Sivu: 5 / 7:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 34567 ViimeinenViimeinen
Tulokset 121:stä 150:een 193:sta
  1. #121
    Lainaa (jarru @ Helmi. 24 2006,20:19) kirjoitti
    Lainaa (rauman @ Helmi. 24 2006,19:56) kirjoitti
    [Mulle If:stä sanottiin (puhelimessa), että lähtötaso on 0 prosenttia liikennevakuutuksen osalta. Autovakuutuksessa on liikennevakuutuksen osalta 70%, mutta ei kuulemma vaikuta pyörän vakuutukseen. Kun on kerta uusi vakuutus.

    Kusettiko se mua puhelimessa mitä häh? *

    Onko joku saanut aloittelevana motoristina liikennevakuutuksen bonukset yli 0%? Kasko mullekin tulee 70% bonuksella.
    Itse aloittelin mopoilun viime syksynä ja silloin mitä vakuutusvertailuja tein niin kaikista yhtiöstä olisi saanut tuon 20% liikennevakuutukseen.
    kaikista yhtiöistä saa 20% LÄHDÖN LIIKENNEVAKUUTUKSEEN.
    Pojat ajaa mopoilla
  2. #122
    Lainaa (miäs @ Maalis. 03 2006,23:22) kirjoitti
    Lainaa (jarru @ Helmi. 24 2006,20:19) kirjoitti
    Lainaa (rauman @ Helmi. 24 2006,19:56) kirjoitti
    [Mulle If:stä sanottiin (puhelimessa), että lähtötaso on 0 prosenttia liikennevakuutuksen osalta. Autovakuutuksessa on liikennevakuutuksen osalta 70%, mutta ei kuulemma vaikuta pyörän vakuutukseen. Kun on kerta uusi vakuutus.

    Kusettiko se mua puhelimessa mitä häh? *

    Onko joku saanut aloittelevana motoristina liikennevakuutuksen bonukset yli 0%? Kasko mullekin tulee 70% bonuksella.
    Itse aloittelin mopoilun viime syksynä ja silloin mitä vakuutusvertailuja tein niin kaikista yhtiöstä olisi saanut tuon 20% liikennevakuutukseen.
    kaikista yhtiöistä saa 20% LÄHDÖN LIIKENNEVAKUUTUKSEEN.
    Saihan nuo bonukset kun pääsi sinksaamaan vielä hyvään aikaan. Halvasta auton ropposesta kannatti siirtää bonukset prätkään, liikenne 60 ja kasko 70 rossaa. Nykyisin ei enää onnistu.

    Uusille liikennevakuutuksille tarjoilivat heti lähtöön 20 tai 25:ttä rossaa. Kannatti vaihtaa kotterosta bonukset pyörään.
    Troppasie pitin tulimma, tukkusissa on vesselämbi matata.
  3. #123
    Itse pyysin tarjouksen viime keväänä(pelkkä liikennevakuutus 0%bonus)
    kaikista yhtiöistä ja ylivoimaisesti halvin oli veritas,vaikka tapiola olisi sen 20%antanukin heti niin silti veritas 0%bonuksella oli halvempi ..
  4. #124
    Lainaa (LaMasquerade @ Kesä. 08 2005,10:43) kirjoitti
    Huh, Tapiola kallein periaatteessa kaikissa esimerkkitapauksissa. *

    Nyt tais lähteä vakuutusfirma vaihtoon..
    tapiolalta tulee uusi laskenta tapa vasta huhtikuussa !
    En ole tapiolassa töissä vain asiakas !
    PV 50
    KMX 125
    Z 750
    ZZR 1400
    ZX10RR
    S1000RR
  5. #125
    Voisko joku vaihtaa ton otsikon: "Todella vanha vakuutusten hintavertailu"?
    ... jotain piti muistaa
  6. #126
    Tarkistin liikennevakuutuksen hintoja omaan mopooni.

    kuivapaino 280 Kg ja teho taitaa olla 68 kW. Pyörä on siis 1983 vuoden mallinen Suzuki GS1100G.

    Pohjolan hinta 30% bonuksella on noin 400 €/vuosi. Tarkoittaa myös sitä, ettei pyörässä ole enää seisonta-aikaa ollenkaan.

    Tapiolalla uusi liikennevakuutus tulee 1.4.2006 voimaan. Vakuutuksen hitoja en vielä saanut. Idea tulee ilmeisesti olemaan, että jos ajat alle 120 päivää hinta on jotain ja bonuksia kertyy 3% vuodessa. Jos ajat alle 140 päivää saat 5% bonuksia vuodessa. Noissa vakuutuksissa on ilmeisesti seisonta-aika. Sitten on vakuutus, jossa ei ole seisontaa. Bonukset kertyvät siten, että jos ajat yli 140 päivää niin saat 10% bonukset joka vuosi.

    Lännen vakuutus ja pohjantähti ei ilmeisesti ole muuttamassa vakuutusten hintoja tälle kaudelle.

    Joten nyt kannattaa odottaa, mitä vakuutuksissa tapahtuu.
    * * * * * * * * * * *

    Tää on allekirjoitus!

    * * * * * * * * * * *
    Suzuki GS 450E (vm. 1988) -->
    Suzuki GS1100G (vm. 1983) -->
    Yamaha FJ1200ABS (vm. 1992) -->
    Yamaha FJR1300A (vm. 2008) -->
    Ei tiedä vielä
  7. #127
    Kirjoittelin eilen Tapiolan kotosivun kautta palautteen Mari Rombergille uusista MP- vakuutuksista, vastaus tuli 14.03.06 aamulla ja oli pääsisällöltään suurin piirtein näin: " Kirjallisia tarjouksia vasta 1.4.alkaen, sitä ennen on mahdollista saada suullisia tarjouksia"

    Mielenkiintoista, 1.4. on lauantai. Itellä vakuutuskausi juuri katkolla 1.4. joten taidanpa vaihtaa kilpailijalle.

    Mikähän mahtaa olla Tapiolalla vaikeutena lanceerata uusi vakuutus ajoissa, vai halunneevatko katella nyt pari viikkoa ennen sesongin alkua paljonko olisi vakuutuksia lähdössä ja sen mukaan rukata uudet hinnat lopullisesti käyttöön vasta 1.4.06
    Troppasie pitin tulimma, tukkusissa on vesselämbi matata.
  8. #128
    Lainaa (Nakke @ Maalis. 14 2006,19:52) kirjoitti
    Mielenkiintoista, 1.4. on lauantai. ....
    Mikähän mahtaa olla Tapiolalla vaikeutena lanceerata uusi vakuutus ajoissa, ...
    Juurikin samaa mietin itsekin
    Itsellä tällä hetkellä vakuutukset Turvassa ja sielläkin pitäisi systeemit kaiketi muuttua mutta vielä hankalampi arvata koska siellä tiedetään hinnat
    Kyllä vaikeaksi menee jos (lue: kun) ajokelit on ennen 1.4.
    History: CB600F Hornet / YZF600R Thundercat / GSX1300R Hayabusa
  9. #129
    Lainaa (Jürgen @ Maalis. 14 2006,20:25) kirjoitti
    Lainaa (Nakke @ Maalis. 14 2006,19:52) kirjoitti
    Mielenkiintoista, 1.4. on lauantai. ....
    Mikähän mahtaa olla Tapiolalla vaikeutena lanceerata uusi vakuutus ajoissa, ...
    Juurikin samaa mietin itsekin *
    Itsellä tällä hetkellä vakuutukset Turvassa ja sielläkin pitäisi systeemit kaiketi muuttua mutta vielä hankalampi arvata koska siellä tiedetään hinnat *
    Kyllä vaikeaksi menee jos (lue: kun) ajokelit on ennen 1.4. *
    Vastaava viritys on jo voimassa. Mulle tuli ainakin ilmoitus viime kesänä, että seuraavalla vakuutuskautena (elo 2005 - elo 2006) voi saada 10 % lisää jos ajopiviä tulee 140 päivää
  10. #130
    Lainaa (Peltzi @ Maalis. 15 2006,00:11) kirjoitti
    Vastaava viritys on jo voimassa. Mulle tuli ainakin ilmoitus viime kesänä, että seuraavalla vakuutuskautena (elo 2005 - elo 2006) voi saada 10 % lisää jos ajopiviä tulee 140 päivää
    Kyllä juurikin näin noiden bonuskertymien osalta. Tarkoitinkin itse koska Turva saa oman ehdotuksensa teho/paino-suhde vakuutuksesta ulos. Olen ymmärtänyt että Turva myös siirtyisi siihen tässä ajokauden alkaessa..
    History: CB600F Hornet / YZF600R Thundercat / GSX1300R Hayabusa
  11. #131
    IF raahaa pahasti perässä. Soitin äsken, teho/paino vakuutuslaskelmat otetaan käyttöön liikennevakuutuksissa 2007 keväällä. Kaskoissa vissiin nyt jo.
    BMW R100 1980 49kW 220 kg=0.22
    Liikennevakuutus 20% lähtöbonuksilla 1200e/v
    BMW R 100/7T 1980
    R 1200 RT 2005
    Dnepr K650 1970
  12. #132
    moro

    tänään juuri soittelin vakuutusyhtiöitä läpi, näyttää kaikilla olevan tosi halu saada asiakas hankittua tai vanha pidettyä
    tarjouksia tuli ja tulee (fennia) If meni kirkkaasti ohi ja tapiola halusi pitää vanhan asiakkaan, antoivat samantien puhelimitse suullisen tarjouksen (soittivat n 10 min jälkeen) Kun mulla on tuo vanha matkalehmä Cbr 1000 f-90 ja siihen jo pelkkä liikenne -20 bonareilla putos vähän yli 100 euroa niin kyllä kannatti tehdä pari soittoa. siellä muuttuu myös aika niin että tuolla maksulla saa ajaa huhti-loka ja jollain lisällä tai ilmoittamalla lisää, normaali seisontailmoitus on edelleen voimassa 30 pv min aika, lupasivat vahvistaa ja tehdä uuden sopimuksen huhtikuun alussa
    The Difference Between Men and Boys is the Price of the Toys !
  13. #133
    Fennnia rupee kuulemma myymään "uusia vakuutuksia" vasta kesällä !!!! Mulla on eka siellä ja toinen Tapiolassa ja kolmannelle pitää sitten kattoa tarjousten perustella, mutta taidan kysyä kaikkiin samalla kertaa joka paikasta
  14. #134
    Hei antaisko joku yhtiö samat bonukset toiseenkin pyörään?
    Voisi olla hyvä valtti.
  15. #135

    Tunnus suljettu
    Liittyi Jun 2004
    Läntinen Uusimaa
    Uutisissa aamulla sanottiin, että vakuutusmaksut EU-direktiivin takia laskevat. Tai eivät ainakaan nouse. Tapiolasta oli kerrottu näin. Aika hyvä uusi vakuutusmaksudirektiivi, kun pienentää vakuutusyhtiöiden kustannuksia.
  16. #136
    Ifistä tuli viime perjantaina kirje, jossa kertoivat siirtyvänsä moottoripyörien vakuutuksissa teho/paino -hinnoitteluun ja alentavansa kaskon vakuutusmaksuja. Minun kuussatasessa fasussani se merkitsi 27% alennusta. En pistä pahaksen, jo oli aikakin!

    Samassa kirjeessä kerrottiin, että If ottaa vastaavan hinnoittelun käyttöön liikennevakuutuksissa ensi ajokaudella. Eli tämä kesä ajellaan vielä vanhoilla maksuilla.
    Miten ihmiset voivat olla niin tyhmiä ...
  17. #137
    Tapiolan nettisivuilla on nyt näkyvissä uudet mp-vakuutukset. Laskuri tulee kuulemma huomenna tai sunnuntaina nettiin.

    http://www.tapiola.fi/www....ivu.htm
  18. #138
    Lähetin Tapiolaan juuri "Kyselyn" aiheesta! Pakko näköjään ottaa tarjoukset joka yhtiöstä, kun on 3 mopotinta tossa tallissa....... Itseäni kiinnostaa lähinnä liikennevakuutukset. Otan tarvittaessa kaskon sitten vaikka kuukaudeksi kesälomareissulle Eurooppaan...Ei se kuukauden kasko niin hirveesti maksa...
  19. #139
    No joo. Sain Pohjolasta huomattavasti paremman tarjouksen sekä auton että mopon vakuutuksista kuin nykyinen. Vaihdoin vakuutukset ja kaikki kävi helposti puhelimitse ja kirjeitse.
    MUTTA, enhän tuota muistanut; vakuutusyhtiön muutos täytyy ilmoittaa AKEen, ja siihen tarvitaan tarrat ja rekisteriotteet ja käynti katsastuskonttorilla ja rahaa! Koska rahoitusyhtiö omistaa vielä moponi, joudun tilaamaan sieltä rekisteriotteen ilmoitusosan. Ja rahaa menee toimituskuluja 17 egee!

    Eli hubaisaa; sen minkä voittaa vakuutusten vaihdossa, melkein menettää vaihtokuluissa!
    * Arctic Ranger *
  20. #140
    Lainaa (Finnpaso @ Maalis. 31 2006,21:48) kirjoitti
    Lähetin Tapiolaan juuri "Kyselyn" aiheesta! Pakko näköjään ottaa tarjoukset joka yhtiöstä, kun on 3 mopotinta tossa tallissa....... Itseäni kiinnostaa lähinnä liikennevakuutukset. Otan tarvittaessa kaskon sitten vaikka kuukaudeksi kesälomareissulle Eurooppaan...Ei se kuukauden kasko niin hirveesti maksa...
    Tein saman tuossa viikolla ja ensi viikkona menen muuttamaan nykyisen vakuutuksen muotoa Tapiolaan. Oli halvin pienellä marginaalilla Pohjolaan, muut oli kaukana takana. Tuohon Tapiolan halpuuteen tietenkin vaikutti varmaan tuo 7 vuotta kestänyt vakuutus suhde. Tokkopa ne enään muistelee sitä Pohjolassa kun annoin palautteen Iiro Viinaselle.
  21. #141
    Lainaa (rico @ Maalis. 31 2006,22:02) kirjoitti
    MUTTA, enhän tuota muistanut; vakuutusyhtiön muutos täytyy ilmoittaa AKEen, ja siihen tarvitaan tarrat ja rekisteriotteet ja käynti katsastuskonttorilla ja rahaa! Koska rahoitusyhtiö omistaa vielä moponi, joudun tilaamaan sieltä rekisteriotteen ilmoitusosan. Ja rahaa menee toimituskuluja 17 egee!
    Mitä Täytyykö tosiaan käydä hakemassa uusi ote? En ole kuullutkaan moisesta ja yhtiötäkin on aiemmin vaihdettu.
    Kantaosaahan ei mukana ole ja rek.osassa ei vakuutusyhtiötä lue? Muistaakseni? Jos tosiaan pitää niin siitähän tulee kallis paukku 2 pyörää & 2 autoo =n 70€
  22. #142
    Rekisteröintitodistuksen teknisessä osassa, joka on pidettävä ajossa mukana, lukee kyllä vakuutusyhtiön nimi.
  23. #143
    Käytännön esimerkki vakuutuksista:
    Tapiolasta (joka vielä viime viikolla oli pyöräni vakuutusyhtiö) tuli kirje ja lasku. Tärkeä ote kirjeestä:'..........Yksityisasiakkaiden liikennevakuutusmaksut nousevat noin 10 %.......'.

    Mm. moottoripyörien vakuutuksissa haltijan ikä vaikuttaa nyt maksuihin:
    20-25 v. +4%
    26-35 v. -2%
    36-50 v. 0 %
    51-65 v. -3 %

    Koko vakuutuskauden (1.5.-2006-30.4.2007) vakuutusmaksut mulla Turvassa yhteensä 828 ekee.
    Turvan tänään tullut lasku (1. erä) ajalta 1.5.-31.8. 585 ekee.
    Pohjolan vakuutukset vastaavin ehdoin 710 ekee ja saa maksaa 12:ssa erässä !!!
  24. #144
    Kyselin Pohjolalta vakuutusta,
    pyörä BMW K1200LT
    vm.2000
    ikä 37
    paikkakunta Oulunsalo

    liikennevakuutus 20% 447,90
    isokasko 60% 223,85
    yhteensä 672,75

    Fennia sai puristettua 6kk vakuutuksen 680 euroon
    (liikenne 549vuosi/2 ja kasko 278 vuosi/2)
    Lupasi antaa muihinkin vakuutuksiin vähän extraa,
    joten vielä pysytään Fennian asiakkaana.

    HUOMENNA PYÖRÄ AJOON YES!!!!



    SL125, CB500Four, CX500, K75RT, K1100LT, K1100LT, NX250, K1200LT, F650GS, K1100LT, 1200LT, nykyinen GL1800
  25. #145
    PSmo:n avatar
    Liittyi Jun 2002
    UusKuopijolainen, savonkielen opiskelija!
    Lainaa (pena1 @ Maalis. 10 2006,14:27) kirjoitti
    Lainaa (LaMasquerade @ Kesä. 08 2005,10:43) kirjoitti
    Huh, Tapiola kallein periaatteessa kaikissa esimerkkitapauksissa.

    Nyt tais lähteä vakuutusfirma vaihtoon..
    tapiolalta tulee uusi laskenta tapa vasta huhtikuussa !
    En ole tapiolassa töissä vain asiakas !
    Viime viikolla sain Tapiolalta vakuutustarjouksen ja yllätys yllätys, oli halvempi kuin Pohjolan vastaava aina voimassa oleva. Itseasiassa kaskossa aika reilukin ero. Liikennevakuutus on sama molemmilla.
    Olin jo tyytyväinen, kun Pohjolalla vakuutusmaksu halpeni nykyisestä seisonta-aikavakuutuksesta, mutta Tapiolapa pani paremmaksi
    Asiakas (tuleva) minäkin vain oon.

    Niin ja pikku vinkkinä vakuutuskyselyyn: Puhelimessa saa yleensä vain ns. listahintoja, oma asiamies antaa vasta tarjouksen, joka voi olla aivan jotain muuta, kuin listahinta. Ja jos ei ole omaa asiamiestä, hanki sellainen, niillä kun palkkaus muodostuu, ainakin osittain, myydyistä vakuutuksista, eli intressi tehdä diili on paljon kovempi, kuin kk palkkaisella toimistotytöllä!
    (KTS alla asiantuntijalausunnon arvo )



    PSmo
    - Luotettavia asiantuntijalausuntoja aiheesta kuin aiheesta, niistä mitään tietämättä -
    *
    http://www.tiet.fi/liity.htm
  26. #146
    Otin pelkän liikennevakuutuksen Tapiolasta. Se oli halvempi 5kk ajoajalla (riittää hyvin) kuin Pohjolan koko vuoden vakuutus. Lisäksi Tapiolan liikennevakuutuksessa bonukset nousee 10% vuodessa jos ajoaika on 140vrk.
  27. #147
    Otin vakuutukset Tapiolasta, liikenne+täyskasko 151euron omavastuulla. Hinta 625 Euroa koko vuosi, Pohjolassa 695 koko vuosi. Ennestään oli Tapiolassa kotivakuutus, siitä lisäalennusta.
    Ennen oli vakuutukset Pohjantähdessä, viime kesänä ajoin 5kk ja maksoin 615E, nyt samalla hinnalla saa ajaa koko vuoden.
    Ainakin tämän vakuutuskauden hintoihin olen supertyytyväinen, kuinkahan seuraavina vuosina
    *** Triumph Speed Triple ***
    * Ex. Honda CBR 600 *
  28. #148
    Tulihan sitä kyseltyä..
    Laitetaanpa tännekki..

    Pohjola.
    Liikenne 35% Vuosimaksu 382.72€
    Kasko 70% 222.49€
    Yhteensä 604€ sisältää IL/keskitys alennukset.
    Pyörä vuosimallia 05 Bandit1200 ja paikkana Lohja.

    Iffiltä kävin kyselemässä vielä (jossa nyt vakuutukset)mutta, niitä ei kiinnostanut yhtään. yhtäänsä 970€ 6kk ajo ajalla...
    Tapiolaan en edes vaivautunut... (Huonoja kokemuksia)
  29. #149
    Päivän kysely kierros:
    Tapiola * * * * 1.4-31.10 liikenne 611€ kasko 286€=897€
    Lähivakuutus 1.4-31.10 liikenne 409€ kasko 395€=804€
    Pohjantähti * 1.4-31.10 liikenne 556€ kasko 450€=1006€
    Pohjola * * * koko vuosi *liikenne 506€ kasko 435€=941€

    Kyselty kawa ZX6R-00 25%bonus liikenne ja kaskoon 70%bonus.
    teho/painosuhde oli muilla kun Pohjantähdellä,Lähivakuutus laski painon kokonaismassan mukaan elikkä 380kg eikä 196kg *mukaan elikkä väärin.Mulle riittää toi 1.4-31.10 aika ihan hyvin.Elikkä ilmeisesti Tapiolaan.

    Hinnat päivitetty viimeviikolla Tapiola liikenne 610€ kasko 195€
    hinnat koko vuosi.
    KTM 1290 Adv. S -23,Suzuki VL 1500 - 02 KTM Duke 1290 GT-23 Triumph Rocket GT-20 Suzuki M1800R-10 Yamaha XV 1900 Midnight Star.Yamaha XV 1600.Intruder VS 1400 .KTM690SMR-09 .Yamaha FZ1-S-06 .Kawasaki Z1000-08 .KTM950Supermoto -07 .KTM690E-08 .

  30.  
  31. #150
    800cc kustomiin jos 5kk/vuosi ajelee niin lähivakuutus ja pohjola halvimmat, ifissä laskivat naama kurtussa vaikka vanha asiakas olenkin,tästä edes en ifiin vakuutuksiani vie,niin paljon kusettivat alkuvuodenajan et luotto meni pysyvästi.
Sivu: 5 / 7:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 34567 ViimeinenViimeinen