Onko moottoripyörän välitysten muuttaminen ratastamalla laitonta? Esimerkiksi mopojen kohdalla tuo on kiellettyä, mutta eikös moottoripyörää saa ratastaa? Pitääkö muutos katsastaa?
![]()
Ai onko välitysten vaihto mopojen kohdalla oikein asiakseen kielletty? Vai pelkästään silloin kun suurin rakenteellinen nopeus nousee yli 45km/h? Siihenhän mopojen tapauksessa välitysten vaihtamisella lähinnä pyritään.
Ei moottoripyörissä mitään vastaavaa ole. (En ole ainakaan ikinä kuullut tai lukenut mistään ja aika paljon asioita kuitenkin seuraan.)
Eipä tuo kait moottoripyörissä ole kiellettyä, miksi olisi? Mopoissa välityssuhteen muuttaminen on kyllä kiellettyä.
Itte kun tekee, niin tulee sellanen kun sattuu tulemaan.
Mopoissa alla 50 cc saat vaihtaa välityksiä mielin määrin, kunhan mopedin nopeus ei nouse yli 45 km/h. Mopedeissa yli 50 cc saat vaihtaa välityksiä, kunnes poliisisetä sinivalkoinen vie kortin hyllylle ja sitten kävellään .... kunnes taas ..
Jänis kaatui kesken lennon, mutta pääsi kuitenkin jatkamaan mopolla matkaansa...
Minkäs ihmeen takia polisiisit sitten sakottaa mopoilijoita = alle 50 cm3. kun on välitykset muutettu??(v2xx @ Touko. 28 2005,20:16) kirjoitti
Vaikka ei kulkis kun 30km/h
Itte kun tekee, niin tulee sellanen kun sattuu tulemaan.
Ainakin ennen mopoissa oli tyyppikilpi, jossa oli välitys merkitty tyyliin esim.1:13.5. Eli kun vallesmanni laittoi suurimman vaiheteen päälle ja tuuppi mopoa yhden renkaankierron eteenpäin oli mäntä mennyt edestakaisin 13.5 kierrosta.(yleensä venttiili alas ja siitä kierros). Jos ei välitys natsannut, niin tyyppikilpi irti ja sakot. Tyyppikilven sai kun kävi konttorilla näyttämässä että oli välitykset taas kunnossa.![]()
KTM Duke 790 -19 ex:Suzuki GSX1300R -08,Suzuki GSX-R 750 K9 ,Triumph 675 Daytona -07,BMW G 650 Xmoto -07,Yamaha FZ1-N -06,Yamaha FZR 1000 -96(piikkinä 70-luvun 125cc Harley-Davidson)
No eiköhän se ole niin että jos mopossa on välitykset vaihdettu niin kyllä sillä on pyritty saamaan lisää vauhtia. Itse en ainakaan ole törmännyt lakitekstiin joka kieltäisi välityssuhteen muuttamisen, jos nyt joku haluaisi vaihtaa pienemmät välitykset (huippunopeus pienenee)(JoBa @ Touko. 28 2005,20:21) kirjoitti
Tosin jos rekisteriotteessa tai mopossa lukee välityssuhde (en enää muista lukiko omassa mopossani), niin eihän sitä silloin sovi muuttaa, ihan vaan sen takia koska silloin se ei vastaisi merkintöjä.
Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it. Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet. -Scott Adams
Eiköhän ainoat tapaukset kun rattaiden roplaaminen on luvatonta ole suunnilleen seuraavat:
1) Se ei ole enää sen jälkeen turvallinen tieliikenteeseen, eli uusi asennus on siinä määrin riskialtis tai huonosti tehty että sen voi katsoa voivan laueta käsiin koska tahansa. Pitäisi olla aika ilmiselvää, enkä tunne ketään joka roplaisi pyöränsä vapaaehtoisesti kuntoon jossa takarengas voisi esim jysähtää yllättäen lukkoon.
2) Ei vastaa rekisteriotetta, mikä jo mainittiinkin. Moottoripyörien kanssa ei ole mitään syytä mainita välityksiä, joten niitä ei sinne ole kirjailtu. Jos jotain on kuitenkin merkattu, niin sitä ei sitten parane muuttaa mihinkään suuntaan.
3) Ajoneuvo kuuluu sellaiseen ajoneuvoluokkaan, jolle on jotain rakenteellisia vaatimuksia, ja nämä rakenteelliset vaatimukset ei enää toteudu välityksien roplaamisen jälkeen. Moottoripyörille ei yllättäen (vielä?) ole säädetty maksiminopeutta... Joillain mönkijöillähän taisi olla näitä myös. Jos tää pätee niin saapa sitä välitystä yhä tihentää, kunhan ei vaan kulje liian kovaa.
Öö, kai se jotenkin noin meni. Saa korjata jos olen pihalla kuin juhannuskoivu.
Jos sitä välityssuhdetta ei ole rekisteriotteeseen erikseen laitettu, voi olla mitkä vaan välitykset. Tosin rakenteellinen muutos voimansiirtoon taitaa olla kielletty.
<p>I/ö- got the Feeling</p>
Jaksoiko joku oikeasti nähdä noin paljon vaivaa?(LeWe @ Touko. 28 2005,22:38) kirjoitti
RSV Mille
Lasketaan niistä ainakin prosentit.
Jaksoi. Poliisillakin oli vielä aikaa(opa82 @ Touko. 30 2005,00:38) kirjoitti
Ammoisella 80-luvulla Suomi oli pikkuinen lintukoto, jossa maailman pahuus ei vielä näkynyt.
Poliisikin piti ihan ratsioita, Ei mitään puhallus, vaan kaikki paperit ja auto syynättiin läpikotaisin. Ja tuohon ratsiaan ei valittu sattumalta vaan kaikki pysäytettiin. Tutkat seisoivat kolmijalalla paikallisen kirkon vieressä... Jopa tunteja. Huumeitakin varmasti oli, mutta ne olivat pienen piirin hommaa, eikä vallannut lööppejä. Viikonloppuisin pikku kaupunkien keskustoissa poliisia työllisti ns. rundinajo, joka kyllä huomattavasti väheni, kun Miami Vice alkoi. Keskustassa saattoi olla satoja nuoria, nykyisin taitavat häärätä ja jauhaa paskaa enemmän netissä.
Silloin puhuttiin myös "tappajamopoista" Poliisilla oli aikaa tutkia ja syynätä mopoja ihan riiittävästi. Ajoivatpa joskus jopa takaa niitä.
Kuluva osa, ei ymmärtääkseni vaikuta prosentteihin pelkkien rattaiden vaihto. Taitaa tulla prossalaskut kysymykseen, sitten vasta, kun vaihtaa toisiovetotapaa. Esim. Hihnasta -> ketjuun, tms.kirjoitti
Tähän monet kirjoittaa pyörähistoriaansa.
Niin mäkin. ...Ne on kaikki olleet nopeita ;D
Speed kills..........but only the dumb and the inexperienced!
13. Ketjut/remmi + ketjusuoja 1 %(Heksa @ Touko. 30 2005,10:23) kirjoitti
Näin se laki sanoo. Eli suomeks jos vaihdat muuhun kuin alkuperäiseen niin prosentit periaatteessa menee.
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021258
Noinpa näyttäisi menevän. Toisaalta eipä sillä väliä, koska menee vain 1% joten ei tarvi muutoskatsastaa. *(Karban @ Touko. 30 2005,10:34) kirjoitti
![]()
Tähän monet kirjoittaa pyörähistoriaansa.
Niin mäkin. ...Ne on kaikki olleet nopeita ;D
Speed kills..........but only the dumb and the inexperienced!
Lupaan syödä kypäräni, jos prätkäni menee prosenteille vain ja ainoastaan alkuperäistä pienemmän mutta muuten täysin laitteeseen sopivan rattaan vaihdon takia.(Karban @ Touko. 30 2005,10:34) kirjoitti
Ja sitten vaan sinivuokot jahtaamaan laitonta punavalkoista pianoa...![]()
<span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
tossa tapauksessa mun pyörä on laiton ja prosentit paukkuu! voi hitsin hitsi...(Karban @ Touko. 30 2005,10:34) kirjoitti
noh, mä kuulun siihen yhteen prosenttiin joka ei tollasesta pykälästä välitä paskaakaan...![]()
Tyyli ennen tarkoitusta.
Ai kauheeta ja kamalaa, maine menee(mörkö @ Touko. 30 2005,16:30) kirjoitti
vaan menkoon jos silleen tahtoo
Vaan miten kummassa tuokaan ei ees yllattanyt...
vähällä pääsen jos rattaista ratsataan(pete @ Touko. 30 2005,18:53) kirjoitti
![]()
![]()
Tyyli ennen tarkoitusta.
Sä oot ihan selkeesti asunut Lohjalla(Heksa @ Touko. 30 2005,10:23) kirjoitti
Nimimerkillä vierestä katsonut kun Raisun 52 piikkinen takaratas lasketaan ja tarkistetaan vielä kun ei uskota ensimmäistä tulosta (=52)![]()
Avaan jälleen vanhan ketjun. En ole varma mitä tämä "ratastaminen" tarkoittaa mutta ehkä ongelmani liippaa läheltä.
Omassa pyörässäni on pienet välitykset, näin edellinen omistaja kehui. Kuulemma oiva juttu keulimiseen. Veljeni vanhan motoristina ei kuitenkaan saanut millään keulaa ylös kokeillessaanNyt on pyörä kuritettu lain mukaan 25kw ja nuo välitykset vaikuttavat nyt aivan turhalta. Pitävät minusta kovempaa meteliäkin tai sitten ketju on löysällä
Onko tämä mahdollista, vai onko cebarin ominaisuus pitää "ketjumaista" ääntä? Tuntuu kuin ääni tulisi edestä päin. Pyörässäni on vaihdettu tehoputki mutta tämän mallista ei ole mitään tietoa.
Pyöräni kulkee n. 120-130km/h ja mittari huijaa yli paljon, ainakin 30km/h yli mitä oikeasti! Tämä todella haittaa ajoa koska en ole varma huijaako alhaisemmillakin nopeuksilla.Voiko tämä johtua tuosta järkyttävän isosta takarattaasta? Aion rattaan vaihtaa oitis kun jollakin riittäisi aika sen vaihtamiseen
EDIT: Vielä lisäyksenä, kierrosluvut ovat pilvissä pienillä vaihteilla. esim. 1-4 vaihteen pyörivät 4000rpm, 5-vaihde 5000rpm ja 6-vaihde 6000-8000rpm. Tämän korkeammalle ei kierrokset nousejuuri kun toisen tekis hyvää ajaa kovaa niin ei kone salli... Eniten häiritsee nuo pienet vaihteet kun kone huutaa ku viimestä päivää ja kiihdy ei sitten millään vasta kun 5-6 vaihteilla.
Viimeksi muokannut: Maikku; 14.05.2013 klo 20:36.
Honda CBR 600 F -05
Jos nopeus info otataan jostain muualta kuin suoraan renkaalta, esim. vaihteistosta, niin kyllähän tuo välitysten vaihto siihen mittarin näyttämään vaikuttaa.
Kannattanee tarkistaa myös eturattaan koko ja kunto, jos vaikka on vaihdettu isomman takarattaan lisäksi myös pienempi eturatas?
Vakio ratastus tuossa cebarissa olisi 16/45 ja ketjun pituus 112 linkkiä.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Laskureista vaikkapa gearing commander, sieltä näyttäisi löytyvän tuollaisen CBR600f:n tiedotkin valmiina.
Ei kannata ratastamisesta huudella joku virkaintonen huuhaaeeuuvirkamies keksii seuraavaks välityksiä alkaa kyttäämään kun ei mökät,e-leimat ja kilpikulmat enää riitä..
Suzuki Hayabusa L0
Kawasaki ZZR1400 L1
Exät:
Kawasaki er6n
Honda CB500
Suzuki GSX-R 1000 L1
GSX-R 1000 K7
B-king
GSX-R 1000 K7
suzuki gsf1200 k2
suzuki gsf1200 k3
suzuki hayabusa k8
yamaha R1 04
yamaha fz6s 06
yamaha fzs600 98
tzr125
Tähän monet kirjoittaa pyörähistoriaansa.
Niin mäkin. ...Ne on kaikki olleet nopeita ;D
Speed kills..........but only the dumb and the inexperienced!
No vaikuttais kyllä todella lyhkäsiltä välityksiltä.
Laskeppa takarattaasta piikit? Niinkuin tuossa yllä tuli, niin siinä pitäisi vakiokuntoisena olla 45 piikkiä.
Kawasaki ZZR 600 -92
ZX-10R '04 - "Think Han Solo and making the jump to lightspeed." - Motorcyclist