Tulokset 1:stä 8:een 8:sta
  1. #1
    Moikka! tuli sitten hankittua tuollainen Honda CBX1000 "kakkospyöräksi" ja harrastuksen vuoksi. Millaisia kokemuksia entisillä/nykyisillä omistajilla kyseisestä pyörästä ja etenkin kuutoskoneesta? ääni ainakin on hieno.... onhan se kutonen aika miehekkään näköinen, mutta mikään keijukainenhan tuo pyörä ei ole. Myös varaosien saatavuus kiinnostaa. Linkkejä/vinkkejä?
  2. #2
    Kokeile cbxworld.com .
  3. #3
    Moi toolman!

    Ei CBX voi olla kakkospyörä -- niin mahtava peli alistaa minkä tahansa muun mopon rinnaltaan...

    >>Täällä<< tuli höpötettyä CBX:stä jotakin. Minkäs vuotinen peli sulla on? Alkuperäiskunnossa vai rakenneltu?

    Terv Juha
  4. #4
    Tallista löytyy -82 mallin orginaali kunnossa oleva CBX1000. Mahtava kone. Ajo ominaisuudet, jarrut yms.yms. ovat surkeat nykypyöriin verrattuna, mutta hauska sunnuntai peli. Kyllähän tolla matkaa taittaa, mutta "Super Sportti" se ei ole vaikka teippauksissa niin sanotaankin.
    Raider
    CBX1000 -82 & ZX12R -04
    Kotisivu
  5. #5
    Kiitoksia hyvistä vinkeistä ja osoitteista. Rakennettu pelihän tuo on jonkin verran, muttei kuitenkaan lopullisesti pilattu. Eniten askarruttaa tuo varaosien saatavuus näinkin vanhaan peliin.Onko aihetta huoleen vai onko jotain hyvää liikettä, mistä osia saa helposti? Pistän kuvia kun saan niitä näpsittyä.
  6. #6
    Linkkejä:

    CMS Hollannissa
    Six Center Hollannissa
    David Silver Englannissa

    CBXMan USA
    Tim's International Motorcycle Supply USA
    CBX Performance USA

    Tarrasarjat täältä AFE Graphics USA
    PartsN'More USA

    Asiallinen foorumi CBX World

    Tuossapa linkkejä osien jahtaamiseen. Hankalia osia ovat esim. tankki ja pakoputket. USA:n Ebay:ssa meni juuri täydellinen '79 alkuperäisputkisto tehtaan paketissa hintaan $4050... Jos pyörässäsi on hyvä alkuperäisputkisto ja aiot ajaa pyörälläsi säässä kuin säässä, suosittelen tarvikeröörin hankintaa ja alkuperäisen säilömistä pumpulissa *
  7. #7
    Lainaa (CbxZ1047 @ Huhti. 17 2005,21:58) kirjoitti
    Ei CBX voi olla kakkospyörä -- niin mahtava peli alistaa minkä tahansa muun mopon rinnaltaan...
    Käväisin tuossa eilen paikallisessa fotoputiikissa passikuvia otattamassa ja yllättäen, kun ajovarusteissa sisään kömysin, kääntyi juttu moottoripyöriin. Putiikin pitäjä vinkkasi takahuoneeseen sanoen, että tuus kattoon, mull'on täällä TÄMMÖTTINEN vanha romu, kakkospyöränä. Ei kuvan yksilö, mutta presis samanlainen, jopa poskiraudat samanlaiset, kuin pakasta vedetty, vm -79 ja 14800 originaalia kilometriä mittarissa..! Käyttöpyöränä hällä samanikäinen Wingi, lähes yhtä siisti, mutta kilometrejä ihan toiseen malliin. Oli tajunnut varhain kuusipyttyisen kuriositeettiarvon ja ostanut pois kuljeksimasta ja ajelee sillä nykyään vain lähinnä merkkikerho- ja veteraanikokkareisiin. Oli upee, tuli nuoruus mieleen, kun 70-luvulla ensimmäisen vastaavan Imatralla näin; kattelin, että onpas siisti Bol D'or mutta hei, hetkinen ja laskemaan pakokäyriä. Ei oo Benelli, mutta kuus pyttyä, otinko kaljan liikaa..?
  8.  
  9. #8
    Multa löytyy saksankielinen CBX 1000 Service Manual vm.78-79.
    Honda CBR1100 XX
    VW Passat 3C Variant TDI DSG6
    VW Golf IV