Pyörä Suzuki GSXR 750 -98. Kaasarit: Keihin CR.
Pyörä käy ihan normaalisti tyhjäkäynnillä ja vaikuttaa käyvän hyvin korkeilla kierroksilla, mutta jos kaasun väntää kokonaan pohjaan pienemmiltä kierroksilta kone hyytyy ja sammuu kokonaan.
jos pyörällä ajaa (kiihdyttää) niin pyörä hyytyy aika lailla heti.
Missä vika ? seosruuvien säätö ei näytä vaikuttavan asiaan...
Kawa rocks!
Kiihdytyspumppun/pumppujen säätö/toimimattomuus? Monia muita vaihtoehtoja tietenkin on, nämä tuli ensimmäisenä mieleen. Kiroitusvire pois...
2.11.2012, rookie94: Ei maailmanmestaruus tarkoita että on huippukuski.
suoravetokaasarit on kyllä sellaiset vehkeet että ihan pieniltä kierroksilta ei ole mahdollista avata kaasua kokonaan. toki siihen vaikuttaa CRien säädöt ja kiihdytyspumppujen toimivuus. karrikoiden sun käsi toimii/pitäisi toimia alipaineluistina. siihenhän alipainekaasarit on alunperin suunniteltu. eli auttaa nimenomaan pienillä kierroksilla ja väärillä kaasukäden asennoilla. ainut huono asia alipaineissa on että tehoa ei tule yhtä paljon kuin fcr tyypin kaasareilla on mahdollista saada
ettei homma kävisi liian helpoksi niin tuossa KEIHIN FCR tuning guide. toivottavasti englanti luistaa... vähän muutakin kuin ilmaruuvin säätöä
KEIHIN FCR sielunelämä
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
Tajusin vasta jälkeenpäin että FCR (flat) kaasarithan siellä on kiinni.Täytyypä lukea toi tunaus ohje läpi ajatuksella
Mitä tarkoitatte pienillä kierroksilla ? 5000 rpm?
ja kiihdytyspumpulla varmaan tarkoitatte bensapumppua ?
Outoa on sekin että yhden kaasarin (2 sylinteri) seosruuvin säätäminen ei vaikuta lainkaan (edes tyhjäkäyntiin). Aluksi epäilin että kaasarissa on roskaa, mutta puhdistuksen jälkeen sama ongelma toistuu... tulpatkin on vaihdettu.
Kawa rocks!
neuvo 1. älä säädä mitään ellet tasan tarkkaan tiedä mihin sen pitäisi vaikuttaa. fcrrät ovat melkoisen monimutkaiset laitteet.
en ole itse ajanut kuin kerran fcrrillä olevaa pyörää joten olen jokseenkin jäävi vastaamaan missä kohtaa sen pitäisi hyväksyä täyskaasu, mutta yleisesti alle 4-5th rpmmän se ei ole mahdollista vaikka kaasuttimet olisivat säädöissään. huom noissa niitä "parhaita" säätöjä on useita, riippuen mitä tavoitellaan... vaikka ylensä tavoitellaan huipputehoa 7-13th rpm.
kiihdytyspumppu on fcrrissä oleva ihan erillinen "bensapumppu" joka ruuttaa ylimääräistä kakkua koneeseen avattaessa kaasu levälleen. ei siis varsinainen bensan siirtopumppu. kaikissa fcr malleissa ei edes ole sitä, tai se on poistettu toiminnasta. lue tuo ohje niin alkaa kirkastua.
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
Tuossa on kuva että mikä asia vaikuttaa mihinkin suhteessa kaasun asentoon. Pätee suoravetokaasareihin, EI alipainekaasareihin.
Tutustu siihen.
Seosruuveilla ja tyhjäkäyntisuuttimilla ei ole vaikutusta tuohon rötäämiseen..
http://www.mp-foorumi.com/gallery....021.jpg
"kyllä jaappanilaiset ossaa"
Sain lopulta kaasarit toimiimaan mutta vika ei kyllä ollut säädöissä,. Vaan yllätys yllätys bensatankin ilmanottoaukossa.
Turhaa rahaa ja aikaa paloi siihenkin. Pitäis aina varmistaa että perusasiat toimii (bensa, ilma, sytytys).
Kantapään kautta oppi...![]()
Kawa rocks!
Mun mielestä 98 gsxr on ruisku
Ainut heikkous on äärimmäinen tarkkuus