Hyvät kaupunkivälitykset, mutta on se pidemmällä matkalla "varmasti ehkä" liikaa(Inkku @ Huhti. 22 2008,07:54) kirjoitti
Pitäs lähteä heinäkuun alussa pohjosii Norjaa kahtelee, tulee kuitenki matka-ajoa aika paljo ~3k.
Perseelle rasituskoe![]()
FZS1000 -03, Hayabusa -06
Vakio kengurukepin esijännityksen voi vääntää niin tiukalle kuin saa, mutta sen ongelma on että jousi on alimitoitettu. Jo alle sadan kilon elopainoilla se pitää vääntää kuskin alla tosi tiukalle ettei se pohjaa pompuissa. Jos vakio-osilla mennään, niin raja tulee vastaan nopeasti eikä siihen auta mikään.(Omen @ Huhti. 19 2008,18:13) kirjoitti
Koiranluiden vaihto on halpaa, tiukentaa jousta (hyvä) ja nostaa perää. Jälkimmäinen on hyvä asia ajaessa (ohjaus nopeutuu) ja huono asia paikallaan siirreltäessä, valoissa ym. paikoissa jos oma lahkeenpituus on lyhyen lainen.
Paras ratkaisu on vaihtaa koko iskari, koska siinä saa muutakin hyvää kauppaan mukaan. Täysin säädettävä Wilbers maksaa n. 650,- joka ei minusta koko moottoripyöräilyn kustannuksiin verrattuna ole kohtuuton hinta. Jos ajaa vaihdellen 1 ja 2 päällä, niin kannattaa harkita lisähinnan maksamista esijännityksen hydraulisesta säätöpylpyrästä joka päihittää c-koukun ja kuoritut rystyset koska vaan.
Muuten tuohon plekseistä & ilman pyörteilystä kuskin kuupan ympärillä... Koittakaas vaihtaa kypärää. Nimittäin itelläni on tähän asti ollu Arai, ja eilen tuli hankittua uus ruukku. Loppui se pään ravistelu siihen paikkaan. Pyörässä paikallaan vakiopleksi ja nyt tällä uudella ruukulla sekin tuntuu oikein hyvälle. Uskomaton ero, kertakaikkiaan...![]()
Eikä joutunu edes nöyrtymään mihinkään "pappa schuuberttiin".![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Minkäs merkkisen ruukun hankit?(Yamaha1 @ Huhti. 29 2008,06:24) kirjoitti
FZS1000 -03, Hayabusa -06
Jaa, GPA merkkinen ruukku tuossa nopassa nyt killuu. On kyllä loistava vekotin... Kypärämelu putosi Arain jälkeen varmaan puoleen, niskoja väsyttävää ravistelua ei enää esiinny. AAH...(eimo @ Huhti. 29 2008,09:23) kirjoitti
![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Onko kellään myydä mitään ylimäärästä pleksiä? Kaadoin fazun pihassa tuloksella että pleksi meni säpäleiks, onneks ei muuta![]()
Mitä jos tämän jättäisi tyhjäksi
Hah, tulipa päähänpistona mieleen piristää Yammua pohojalaasilla merkinnoillä. Ei ollenkaan paha... Omaan silmään, ja sehän se on mikä merkkaa.Ensin oli tarkotuksena laittaa vaan tohon takakatteeseen... Mut sitten lopulta tuota salmiakkia tuli etukatteeseen ja sieltä linjassa tankkiin + tuonne taakse... Tekee pyörästä hyökkäävämmän näköisen.
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Kypäräturbulenssi vähenee tahi häviää peilimodilla, jos haluaa köyhäillä. Olishan ne Rizomat hienot juu, mut sillä rahalla vaikka lisää![]()
Build a man a fire and he will be warm for a night. Set a man on fire and he will be warm for the rest of his life.
// R1 -08
Hei, onkos sulla toi IXIL extreme short? näyttäs siltä vähäsen. Onko hyvät äänet taikka millane laatunen on ollut?(Yamaha1 @ Touko. 05 2008,17:42) kirjoitti
![]()
Mitä jos tämän jättäisi tyhjäksi
Joo, tommonen Extreme short on ollu paikallaan jo keväästä 2007 alkaen. Heittämällä se meni sinne minne kuuluu, ja äänet on ilman db-killeriä ihan OK. Ehkä vois hiukan hiljasempikin kyllä olla... Mut jos alkaa kyrsiin ni yhdellä kuusiokololla sen db-killerin saa paikoilleen. Eli ei tuo mikään susi kyllä ostoksena ole, jos ulkonäöstä tykkää ni siittä vaan.
Oon vähän sitä mieltä, että jos näihin exupilla varustettuihin menopeleihin aikoo saada matalaa murinaa alakiekoille... Niin siihen ei auta kun joko exupin poistaminen tai kokonaisen rännin hankkiminen... Jälkimmäinen tässä on listoilla ollut jo kauan. Vielä kun sais päätettyä millasta kokoputkee laittais, mitään tusina akraa tai Yoshia en laita, olkoon vaikka maailman ehdottominta laatua.![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Eikö kukaan tarvi laukkua kesän reissuille?(timpek @ Maalis. 29 2008,14:56) kirjoitti
FZ1-S 07
Itselläni myös sama ongelma. noin 1/4 kilometreistä 2-päällä ajoa ja elopainoa yhteensä silloin noin 150kg ja yksin noin 90kg.(Jalase @ Huhti. 19 2008,13:12) kirjoitti
Jos siis vakioeväillä yrittäisi mennä niin voisiko joku sanoa kompromissisäädön etupäähän sekä takapäähän? Montako naksua mihinkin suuntaan...
Ei oikein tuota perää viitsisi nostaa että tuo kaupunkipyöritys myös onnistuisi.
Nyt mulla etupää vakioasetuksissa ja on kyllä omaan ajoon liian pehmeä. Takana taas näyttäisi olevan jousen esikiristys maksimissaan edellisen omistajan jäljiltä, mikäli nyt oikein sitä tulkitsen. Ongelmana kuitenkin varsinkin kaksi päällä tuo "jälki" pomputus...![]()
Sit laitat reboundia takapäähän lisää. Laita samalla oman maun mukaan compressionia. Itellä taitaa olla kumpikin maksimista -3 napsua.
Build a man a fire and he will be warm for a night. Set a man on fire and he will be warm for the rest of his life.
// R1 -08
nyt on takapää säädetty, on se ainakin parempi kuin aikaisemmin. kiitos siitä.
Entäs onkos hyvää perussettiä tuohon etupäähän?
Tavoite: hyvät säädöt aktiiviseen ajoon *![]()
Onkos joku käyttäny omaan fasuaan jo tuossa 42 000 km venttiilien säädössä? Minkälaista kustannusta siitä on odotettavissa?
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Takatalolla Salossa 40tkm huolto 320€.(Yamaha1 @ Touko. 15 2008,10:55) kirjoitti
Huoltoon kuului mm:
- öljyt + suodatin
- ilmansuodatin
- bensan suodatin
- tulpat
- venttiilien välysten tarkastus
- etujarrupalojen vaihto (oli mukana omat palat)
- kaasarien synkkaus
- jäähdytinnesteet
- + muut normi mutterien ja ketjujen kiristykset ja säädöt.
Aikaa meni 4 tuntia
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
Omassa tallissa 0€. Oli sikäli helppo homma että kaikki venttiilit mahtuivat parin satasen sisään, eli ei tahtonut rakomitalla huomautettavaa löytyä vaikka yritin. Tahtoo tietysti sanoa että olisi pitänyt kierrättää enemmän, eli pitää yrittää nyt aukoa että pääsisi edes 80 kohdalla säätämään(Yamaha1 @ Touko. 15 2008,10:55) kirjoitti
Exup huolto samalla, jarrupalat eteen pitäisi tilata, ja käydä tuo huolto-ohjelma loppuun. Ohjauslaakeri pura ja kokoa jne...
Honda XL600V Transalp -88 > Yamaha XTZ750 Super Tenere -89 > Kawasaki ZX-10 -88 > Honda VTR1000F -97 > Yamaha FZS1000 -03 > Yamaha FZS1000 -04 & Aprilia RSV Mille -03
Myynnissä FZS1000 koiranluita -5mm, Rizomat, Autocom Super Pro Avi
Jees... No nyt on ne venttiilien välykset sitten tsekattu kaiken muun ohella. Etupään stefat tuli vaihdatettua samalla, koko potti rapeet 440 €. Jooh, siitä saa maksaa kun ei ole tiloja missä itse väsäillä...
P.S Ei muuten ollu mitään huomautettavaa tai säädettävää noissa venoissa. Hienompi homma, kiroilivat vain huoltomiekkoset, että olipa harvinaisen v*mäinen homma. Tilan puutetta kuulemma...![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Uusi Fazerin omistaja ilmoittautuu. Häätyy sanoa että näin yhdenpäivän kokemuksella on kyllä mahottoman mahtava vekotin
Tuossa jos tuo linkitys onnistuu on mopedista muutama kuvaki
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....php?album=847
Ilo ilman viinaa on teeskentelyä ja viinan kanssa tekopeliä
Kävin kokeilees 2008 fz1-s:ää. Tässä mun kokemukset
+ vastaa kaasuun herkästi
+ ketterä
+ jarrut
+ ruisku
+ kevyempi käsitellä ja siirrellä
+ rouheammat saundit verrattuna vanhaan vakioputkella varustettuun
- Ajomelu moottoritienopeuksissa
- kova penkki
- alavääntö verrattuna vanhaan fazeriin
- matkustajan tilat
- luonteettomuus, joka taitaa vaivata lähes kaikkia 4-pyttyisiä 4-tahtisia
- ei munaa
Ei tullut vaihtokuumetta
-
Onx kellään kokemuksia fazerissa leovincestä?
Leo
Tommosen tilasin ja 285€ maksaisi. Vielä ehtisi peruuttamaan, jos tulee katumapäälle. Aika halpa on, mutta onko sitten huono? Mieleen tulee kokemukset siitä hashirusta, mitä kokeilin. Siinä oli tiso rumat äänet.
-
Mulla on kiinni vastaavannäköinen racing oval-malli (ei noisekilleriä, eikä e-hyväksyntää). Melko hiljainen, mutta omaanmakuun hieman liian kookas. Ei kiinnosta sahata lyhemmäksi, joten voisin luopua parilla sadalla. Ollut kiinni alle pari tuhatta kilometriä.(jj.lehtio @ Touko. 24 2008,22:17) kirjoitti
Kiitos tarjouksesta. Laitoin viestin privana.(tyhjäbussi @ Touko. 25 2008,22:09) kirjoitti
Voisin kyllä ostaa hyväkuntoisen käytetynkin. Haluaisiko joku muukin kenties luopua omastaan? Niinhän sen voisi kai etukäteen koeajaakin, mitä uudelle putkelle ei voi tehdä.
-
Vieläkö laukku systeemi on myymättä ja jos on niin voisko siitä saada vähän hinta tietoa ja kuvia toiminnasta. Fasussa nimittäin paikoillaan Devilin high pipe ja sen kanssa ei aivan kaikkiia laukkuja voi käyttää.(timpek @ Touko. 07 2008,13:21) kirjoitti
Ilo ilman viinaa on teeskentelyä ja viinan kanssa tekopeliä
Minkäs merkkisiä ja mallisia ketjuja oletta Fasuihinne laittaneet kun näyttää että joutuu kohtpuoliin vaihtamaan
Ilo ilman viinaa on teeskentelyä ja viinan kanssa tekopeliä
Tuli ihan DID:n ketjut kun huoltoliikkeessä ei ollut muita. Kullitetut sivut ois olleet nätimmät, mutta en osannut etukäteen kysellä. Toisaalta alle 20tkm päästä nykyisetkin taas vaihtokunnossa.(pjkorkko @ Touko. 27 2008,21:28) kirjoitti
Itelle vaihdettiin toissa päivänä Tsubakin Sigmat, on hienot kullitetut![]()
Olishan noilla orkkiksillakin vielä ajellu mut meni renkaan vaihdon kanssa samalla uudet ketjut ja rattaat.
-nomen est omen-
Kaatumatattia hakusessa.
Suapi suositella ja laittaa vaikka kuviakin
P.s. tai jos jollaan löytyy ylimääräsenä moiset niin saa tarjota![]()
04 Buell xb12s
Stormilta omat LSL-tatit hommasin, sellaset pienet ja sievät ja ajo asiansa eli suojas koneen kun kupsahdin. Hintaa jotain 95€ muistaakseni.
Eikä mulla mitään kuvia niistä ole nyt tähän hätään...
-nomen est omen-