Jos olet moottoreita laittanut, niin varmasti luonnistuu tuo venttiilien säätö. Itse olen siinä määrin kokematon, että jätän nuo moottorien säätöhommat ammattilaisille. Niinhän sitä sanotaan, että "euron suutari - tonnin vahinko"![]()
Kawasaki VN800 Classic -99
mulla kans venojen tarkistus/säätö edessä...kattelin tosta haynesin korjausoppaasta sitä niin ei se nyt ylivoimaisen vaikealta näyttänyt...muutamaja jakari käteen
kuuluu meinaan kylmänä koneesta senkaltaista ääntä niinkuin venttiili vähän naputtas (häviää kun lämpenee)...sit tahtoo lämpösenä kaasari tupsia kun tyhjäkäynniltä kääntää reilummin kahvaa ja ajaessa kuuluu vähän sellasta outoa "sirinää"kun laittaa vedon päälle...
Pelkkä jakari ei riitä VN 800 venttiilien säätöön on muuten prikka säätöiset venttiilit, olis muuten pakoputket vielä myynnissä ja vapaa virta suodatin, ostakaa pois.![]()
Savage 650
Kawasaki VN 800
Suzuki GSX 1400
Suzuki Bandit 1250
Kawasaki GTR 1400 FJR 1300
no jos vakavasti puhutaan niin ei riitä jakari ei...ja niitä prikkojakin saan tästä läheltä merkkihuollosta,varmistin asian kysymällä sieltä...
onko ne "suorat"putket? mihin vuosimalliin?
Mulla oli vm99, mutta varmaan käy kaikkiin vn 800 classik malleihin, en ole ihan varma, mutta luulisin.
Suorat on ja niissä on irrotettavat huilut. Tied. puh 0400830785 rapi
http://picasaweb.google.fi/raimo.kohijoki/Pakari
Savage 650
Kawasaki VN 800
Suzuki GSX 1400
Suzuki Bandit 1250
Kawasaki GTR 1400 FJR 1300
Nyt on ensimmäinen pidempi ajoreissu väinöllä takana. hienosti se menee noissa maantienopeuksissa, ei pahemmin vetele, eikä muutenkaan ole niin tuuliherkkä kun edellinen menopeli. koneessa tuntuu mielestäni olevan varsin hyvin puhtia näihin Suomen nopeuksiin.
Vielä kun jaksais mennä pesemään muutaman ötökänraadon pyörästä. Taitaneet nekin herätä jo KESÄÄN!!!
Ostettiin muuten kaverin kanssa tampereelta Cobran radiot ja kypäräsetit. On pirun kätevät kun pidempää reissua tekee, ei tule matkasta pitkästyttävä. Suosittelen.
Rapi, mistä noi putket on ostettu, onko uudet?
Jess... Ekat 300km takana!
Käväsin síinä kesmotor jokiniemellä varaamassa vena ja kaasari säätöajan. Huollon pojat ainakin mainitsivat että olisi ruuvisäätöinen?
No eny way saa ammatti pojat hoitaa homman!
Tilasin vielä pleksin kun kyseistä en omista...
Nyt vähän lisää whiskii![]()
Upea päivä tänään täällä Sawossa. Ensin hieman huomisen mp-näyttelyn järjestelyjä ja sitten baanalle. Pyörä toimii kuin unelma - vetää puhtaasti alhaalta. Todella helppoa cruisailla korttelialueellakin, kun pyörä vetää kadunkulmissa mukisematta kakkosellakin.
V&H:n Cruzereissa on hieman liikaa ääntä meikäläisen makuun, mutta hieman enemmän vaimentavat huilut pitäisi saapua ensi viikolla.
Edelleen olen sitä mieltä, että Dynojet+avarammat putket tekevät PikkuWäinöstä aivan eri pyörän. Kannattaa kyllä selvittää etukäteen vaihtoputkien mökätaso, ettei tarvitse heti ryhtyä modailemaan niitä, kuten allekirjoittaneen.
Huomenna taas baanalle![]()
Kawasaki VN800 Classic -99
Putket on ostettu Duellilta vime kesänä ja ollut paikoillaan noin kuukauden, jäi kotiin koska vaihdoin pyörän. Putket on Highvway Hawk merkkiset.http://picasaweb.google.fi/raimo.kohijoki/VN800Putket(pinion @ Huhti. 14 2007,19:33) kirjoitti
Savage 650
Kawasaki VN 800
Suzuki GSX 1400
Suzuki Bandit 1250
Kawasaki GTR 1400 FJR 1300
Kiitos Rapille putkista,hienosti papattaa!
Ja eiku perjantaina tuore kortti taskussavaikka satais mummoja taivaalta
![]()
Onnea Wäiskille hyvä, että putket sopi ja on hyvät soundit, jos täällä päin kuljet älä mee ohi vaan poikkea soitellaa ja hyvää kesän jatkoa.![]()
![]()
Savage 650
Kawasaki VN 800
Suzuki GSX 1400
Suzuki Bandit 1250
Kawasaki GTR 1400 FJR 1300
Kelit vaan kylmenee ja vettä vihmoo mutta tällä kuskilla on hymy ku "hangon keksillä",korvasta korvaan![]()
Sain sit vihdoin ja viimein A-kortin!
Ja eiku![]()
sitte semmonen homma että oisko kellään toimivaa niksiä millä sais matkustajan jalkatapit siirrettyä eteen-ja alaspäin,kun on niin isot laukut että tahtoopi olla vähän tiellä+ergonomia paranis...vai tartteeko ne teettää jollain "kyläsepällä"?
Etsitkö kenties tällaisia?
Kawasaki VN800 Classic -99
Tuossapa linkki vielä itse härpäkkeen kuvaan.
Kawasaki VN800 Classic -99
just tollasia!
mistä sää sammakkomies kaivat näitä linkkejä?
edustaakohan mikään liike nuita kuryakyn vempeleitä suomessa?
Noita yritin ostella viime syksynä. Maksaminen vain osoittautui kohtuullisen hankalaksi, Visa ei kelvannut jne...
Hommasin sitten loppujen lopuksi astinlaudat ja kyytiläinen on ainakin kiittänyt ja kehunut hyvästä valinnasta.
- PER ASPERA AD ASTRA -
Käy laihalla pintakaasulla ja lojauttelee ilmanputsariin päin.(pinion @ Huhti. 01 2007,20:52) kirjoitti
Asenna/asennuta Dynojet Stage 1 -kitti. Myös Factory toiminee, mutta ei omaa kokemusta.
Asennutin omani BikeWorldissa, koska siellä oli dyno josta suoraan sai katsottua seokset. Vaikutus oli kuin olisi vaihtanut toisen moottorin pyörään. Erittäin kannattava toimenpide. Ryyppyä ei myöskään enää tämän jälkeen tarvitse roikottaa päällä.
VN800:n moottori on suunniteltu 80-luvulla ja sit on koitettu saada menemään päästömääräyksistä läpi seoksia laihentamalla. Samalla kannattaa säätää myös tyhjäkäyntiseokset.
Jenkit tykkäävät myös poistaa niitä saasteenestolaitteita, mutta itse jätin paikoilleen. Niillä ei juuri ollut vaikutusta seosten vaihdon kannalta. Käytännössä tämä tehdään tulppaamalla kannessa pakopuolella oleville reed -venttileille menevät ilmaputket tiivillä tulpilla ja nakkelemalla se alipaineventtili mäkeen, johon letkut kansista vievät. Sitten vielä tulpataan ilmanputsarista poistetulle venttilille vievän letkun reikä putsarissa ja vedetään uusi letku imusarjasta polttoainehanalle ja poistetaan se vanha haaroitusletku.
Hyvä VN800 sivusto on:
http://www.angelfire.com/ak5/russwolf/mods.html
Tarkemmat ohjeet jälkipolttimen poistoon
http://www.angelfire.com/ak5/russwol...fterburner.pdf
Mutta - asenna ensin suutinsarja ja päätä vasta sitten teetkö mitään muuta. Itse en tehnyt.
Kumiripustetulla pikakirnulla woblaillen. HD RK 2008
Myös toimivaksi havaittu konsti ja halvempi kuin kitti. Toimii myös harrikoissa (joissa on sama kaasari). Tyhjäkäyntiseos kannatta kuitenkin rikastaa samalla kun tenuaa neulan kanssa..(Puro @ Huhti. 04 2007,18:51) kirjoitti
Kumiripustetulla pikakirnulla woblaillen. HD RK 2008
Eilen sain pyörän pajalta kotiin... Vaihdettiin sitten se Scootworksin hihnasysteemi ketjujen tilalle.
Hyvin toimii, kulkee paljon tasaisemmin kuin ketjuilla, eikähän enää kuulu ketjujen ääntä.
Suosittelen!
Kawasaki EN500 -04 --> Suzuki GSF 650 S bandit -07
"Motoristilla on aina kaveri...
ja se kaveri on toinen motoristi"
Kiitokset jannep vastauksista.
Täytyy varmaan tossa ekan huollon aikana vaikka laitattaa dynojetti.
Varmaan öljyistä on keskusteltu liiaksikin, mutta mitäs öljyjä olette käyttäneet väinössä. Pitäis vaihtaa, mutta on valinnanvaikeuksia. Suositelkaas uudelle väinökuskille.
Itse laitoin castrol gps 10/40 ja hyvin kehrää...
Valvolineen ei kannata koskee tikullakaan, oli viime kesän lopun kun pitivaihtaa kesällä kilsojen takia.
Ja...
kilisee kolisee venttiilit paukkailee vaihtehet...
Nyt on alkanut yksi venttiili naputtamaan liian ison välyksen merkiksi. Parempi tietenkin niin päin, kuin kantamaan jääminen.(seku @ Huhti. 06 2007,11:00) kirjoitti
Mitenkään muuten ei oireile, mutta säätää taas pitää. Vastahan ne toissa syksynä, n. 18tkm sitten, säädätin. Ohjeetkin löytyy, homma näyttää vain aika ahtaalta paikalta tehtäväksi näillä mun nakeilla.
Öljyistä käytän Shell Advance VSX Synteettinen 10W-40 4T (Se tumman sininen purkki missä on moottoripyörän kuva kyljessä).
- PER ASPERA AD ASTRA -
tilasin sitten ton dynojetin suutinsarjan+kn-filtterin...pannaanpas sitte omatkin kommentit asennuksesta ja pyörän käyttäytymisestä...
eipä oo vielä suuttimet tulleet...odotellaan...
kertokaas joku viisaampi että mikä/mikä merkitys/mitä tekee,se letku+pieni pullo sen päässä joka lähtee ilmanputsarin kotelon alta,siitä jäähdytinnesteen paluuputken vierestä ja päättyy sinne syylärin alapään tienoille ja tosiaan päässä on sellanen pieni muovipullo?....
ja pankaas "puuhamiehet"nyt ne kokoontumisajot pystyyn!!!! täällä ainakin yx ilmoittautunut mukaan![]()
Eiköhän tuo liene jonkinmoinen moottoriöljyn(kampikammion) "huohotinputki"ja pullo,johon öljy kerätään,ettei tippuisi maahan.Näin ainakin itselle tämän asian selvitin ,kun sitä myöskin aikoinaan ihmettelin.(wäiski @ Touko. 11 2007,15:25) kirjoitti
Venttiilit ja kaasari säädetty, maksoikin oikeen 83€
Tul oikeen hyvä mieli kun huollon pojat kehuivat pyörää, vaikka -97 onkin ja hyvin sisäänajettu 72000 lasis!![]()
Hmn. Onkos tämä edennyt yhtään? Kun katselin noita jenkkidokumentteja tuolta russwolffin sivuilta, niin huomasin, että ne ei suositellu noita dynon suuttimia, ainoastaan dynon neulaa. Siis jos samalla lisää ilmansaantia.(wäiski @ Huhti. 28 2007,23:18) kirjoitti
Siis tässä dokussa:
http://www.angelfire.com/ak5/russwol.../grampsize.PDF
Onko kellään tietoa missäpäin Oulua tuommoisen saisi teetettyä (siis tuon kaasuttimen säätämisen, voin ite höylätä kyllä tuon ilmaboksin)? Myös venttiilien säätöpaikka kiinnostaisi, kun ei ole mitään tietoa milloin ne on säädetty ja itsellä ei kyllä riitä uskallus niiden kanssa roplaamiseen.
Ja onko pakoputkissa missään kohti mitään tietoa valmistajasta näin yleisesti. Nuo putket kun eivät ole originaalit, niin olisi kiva tietää, että mitkä ne sitten ovat![]()