Moro,
minkälaisia modifiointeja olette tehneet pyöriinne? Mistä palikat ja mitä maksanut?
Äijä
Itsellä kuutosessa Arrow:n slip on, etuvilkut etuvaloissa, takavilkut upotettu, kilpiteline poistettu, tuplakuplapleksi.
Enpä vielä ite ole tuunaillu. R6:ssa oli valmiiksi ostettaessa devilin high-pipe kiinni ja lapion tilalla pelkkä rekkarikilpi sekä minivilkut. Seat-cover on suunnitteilla.
ei toistaseks mitää,mut suunnitteilla ainaki iha perus jutut,eli kilpitelinettä ja pienempiä vilkkuja.. ehkä myös joku mökäpönttö... takavaloillekkin vois tehä jotai,et sais niist vähä fiksumman näköset!
Ja pyörähän on -01 R1![]()
Kusi hattuu kihahtaa minulle, niin etten edes tervehdi. Kusinen hattu päässä kuuluisana seison. Lehden kannessa hattuun kusen. Hatun pesen ja lehden luen. Ketään en tervehdi, kun lehtiä luen.
Moo-ro...
Tohon omaan -03 mallin Ykköseen pitäs ensimmäiseksi vaihtaa takapään kilpiteline-vilkku-yhdistelmä vähän sirompaan. Samaten etupään vilkut pitäs päivittää originaaleista Pyhäjärven kokoisista vähän pienempään ja kirkkaampaan suuntaan...tehoa ja muuta tuntuu parhaillaan olevan riittävästi, eli muutokset on lähinnä kosmeettisia.
Muuten, kausi avattu...pitkäperjantain ja lauantain ajot kun laskee yhteen, niin 500km:-)![]()
Ihan pikku tunaa ulkonäölle vasta, mutta tarkassa harkinnassa on jo
suorituskykyyn vaikuttavat muutoksetkin...
Kilpiteline, minivilkut eteen ja taakse vaihdettu. Takajalkatapit telineineen menee poistoon kunhan tarpeeksi väkevät työkalut löytyy. 47- hampainen takaratas on tilattu. Diablo Corsat alle tällä viikolla, toivottavasti. 1000km huolto tulossa piakkoin, siinä yhteydessä sitten pitää miettiä putkisto yms. juttuja.
R1 -04, likainen.
edit: punaiset Yamaha Racing screen ja seat cowl hankittu. Renkaat huomenna, huolto 9. päivä...
edit2: Corsat tuntuivat ensimmäisen reilun 100km:n pujottelulla ja tupituksella vallan erinomaisen pitäviltä. Saa nähdä mitä kestävät.
edit3: Corsilla jo noin 700km ja ovat aivan mahtavat! Tonnin huolto tehty ja kukkuu. Ratas tuossa sohvan selkänojalla... pitää venytellä ketjuja vielä vähäsen.Takajalkatapit jäivät huollon yhteydessä pois. Nyt on namu!
Pitäisi itsekin tuo "lapio" saada vaihdettua vähän sirompaan ja vilkut on heti seuraavana listalla. Saako noita ihan merkkiliikkeestä merkkihintaan vai onko jotain helpompia/edullisempia vaihtoehtoja?
Oma pyöräni lähti liikkeestä syksyllä vasta kun siihen oli siellä laitettu tuplakupla, minivilkut ja kilpiteline. Pyörän oston yhteydessä ei maksanu paljoa ja asiallista työtä tehnyt paikka oli KX-Center Tampereella. Noita telineitä yms löytyy kyllä netin täydeltä ja rykköseen lienee helppo vaihtaa itsekin, kun orkkisteline on vain ruuveilla kiinni.(Mkz @ Maalis. 31 2005,18:05) kirjoitti
![]()
Moro,
asiallisia modauksia... Onko joku tosissaan tehnyt noille takavaloille jotain? Jenkeissä oli myytävänä komeita lyhtyjä, joihin oli laitettu leditekniikalla jarruvalojen lisäksi VILKUT!!! Onko kukaan löytänyt näitä Suomesta mistään?
ÄIJÄ