Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Mikäs mulla meni vikaan, kun tarkistin ja säädin venttiileitä seiskapuolikkaasta Viragosta, niin alko armoton nakutus? Tsekkasin ennen säätöä, että molemmissa venttiileissä on välystä, kuten ohje neuvoi tekemään. Jouduin säätämään välykset ylärajalle, (0.10 imu ja 0.15 pako), kun ei ollut ohuita "välilehtiä" rakotulkissa. Säätöarvoiksi on annettu 0.07-0.10 ja 0.12-0.15 Jokos kone tuosta kohta laukee??
    Humppaa taikka kuole
  2. #2
    No tommonen tuli mieleeni, että oliko säätö tehty lämpimällä koneella vai kylmällä, ainakin aikoinaan kotiloita säädettiin sekä että.
    CBR 600F -98 --> CBR 1100 XX -99 --> CBR 929 RR01 -->Busa 2000 --> SV650S -02 -->CBR 1100 XX -99 --> ZX9R -98 --> Yamaha XJ 650 1981 kahvilakilpuri--> Yamaha TY 250 -82-->Honda SS125A 1969 + ZX9R -96.
  3. #3
    Sen jälkeen kun teit säädöt, pyöräytitkö konetta pari kierrosta ja tarkistit uudestaan? Ei pitäisi muuttua mutta jostain syystä vähän ainakin itsellä muuttuivat. Liekkö nokat sitten asettuneet kunnolla paikoilleen säädön jälkeen.
    Mopot, musiikki ja lentopallo.
  4. #4
    No liika välys ei hajota moottoria, mutta jos venttiilit jää kantamaan eli ei ole välystä niin silloin on vaarana venttiilien palaminen.
    ”Hetki, jolloin vanha krapula muuttuu känniksi, on herkkä kuin perhosen siipien kosketus.”
  5. #5
    Kylmänä säädin, kuten ohjeessa kehotettiin. En pyöritelly konetta säädön jälkeen, vaan löin pakettiin ja ajoon. Itse asiassa säädin venat kahteen kertaan, kun eka kerralla oli yks pultti niin jumissa, etten saanut toista venttiilokoppaa takapytystä auki. Muut venat säädin, ajoin muutamia kymmeniä kilometrejä ja nautus kuulu. Uus yritys kylmäsprayn kanssa ja sain pultin auki. Tällä kertaa säädin kaikki venat, mutta eipä tuo nakutus mihinkään kadonnu.
    Humppaa taikka kuole
  6. #6
    TonniÄffässä ainakin pitää kylmänä. Huoltoonkin jos vie säädettäväksi, pitää pyörä yleensä viedä edellisenä iltana että kone on kunnolla ehtinyt jäähtyä.
    Honda CBR1100XX
  7. #7
    Kiinnostuneille tiedoksi:

    SKF:n rakotulkki 0.03 - 0.30 (mittaus onnistuun satasten välein) maksaa EUR 30. Saa mitattua tarkasti välykset... Bilteman vehkeillä menee mittaukset vähän niin kuin ''sinne suuntaan''

    Kallishan tuo oli, mutta halvemmaksi tulee silti kun viedä pajalle säädettäväksi. Mopoliikkeessä antavat yleensä shimmeistä alennusta jos antaa vanhat vaihdossa takaisin.
    - "VFR kehrää ja paukkuu" -
  8. #8
    Näinkin on käynyt, että kaverini sääti Transitista venttiillit ja alkoi armoton kalina. Tarkastuksenkin jälkeen kalisi. Syy? Tuumanen rakotulkki...

    Tuskion sentään tässä.
    Stelvio NTX ´12
    V 650 NTX
    Tuareg 600 Wind
    CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
    RD 250 LC
    Pegaso 650 Trail
    K 75
    R 45
  9. #9
    Stormilta vielä halvemmalla rakotulkki. Oliko 8€
    And the Road Warrior?
    That was the last we ever saw of him.
    He lives now only in my memories.
  10. #10
    Syy selvisi, mutta on kyllä niin nolo, etten kehtaa kertoo. Ei ollut mikään ehdotetuista. Onneks ei menny mitään kaputt
    Humppaa taikka kuole
  11. #11
    No kerro nyt kumminkin! Opitaan mekin sitten taas jotain.
    Kawa ZXR750H1 (Green Meanie)
  12. #12
    Lainaa (virago750 @ Kesä. 08 2005,22:52) kirjoitti
    Syy selvisi, mutta on kyllä niin nolo, etten kehtaa kertoo. Ei ollut mikään ehdotetuista. Onneks ei menny mitään kaputt *:tyhmäminä: :tyhmäminä:
    Ja syy kyllä ehdottomasti pitäis kertoa, ettei tarvi itte hölmöillä mahdollisesti samalla tavalla. Sitähän varten nämä keskustelufoorumit ovat.
  13. #13
    Yleisön pyynnöstä ja omat töpit tosiaan estää toisia tekemästä samaa(voisiko tätä kukaan muu tehdä??)
    Englannin kielen paremmasta hallinnasta olisi ollut apua tässä tapauksessa(kin) ja pienestä huolellisuudesta. Korjausoppaassa oli ohje, että kierräppä kampiakselia, kunnes "T" merkki tulee näkösälle sieltä "ikkunasta". Tämä on "TDC for rear cylinder." Ja kaikkihan tietävät, että rear cylinder on TAKAsylinteri, vai mitä? Tekstissä taas viitataan tuossa kohtaa kuvaan, jossa on ETUsylinterin venttiilikoppa ja pyydetään poistamaan nuo kopat ja alkamaan säätöhommiin. Tässä tapahtuu oikosulku: intoa puhkuen alan säätämään ETUpytyn venoja tuon "T" merkin näkösällä ollessa, kun piti säätää TAKApytyn venoja. Ja sit tietenkin kaivelin esiin "I" merkin (TDC for front cylinder) ja säätelin takasylinterin venat. Tässä tapauksessa kuva puhui enemmän kuin 1000 sanaa, mulle se puhe oli kuitenkin täyttä paskaa Eli liika innostus kostautui, onneksi ei kohtalokkaalla tavalla(toivottavasti). Kone kävi muuten ihan normaalisti, mutta tuo nakutus ilmestyi kuvioihin. Kolmas kerta toden sanoi, kun tavasin kirjaa vielä uudemman kerran ja huomasin tuon töppykseni.
    Humppaa taikka kuole
  14.  
  15. #14
    Mitäs hävettävää tuossa nyt on? Erehdyksiä sattuu. Vaikka kuva esittäis oikeaa asiaa, mulle riittää häiriöksi, että työkalu putoaa kädestä ja sitten olen jo väärän paikan kimpussa
    Nostan mieluummin hattua, kun sait venat hyvin säätöihin!