Quaker State mineraaliöljyllä ajeltu viime syksystä asti ja ainaski viel on toiminut ihan jees. Ja kun hintaa ei oo ku 5 eskoo litra niin tulee vaihdettuu joka 5000 km välein. Ja kyseessä siis -95 9R
Moro vaan ja tere tulemast!(juhanik @ Loka. 03 2005,20:24) kirjoitti
Noilla öljyillä meikäläisenkin laatikko pelittää oikein hyvin ja kykä irroittaa hyvin. Sitä laitan laatikkoon taas parin viikon päästä. Kokenut pärrääjäkaverini "The Doctor"(n.35 ajokautta) on kokeillut jos jonkin näköistä öljyä ja kehunut juuri tuota Shellin Advance Ultraa. Kauden viimeiset kilometrit hän kokeili jotain Mobilin täyssynteettistä ja se oli jopa hitusen parempaa.
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Ookke! Ne, jotka on asentanu syttypyörän, suutinsatsin ja tehoputken, kertokaapa hoituuko homma ihan kotosalla autotallissa. Elikkä meneekö suutinhommat putkeen jos ei voi penkissä säätää? Tarkotuksena laittaa -95 9ärrään nuo hilppeet talven aikana. Esim. dynojet suutinsatsi ,micronin slipari ja factoryn syttypyörä. Kaasareita ei oo hirveesti tullu värkättyä, joten hieman kauhistuttaa. Kellään tullu ongelmia vaikka äänenvaimennin ei olisi ns. katulaillinen vaan radalle tarkoitettu? Jotenkin vaan nuo vakioäänet ei enää sytytä... Kaikki kokemukset noista perusvirityksistä olis tervetulleita.![]()
HJA: Katteet takasin kiinni siihen, nehän on ihan ehjätkin vielä! Sitten vasta lippojen jälkeen irti. *
Juhanik: Ittellä öljynä ollu Castrolin GPS:ää ja hyvin toimii. Ei syö sitä ollenkaan ja kytkinkin toimii. Tosin puuperseenä mitään erota!
jiisas: Kyllä sen suutinsarjan + muiden hilppeiden asennus onnistuu itsekin autotallissa. Mieluiten tietty kaasareita purkaessa joku kaveri apuna, joka tietää, jos itse ihan ensikertaa on liikenteessä. Tärkeintä on kirjottaa säädöt ylös, jotta ne voi palauttaa alkuperäisiksi, jos homma ei toimikaan. Niin joo ja se penkkiaika kannattaa silti varata. Vaikka perstuntumadyno kertookin hyvää, niin kannattaa silti mittauttaa ainakin lambdat. Toisekseen en menis heti ostamaan sitä suutinsatsia, vaan kokeilisin suoraan vaihtaa putken ja nostaa neuloja prikoilla tms ja pykälää isommat pääsuuttimet. Neulasarjassa maksaa 200€ pelkistä neuloista, joista ei välttämättä ole paljon iloa. Itse säädin nykyisen 9R:n siten, että asensin pelkän änkkärin ja kokeilin, hyvin toimi, hieman laihalla oli tosin. Loppupeleissä sinne ei muuta tehty katin / kleenin poiston lisäks, kuin vaihdettiin pääsuuttimet 5 pykälää isommiks ja lambda on hyvä joka kierrosalueella (penkissä ajettiin) jopa aavistuksen rikkaalla. Selvisin siis kahden pääsuuttimen hankinnalla suutinsarjan sijaan. (Tuossa pääsuuttimet keskipytyissä 160, reunoilla 165) Suutinsarja siis olis ollu ihan turha hankinta.
Pyörän luonne muuttu ihan kivasti. Nyt se nostaa keulaa ykkösellä, jota se ei ennen viritystä tehnyt. Äänet on kiva boonus ja ainakaan täällä maalla niistä ei ole tullut sanomista. Kaiketi ne hieman enemmän tsadissa niitä kyttää, että löytyyko race-leimoja änkkäreistä, muttei mun kaverit ainakaan siellä oo joutunut vaikeuksiin. Kai se on vähän kiinni siitäkin, että luukuttaako keskustassa keskellä yötä.
Niin joo ja aiheeseen vielä: Pyörä on myynnissä: *
http://www.nettimoto.com/308838
Ostakaa ostakaa!
Shellin öljyjä en enää laita ysii. Piste.
Toimii kyl muttamutta.. 5000km ajon jälkee öljyä saa lisätä jo 2dl.
Millään muilla öljyillä en ole tuossa joutunut lisäämään ennen normaalia öljynvaihtoväliä (6000km) tippaakaan.
Kesällä oli kertaalleen shellit sisällä ja sai todellakin lisätä öljyä...
Castroleilla ei samaa ollut ja toimii ok.
Kawasaki ER5->Kawasaki ZZR600->Kawasaki ZX-9R->Suzuki SV1000s(z)->Honda CB1300F->BMW K1200R Sport->BMW K1300S->BMW S1000XR
https://kokkonen.zone
Jaa. Ei meikäläisen eikä kaverinikaan ole tarvinnut lisäillä öljyä moottoriin, kun Shellin Advance Ultraa ollaan käytetty..![]()
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Pari kysymystä vm 99 9r:tä
1: Onko pyörässä perän korkeuden säätöä? jos on niin missä?
2: Montako pykälää pitää lämpöjen nousta että flekti lähtee pääle?
3: Onko kellään 9r lontoon kelistä huolto manuallia data muodossa tai mitä sen voi imuttaa?
Täällä oli jossain threadi noista manuaaleista netissä ja luulisin et sieltä ysiinkin löytyy. Käytä hakua.(juhanik @ Loka. 06 2005,18:16) kirjoitti
TL1000R
Saksan kielinen kyllä löytyy, mutta mistä löytyy lontoon kielinen(ZR-7herwood @ Loka. 06 2005,19:13) kirjoitti
![]()
OK. Mä kuvittelin siitä määrästä löytyvän tuohon yks englanninkielinenkin nidekin. Omaani sieltä löyty manuaali, 512 sivua pdf:ää. Ei viittiny ihan tolla mustesuihkulla ainakaan alkaa tulostaan..(juhanik @ Loka. 06 2005,19:29) kirjoitti
TL1000R
Mailaa mulle ni pistän lontoon murteella tuleen...Eikun perhana se on 35megaa,en pistäkkään....vai onko sulla iso laatikko(ZR-7herwood @ Loka. 06 2005,19:35) kirjoitti
Joka miehellähän toi manuaali on ,kokeile muulilla
![]()
Suk dik!
Lähti.Ilmottele tuliko(anttari @ Loka. 07 2005,23:16) kirjoitti
![]()
Suk dik!
Myyn sulle? En oo ainakaan omaan mopoon muoveja enää laittamassa.(Northern_lights @ Loka. 03 2005,10:45) kirjoitti
Ducati 749 -04
Löytyykö muilla F-mallin ysiä kokoputkistolla ja dynojetin suutinsarjalla. Jos löytyy, niin minkälaisia teholukemia olette saaneet ja millä säädöillä?
Pääsuuttimien koot, ja jos erit keskipytyille niin mitkä?
Missä pykälässä neulat?
Montako kierrosta seosruuvit auki?
Onko luisteihin porattu lisäreiät?
Onko luisteissa vakiojouset vai dynojetin paketin mukana tulleet?
Asensin pyörään dynojetin suutinsarjan ohjeiden mukaan, käytin penkissä säädettävänä ja kaikki on vaihteeksi päin persettä!
Täyskaasulla liikahtaa, mutta osakaasulla matka-ajossa n. 4000-5000rpm pyörä nykii ja tekee kaikkea kummaa. Tokenee vasta kun avaa kaasun kokonaan.
Nyt pääsuuttimet 160 kaikissa pytyissä, neulat 4. pykälä ja seosruuvit n. 2 kiekkaa auki. Reiät porattu ja dynon jouset vaihdettu. Lisäksi vitutuskäyrä auennut 3 kierrosta.
Dynokäppyrä kahdesta vedosta
edit. ja siis pyörä käy laihalla osakaasulla, sen tiedän, mutta neulojen nostaminen antaa yläpäähän sitten liikaa mehua...
Ei ole kokoputkea, mutta omia kokemuksia 03-mallisen säädöstä.
On sulla kyllä ihme monttu siinä 4000-5000 välillä. Maksoitko penkkifirmalle säädöstä, vai oliko se vain tsekkauksessa tuolla? Jos oli säädössä, niin silloin kyllä kannattaa vaatia niitä säätämään se kunnolla. Oliko lambda kiinni? Millä alueella näyttää mitäkin? Sanot jotta osakaasulla laihalla?
No joo. Siis 160 pääsuuttimet kaikissa? Eikös tossa ole reunapytyissä 165 vakiona ja keskellä 160? Ainakin näin on 03-mallisessa. No ei siitä enempää, yläpäähän toimii..
No ne omat säädöt: Hurricin slipari, siis vakiokäyrästö. Muuta ei ole säädetty kuin että pääsuuttimet on 5 pykälää isommat, reunoissa 170 ja keskellä 165. Kleeni ja katti tietty poistettu. Ei siis suutinsarjaa. Penkki näytti tasaista käyrää. Itseasiassa hieman rikkaalla ylhäällä, saattais saada pari heppaa lisää, jos laittais pienempää pääsuutinta ja samalla hieman nostais neuloja, sanoi näin penkittäjä Imatran Kisa nimisessä paikassa.
Tuolla penkkituloksia jonkinlaisessa muodossa:
http://www.mp-foorumi.com/gallery/ga...ser=Vode&gid=0
Alkuun laitoin vain sliparin kiinni ja sekin toimi hyvin. Paukutti vaan moottorijarrussa niin hurjasti, jotta päätin hieman säätää. Nytkin se paukuttaa, ts. osakaasu on hivenen laiha, vaan se ei haittaa. Ei se täydellinen ole, mutta paljon vakiota parempi.
Asiaan: Tuo 4-5000 / osakaasu ei ymmärtääkseni ole neulojen alueella, vaan joko seosruuvin / bensanpintojen alueella. Osaava penkkiäijä osaa sen kyllä sulle kertoa. Jos yläpää hyvä, älä koske siihen, osakaasuun ei minusta neulankorkeus vaikuta. Koita nostaa bensanpintoja / avata avata hieman seosruuvia. Jo bensanpintojen säätäminen tasakorkeuteen voi auttaa, siis jos ne viturallaan (tuskin, mutta helppo tarkistaa). Aikanaan tämä oli vikana 1100ZZR:ssä. 3000-3500 kierrosta hirveä kuoppa -> bensanpinnat eri korkeuksilla ja sai liikaa bensaa joihinkin pyttyihin.
Olikohan tuo nyt taas riittävän sekavasti kirjoitettu.
Tattis vode, pitääpä tsekata noi bensapinnat ja seosruuvit. Seokset oli kohdallaan täyskaasukiihdytyksessä, ehkä jopa hivenen rikkaalla, mutta osakaasulla ts. cruising-ajossa ihan liian laihalla. Huomaa ajossa selvästi, 4000-5000 kohdalla osakaasulta kevyesti avaaminen ei nosta kierroksia yhtään, jää vaan nykimään ja tökkimään. Lähtee sitten vasta kun punoo kahvan ihan tappiin. Meinaa tulla herkkästi tilanteita kun kakkosella joutuu avaamaan täydelle kaasulle että pääsee oikeisiin nopeuksiin kaupunkialueellaNo pyörä on nyt talvisäilössä, pistän pyörän kuntoon sitten keväällä. Ja penkittäjä on muuten tuttu mies; minä teen työt ja kaveri kertoo penkityksen jälkeen mihin suuntaan kannattaa lähtä säätämään. Tästä johtuen hintakin on vain nimellinen. Huomautan myös että jos joku alkaa vertailemaan noita käppyröitä omiinsa, mun pyörän lukemat on korjauskertoimella 1.
edit. koitan myös talven aikana laittaa reunimmaisille pytyille isommat pääsuuttimet, näytti seeberillä ja vode3lla toimivan. Katotaan sitten muutaman kk jälkeen tuleeko tosta käppyrästä yhtään tasaisempi
Joo, kyllä se sinne bensanpinta/seosruuviakselille mun mielestä viittais, arvauksiahan nää vaan on, mutta jonkinlaiseen kokemukseen perustuvia. Älä koske siihen yläpäähän, jos se penkissä on todettu toimivaks. Ihmetyttää vaan nuo sun pääsuutinkoot, mutta jos se kerta toimii, niin turha sitä on korjata on joku fiksu joskus sanonut.Talvellahan on aikaa säätää ja penkkiäijilläkin on rennompaa.
Hei kojootit, kertokaas moni piikkiset ja minkä tyyppiset on -03 9ärrän vakiorattaat? Ajattelin talvella vaihtaa piikkiä pienempää eturatasta, joten mistä kannattaa hommata ja mikä hintataso?
Ihan kuin ei noilla tähän astisilla virityksillä sais itseään hengiltä![]()
16/41 ja ne on sitten tossa viimisessä mallissa (02-03) 525:t aiemman 530:n sijaan, ei käy 98-01 ratastus!(vane79 @ Loka. 17 2005,19:34) kirjoitti
Allright myy törkyseen ylihintaan (32€, vakio 17€!) pykälää pienempää ratasta jonain viri/kikkarattaana. Ovat kiven alla nuo eturattaat! Taakse pitäs käydä suoraan ZX-7R:n 43:nen ratas ja ainakin jenkkilässä käyttävät paljon (juttujen mukaan) 15/43 ratastusta. Ite yritin vaihtaa pienemmän etusen, kun kehuvat, mutta sittemmin emme saaneet oikeaa ratasta, vaan tulikin 530:nen...
Halvemmalla taitas saada tuolta: http://www.redracingparts.com/en/english.htm 15-piikkinen 8€ ja risat, tosin kattelin jotta nuo tulee kuljetusmaksuineen + alveineen kalliimmaks kun Allrightista ostettuna...
Ratamopolla oli joskus, mutta toiminta loppunut..
Laitahan Vode infoa, kun olet saanut 15 piikkisen. Itselläkin sama projekti edessä. Menen tässä lähiaikoina Salon Moposta ja Pyörästä kyselemään, jos Olli sais jostain sellaisen hommattua..
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Miten muuten toi voden3:n mainitsema 15/43 ratastus toimii verrattuna vakioon?
Niinpä. Jos on tollaiset välitykset, niin käykö vakioketjut?
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Tänään oli kaasarit pesukonees ku olivat niin paskaset. Yks ei pysynyt muitten mukanaja het tuli 2 hp lisää ku ajettiin penkis. Nyt 142.1 kampiakselilta Hurricin slipari ja K&N suodatin laitettu. Seuraavaks talliin ja katteita korjaan/hiomaan ja uus maali pintaan ens kesäks
![]()
Asiasta kolmanteen, niin jumaliste, kun on hyväkuntoisen näköinen Ysi! Oikein silmä lepää, kun katselee sun fillarisi kuvia!(Ninja9r @ Loka. 21 2005,19:19) kirjoitti
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
(Seeber @ Loka. 21 2005,19:35) kirjoitti
se on hieno olen nähnyt sen oikeen luonnossakin
![]()
kun vaan sen veli pysyis pystyssä sen kans
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Löysin ZX-12R.orgin 9R-foorumilta vastauksen tohon 15-43 ratastukseen. linkki
Carpimotolta näyttäis ainakin löytyvän noita rattaita mukavaan hintaan: Afamin 15-piikkinen alle 18€
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Tässä kasa 9R:n viittaavia linkkejä, jotka jo postasin erääseen toiseen topikkiin. Mutta laitetaan nyt tännekin.
Kawasaki forum ZX-9R forum
9R Forum
ZX-9R.com
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Video Thunderhillin radalta, jossa peräkkäin ajavat huippunotkea ratavehje 2002 996R ja matkalahna 2002 ZX-9R peräkkäin. Kun suora aukenee, Spagettikone jää.Mutkiinkin 9 näyttää taittuvan melko sutjakkaasti, niin kuin tosiasia onkin. Kumpikin vehje on kilpapyöräksi muutettu ja niillä ajetaan sarjassa Jenkkilässä. Sarjan nimeä en nyt saa päähäni..
Linkki meinas unohtua: kliks
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
No ei kai tossa välityksessä muuta ole kuin että keula nousee herkemmin ja kiihtyy paremmin ainakin 0-100 km/h, kun on lyhyemmät välit. Ei tuo matka-ajossakaan varmaan pahempi ole, kun tuossa on aika pitkä kutonen.
Ite laittasin ensin vaan tuon 15-pykäläisen eturattaan ja jos ei riitä, niin sitten vielä 43 takaratas. (Voi mennä överiks) Tuolla jenkkilän foorumilla sanovat käyttävänsä 15/43 välejä myös Muzzyn 998cc sarjan kanssa. Väittävät keulivan kaasusta nelosellakin vielä. Järkevää? No jos ei välitä kiertää rataa nopeasti tai muutenkaan kiihdyttää nopeasti vaan vain keulia, niin toiminee. Jenkkien touhuissa yleensä muutenkaan mitään järkeä ole. *Itse kyllä suosisin tehoihin sopivaa väliä, keuliihan tuo ykkösellä slipariviritteisenä vakioväleilläkin...
Pitäs kait mennä vakioketjulla 15/43 välit, siinähän tulee vaan yks pykälä lisää, kun edestä vähenee ja taakse kaks lisää. tai emmä tiedä... (mutua mutisee)
eedit: ajatusvihre...
Hieno pätkä SeeberJa sit ite asiaan
Kaasuvaijerit tarttis vaihtaa siis molemmat. Ja aattelin tilata Stormilta mut sit kävin tuos Kawan huoltopistees Kawa Kaustinen ja sanovat siel et kannattaa ostaa suoraan maahantuojalta vaijerit. Ollu kuulemma nois varaosavaijereis hiukan säätämistä et saa kohilleen
Siis ettei kaikki sovi ihan noin vaan paikalleen, ja siis kyse B yseistä. Toki hinnas ei suurta eroo ku kyselin ja toisilta tuli vaijerit yhdessä siis veto/palautus samas paketis, ku jotku myy erikseen niitä. Ite tarvin vaihtaa molemmat ku ei oo enään säätövaraa siihen et mis kaasu alkaa toimiin, nyt menee about 1cm siihen ku kaasu alkaa ottaan, säätövara lopus. Mut siis kiinnostais tietää et onks noin tiukkoja ehtoja et vaijerit toimii
Ne sano siel et jossain "tarvike" vaijereis on ollu erinlaisia kiinnityksiä yläpäässä. Haluisin tietää et onks ollu ongelmii ite asennuksis tarvike vastaan merkkiliikkestä ostetuilla? *
edit: kirotusvirheet on syvältä..