Kuukausi sitten tuli tollanen ostettua ja pyöräkuume katos samantien *88000 km oli jo ajettu mut ihan hyvä kuntoinen. Ainoo murhe et ei tunnu öljyt pysyvän koneessa! Heti pyörän ostettuani vaihdoin Hondan omat 10-40 öljyt jota paikallinen kauppias suositteli. Pyörä ei puske sinistä putkesta eikä vuodakaan mistää. Voisko venttiilin varren kumet olla kovettuneet ja et öljy sieltä pääsis karkaamaan kun antaa kunnolla kaasua? 400-500 km kun on ajanu niin ei tahdo tikku enää kastua *
Paljonko norm. öljyn kulutus mahtaa olla?
Kertokaas omia kokemuksia vf:stä *![]()
Oletko tarkistanut, ettei öljy vuoda vain moottorin käydessä??
Yleensä jos venttiilinvarren kumit koppurana, niin savuttaa tai ainakin haisee kaksitahtiselle...!
Vie mopo ohivuotomittaukseen.. sitten ainakin tiedät onko sylinterit välijät. Voi toisaaltaan öljyrenkaatkin olla kuluneet.. Vaihtoehtoja on niin paljon, kokeile 20W-50 öljyillä, jos pysyy paremmin sisällä.
Ei ton 88 tkm pitäis olla vielä paljon.
Elämä etenee, ei aina kivaan suuntaan, mutta etenee kuitenkin!
Ei riemulla rajaa, kun Kawalla ajaa!
Kawasaki Gpz1000RX
Kawasaki ZG 1200
Ei vuoda käynnissä ollessakaan ja ei kyllä haise edes öljylle. Samainen kauppias tuumaili että venttiili varren kumet ois kovettunu. Täytyy sit syksyllä alkaa vaihtaan ne. Ei viitsi nyt alkaa kun ajokausi painaa päällensä *Täytyy koittaa seuraavaksi noita 20w-50 öljyjä.
Mut niitä muitten kokemuksia kaipaisin. Myyjä sanoi että tämmösellä ajelis 200 tkm ilman isompia remontteja...?
omallani honda vf 1000 -84 (mitä remppaa lie tehty) ajetttu 220 000 km.(oopee @ Touko. 18 2005,23:09) kirjoitti
toimii nii helkutin hyvin ja kakspäällä 240 mittarin mukaan.
öljyä tuokin kuluttaa mut pitää vain tarkistella välillä, niinkuin vanhan autonkin kanssa.
ota syksyllä kone auki ja ota yhteyttä, itse teen saman, hommataan kimpassa osat esim saksasta.
hondat
vf1000, cbx 750
Miten se etupään jousituksen säätö toimii? Vasemman putken alapäässä on nappi jossa 1-4 numerot ja sitä voi pyöritellä. Sit oikeessa putkessa yläpäässä 1-3 ja voi pyöritellä. Miten tää toimii?
Joo öljyt tulee katottua joka tankin jälkeen. Jos rauhallisesti ajellu niin ei tartte paljo lisäillä. Oli tarkotus vaihtaa venttiilivarren gummit mut ei varaosakauppias löytäny niitä... Kattoo sit syksyllä mitä alkaa tekee sille. Nyt ei kerkee muuta ku *![]()
..niin , se ...säätö...en tiedä miten se toimii mutta varmaan se uutena on toiminut...tuskinpa omassani on 15 vuoteen toiminut.(oopee @ Kesä. 07 2005,01:26) kirjoitti
olen huoltoasemalla täyttänyt ronskilla kädellä renkaan ilmapumpulla siitä toisesta pumpun päästä ilmaa, kuulemma ei yli kiloa saisi olla painetta mutta minulla 'lisäilma' on ollut jotain 2-3kgn paikkeilla.
ajo jämäköityy ja pysyy asfaltissa paremmin.
en uskalla suositella koska joku prätkäremppahemmo sitä alle kilon vain suositteli, mutta oma onkin tosi reippaassa jokapäivä-käytössä , (ja tarkotuksena levittää koko rimpula tallin lattialle levälleen talven aikana)....
saas nähdä miten sinne asti kestää, mutta noin se on kestänyt jo yli 2 vuotta.
![]()
![]()
hondat
vf1000, cbx 750
Ostin myös tuollaisen VF:n eilen. Mukaan tuli myös omistajan ohjekirja, jossa kerrotaan noista jousituksen säädöistä. Voin tarvittaessa kopioida sen. Toivottavasti nuo koneet kestää sen mitä luvattu, vielä on sitten paljon kilometrejä edessä.
Honda VF1000F2 -85
Honda VF1100S -85
Aprilia RST Futura -01
On se prkle kummaa tää harrastaminen.Laiton eilen uuden eturattaan ja johan oli kiva ajella *No riemu loppu lyhyeen. Tulin kotia niin siinä sit nuuskin et öljyn käry haisee..Jostai kytkinkopan takaa tiputtaa suoraan pakoputkelle.Tainnu tiiviste korkata. Onpa taas lauantaiksi tekemistä ku konttaa pyörän vieressä.. dämed. No mut totuushan on se et vanhassa pyörässä on aina jotai tekemistä.
Nyt sitten innokkaana surffaillaan netissä lisätietoja etsien, ja yksi jenkkisivusto osoitteessa http://www.math.uwaterloo.ca/~rblander/V4_cams.html
sanoo, ettei 20W50-öljyä tulisi käyttää sen heikomman pumpattavuuden vuoksi, nokka-akseleiden voitelu huononee. Itse ei asiasta ole muuta tietoa, jospa jollakulla muulla olisi.
Honda VF1000F2 -85
Honda VF1100S -85
Aprilia RST Futura -01
O-rengas vuoti etuhampikkaan kiinnityspultista...??? Sen oorenkulan *vaihto niin loppu öljyn tiputus. Eka luulin et se stefa hampikkaan takaa ois vuotanu mut se oli ok.
Eipä tarvinu kokko-treffenissä käydä kun peesapumppu sippas heti alkumatkasta *. Joka päivä jotain uutta vikaa...Noooo pysyypä sormet mustana *
![]()
Missäs tuossa on se pensapumppu?
Nimimerkillä "tiistaina Kemiä kohti ja keskiviikkona takaisin"
Honda VF1000F2 -85
Honda VF1100S -85
Aprilia RST Futura -01
Vasemman sivuposken takana,penkin alla. Mulla oli vaihettu selvästi joku tarvikepumppu siihen. Se ei alkanu enää uudelleen pumpata kun ois pitäny.Kun kolautti niin taas alko toimiin. No huomenna uutta pumppua katteleen, pääsis taas cruisailemaan *![]()
Olen kuullut että ainakin vf750f:ssä olis nokkien hätäinen kuluminen pienoinen ongelma... En tiedä sitten miten tuossa tonnisessa. Oma eka pyörä oli tuo 750, muuten mukava mutta hieman pieni 187cm kaverille.