Onko kellä kokemuksia, ostettiin (vaihdettiin) uudempaan pyörään (Yammu YZF1000R), kolmen päivän kuluttua kaupasta jostain teknisestä viasta johtuen (huoltokorjaamon arvio) takapyörä jumitti kesken ajon, musta viiva ja perä edellä kallioon. Se siitä pyörästä. Onko myyjällä vastuuta viallisen pyörän myynnistä ? Ajovirheestä ei ole kyse, ajokokemusta 20 vuotta, suora tie, kuiva keli, ja yks kaks perä lähti alta.
Kyllähän käytetyssäkin laitteessa on kuluttajsuojalain mukainen 30 päivän myyjän vastuu. Kannattais ottaa yhteyttä myyjään ja keskustella asiasta hänen kanssaan.
Kawasaki GPX 750R -89
Kawasaki ZZR 1100 -95
Viallista tuotetta ei saa myydä.
Liike antaa usein jonkin takuun käytettyynkin pyörään. En tiedä miten noi legaaliasiat menee, mutta soita liikkeeseen ja sano että paskan möivät.
Ei muuta kuin rahat takaisin ja hyvää päivän jatkoa. :)
"If William Shatner ever pulls you into the bathroom and asks
if you want to see the captain's log, just say no. I fell for
that nine times!"
-Patrick Stewart
Kyllä kuluttajansuojalaissa lukee että myyjällä on vastuu käytetystä autosta tai moottoripyörästä 6kk (kuusi kuukautta) ostohetkestä. Käsittääkseni tämä en päde yksityisiin.(Bluesman @ Kesä. 10 2005,11:41) kirjoitti
pyörää vailla.
Näin tämä asia on. Kuluttajansuojalaki ei siis päde lainkaan yksityisten välisessä kaupassa. Kannattaa kuitenkin selvittää mikä oli vikana ja ottaa yhteyttä myyjään.(Bluesman @ Kesä. 10 2005,11:41) kirjoitti
Mitä jos tämän jättäisi tyhjäksi
Ei pitäis noin vain mennä takanakki lukkoon..Jos ketjut ei katkennu ni ei muuta ku liike oikeuteen!!!
![]()
ZX-9R -01....... ei nahkapuku purista pallia,tää on taivaallista rallia...
Kunhan ensin se tekninen vika saadaan kirjalliseen muotoon allekirjoitusten keraVoit mennä liikkeeseen sen kera.
Kyllä vastuuntuntonen liike korvaa menetyksen
Samat säännöt on käytössä, kun kotilokaupoissa. Näytön hankkiminen on sinun vastuulla, kerta olet ajovirheen rajannut mällin syyn ulkopuolelle.
Vituttaa se pientä oravaakin, kun pähkinät vietiin, mutta rehaamisella ei voita mitään, mekaanisia laitteitahan pyörätkin on ja kukaan ei ole vielä rakentanut 100% varmaa laitetta, mikä ei vikaantuisi.