("Tessu" @ Huhti. 08 2005,21:34) kirjoitti
![]()
Nyt ei kyllä meikäläinen ymmärtänyt. Miten meinasit saada piikin isommaksi, kuutioissa vai tehoissa vai både och?
Vai meinasitko että kuristukset pois ja täysitehoiseksi?
![]()
Huono tie, parempi mieli
Ei vieläkään ymmärrä. Miten aiot tehdä siitä "isomman"? Kevytmoottoripyörän raja on se 125 kuutiota. Tehoa ei mielestäni ole rajoitettu mitenkään. Ainoastaan ajokortti asettaa ne tehorajat. Haluatko siis kasvattaa moottorin kokoa pyttyä vaihtamalla? Sen jälkeen pyörä ei ole enään kevari vaan moottoripyörä. Kaikki hallintalaitteet, jarrut yms. täytyy sitten vastata moottoripyörän kriteereitä.
Koneen alakerta, vaihteisto ja kytkin voi tykätä huonoa kasvaneesta sylinterikoosta.
Tämän onnistuminen kannattaa ehdottomasti tarkistaa katsastuskonttorilta, eikä arvuutella täällä.
..Homman järkevyys on sitten toinen asia jota kannattaa vielä pohtia, vaikka katsatusmies asiaa puoltaisikin.
Omalla asialla jo vuodesta 1978
En tiedä mistä on kysymys, mutta...
Aprilia mainostaa, että piikki RS:n voi rekisteröidä seuraavaan teholuokkaan (=25kW).
Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Sitä justiin tarkoitan että saako sitä rekisteröityä isompaan pyörä luokkaan?
En tiedä, mut varmaan tarvitset jonkin todisteen maahantuojalta että se kestää sen tehonlisäyksen, jolla saat sitten katsastettua sen isommaksi.
Eiköhän tuossa ole pari vaihtoehtoa:
Jos kerran ikä riittää väliluokkaan niin ajat vain sillä kuristamattomalla piikillä edellyttäen, että sen teho ei ole yli 25 kW. Mahdollisessa ratsiassa ei pitäisi olla ongelmia, tehorajoitushan on kuljettajaa varten. Voivat tietenkin käskeä katsastuskonttorille muuttamaan rekisteriotteen tiedot ajan tasalle.
Virallisempi tapa lienee mennä katsastuskonttorille muuttamaan tämä rekisteriote jo etukäteen ( siis ennen ratsiaa ) ja ajella sitten ihan rauhassa ja virallisesti väliluokan pelillä.
Toisaalta monet nykypyörät, jopa sportit saa kuristettua 25 kW luokkaan. Mp-lehdissä on ollut koeajossa ainakin CBR600 ja GXS-R600 alennetulla teholla. Isompi pyörä on tietenkin parempi ajaa kuin satapiikki, siksi kai aikanaan tämä 11 kW tehoraja tulikin piikkiluokkaan.
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Tuskinpa ne piikkiä dynoon vie vaikka kuin ois saanu siitä tehoa irti, ja kuutioita et voi niin paljoo kasvattaa että siitä hääviä tehoa kuitenkaan saa, ja kakstahti on aina kakstahti.
KTM 690SM
Kaipa sen saa.. Kaverillakin on kuuspuolikkaaksi rekisteröity Bemu, joka on alunperin ollut 450 kuutioinen. Mulla oli joskus esihistoriallisina aikoina 125 MZ, johon vaihdoin 150:sen Mitsin pytyn, männän ja kaasarin. Piikkinä se kyllä paperien mukaan pysyi..
Tällaiset muutokset on helppoja silloin kun isommat palikat sopii suoraan yhteen alakerran kanssa. Muuten menee melkoiseksi rakenteluksi.
Mutta miksi sun pitäis rekisteröidä se piikkis isommaksi, siis mitä hyötyä siitä on? Joudut vähintään katsastamaan mopos ja vakuutusmaksutkin nousee. Vaihda vaan osat ja pidä suu supussa..
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.