prkle sylkäs jäähdytinnesteet Aulangon parkkipaikalle. onko paha homma vaihtaa termostaatti, onko noita porukalla hajoillu? en oikein muutakaan syytä äkkiä keksi tohon. Paisarista pulputti nesteet ulos.
Joo täällä hämeenlinnassa on kans yks nimeltämainitsematon paikka, mikä on aivan päättömän kallis, enkä oikein tiedä onko edes hyvä niin en tosiaan ala täällä viemään tota mihinkään. sen omistajankin on hieman "erikoinen" tapaus.(sky @ Kesä. 13 2009,16:40) kirjoitti
![]()
Itse epäilisin ensin kansipahvia tai vesipumppua, niitä noista on menny.(Pesone @ Kesä. 14 2009,10:30) kirjoitti
Tallissa: Kawasaki Concours (GTR) 1400 -16 ja Suzuki Burgman 650 ABS -14
mä haluan ajatella positiivisesti ja toivon että olis vaan termari jumissa.(JaL3 @ Kesä. 14 2009,17:50) kirjoitti
ainakaan nesteet ei ollu öljyn värjäämät kun ne tuli ulos, että toivottavasti siellä ei oo nesteet menny sekasin.
Ja lohdutuksen sanana, jos olis tiiviste mennyt, niin ei se koneen pudottaminen ja kannen irroitus mikään hirmu homma loppujen lopuksi ole. Liikkeessä maksaa helvetisti, kun kieltämättä purkamista on jonnin verran, mutta itse tehtynä iso säästö eikä tosiaan mitään ylitsepääsemätöntä.(Pesone @ Kesä. 14 2009,20:42) kirjoitti
Mulla meni viime syksynä kannentiiviste ja ilmeni tosiaan sillä, että yhden sylinterin puristuspaineet oli mitättömät + pulputteli säiliössä..
Jos haluat testata tuota, niin hommaa puristuspainemittari (esim. biltemasta - toimiva vekotin eikä maksa ihan hirveitä) ja testaa paineet sylintereistä.
- P
Nonni! pistin sitten ysin vasemman kyljen remonttiin. Puusilmäautoilijan vika!![]()
Ajoin mökille hiekka tietä pitkin, vauhtia n. 30 km/h. Mutkassa käveli vastaan nainen, kaks lasta ja koira. Tie on käytännössä yksikaistainen. Meikäläinen jarrutti ja aloitti vaistonvaraisen väistöliikkeen ja samaan aikaan etunen meni lukkoon.Lopun jo sitten tiedättekin.
Vauriot:
etukate naarmuilla ja halkeama
vilkku (vasen)
ylempi sivukate (vasen)
laturin koppa naarmuilla
vasen peili naarmuilla
vasen ohjaustangon pää naarmuilla
kytkinkahvassa pienet naarmut
tankkiin tuli naarmut ilmeisestikin takin oikean taskun vetoketjusta
Ottaa kuuppaan kun kypärään ei tullut naarmun naarmua. Oisin voinut vaihtaa sen mielelläni. Kyynärpäähän tuli takkiin olemattomat hankaus jäljet. Samoin myös ajohousuihin. pohkeen ja reiden kylkiin. Ajohanska repesi kämmenen puolelta.
Kyynerpään alapuolelle tuli hervoton patti ja palovamma. Ei ollut pitkähihasta alla, joten takin nailonvuori poltti ihon. Jonkin verransärkee kättä.
Eniten ottaa päähän että kerkesin tilata kaatumatapit perjantaina! Ne ei olisi kuitenkaan auttaneet juuri mitään.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
No huomenna soitto vakuutusyhtiöön ja heti vaan kun on vahinkotarkastus suoritettu niin pyörä huoltoon, jotta saavat tilattua kaiken mahdollisen roinan.
Onneks pyörä on ajokuntoinen, mutta kyllähän se vähän hävettää ajaa kaadutulla pyörällä...![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
katselin noita yleisiä huoltohintoja ja tulin siihen tulokseen että Suokas on edullinen(Pesone @ Kesä. 14 2009,10:32) kirjoitti
, joten taidanpa koittaa saada pyörän Suokkaalle huoltoon.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Tsemmosta se on, perinteinen "on kahdentyyppisiä motoristeja. Niitä jotka ovat kaatuneet ja niitä jotka eivät ole VIELÄ kaatuneet".(sky @ Kesä. 14 2009,23:41) kirjoitti
Ei muutaku toipumisia. Jos sulla on se käsi ihan tosissaan kipeänä, niin kannattanee käydä lääkärissä tutkituttamassa ja vak. yhtiön piikkiin. Menee nimittäin sitten jatkossakin, jos ei ala kuntoutuun, yhtiön piikkiin hoitokulut.
Ei muutaku toipumisia miehelle ja pyörälle. Rautaa ja muovia saa aina lisää, onneksi et ittees ilmeisesti pahemmin telonut.
- P
Väärin! On kahden laisia motoristeja... Meitä jotka osaa v*ttuilla ja niitä jotka osaa pitää suunsa kiinni(Perkele @ Kesä. 15 2009,10:33) kirjoitti
Mutta pakko myöntää että aina sitä on aavistuksen vahingoniloinen kun joku pannuttaa. Ei se kaatuminen ja pyörän vaurioituminen oo se hauska juttu vaan se täällä netissä avautuminen!![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
mulla ei oo vaan paikkaa missä tehdä, eikä kyllä taitoakaan..ei oo tullu moottoripyöriä koskaan ropailtua, autoja jonkin verran. että toivottavasti ei oo isoa vikaa, koska korjaamoreissu siitä tulee... .(Perkele @ Kesä. 14 2009,22:39) kirjoitti
![]()
Emmä kyllä missään nimessä tarkoittanut tuota edellistä viestiä vittuiluksi, totesin vaan sen peruslauseen joka on kyllä taivahan tosi!(sky @ Kesä. 15 2009,19:59) kirjoitti
voin kuvitella kyrsimisen määrän mopotin suhteen.
Parempi kuitenkin, että se pannutus tapahtuu tuommoisesta vauhdista, kuin 120km/h motarilla kaiteeseen.
Ja ilmeisen vähällä mopokin pääsi? Arvioiduttamaan vaan ja uutta osaa / maalia ja hyvä siitä tulloo.
- P
Ei ne liemet välttis sekasin mee vaikka pahvi palaa. Haisiko neste pakokaasulle? Onko öljyn seassa jäähdytysnestehelmiä? Noista voi jo jotaan päätellä.(Pesone @ Kesä. 15 2009,21:04) kirjoitti
Termari on kans helppo tsekkaa, tankin tossakin joutuu muistaakkeni irrottaa että siihen käsiks pääsee. Sitte vaan kattilaan poriseen ja kattoo aukeeko.
Vesipumppukin on aika hienosti tyrkyllä, sivukatteen voi ehkä joutuu poistaan. Sitte vaan muutama ruuvi ja letkut irti ja pumppukin on tarkastettavissa. Jos autoja on ropannu niin noikin em. hommat suorittaa vaikka pihalla suht joutusasti.
Tallissa: Kawasaki Concours (GTR) 1400 -16 ja Suzuki Burgman 650 ABS -14
Tankki, ilmanpuhdistinkotelo ja kaasarit irti.. pääsee käsiksi termari"koteloon".
Tuohon JaL3:n viestiin vielä lisänä, että otas syyläristä korkki irti ja pistä kone käymään (älä päästä lämpöjä kovin lähelle sataa, rupeaa ruikkimaan koiville nesteitä).. seuraile kunnon valossa sitä jäähdytinnestettä kun lähtee kiertämään. Jos nimittäin paisarista on laskenut paineella ulos, niin pukkaa painetta siis tuonne veden sekaan.. vois olla öljyäkin siellä seassa ja sen erottaa hyvin, kun sitä lilluu pisaroina siellä veden seassa.
Tuohon pumppuun tosiaan pääsee hyvin käsiksi kun irroitat alakatteen ja vasemman sivun, mutta olettaisin (mutua mutua) että pumpussa ei ole vikaa.
Jos päädyt testaileen ja selkeästi johtais jäljet tiivisteeseen, niin samalla kannattaa varmistaa kannen ja ehkä ryhmänkin pintojen suoruus. Ei paljoa maksa jos vaikka 0,2mm nappasee samalla pois kannestatoimii vielä 95:lla ja itseasiassa ysin kannesta ei paljoa enempää pois pysty edes ottamaan.
Toivottavasti ei kuitenkaan mitään kovin radikaalia vikana ole. Toisaalta, jos on, niin esim. samaa lajia harrastavia kavereita mukaan, kone alas ja eikun opettelemaan
Mutta kannattaa tosiaan tehdä näitä tsekkauksia mitä tässä on lueteltu ja puristuspaineet mittaisin tosiaan, ohivuotojakin voi tietenni tsekata, mutta menee vähän hankalammaksi, tai no ei hankalaksi mutta tuolla p.painemittarilla pääset jo aika pitkälle.
- P
- P![]()
nonii, laitoin nestettä koneeseen ja käyttelin pihassa hyvän aikaa konetta, ei mitään kummallista ilmennyt. sitte lähin ajaa pienen lenkin ja nostelee lämpöjä, ei tällöinkään vielä mitään ihmeellista, tein monta pysähdystä bussipysäkeille ja tsekkailin tuleeko nestettä pihalle tai muuta. sitten kun pääsin takasin kotipihaan ja jätin pyörän käymään niin sitte alko tapahtuu. paisarista tuli nestettä jälleen pihalle. flektikin alko hyrräämään, eli lämmöt oli jo aika korkealla tässä vaiheessa. mutta kun katoin paisariin korkista niin ei se neste näyttäny liikkuvan sieltä mihinkään? ja jos kannentiiviste olisi menny, niin eikö se pulputtelis paisarissa jo heti starttaamisen jälkeen jos sinne painetta löis? en ainakaan tuntenut mitään painetta vaikka korkki auki pidin kättä siinä paisarin aukolla. ja mitään öljyn jälkiä en ainakaan vielä oo siinä nesteessä kyllä havainnut.
onko tuohon vesikiertoon mitään hyvää tarkistuskeinoa, muutakun paisarin korkista kattelu? ja näkeekö sen siis SELVÄSTI jos se neste kiertää?
niin joo, yks keinohan on tietysti ottaa syylärin menovesiletku irti ja odotella tuleeko sieltä nestettä...![]()
-94 vuotiseen onko siis B1, pitäisi jostain "löytää" tehoputkisto.
Allrightilta ei ole enään saatavana akrapovicia eikä leo vincee.
Ei tartte ottaa irti, kädellä kokeillen... Jos ylävesiletku on kuuma=vesi kiertää ja termari toimii, jos taas kylmä=vesi ei kierrä ja termari vaihtoon. Mutta epäilenpä minäkin hiukan kansipahvia, jos termari ois jumissa nostais kyllä lämpöjä niin perkuleesti ja nopeasti...(Pesone @ Kesä. 17 2009,13:12) kirjoitti
paskapuhetta mutta otan sen silti...
mutta.. toi ylävesiletku menee aivan pakosarjan vierestä, ja kuumenee jo siitä niin hitosti.. ?? siis ihan kunnolla.(pepper @ Kesä. 17 2009,21:48) kirjoitti
niin kyllähän tuo tietysti aika kauan kesti ennenkuin lämmöt alkoi olee 5 palkissa, ehkä siellä vesi sit kiertää... voi helvetti tuleeki sitte kallis remppa.
Tuli vielä mieleen, että olisko ilmalukon kehittänyt jonnekin päin kiertoa..
Vois olla että "ilmaaminen" kannattas, vaihdat samalla nesteet
- P
Mulla ei pulputellut, kuin usein hieman pidemmän ajosession jälkeen kun löi pyörän parkkiin = sammutti, niin sillon huomas että vähän pulputtelee säiliössä.(Pesone @ Kesä. 17 2009,13:07) kirjoitti
Edelleenkin suosittelen, että käyt sen puristuspainemittarin ja sitten käytät koneen lämpöiseksi -> tulppa kerrallaan pois ja mittaus (eli n. 3-4 kierrosta antaa koneen pyörähtää), itseasiassa jos en ihan väärin muista, niin kannattaa kaikki tulpat ottaa pois, niin ei oo startti niin kovilla kun pyörität konetta..
Tuo on helppo testi tehdä ja jos tiiviste falskaa ihan kunnolla, niin paineita häviää jostain putkesta / putkista sen verran, että näkyy mittauksessa.
Oot vaan sitten varovainen kun tulpat ei oo paikoillaan (pitäs maadoittaa johonkin kohti runkoa tms.) koska avoimista tulpanrei-istä pukkaa ulos ilma/bensaseosta ja jos saa kipinää niineli ehkä tuon vuoksi kannattaa pitääkin ne tulpat paikoillaan
- P
Ihan muuten vinkkinä vaan että niitä suojia kannattaa käyttää. Meitsillä on nytten kämmenen kokoinen mustelma kyynärpään alapuolella. Tälli tuli suoraan suojaan, joten kyllä se richa näköjään tietää mihin kohtaan ja minkä kokoinen suoja kyynärpäässä kannattaa olla. Ja kuinka ollakaan kun tein sen kuuluisan vastaohjausliikkeen, joka aiheuttikin sen pyörän kaatumisen, niin tottakai se kyynärpää oli silloin tarjolla osumaan kunnolla maahan. Myös ne kuuluisat suojapokserit olis olleet hyvät. Lonkkaan on särkenyt jonkin verran, vaikka niissä dainesen housuissa on muutaman millin toppaus lonkan kohdalla. Polveen ei tullut minkään laista damagea, kun dainesen ratahousuissa on todella hyvät toppaukset ja suojat polville ja säärille. Itse suosittelen ostaan ne ratahousut suojien takia, vaikka ei radalla käviskään. Tuo ainakin rispektia ja ainahan voi pyytää kaverilta loppuun kulutetut palat, jotka voi pläntätä mukanatulleiden tilalle.![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
No jos se menee pakosarjan vieressä niin se letku kyllä lämpiää mut sen pitäis olla paineeton/tyhjä eli letku on pehmeä kun paineellinen letku on paljon kovempi( verrannollisesti löysä vastaan stondis...) Asiasta sen paremmin tiedä kun en tota ysin letku hässäkkää oo katellut mut sama periaate se kotiloissakin on(niitä on tullut räplättyä joskus liikaakin...) Voi olla ilmalukkokin jos oot just nesteitä vaihdellut, itsestään tuota ilmalukkoa tuskin muodostaa.(Pesone @ Kesä. 17 2009,22:16) kirjoitti
paskapuhetta mutta otan sen silti...
Noista syistä mä oon toitottanut tässäkin foorumissa nahkojen etuja(sky @ Kesä. 18 2009,09:43) kirjoitti
Varsinkin, kun vauhtia alkaa olla kunnolla ja pannutetaan, niin nahka on ylivoimainen suojaavuudeltaan + se perinteinen eli suojat (jos puku on sopivan tiukka) pysyvät varmasti paikoillaan ja suojaavat just esim. kyynärpäät pidemmässäkin liukumisessa.
- P
Onkos porukka kokeillu ysiin 190 leveetä nakkia? Just tilasin 190 renkaan ton vanhan tilalle. Aikasemmin ollut 180 läski aina takana niin saas nähdä onko paljonkin eroa. Kai se 190 käy suoraan tohon c mallin vanteeseen?
zx-9r
^ on alla, en muusta tiedä ku en 180:llä oo ees ajanut. Hyvin toimii...Vanteista en tiedä ku pyörä oli rakennettu vastaamaan e-mallia jo ostettaessa, mutta uskosin et vanteissa ei eroja ole...
paskapuhetta mutta otan sen silti...
Tänään tuli taas pitkästä aikaa käytyä ahvenistolla. Enkkat jäi tekemättä, eli 1:35,9, toisin sanoen 0,1 sekuntia enkasta. Optimi aika parani 1:35,5 --> 1:34,5, joten se 1:35 menee rikki tänä kesänä. Renkaat vaan alkaa oleen aivan loppu, joten ei noilla oikeen kehtaa kunnolla enään lasketellakaan, mutta ajat oli vahvasti 1:37 ja 1:39 välissä, joten ajotaitoa on karttunut sekeästi lisää.
Sain muutes ne jarru tiivisteet briteistä, vielä ku ens viikolla tulis ne letkut, niin pääsis tekeen jarruremontin![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Miks sä haluat vaihtaa huonomman tilalle? Ulkonäkö kyllä paranee, mutta ajettavuus huononee*(esanahka @ Kesä. 18 2009,15:51) kirjoitti
Mitäs jos laittaisit 180/55 alle?
Jos nyt kuiteskin laitat sen 190 leveen, niin laita se 55 profiililla, niin ajettavuus pysyy edes suunnilleen kohdillaan.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Mun on pakko kysyä et miten se 10mm leveysero vaikuttaa negatiivisesti ajettavuuteen(koko kuitenkin ihan normi, ei ylileveä)?(sky @ Kesä. 18 2009,17:04) kirjoitti
En omassa ole ajettavuudessa huomannut mitään huomautettavaa eivätkä kyllä sitä kokeilleetkaan...
paskapuhetta mutta otan sen silti...
Sky on vissiin niin rata-ajoon nyt hurahtanut, että kaikki viestit viittaa sinnepäin.(pepper @ Kesä. 19 2009,08:40) kirjoitti
Onhan sillä vaikutustusta.. tuolla vähän enemmänkin juttua..
- P