -79
    Yamaha rd 250 lc -81
  6. #6
    Uskokaa nyt kun vanha sanoo: 130 ja 98 heppasen K1200RS:n ero on ilmanputsarikotelossa. 130 heppasesta tehdään 98 heppanen vaihtamalla ilmanputsarinkotelo sekä poistamalla relekotelosta keltainen releen näköinen koodiplugi.
    Ei vanha vittuile, vanha neuvoo.
  7.  
  8. #7
    Kun K 1200 RS tuli markkinoille, niin MO-lehdessä vertailtiin 98 ja 130-heppaista veriota ja yllätys yllätys... Huipputehot olivat 118 ja 127 heppaa. "Tehottomampi" versio oli antoi enemmän tehoa ja kiihtyi paremmin kaikella tapaa aina 5000 kierrokseen saakka. Sen se huipputehon tavoittelu aina teettää,,,
    Stelvio NTX ´12
    V 650 NTX
    Tuareg 600 Wind
    CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
    RD 250 LC
    Pegaso 650 Trail
    K 75
    R 45