TPS! TPS! TPS!
YAMAHA LUOVUTTI JENKEISSÄ!
Eli tiedoksenne: Yamaha on Yhdysvalloissa päättänyt vaihtaa ilmaiseksi kaikki mahdollisesti rikkinäiset TPS-osat, oli pyörässä ilmennyt vikaa tai ei. Vaihto koskee seuraavia mallisarjoja:
2004:
YZF-R1S/SC All
FZS600S/SC All
2005:
YZF-R1TC RN13Y-0001423~0003392
YZF-R1T RN13E-0007911~0012965
FZS600T RJ08E-0002249~0004781
FZS600TC RJ08Y-0000303~0000702
Yamaha on siis myöntänyt TPS-sarjan virheellisyyden!
Tuo Tecnical Service Bulletin on Jenkeissä numero M2006-011 ja päiväys on 7/26/2006 (heinäkuun 26. 2006).
Jos teillä tulee Suomessa TPS-ongelmia, käyttäkää tätä tietoa hyväksenne!
Tuo TSB löytyy netistä, tai jos ei löydy, niin laita privaa.
Edit: lisätäänpäs tuosta TSB:stä tähän Yamahan kirje asiakkailleen Jenkeissä (samanlaista kirjettä täällä Suomessa odoteltaessa):
July 26, 2006
Dear Yamaha Owner:
Yamaha strives to offer motorcycles with exceptional quality and performance, including the
YZF-R1 or FZ6 motorcycle shown on the label above. We thank you for purchasing this mo-torcycle
and hope that it is providing you with an enjoyable ownership experience.
Yamaha has determined that the Throttle Position Sensor (or “TPS”) on 2004 and some 2005
models may not function correctly. As a result, some owners have experienced an intermit-tently
unstable idle when the engine has reached operating temperature. The idle speed
might drop to 500 to 600 rpm, and the engine may stall if you do not give it throttle again.
To correct this unstable idle condition, Yamaha will replace the TPS on your motorcycle at no
cost to you for parts or labor, even if your motorcycle is out of warranty, and even if you have
never experienced this unstable idle condition.
To get the free TPS replacement, simply call your Yamaha motorcycle dealer and make an
appointment so he can be sure to have the parts in stock. The job takes a little less than
one and a half hours to perform, but your dealer may need to keep your motorcycle longer
depending upon his Service Department schedule.
Thank you again for owning a Yamaha. We know you have a choice in motorcycle brands
and appreciate that you have chosen to be part of the growing Yamaha family. Please take
advantage of this offer today by calling your dealer and scheduling the TPS replacement.
Sincerely,
Service Division
Customer Support Group
PS. Yamahan arvio työn kestosta on 1,2 tuntia ja osa maksaa diilerille $70.99, tosin eihän diileri sitä loppupeleissä maksa vaan Yamaha, näin siis Jenkeissä.
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Niin...ilmeisesti maahantuoja hakee noi tiedot Akelta ja lähettelee ne kutsut sitten sen mukaan?
Eipä kyllä oma vm.2005 Fz6 osunut tuohon valmistenumerohaarukkaan. Vähän kyllä epäilen suomen osalta muutenkin tuota korjauskutsua...Jenkkilässä kun tahtoo nousta nuo korvaussummat aika huimaaviksi, jos voidaan osoittaa vaikkapa em. vian aiheuttanee onnettomuuden.
Suomessa saattaavat pelata matalalla profiililla, koska täällähän noita korvauksia ei käytännössä makseta.
...Life`s a series of goodbyes...
-Yamaha FZ6-
Näin luultavasti (valitettavasti) tapahtuu. Tuo oma viittaukseni suomalaisen korjauskutsun saapumisen odotteluun oli vitsin murjaisu, vähän huonosti muotoiltu tosin.(Patteri @ Elo. 11 2006,10:12) kirjoitti
Kuitenkin yksittäisen FZ6:n omistajan kannattaa kovasti neuvotella asiasta maahantuojan kanssa, veikkaisin suomalaisen kuluttajalainsäädännön olevan selvissä vikatapauksissa kuluttajan puolella. Eri asia onnistuuko "varmuuden vuoksi" -vaihdot.
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Huoh, olipas hauska ajella pimeässä kaupungissa (tai siis sen laitaosilla). Mutta huomasin, että valot ovat kyllä suuntautuneet aivan liian ylös. Onko kellään kokemuksia valojen suuntauksesta? Miten se FZ6S:ssä onnistuu?
Jux
Mites mulla oli semmonen mielikuva että 05 mallin tankki olis 16,5L... No joo mut jos ajat eka 200km ja katot et tankis on viel parit pykälät ja jatkat matkaa ja seuraava paikka on 150km päässä ni tiukkaa saattaa tehä.(Koris @ Elo. 10 2006,14:08) kirjoitti
Yks toinen motoristi kenen kaa juttelin ennen laivaan menoo sano et se ajo 300km ilman ainuttakaan huoltsikkaaIte otan ainaki seuraavalla kerralla parin litran kanisterin mukaan ihan varmuuden vuoks.
Kattoo nyt saanko tänä vuonna ajettuu 20000km![]()
Perse puutuu!
Onko muilla vastaavia kokemuksia tai jotain apua ongelmaan? En pysty paljon yli 100km siivuja yhdeltä istumalta puottelemaan kun alkaa jo hanuri olla kuollut. Viikonlopun reissullakin yrittelin kaikenlaista jumppaa ajaessa harrastaa, mutta eipä niistä pitkäaikaista apua ollut.
Eipä silti, onhan se ihan kiva pysähdellä matkan varrella vähän kävelemään. Toinen minkä tällä reissulla huomasin että molempien käsien sormia kihelmöi vaikkei sarvet mun mielestä niin kauheasti tärisseet.
Kokeilin nyt viime reissulla vaihdella ilman kytkintä ja tuntui kyllä nätisti ottavan ainakin isomman pykälän sisään. Onko muut harrastaneet tuota fasulla?
- Pessimismi on turhaa. Ei se auta kuitenkaan! -
Suzuki GSX 1300 R Hayabusa -01
Ex. Yamaha FZ6-S Fazer -04
Kyllä se säiliö on 19,4 litraa, josta ns. varatankin tilavuus (kun alimmainen palkki alkaa vilkkua) on 3,6 l.
Asiasta toiseen. Miten olette kokeneet kyytiläisen mukavuuden ko. pyörässä? Itse istuin takana (farkut jalassa) 150 km ja alkoi tuntua, ettei koskaan enää. Tyttökaveri on valitellut vähän samansuuntaista. Ja ei se satula muutenkaan huippumukavalta tunnu, liian kapea ja kova mielestäni. Ex-pyörässäni Banditissa ei näitä ongelmia ollut. Onko kukaan modannut tuota mukavammaksi tai kenties vaihtanut koko satulan? Katselin vähän netistä, tuo ainakin näyttää vähän leveämmältä kuin orggis.
Yamaha XJR 1200 -96
Jupiter 50 -59
(exät: FZ6S, GSF1200S, CX500, CB750K2, CB450K5, DT125LC, CB125T)
Ei oo totta! Melkein samalla minuutilla toinenkin valittelee samaa ongelmaa!![]()
Yamaha XJR 1200 -96
Jupiter 50 -59
(exät: FZ6S, GSF1200S, CX500, CB750K2, CB450K5, DT125LC, CB125T)
Haha
On siis selvästi akuutti asia. Minä kans mietiskelen jos vaihtaisi uuden penkin tai talvella koittaisi modailla sitä jotenkin.
Toinen pieni mukavuusmodi mikä tekisi mieli tehdä on vaihtaa kahvat sellasiin joissa on vähän enemmän jotain rypylää pinnassa. Voisi helpommin rentouttaa oikean käden sormia kun riittää että pitää kättä kahvan päällä. Nyt jos liian rennosti rentouttaa niin tahtoo kaasu heittää moottorijarrulle. Olishan tuohon sellanen kahvaan painettava lipare, sitä voisi kans kokeilla.
- Pessimismi on turhaa. Ei se auta kuitenkaan! -
Suzuki GSX 1300 R Hayabusa -01
Ex. Yamaha FZ6-S Fazer -04
Lataa Service Manual, siellä sivu 3-69.(juxxxer @ Elo. 12 2006,03:08) kirjoitti
Ai laiskottaa vai?
Niin muakin, enkä viitsi mennä katsomaan prätkästäni mallia, joten selostan tuon Service Manualin perusteella:
- ensin sun kannattaisi laittaa painuma kuntoon, eli säädä (mittaamalla) takajousen esijännitys siten, että kun olet prätkän päällä ajovarusteissa ja -asennossa, niin painuma on 25 - 30 mm. Tällöin takajousi on sopivalla "työskentelyalueella" ja prätkän asento on ns. oikeaoppinen.
- ajovalosta ylöspäin (kuskin paikalta katsellaan tilannetta, säädöt on hytin sisällä) prätkän keskilinjan suuntaan on nuppi, jolla säädetään "oikea-vasen" -suuntaa.
- ajovalosta alaspäin prätkän ulkolaidan suuntaan on ruuvi, jolla säädetään korkeutta.
Tämä on siis Service Manualin tekstin mukaan, sen kuvan mukaan tuo "ruuvi" ja "nuppi" -sanat ovat vaihtaneet paikkaansa, mikä olisikin ihan järkevä systeemi, korkeutta kun on tarvis vaihdella kuorman mukaan, niin nuppi on siihen paljon kätevämpi.
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Joo, toi 350 km sais rytmihäiriöitä aikaan...(Denibus @ Elo. 12 2006,20:49) kirjoitti
... vaikka tasaisessa maastossa, nätisti ajaen, siihen taatusti pääsisi!
Ne pari vikaa pykälää tuntuu kyllä vilistävän alas tosi nopeasti, kaksi kertaa olen pysähtynyt ja tutkinut, josko jossain olisi bensavuoto, kun niin nopeasti ne hävisivät näkyvistä.
Mun kokemukseni mukaan tuo varatankki (eli alin palkki aloittaa vilkkumisen) on luotettava, eli kyllä siellä mitä luultavimmin on se 3,6 litraa.
Harvaan asutuilla alueilla (Suomen ja Ruotsin Lappi, Norja) ei varmaan ole vaarallista tankata joka ikisellä vastaan tulevalla huoltoasemalla, ellei menosuunnassa odota joku kaupungintapainen.
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Nyt on uus avain taskussa. Avaimen tilaus makso 24€ ja avaimen kaiverrus makso 5€ eli yhteensä 29€. Ei ollu paha hinta. Luulin et olis tullu kustantaa enemmän. tosin se homma et sai ohjelmoituu kaikki avaimet toimiviks oliki sit vähän kinkkisempi juttu mut lopuks saatii kaikki avaimet toimimaan.
Missäs olette pyöränne käyttäneet huollossa täällä pääkaupunkiseudun alueella? Yritin jonkin sortin hakua huoltoliikkeistä tehdä eri foorumeilta, mutta laiska pääsee helpommalla, kun kysyy suoraan...
Kymppitonnin huolto on syksyllä edessä, eikä mulla ole mitään hajua mitä paikkoja täällä seudulla on, jossa sen voisi teettää. Hinta ei nyt ole se ensimmäinen karsintakriteeri, vaan työn laatu. Eli merkkihuolto (Yamaha Center?) tai muu vastaava merkkiedustus lienevät avainsanoja tässä.
Joo, damsel in distress ja sitä rataa...
Hanski Jokinen Hertsikassa hoiti homman tyylillä. Veikeintä oli löytää kyseinen putka, mutta homma sujui...(Bren @ Elo. 18 2006,10:51) kirjoitti
![]()
... jotain piti muistaa
Joo tosta tps viasta. Itse olin motofocuksessa vaihdattamassa sensorin tänään. Takuu oli loppunut maaliskuussa (2v umpeen). pojat vaihtoi tps:n ja ajoivat pyörän ylös.. jäin ihmettelee et missä voi alkaa tinkaa ja sopimaan hintaa ni sanottiin et takuun piikkiin menee eikä edes huolto kirjaa pyydetty. (halusin vain itse merkinnän että tps vaihdettu)
Jäi todella hyvä kuva kyseisestä liikkeestä.
Joo, se siitä huollon kysymisestä... Tarpeeseen tuli sekin tieto. (Ja nyt seuraa katkeraa vuodatusta siitä, kuinka elämä on epäreilua. Älkää lukeko eteenpäin, jos ei kiinnosta)
Vitutuskerroin on nyt ennen näkemättömän korkealla. Sunnuntaina olin lähdössä ajelemaan päivän ratoksi. Pyörä oli vinosti parkkeerattu kadun reunaan, pystyssä siinä mihin sen jätinkin keskiviikkona. Mutta, mutta... Sain vempeleen pystyasentoon, laitoin käyntiin ja ajoin pari metriä. Siinä vaiheessa oli pakko todeta, jotta mitä h*lvettiä on, kun stonga sojottaa ihan vikasuuntaan. Pikainen diagnoosi oli, että joku pässi oli autuaasti peruuttanut autonsa pyörääni päin niin, että etuhaarukka on nyt vääntynyt (tai jotain sinne päin).![]()
Vahinkoilmoitus on nyt tehty ja pyörän vien huomenna korjaamolle arvioitavaksi. Tekijästä ei ole tietoa, joten omasta kaskosta menee tämäkin kustannus. Omavastuu on onneksi aika pieni, mutta bonukset tippuvat samalla.
Eniten kuitenkin ketuttaa se, etten pääse ajamaan kuin luoja tietää milloin seuraavan kerran. Että ei sitten tarvitse lähteä viikonloppuna mökkireissulle. Ei se mitään, en olisi halunnutkaan. V*ttu. *![]()
Tulipa sitten hankittua FZ6... Ja myös ensimmäinen pyörä! *
Devilin sliparit oli päällä valmiina. En voi muuta sanoa että on kyllä hemmetin kiva ajaa!!
![]()
Time flies when you think your going fast
Liekö kukaan kokeillut suurempaa etuhammasratasta? Ykkönen ei mielestäni ole erityisen pitkä, joten tuskin haittaisi kaupunkiajossa tai liikkeellelähdössä.Kuutosella kierrokset ovat aika korkeat, esim. 100 km/h vauhdissa jotain 5800, joten matka-ajossa bensankulutus varmaan tippuisi. TM 8/05 vertailutestissä muistaakseni ehdoteltiin tätä vaihtoehtoa. Keuliminen voi kyllä sitten olla vaikeampaa...![]()
Yamaha XJR 1200 -96
Jupiter 50 -59
(exät: FZ6S, GSF1200S, CX500, CB750K2, CB450K5, DT125LC, CB125T)
(markus_a @ Elo. 22 2006,21:48) kirjoitti
![]()
![]()
Onneksi olkoon! Mulla oli ihan sama juttu viime vuonna...
TM vertailutestissä muistaakseni ei ehdoteltu tätä vaihtoehtoa (näin varhaisdementikkona muistelen)...(vmkilpon @ Elo. 23 2006,07:39) kirjoitti
Ykkönen riittää todellista yli 90 km/h, kai se lyhyt sitten on.
Suurin vääntömomentti kierrosluvulla 10000...
... ei välttämättä vähennä kakun kulutusta (luultavasti kuitenkin vähentää).
Ihan kannatettava modi, jos ajat paljon maantiellä. Itse en laittaisi: motarillakin kun on mittarissa 130, niin vakiovälityksilläkin kiihtyvyys on turhan hidasta (kutosella), sen verran jo ilma vastustaa.
Jos itse osaat vaihtaa rattaan, niin halpa kokeiluhan tuo on.
Edit: voisin tapojeni vastaisesti vastata kysymykseen. Eli omakohtaista kokemusta ei ole, jenkkipalstoilla on jokunen työmatkamotoristi vaihtanut suurempaan eturattaaseen ja ovat olleet tyytyväisiä.
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Kiitos Koris!!
Hmmm muistaakseni mun fazun eturatas on vaihdettu, en muista vaan mihin...![]()
Time flies when you think your going fast
Laske piikit...(markus_a @ Elo. 23 2006,11:38) kirjoitti
... äläkä kauhistu sitä skeidamäärää sen ympärillä, putsis kliiniksi vaan...
Jos ei työkalu pysy kädessä, aja ykkösellä rajoitinta vasten ja kerro tänne tulos, niin <span style='color:red'>raati</span> kertoo kyllä...
![]()
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Kyllä ne työkalut jontenkin pysyy kädessä... Jos vaan olis aikaa, kaks koiraa ja lapsi tulossa niin aika riittää just ja just ajeluun![]()
![]()
Time flies when you think your going fast
Kyllä ahistaa...
LINKKI_Nettimoto_FZ6-S_2005_7200km_ja_hinta_6500_euroa
Jos tämä on ns. oikea hintataso, niin eihän tosta omasta saa mitään mahdollisessa vaihdossa...
Vuodessa lähtenyt ns. virallisesta hinnasta 5000 euroa ja rinnakkaistuojahinnastakin 2500 euroa...
![]()
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
No ei kannata ottaa liikaa stressiä siitä...
Time flies when you think your going fast
Tääl on muuten Yamaristin käyrä: FZ6 käyrä
Elikkä pyörä on tällä hetkellä minun omistuksessa![]()
Time flies when you think your going fast
Mitäs mieltä olette vuoden 2007 mallista? Kuva uudessa Bikessä.
Raaka voima voittaa monesti peukalon imemisen...
Juu meil oli tänää Taunus kerhon penkkipäivä Nummelassa Tuning World Oy:ssä ja kuinka ollakkaan olin mopolla siellä,no sielläpä pysty samal vetäsee ton FZ6S:n... Jammu
Ja sama viel lapulla lappu
76Kw(104Hp)/12238 rpm
63Nm /10312 rpm
Rajottajalle tärähti 13750 rpm,mittarinäyttämä 271 km/h. Todellinen oli 250 km/h.
Mopotin muuten vakio paitti katin nakkasin pusikkoon .
Mopottimella huristeltu reilu 16 tkm .
FJR 1300A
Hey! Laitoin tuossa Yamahan talviunille niin jäi mieltä vaivaamaan se takaiskarin säätö. Eikös siinä säädetä paluuvaimennuksen tehoa, eikä jousen "kireyttä". Kun laittaa mopon keskiseisontatuelle, niin jousihan vapautunee täysin auki.
Ajattelin sen verran hifistellä, että estän jousen kuoleentumisen, mutta yllättäen unohdin vetästä jousen säädön ns. nollille...mutta eihän sen pitäs toho vaikuttaa?
...Life`s a series of goodbyes...
-Yamaha FZ6-
Ei taida olla noin. On ihan normaali takajousen esijännityksen säätö, ja kannattaa laittaa "löysimpään" asentoon talviteloille laittaessaan.(Patteri @ Loka. 02 2006,10:52) kirjoitti
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Painumasta (sag):
- minkälaisia mitattuja painumia käytätte
- mikä on painosi ajokuteissa/ilman
- mikä on tästä tulos eli takajousen esijännityksen säätö?
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP