Tulokset 1:stä 8:een 8:sta
  1. #1
    Onko kukaan kuullut vyöstä jolla pari vuotiaan muksun saisi kiinnitettyä kuskiin kiinni? Onko toimiva ja mistäköhän mahtaisi löytyä ja mitähän mahtaisi maksaa?
  2. #2
    Näistä kaikenlaisista lasten kiinnitys yms. apuvälineistä on ollut aikapaljon juttua täällä.. Eli etsimällä löytää..

    Yhteenvetona näistä keskusteluista:
    Näitä välineitä kun käyttää, ja sattuu onnettomuus (vaikka kaatuminen 15km/h vauhdista!) niin lapselle käy lähes aina köpelösti, kun ei pääse vapaasti lentämään/hyppäämään pois litistyksistä..

    Itellä ei mitään kokemuksia näistä ole, mutta en varmaankaan lähtis alle 10 vuotiasta lasta kuskaamaan, ja semmostakin vasta sitten kun tiedän varmaksi että sillä riittää malttia paikallaan pysymiseen ja kiinni pitämiseen..

    edit: kirotusvirheitä vähemmäksi



    -

    Exät:
    Ducati Monster 1000S DS '05
    Yamaha V-max 1200
    Suzuki XN85 Turbo
  3. #3
    Liittyi Apr 2003
    Lat: N 60 14' 15.67" Long:E 25 07' 20.79"
    Linnanmäelläkin on alaikäraja joihinkin laitteisiin vaikka kuinka olisi joku vanhempi paikalla.
    ..
    mutta ihan miten vaan .. sitominen on kuitenkin aika huima juttu ..
    <span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro ...........</span>
    -"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
    -"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
  4. #4
    Tartuntavyö on hyvä jos kuskaa perheen pienimpiä. Sellainen vähän niinkuin tukivyö (käynee siitäkin) mutta siinä on sellaiset kahvat sivuilla parissakin kohdassa. Niitä tuntuvat kaupittelevan noissa mp liikkeissä.

    Näihin kahvoihin siis ei sidota kiinni vaan niistä pidetään kiinni.



    Honda CBR1100XX
  5. #5
    Lainaa (fobba @ Touko. 15 2005,10:03) kirjoitti
    Onko kukaan kuullut vyöstä jolla pari vuotiaan muksun saisi kiinnitettyä kuskiin kiinni? Onko toimiva ja mistäköhän mahtaisi löytyä ja mitähän mahtaisi maksaa?
    Tokimoton valikoimassa on sellaisia vöitä.
  6. #6
    Lainaa (fobba @ Touko. 15 2005,10:03) kirjoitti
    Onko kukaan kuullut vyöstä jolla pari vuotiaan muksun saisi kiinnitettyä kuskiin kiinni? Onko toimiva ja mistäköhän mahtaisi löytyä ja mitähän mahtaisi maksaa?
    Ei vaikuta hyvältä idealta.
    Moottoripyöräily on edullinen ja antoisa harrastus.
  7. #7
    Mitä jos lapsi jää sun tai prätkän alle, kun on köytettynä sinuun? Eikö olis parempi kuskata sitä vasta sitten, kun se osaa pitää kiinni? Tossa pari päivää sitten näin n. 4-5 vuotiaan tytön, joka piti kiinni jonkinlaisesta tartuntavyöstä, hyvin siististi isä hänet kyytiin sai, ja jos lyhyen matkaa ajoivat, mutta itse en tiedä antaisinko vielä noin pientä kyytiin...



  8.  
  9. #8
    Viimekesänä ekaa kertaa pienempi natiaisistamme kyydissä - n. 200m esikouluun. Tuokin kyllä oli sellanen kun antoi pikkusormen, niin vei koko käden => koko loppukesänä turha kuvitellakaan että yhtään tarhamatkaa olisi päässyt ilman kyyditystä No likka kuitenkin istuksi tuon "matkan" lähinnä edessä, tankin päällä maaten. Tänä kesänä samaa matkaa ollaan menty silleen "ihan oikeasti", eli likka on istuksinut repsikan paikalla ja pidellyt kiinni ajotakkini vyöstä. Tuossa Yokossa kun on sellainen kiristysvyö lanteilla, jonka väliin saa sopivasti kätöset tungettua
    Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08