Laiva ja juna aiheisissa mp-keskusteluissa puhuttaan kiinnitys liinoista ja "räikkä" kiinnitys liinoista. Mitä eroa näillä kahdella on ja mistähän noita saa hankittua esim. helsingin alueelta?
![]()
Moto Guzzi Nevada Classic, Moto Guzzi California EV, Moto Guzzi Norge
piiltemasta
niin se on toi alempi...
2,95e/kpl
Tuon edellisen postauksen kuvassa on noita räikkäliinoja. Siinä mustassa kiristimessä näkyy ne räikän hampaat hyvin. Sitten on ihan käsivoimin vetämällä kiristettäviä liinoja sellaisella kiilalukolla. Kehno kuva sellaisesta on TUOLLA vasemmassa alanurkassa.
-Timppa-
Ketjuöljyn tärkein tehtävä ei ole takavanteen puhtaanapito
Eli sellasia minisuksen kiinnityshihnoja(Timo Tasakaasu @ Kesä. 16 2005,15:33) kirjoitti
![]()
Räikkäliinat on hyviä juuri mopon pystyssä pitämiseksi laivalla, junassa ja peräkärryssä. Tarvittaessa niillä saa kiristettyä mopon vaikka solmuun, ja pienemmilläkin katteet palasiksi.
Nuo toisenlaiset liinat on taasen hyviä kassien, makuupussien ym. kiinnittämiseksi mopoon.
Offtopic: Auton peräkärryn omistajille tuollaiset räikkäliinat tulisi määrätä pakolliseksi varusteeksi. Toisinaan näkee mitä ihmeellisimpiä virityksiä klapikuormien, lautanippujen ja muuttokuormien kiinnityksissä.
No niitähän nyt näkyy joka paikassa ympäri Suomea: varaosaliikkeissä, tavarataloissa, halpiskaupoissa, huoltoasemilla... Liinojen kestämä kuormitus ilmoitetaan kiloissa (kg), kaikista kapeimmillekin (ja pienimmät räikät omaaville) luvataan yleensä sellaisia lukuja jotka riittävät kevytperävaunun kuormille. Laatueroja tulee lähinnä siinä, että huonolaatuisimmat liinat ovat liian venyvää materiaalia, eivätkä kestä kovin pitkään. Liian jykevästä liinasta ei ole yleensä haittaa, paitsi suuret koukut saattavat joskus olla epäkäytännöllisiä.(klain @ Kesä. 16 2005,14:14) kirjoitti
Peräkärryssä en ole kuljettanut metriäkään tavaraa ilman räikkäliinoja. Olenkin aina luullut liinoja pakollisiksi, eikö näin muka ole? Vai onko se niin että liina on pakollinen, mutta kiristysmenetelmä on vapaa?
Ite kuletin mopon peräkärrissä ja kiinnitin sen molemmanlaisilla liinoilla. Eestä sellaset käsinkiristettävät liinat jotka meni silleen kivasti kahvojen päälle ja takaa ihan tavallisella räikällä. Hyvin pysy paikoillaan koko matkan.
Oikoluku on aivan truha, sillä minä en tee kosaan vihreitä.
GSX-R600 K4, GSX-R1000 K3
Anteeksi off-topic, mutta täytyy häveten tunnustaa, että kun olen pelkästään liinoja käyttänyt aina kun kuljetusta tarvinnut niin en minä enään osaa köydellä sitoa. Kokeilin viikonloppuna vaivaista ruohonleikkuria peräkärryssä pysymään paikallaan köydellä niin ei meinannut tulla yhtikäs mitään. Köydellä sitomisessa täytyy osata sitoa niin, että se sama köysi kiristää niitä kohtia, jotka tulevat löystymään ajon aikana. Ei osaa niin ei osaa, hävettää..
De gustibus non est disputandum.
Helvetti! Just hain uudet liinat siitä kehä IIIn ja turuntien kulmasta moto-joku ja maksoin neljästä liinasta 60€(CBF600S @ Kesä. 16 2005,14:26) kirjoitti
![]()
En osaa narua käyttää minäkään kun töissä vaan liinoja käytetään.(Muerte @ Kesä. 17 2005,01:59) kirjoitti
Kyllä hyvä liina on paljon parempi kuin sata metriä narua.
Liinaa on helppo kiristää lisää jos löystyy, naru jää löysälle aina jostain kohtaa.
Liinojen ostossa kannattaa katsoa että ostaa kunnollisia, toisista pettää jo pienellä kiristämisellä se päässä oleva metallilenkki, toiset katkee helposti kun osuu johonkin terävään.
Mun mopo ei ollut laivassa millään kiinni, alle potkastiin vaan sellasii kumisii kiiloja kun oli sivutuella.![]()
Purkaan sen joutuu kumminkin...
No just.(Hanski R1100RT @ Kesä. 16 2005,15:51) kirjoitti
Nyt on kaikenmaailman terassinrakentajaa taas liikkeellä kuormineen. Viikko sitten yksi sellainen kuljetti painekyllästettyä lautaa työmaalleen. Olimme avokin kanssa kahvilla ja juuri lähdössä baarista pois, kun tieltä kuului kova meteli. No lautakuormahan siellä levisi tielle ja kuski tekee paniikkipysähdystä. Paikalla on satasen rajoitus, joten kohtaamisnopeus voi olla ihan messevä. Paappa kuljetti lautojaan avolavapakun kanssa niin, että laudat olivat edestä kajuutan katolla ja takaa lavan reunan päällä. lautojen yli oli vedetty kaksi liinaa lavan reunoihin. Kumpikaan liina ei ollut kierretty nipun YMPÄRI. Eikä se ollut mikään nippu, vaan lautoja oli about kuusi vierekkäin ja ehkä 3-4 päällekkäin. Eihän niitä keskimmäisiä kiristä siellä mikään! Emäntä juoksenteli niitä lautoja hakemassa ja isäntä ihmetteli, että miten kuorma voi pettää vaikka on liinoilla kiinni. ÄO näytti olevan sitä luokkaa, että ei maksanut vaivaa pysähtyä sanomaan, jos miettisi uudelleen sitoessaan vaikka sitä mahdollista moottoripyöräilijää, joka saa hänen lautansa syliinsä täydessä vauhdissa.
-Timppa-
Ketjuöljyn tärkein tehtävä ei ole takavanteen puhtaanapito
Kyllä näin on. Ei olis lystiä saada lankkua päin naamaa. Näin kerran kun hemmoilta oli pudonnut viisi metriä pitkä sorvi kuorma-auton lavalta liikenneympyrässä. Oli luultavasti joku paikallinen grönhollmi ratissa.
Tukka putkella pitkin baanaa,
kyllä vauhti korjaa virheet.
Ja sveduille voisi myöskin opettaa tuota liinojen käyttöä: takavuosina nopeatempoisella ruotsinläpiajolla meinasi hätäkakka tulla pöksyyn, kun vastaantulleen ha:n peräkärrystä tippui uuni tielle. Siinä se saatans uuni pomppi hetken omalla kaistallaan, kunnes päätti siirtyä vastaantulijoiden kaistalle suoraan eteeni. Hetki elämää suurempia vastaohjausliikkeitä ja este ohitettu. Perässä ajanut kotilo ei muistaakseni ollut yhtä onnekas.(suzufani @ Kesä. 17 2005,08:23) kirjoitti
br, Mikko
KTM 1290 SAS. Suits You, Sir!
Olisko kellään lyhytkurssia miten mopo sidotaan näillä liinoilla laivaan; vinkkejä, ajatuksia, kuvallisia oppaita *![]()
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
ainakin pari hyvää paikkaa sitoa on esim kolmioiden läpi etupää (silleen että pikkusen niiaa), ja mikäli on pystyy niin takarungosta toisella liinalla kiinni, nuin ainakin ite oon aina pyörän sitonu ja hyvin on pysyny...(MikaL @ Maalis. 28 2006,23:03) kirjoitti
Jos on pelkääjälle kahvat niin vaikka niistä. Ainakin VFR:n niistä erittäin tukevasti laivaan sidottua. Jos ei ole niin jostain runkoon kiinni ja kiristä aina seisontatuen puolelle, muuten voi tulla ylimääräräsiä ylläreitä.(MikaL @ Maalis. 28 2006,23:03) kirjoitti
[QUOTE= (Yömaha @ Kesä. 16 2005,15:54)]valitettavasti vieläkään kuormankiinnitysvälineet eivät ole pakollisia kuin kuorma-autojen ja niiden perävaunuissa tapahtuvissa kuljetuksissa .klain,Kesä. 16 2005,14:14 kirjoitti
Joo joku laki kuorman kiinnityksistä jne .jne vatii että kuljetettaessa tavaraa moottoriajoneuvossa on kuljettajan varmistettava että tavara pysyy kuljetettaessa paikoillaan ja siin on vaan mielikuvitus rajoittavana tekijänä en kuin , vaikka sit mamman pyykkinarulla
Triumph Tiger 800 XRX
joo ne pitää itte surrata liinoilla kiinni siel laivas,ellet sitten halua että pyöräs matkustaa juurikin mainitsemallasi tavalla kiilojen varassa(Sepi @ Kesä. 17 2005,02:36) kirjoitti
![]()
04 Buell xb12s
Mun sedän auton tuulilasiin mäjähti traktorin kyydistä tippunut semmonen kuution muotonen kasa heinää. Oli onnellinen ettei ollu mitää suurempaa yllätystä sisällä.(suzufani @ Kesä. 17 2005,08:23) kirjoitti
![]()
Kör som du kan, om du kan inte köra som du vill.
Puhun usein - mutta paskaa.
Itse laitoin liinat takajalkatappien kolmioon kiinni, sen verran tiukalle molemmin puolin, että takapää niiasi hieman. Ensin molemmin puolin hihnat kiinni, sitten vuorotellen molempia kiristellen sopivaan tiukkuuteen. Pysyi kuin tatti.(MikaL @ Maalis. 28 2006,23:03) kirjoitti
Onkos niissä yleensä miten paljon kiinityskohtia "lattiassa" että saa tarvittaess kiinni?(Köpi @ Maalis. 29 2006,09:45) kirjoitti
Jossain täällä tuli joskus vastaan linkki kuviin missä mopo oli sidottu johonkin paattiin mutta en sitä sitten nyt löytänyt mistään...![]()
Notta ei mopolla moottoritielle - lakikin sen jo kieltää!
IBA Finland - Pariisi2006 - Alppireissu 2007 - Euroturnee 2008
Suzuki GSX-750F
kyllä siel laevan kannes on surrinkilenkkejä/karareikiä mist sen liinan vetää...ja kannattaa myöskin ne kiilatkin varmuuden vuoks laittaa(MikaL @ Maalis. 29 2006,09:55) kirjoitti
![]()
04 Buell xb12s
Viimeksi kun noita tarvitsi useampia kerralla, niin vantaanportin K-rauta palkitsi kertaluokkaa paremmin kuin biltema. Kiinnitysliinat oli selvästi parempaa tekoa ja kahden paketti maksoi jotain 5e.(CBF600S @ Kesä. 16 2005,14:26) kirjoitti
Tää oli joskus viime syksynä, tiedä sitten onko tilanne sama. Mutta rautakauppakin kannattaa tarkastaa.
On niitä paljon. Lisävinkki, laita kumilenkki etujarrukahvaan, varmistaa myös hyvin ettei liiku...(MikaL @ Maalis. 29 2006,09:55) kirjoitti
Tuosta on ehkä jotain hyötyä. Hakemalla löydät muitakin matkamotoristivinkkejä.(MikaL @ Maalis. 29 2006,09:55) kirjoitti
http://www.tfmk.com/forum/viewtopic.php?t=118
Kun olette liikkuneet paljon laivalla, olette huomanneet, että löytyy uskomattomia variaatioita. Jos esim menette Ahvenanmaan saariston kautta Ruottiin, ni jo on hyvä koulu ja kauhukokemuksiakin syntyy.
Yleensä kannattaa olla tarkkana sen suhteen, että laivahenkilökunta osoittaa mestat, osoittaa liinat ja tarvittaessa tsekkaa kiinnityksen. Kokeneet ny osaa sen niitä paremmin, mutta aina vaan, kun saa sen laivan liinan käteen, huomaa, et ala purkaa liinaa: tää on taas kiristetty väärin -ja siten toistaiseksi käyttökelvoton. Oma räikkäliina kannattaa hankkia, että tietää ennalta kuvion. Se kiinnitys -ja irrotus, tahtoo aina olla vähän hektistä.![]()
... jotain piti muistaa
Usein näkee penkin yli laitettuja liinoja laivoilla ja kärryissä.
Sitten sinne liinan ja penkin väliin pannaan jotain rättejä ettei tulisi jälkiä.
Itse otan penkin pois ja laitan liinat rungon yli niin ei penkkiin tule jälkiä. Sitten vaan satula päälle. Joissakin malleissa sivumuovit voivat tulla tällöin eteen, mutta tilanteen mukaan voi jopa osan muoveista irrotella.
Pyörän saa tiukempaan eikä pelota jäljet satulassa.
Kun sen räikkäliinan ostaa niin kannattaa ostaa sellainen räikkä, jossa se räikän akseli on tehty umpiraudasta, ei pellistä pyöräytettyä mallia. Kun sen liinan pää jossain vaiheessa rispaantuu, liina on löysä/veltto/märkä ja on kiire, niin sen liinan pujotus akselin läpi on hermoja koittelevaa jos liina ei tule ulos toiselta puolelta helposti, koska liina pääsee menemään lyttyyn peltimallin sisällä. Tämä ongelma ainakin itsellä oli muinoin noissa ihan halvimmissa tarjousmalleissa.
Bring M. Backalive
Hippopotomonstrosesquippedaliophobia
Aika hyvin on joka kerran riittänyt kun on vetässy vain satulan yli poikittan, ykkönen päälle ja kiilat pyörän molempiin päihin. Tosin jos satulan yli laittaa, on syytä laittaa jotain hihnan ja satulan väliin.(MikaL @ Maalis. 28 2006,23:03) kirjoitti
Tosin kun viimeeksi olin laivalla pyörän kanssa, oli laivan henkilökunta lisäksi laittanut rungosta jalkatapin vierestä liinat eteen ja taaksepäin laivan omilla liinoilla
Honda CBR1100XX
Itse tiedät oman pyöräsi parhaiten ja sidot sen mukaan maalaisjärjellä. Koeta sitoa sekä eteen, että taakse ja myös sivuille.
<p>YAMAHA RD 125LC BMW K1200RS HONDA VFR1200F</p>
Perustelkaa, miksi muka parempi sivutuella, kun keskituella? Jossakin topicin alussa oli maininta, että ehdottomasti sivutuelle? PERUSTELUJA......![]()