Taisipa huoleni sittenkin olla turha ( toivottavasti ja onneksi ). Putsasin rataskotelon joka oli täynnä öljynsekaista hiekkaa joka oli kovettunut lähes betonimaiseksi mönjäksi. Voitelin vielä ketjun ja kävin koeajolla ilman kuulosuojaimia, että varmasti kuulen kaiken. Eipä kuulunutkaan mitään ylimääräisiä ääniä eikä tärissyt.
Jospa ketju otti kiinni siihen hiekkamönjään. Nyt tuntuu siltä, että kovaa ajoa vaan!![]()
Olen miettinyt, josko paremmin kyytiläiselle sopivan pyörän laittaisi. Kaveri alkoi kaupata BMW K 1200 RS:ää. Otin päiväksi koeajolle ja ajoin vaimon kanssa 130 km Ouluun ja yksin takaisin. koko ajan pyörä vispasi puolelta toiselle. Liikenneympyröissä sai tehdä koko ajan pientä korjausliikettä. Matkustaja tykkäsi tilasta mutta minä en ajettavuudesta joten vein takaisin. Olipa mahtava tuon jälkeen ajaa suoraan kulkevalla ja hienosti hallittavalla Fazerilla. Jopa 2-päällä parempi. Ei se Bemmi tainnut ihan kunnossa olla.![]()
cover.jpg
Eihän kenellekään ole jäänyt nurkkiin pyörimään kuvassa näkyvää kuorta?
Aavistuksen häiritsee nuo naarmut![]()
Viimeksi muokannut: zuper; 02.07.2019 klo 10:44.
Yamaha FZS 1000
Suzuki GSX600f
Aika hiljaista täällä ollut mutta kysynpä jos joku sattuisi lukemaan: Miten Fasun ohjauslaakeri kiristetään? Vai kannattaako edes yrittää kiristämällä kun sopivassa töyssyssä naksahtaa? Eli kun ajan autotalliin kynnyksen yli ja ohjaustanko on vinossa, tuntuu ja kuuluu selvä naksahdus. Tänään paikallistin sen ohjausakseliin. Paikallaan kääntäessä ääriasennosta toiseen myös välillä naksahtaa. Etupään ollessa ilmassa ei naksahda mutta jos on painoa eturenkaalla niin naksuu. Onkohan laakeri jo sökö vai kannattaako vielä yrittää kiristää. Mielestäni ajotuntumakin on mennyt vähän huterammaksi, tosin renkaatkin kuluvat koko ajan.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Eipä ollutkaan ohjauslaakerissa mitään vikaa. Naksuminen tuli etuakselilta. Oli löystynyt kuusiokoloruuvi renkaan oikealta puolelta. Akseli vähän liikahteli kolossaan. Kiristin ja naksuminen loppui.
Onko kellään kokemusta lähivuosilta, mitä maksaa venttiilien säätö tonnifasuun? Paloillahan se säätyy. Mitään isoa huoltoa en ole teettämässä kun kaikki muu on aika vasta huollettu mutta venat pitäis kai säätää ku 82 tkm alkaa olla mittarissa ja 40 tkm on säätö / tarkistusväli.
Kesällä tehty ja Vantaalla maksoi 200 eur. Jos sulla on vielä ais-härdelit kinni, niin turha niitä enää takaisin laittaa.
Ajotuntuma mennyt jotensakin huteraksi ja uraherkäksi. En oikein muuta syytä löydä kuin takarenkaan kuluminen. Siihen on tullut selvästi tuntuva pykälä. Eli keskellä on jotain 3-4 cm tasaista ja sitten selvä pykälä. Pintaa olisi vielä jäljellä jonkin verran. 11000 km ajettu renkaalla. Taitaa olla sama vaihtaa talvella?
Kulmikas takakumi kyllä pilaa pyörän käytöksen tehokkaasti, jopa pahemmin kuin kulmikas eturengas, siitä on omakohtaista kokemusta tältäkin kesältä.
Onkohan siihen joku syy, että kuluu kulmikkaaksi? Liikaa ilmaa tai jotain? Liian varovasita ajelua, ettei kulu reunoilta?
Ellei rengas ole kovin jämerällä teräsvyöllä, niin hiukan korotettu rengaspaine on kerrottu pienentävän renkaan keskikohdan kulumista kantikkaaksi.
Ja aina on mahkut ostaa uusi rengas. Jopa ennen merkkejä.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Ei ne mutkatietkään oikein tuppaa auttamaan. Ainakin mulla noihin renkaisiin yleensä muodostuu tavallaan kolme tasaista pintaa ja terävä ”siirtymä” niitten välille. Ehkä tuo ilmiö korostuu kuitenkin enemmän eturenkaassa kuin takana. Liekö tiesuunnittelijoiden harpissa kovin usein sama kääntösäde, vai mukautuuko oma ajotapa sitten muuten tahattomasti ”kiinteän kallistuskulman” suuntaan...
Joissain on eri materiaalia, mutta kokemusta on yhden kumimateriaalin renkaista, jotka katuajon luonteesta riippumatta kuluvat kulmalle suositelluilla paineilla kohtuullisen lyhyelläkin ajomäärällä.
Omalla kohdalla pykälä on tullut korostuneena takarenkaaseen, ei etuseen.
No kulmikkaaksi se on kulunut ja pienessäkin urassa tai asfalttipaikassa tuntuu kuin takaosa lähtisi alta. Ajokausi on kuitenkin loppunut täällä pohjoisessa niin vaihdatan talven aikana tuon renkaan ja säädätän venttiilit. 11000 km tuli Michelinillä ajettua. En tiedä kuluiko liian nopeasti vai normaalisti. Ajotyyli kuitenkin aika rauhallinen jos ei oteta huomioon muutamaa pätkää 200 km/ h.
Ensi kerralla kun käytte tankkaamassa tankin täyteen, ottakaas kuva bensamittarista. Mihin asti viisari nousee asteikolla kun on aivan täynnä? Itse vaihdoin mittarintaustat valkoisiksi, ja tuntuu että bensaviisari taisi jäädä aavistuksen "yli"asentoon..
Joo kyllä se asteikon ylittää täynnä ollessaan, mutta minkä verran. Ongelmaahan tuo viisarin heitto ei itselleni tuo, kun ei ole tapana höyryillä ajella, mutta pidän kun kaikki toimii niinkuin kuuluu.
Jos muut mahdollisesti miettivät taustojen vaihtoa, niin kierrosviisarin saa helposti kohdilleen Throttle Position Sensorin säätömoodin avulla, ja samalla kätevästi säätyy sekin kohdilleen jos ei niin ollut. Nopeusviisarin asensin GPSn avulla, ja korjasin samalla alunperin olleen heiton, jota oli 100kmh vauhdissa jo lähes 20kmh verran. Onko kukaan muu Gepsittänyt nopeusmittarin heittoa, onko ollut noin rajusti yli? Bensaviisari on ainut konstikkaampi saada kohdilleen.
Ihan googlella haettu kun ei ole ollut tonnista fasua vaan kusiainen mutta eiköhän tuosta selviä.
clocks fzs 1000.jpg
Kerran eka kuva ei kelvannu niin laitetaan toinenkin.
J662604-YAMAHA-FZS-1000-Fazer.jpg
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Täällä tuore fasun omistaja heti ongelmissa kun ei tullu kunnon koeajoa tehtyä vaan pyörittyä vain kaupungissa.
Eli ongelma on jäätävä täristys 3000-4000 kierrosalueella vetopäällä. Täristys on sitä voimakkaampi mitä enemmän joutuu väännättämään. Oma veikkaus on, että voimasiirrosta tulis mutta mistä sieltä? Voiko kytkin aiheuttaa?
Toinen vika on kierroslukumittarin hetkittäinen sekoilu. Pomppii nollan ja 7000 välissä ja palaa oikeaan lukemaan. Onkohan vika mittaristossa vai kierroslukuanturissa ja missä se on?
Aloita yksinkertaisista:
- Tsekkaa ensin kaikki laakeroinnit peräpäästä. Swingi + rengas.
- Kierroslukumittari toimii muistaakseni näissä myös vikakoodien ilmoitukseen. Eli tsekkaa manuskasta et toi ei ole koodi jollekkin? En muista miten tää mittari sen ilmoitti, pomppimalla vai jotenkin muuten? Voihan olla, että nämä molemmat viat liittyy yhteen?
- Voiko esmes olla, että kone ei käy kunnolla tuossa 3-4000 välillä > vetää epätasaisesti > johtuu jostain sensori tms. viasta ja siitä kiekkamittari ilmoittaa?![]()