Noniin. Keväinen aihe ja varmaan sata kertaa jo käsitelty, mutta laitetaas nyt vielä.
Mitkä öljyt on fasussa toimineet käyttäjän mielestä parhaiten?
Viime kauden oli Teboilin superbike 15-50. En tiedä johtuuko öljyistä, mutta vaihteet sais vaihtua liukkaammin, esim. risteykseen niitä naksutellessa alaspäin vähän tuo takkuaa, muuten hyvä.
Kuten taas castrolin gps:llä löyty välivapaata, Teboililla ei.
<p>oli miten oli, mutta näin on</p>
Mikäs oli sulla silloin GPS:n viskositeetti?
Mulla on ollut GPS 10W-40 ja nyt Shellin Advance Ultraa 10W-40 enkä ole huomannut juurikaan eroa (molemmat toimii siinä runks runks, joskus on välivapaita, joskus ei...)
Jos löytyy välivapaita niin silloin saattaa kannattaa laittaa vähän jäykemmät ölpät eli juurikin 15W-50 tai enempi ja näitä litkuja keskenään verratessa tuo viskositeetti pitää muistaa sillä muuten verrataan keskenään appelsiineja ja omenoita
Honda XL600V Transalp -88 > Yamaha XTZ750 Super Tenere -89 > Kawasaki ZX-10 -88 > Honda VTR1000F -97 > Yamaha FZS1000 -03 > Yamaha FZS1000 -04 & Aprilia RSV Mille -03
Myynnissä FZS1000 koiranluita -5mm, Rizomat, Autocom Super Pro Avi
10-40w se oli, olenko nyt omena vai appelsiini?
Lähinnä se tuntuu kankealta vaihtaa tuolla 15-50 öljyllä hitaassa vauhdissa alaspäin. Liekkö sama asia sit tuolla 10-40 öljyllä?
Niin ja GPS:n kokemukset jäi 15km:n joten ei siitä enää muista kun sen välivapaan.
<p>oli miten oli, mutta näin on</p>
Jaah, no pitää sitten ajella paremmilla ilmoilla AT-pleksille teetättämään hyvä pleksi. Niillä ei vaan ole tuohon muottia, en tiedä tuleeko sitten ensimmäiselle teetättäjälle kalliimmaksi.
Motorex 10w-40 toimii ainakin omassa ihan moitteettomasti.
Edit: kirotusvihreet
Build a man a fire and he will be warm for a night. Set a man on fire and he will be warm for the rest of his life.
// R1 -08
Pistähän sitten kuvaa millainen tuulenvastus pyörään tulee.(tidnab @ Huhti. 17 2008,13:46) kirjoitti
Jokohan tänä kesänä kerkeäisin testailla ilman pleksiä ja tuhota jotain muovipalaa testeissä missä mahdollisimman pienen suojan mittaristolle saisi aikaan. Olen nimittäin sitä mieltä, että ilman mitään tuulisuojaa tuosta pyörästä saisi kypärämelultaan hiljaisimman. Mutta miten sen esteettisesti toteuttaa, että mittaristo myös suojassa, niin en tiedä.
MT-01 on edelleen tarjonnut Yamahan pyöristä hiljaisimmat huminat moottoritiellä. Muutoin kai se Yamahan Veijo koeajaja Japanissa on harvinaisen huonon kokoinen ajatellen omaa pituutta. Eikä fjr ja muutama muu vanhempi Jammu ole ollut yhtään hiljaisempi. Juurikin sopivasti ilmavirta pyörähtää kypärän alalaitaan aiheuttamaan ikävää huminaa varsinkin ilman tulppia ja itseä hiukan suoristamalla ääni hiljenee. Mutta kuka sitä jaksaa pitkää matkaa ajaa kuin olisi rautakangen niellyt eikä liikuta päätään yhtään tuosta hiljaisesta pisteestä pois.
No kuulostaisi siltä että sekoittamalla molempia saisi aikaan viskositeetin 12-13, jolla ongelmaa ei olisi (vähän jäykempää ettei putoa vapaalle, mutta riittävän herkkää ettei tahmaa vaihtaessa pienemmälle) No ei sentään ainakaan kahta eri merkkiä.kirjoitti
Siis enemmän kuin merkin vaihto näihin asioihin vaikuttaa mielestäni viskositeetin vaihto. Loppu on sitten herran ja litkun lisäaineistuksen varassa. Saman virman tuotteista pitäisi löytyä ja kokeilla useampia vahvuuksia ennen kuin haukkuu tai kehuu ne pilalle.
Honda XL600V Transalp -88 > Yamaha XTZ750 Super Tenere -89 > Kawasaki ZX-10 -88 > Honda VTR1000F -97 > Yamaha FZS1000 -03 > Yamaha FZS1000 -04 & Aprilia RSV Mille -03
Myynnissä FZS1000 koiranluita -5mm, Rizomat, Autocom Super Pro Avi
Miksi et osta sitä mahdollisimman pientä suojaa vaikkapa yamaha centeristä?(ss454 @ Huhti. 17 2008,14:45) kirjoitti
On esteettinen, ei suhise. Sen jälkeen vaan ahistaa peilit, koska ne näyttää ihan tuntosarvilta.
<p>oli miten oli, mutta näin on</p>
No mulla on tuo pienin pleksi ollut jo 2004 loppukesästä alkaen paikalla. Ja suhisee silti. Orkkiksella ei voinut ajella juuri yhtään kun alkoi karu totuuus huminasta alkuhuuman jälkeen paljastua.(säätäjä @ Huhti. 17 2008,21:02) kirjoitti
Edit: Voi kyllä olla että tuli vasta alkuvuodeksi 2005 paikalleen. Pitäisi jaksaa tätä keskustelua plärätä taaksepäin niin muistuisi paremmin mieleen.
Osta auto. Varo ostamasta avoautoa, voi humista.(ss454 @ Huhti. 18 2008,10:22) kirjoitti
-B52-
-Quid licet lovi, non licet bovi-
Niin no sen takia tuota kritisoin, kun kypärä toimii täydellisesti ilman katteita olevissa pyörissä sekä joissakin kyykkypyörissä. Mutta melkein kaikissa Jammuissa jossa vähänkään katetta, niin huminat alkaa. Kai tämä kroppa sitten jo alkaa vierottua ja siirtyä kustomeihin.(B52 @ Huhti. 18 2008,10:41) kirjoitti
![]()
Ei saakelin saakeli. Miten hitossa sitä takajousen esijännityksen säätöä saa muutettua? Tappelin sen kanssa kiroillen ja sadatellen eilen illalla, ja ei se mihinkään käänny vaikka kuinka veivaisin.![]()
Miten ihmeessä te oikeen säädätte tuota...? En tiedä puuttuuko multa nyt vain raakaa voimaa vai älyä vai molempia...![]()
Niin, käytin ihan sitä työkalupussin tohon tarkoitukseen tehtyä avainta. Tai siis yritin käyttää.
Onhan se jäykkä säätää, koska jousi puristaa vastaan. Siinähän voi olla vähän ruostettakin, joten ehkä pieni voitelu voi notkistaa. Yksi konsti on naputella vaikka vasaralla sen työkalun vartta niin, että säätö alkaa liikkumaan. Huomasit kai käyttää sitä 'putkenpätkää' työkalun varressa.(Pluto @ Huhti. 18 2008,13:05) kirjoitti
Mro.(Pluto @ Huhti. 18 2008,13:05) kirjoitti
Voi olla tosiaan vähän ruosteen tms. runtelema joten ei muuta kuin lisää jatkovartta työkaluun ja kova vääntö, niin muutaman kirosanan saattelemana saat esijännitystä säädettyä.
Oletko Pluto tulossa Kuopioon: org
Onkos täältä ketään muita tonni-fasu kuskeja tulossa tuonne; Org! goes Kuopio 7.–8.6.2008 miittiin? Voitas pitää fasujen miitti samalla...
Säätäjä varmaan on tulossa vai onko?
-B52-
-Quid licet lovi, non licet bovi-
pLuto: Työkalupussissa on jatkopätkä (toisesta päästä lytyssä), se vääntimeen kiinni ja pyörä keskituelle. Jos ei noin saa iskaria ees löysemmälle, niin sitten joku paikka on jumissa.
Vois kait tuota .org miittiin tulla, paikallisia kun ollaan. Ongelmana olis vaan et millä sieltä tulee pois (tai kuka ajaa fasua) kun tekis mieli kupille kuitenkin (ei ny mökkiä jaksa vuokrata)![]()
Build a man a fire and he will be warm for a night. Set a man on fire and he will be warm for the rest of his life.
// R1 -08
Hm. No täytyy kokeilla uudemman kerran jatkopätkän kanssa josko se kääntyis.Pitänee kehittää vielä tehokkaammat kirousmanaukset siihen lisäks jos sekin vaik auttas
![]()
Kuopion reissulle en oo suunnitellu osallistuvani... Toisaalta, alakuperäsenä savolaesena siellä ehkä vois kävästäkinmutta enpähän vielä tiiä.
?? No, jos olet paikallisia(Kuopio), niin mihin sinä sitä mökkiä tarvitset? Kai sulla on jokin residenssi on missä majaasi pidät? Taksi vie(rahat) ja taksi tuo...(tidnab @ Huhti. 18 2008,15:34) kirjoitti
Ei mullakaan ollut aikomusta jättää mopoa Rauhanlahteen, vaan käyn sen ajamassa himaan ja hommaudun sitten jollain takaisin R-lahteen. Tai siis, näin olin ainakin suunnitellut.
-B52-
-Quid licet lovi, non licet bovi-
Olisiko jollain suosituksia jousituksien säädöiksi 2 päällä ajettaessa? Nyt (yht. 170kg varusteineen) alusta on aivan hirvittävä heijari, pelottaa oikein ajaa![]()
Enpä uskalla luvata, nykyään tuo elämä on niin juoksemista, ettei mopollakaan pääse kun max parin tunnin lenkille ja sinnekkin liian harvoin.(B52 @ Huhti. 18 2008,13:59) kirjoitti
Sama olis varmaan joku supermoto jo hommata, mutta kun toi vaan on kerrankin niin mieleinen peli.
Ja tohon jousituksen säätöön 2 päällä ajamiseen. Laita vaan kaikki perästä ihan täbölle tai laita lyhkäsemmät luut sinne. Jos sellasia tartteet niin pistä YV:tä.
Peitelevyjä peilimodauksiin saattaa tulla parit ylimääräset lähitulevaisuudessa.
<p>oli miten oli, mutta näin on</p>
Vois sanoa, että kohtuullisen haastellinen on saada ihmisiä tuolloin 6-8.6. Virallisia kokoontumisajoja 8 kpl. Joista ykkösenä kiinnostaa Bomber weekend joka ei tälläkertaa ole Kiikalassa. Toisena virallisista pitäisi joskus edes jaksaa käydä Kokko-Treffenissä. Jälkimmäistä ei kukaan ole kunnolla koskaan kehunut, mutta on kuitenkin osalle tutuista päälle jäänyt perinne.
Sokerina pohjalla vielä Sauna-Open Air Treella jossa mahdollisesti voisi käydä ainakin Whitesnaken eläkeläiset livenä katsomassa. Ihan mitä tahansa tapahtumaa tuolloin järjestäessä pitäisi miettiä lipunhintaa jne... että yleensä saa riittävästi kävijöitä. Orgin-meetti ei ole tällainen "voittoa" hakeva tapahtuma, mutta voisin kuvitella että usea orkkilainenkin mielummin johonkin suurempaan kokkareeseen osallistuu. Omassakin tuttavapiirissä taitaa olla kovasti hajontaa kyseisenä viikonloppuna Bomberissa ehkä satunnaisia ja Saunassa myös. Yleensä Kokkoonkin jokunen aina eksyy.
Haasteista en tiedä, mutta tällä hetkellä paikalle on ilmoittanut tulevansa reilut 30 orggia.. eli varmaan 30-50 on sitten lopullinen osanottajamäärä. Savusauna-Open Air, yhdistettynä kokon polttoon ja pampers sekoiluun, koko paska, samassa paketissa.(ss454 @ Huhti. 19 2008,07:31) kirjoitti
Tervetuloa "Rauhan"lahteen, *.
-B52-
-Quid licet lovi, non licet bovi-
Vakioiskarilla taitaa olla mahdoton tehtävä saada alustaa jämäkämmäksi. 5mm lyhyemmät koiranluut tekee jo ihmeitä...(Omen @ Huhti. 18 2008,18:28) kirjoitti
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
Hmm. No jos näillä osilla kuitenkin mennään, niin mitä on tehtävissä? Ja saako näitä koiranluita valmiina?
Tiivari vaihdettu ja pärrä toimii kuin unelma. Tuli heitettyä pikkuinen 480km koe-ajolenkki *
Syy vuotoon oli jo arvattavissa, eli 4e arvoinen tiiviste (2 kohtaa halki) oli siis ollut liian kallis vaihtaa korjauksessa uuteen *
Nyt toimii ja näillä mennään...
04 Buell xb12s
No niin hyvä juttu, ei ollut paha vaihtaa?(Inkku @ Huhti. 20 2008,07:32) kirjoitti
Ite sain pyörän liikenteeseen ja kävin 200km kiepin just äsken revittämässä. Hyvin pelittää just säädetty peli.
Nyt ei pysy 2:lla etunen ollenkaa maassa. Täytyy jatkaa takahaarukkaa vissiin![]()
FZS1000 -03, Hayabusa -06
Ei ollunna ei. Lähti tosi iisisti irti, tiivisteen tosin sai osittain vuolla irti siittä kopasta mutta eipä sekään mikään erikoinen juttu ollunna.(eimo @ Huhti. 20 2008,19:09) kirjoitti
Välityksiäkö vaihdettuna kun noin iloseen nostelee?
Mulla on muistaakseni edessä -1 hammas pienempi ja takana +2 hammasta isompi takaratas, 1:sellä nostaa kaasusta ehkä turhankin iloisesti ja 2:sella nostaa myös kaasusta, mutta parhaiten kunnolla ylös pienellä rykäsyllä..
04 Buell xb12s
Mulla on nurkissa ylimääräiset koiranluut, jotka tosin on niin lyhyet, että ei yoshimuran pöntön kanssa voi pitää: haarukka alkaa vastaamaan väliputkeen. Vakioputken kanssa toimii ja tn. jonkun muun viriputkenkin.(Omen @ Huhti. 19 2008,18:13) kirjoitti
Ulpe - Brewed with Perkele since 1979
Kawasaki Z750 2004
Yamaha FZS1000 2005
KTM 690SM 2008 + Yamaha FZX750 1987
moro.tarkotat kiloseen fasuun niitä katteeseen jääviä aukkoja varmaan kun noita peitelevyjä mainostiti?mulla vaihtu just keväällä peilit tankoon ja en oo löytäny mistään peitelevyjä joten jos saa varata ylimääräsiksi jääviä niin yks pari olis paikallaan.oon jo suunnitellu itte räpeltäväni jonkinlaiset,mutta en ole niin taitava että saisin siistit tehtyä(säätäjä @ Huhti. 18 2008,23:21) kirjoitti
.
Fzs 1000
Kyllä siihen tuli ihan vakio ketjurataspaketti nyt talvella.(Inkku @ Huhti. 21 2008,04:43) kirjoitti
Onko sitten takasessa hyvä pito?
Miettiny kyllä noita välityksien vaihtoa, kun ykkönen aika iso mutta kutvonen taas pikkunen.
Matkaa 120 ajaessa turhaa metelöi, putki kun on suunnilleen korvanjuuressa. Tulpat korvissa tosin auttaa.
FZS1000 -03, Hayabusa -06
Kannattaa sit pitää mielessä, että pienikin lyhennys luissa nostaa pyörää jo aika lailla. Itsellä puoli senttiä lyhyemmät koiranluut Fasussa ja välillä itselläkin (183cm) ongelmia pyörän siirtelyssä tallissa. Tuo 5mm lyhennys jämäköittää takapäätä jo oleellisesti.(Ulpe @ Huhti. 21 2008,10:28) kirjoitti
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
No shitten ei kannata vaihtaa ainakaan nuin paljoa ratastusta kun mulla jos nykyinenkin meteli häirittöö. Meinaan noilla meikäläisen välityksillä 140km/h vauhdissa on jenkhat abaut 7k *(eimo @ Huhti. 21 2008,21:03) kirjoitti
*
![]()
04 Buell xb12s