Nimenomaan.(verner @ Maalis. 29 2005,13:11) kirjoitti
Tässä tapauksessa pisteet Hailacille!
Jos ostaa tuollaisen laitteen harmaatuojalta, jolla EI OLE Mathesis-testeriä, ei mittariston vaihto onnistu. Kannattaa miettiä hintaeroa, jos kuitenkin olisi fiksumpaa ostaa se Ducati virallista tietä. Lähinnä näitä kauppaa kai ee-speedi... en ole varma onko ee:llä Mathesis???
999:ssä on tosin ollut erittäin suuri hintaero harmaan ja normaalin välillä, että sitä ei voi käsittää.
Millon se menee kaaliin, että suurin osa tuosta 8milj. on mopoja ja scoottereita. Ainakaan minä, en niitä "pyöriksi" laske(Bomber @ Maalis. 29 2005,12:50) kirjoitti
![]()
En minä ole niitä tilastoja tehnyt enkä keksinyt, joten voit valittaa jollekin maailman moottoripyörävalmistajien yhdistykselle, jos luokittelu ei tyydytä.(750S @ Maalis. 29 2005,15:50) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
Heh! Varmaan jonkinsortin ennätys, 30 metriä ja rundikello pohjassa! No asiaan! kokeilitko koodata pyörää uudestaan vai teitkö niinkuin kaikki tunnolliset moottoripyöräiliät, kun takuu on voimassa niin soitit vain dealerille ja levittelit käsiä?(Jyri @ Maalis. 28 2005,22:47) kirjoitti
Olen kuullut yhdestä ST3:ta josta saatiin ongelma korjattua loppukesäksi 2004 niin että akun navat irti, mittaristo irti eli veks hetken odottelu ja kaikki takaisin, pyörän uudelleen koodaus ja vot! Ongelma poistui ja kilometrit saatiin säilytettyä mittaristossa. En osaa sanoa oliko mittarin irroituksella merkitystä asiaan mutta kuulemma toimi.
Henkimaailman juttuja. *Mittariston liittimessä kosteutta, painettu paikalleen huolimattomasti tehtaalla yms..
Kuvailemasi tilanne ei kieltämättä vaikuta moiselta ongelmalta.
Pahin ongelma mielestäni on ettei uuteen mittaristoon voi ohjelmoida ajettuja kilometrejä vaan uusi mittaristo menee aina nollille.
Matka, jonka ajoin, ei ollut edes 10 m mittainen *(valtton @ Maalis. 29 2005,20:15) kirjoitti
En kokeillut koodata pyörää, soitin maahantuojalle tänään aamusella ja he lupasivat tilalle uuden mittariston. Samalla levittelin käsiäni tunnollisena moottoripyöräilijänä. Ducatin amerikkalaisille läskilaardeille tehty ohjekirja kun kieltää ketjun kiristämisen... **Kokeilen varmaan koodausta vielä.
Tehtaan mukaan syy on näytössä, mutta itse suhtaudun hieman skeptisesti siihen. Saattaa olla, että syynä on huolimaton akun liitin tms...
Katsotaan nyt...
Tuota en tiennytkään, että jos mittaristo vaihtuu nollaantuvat kilometrit. Ei ole hyvä... No, kilometrit ovat toisaalta muutenkin nollilla. 10 m matka ei vielä lisännyt niitä.
Toi laptimeri on tosiaan vähän hankala käyttää; peukalolla painallus kun naru on kireellä ei oo nii simppeli suorittaa ku luulis. Myös aikojen selaus vaatis manuaalia povariin , ainakin jos harvoin käyttää(eepo @ Joulu. 16 2004,14:20) kirjoitti
Tosin on mulla lukemattomia manuaaleja kotona varmaan puolikuutioo... ei niitä jaksa tämmönen perusjuntti tankata![]()
Lukutaito / luetun ymmärtämisen taito auttaa! Ota yhteys lähimpään peruskouluun(Bomber @ Maalis. 29 2005,15:59) kirjoitti
![]()
Tilastot ovat tilastoja ja siihen ei peruskoulu tai poliisikoulu auta.(750S @ Maalis. 30 2005,16:31) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
![]()
Tuo 749Dark on ja tulee aina olemaan KAUNEIN pyörä mitä on tehty Piste ... Myönnän ihastuin sen ulkonäköön tosissani.
Ja vielä jos anoppikin tykkää niin aina parempi
13000 kiekkaa tyhjäkäynnillä. Mitä vimpskattia se kiertää kun sen radalle vie
![]()
"Life sounds like a V-Twin"
Saattaa ykkönen kolahtaa...(Flash77 @ Maalis. 31 2005,13:16) kirjoitti
![]()
Desmo Jugend
Joku Bmw-kotilopuolen guru joskus sanoi että turbon sijaan M-sarjalaisista haetaan tehoa kierroksia nostamalla -> 13000 - ?
Taisivat italian mp-pojat ymmärtää yskän![]()
"Life sounds like a V-Twin"
No fakta on se, ettei se 13000 rpm kierrä. 999:ssä iskee rajoittaja peliin hieman alle 11000 rpm kohdalla.
Se piti vielä lisätä, että en kyllä kehoittaisi moisia rundeja tyhjäkäynnillä kokeilemaan. Itse en ainakaan uskaltaisi mutta ei kai tässä siitä oikeasti ollut kysymys, vaan pelkästä heitosta.
Suzuki GSX-R 1000 K5 - Back in black - 03052005
Kyllä minua ainakin ahdisti jo se, että kesällä 2004 mittariston taustavalo pajahti ja koko höskä meni uusiksi sen takia. Tosi makeeta, not. No ei siinä mitään, onneksi oli takuu voimassa ja homma toimi.(verner @ Maalis. 29 2005,13:11) kirjoitti
Edit: typot.
Suzuki GSX-R 1000 K5 - Back in black - 03052005
Selvennys:(Nina @ Maalis. 31 2005,14:00) kirjoitti
749 EI TODELLAKAAN kierrä 13000 rpm. Kyseinen lukema sattuu olemaan mittariston suurin lukema, ja vaikka todelliset kierrokset olivat koneessa ehkä noin 1000 rpm (normaali tyhjäkäynti kylmänä) alkoi kierroslukumittari näyttämään lukemaa 13000 rpm.
Mittaristo siis näytti täysin väärää lukemaa, en ole kuitenkaan aivan niin lapanen, että haluaisin edes kokeilla miten paljon Ducatin moottori kiertää, siis paikallaan kierrättäen.
Oma yksilöni on käynyt ainoastaan tyhjäkäyntiä ja sen lisäksi korkeintaan 5000 rpm pienen hetken, mutta tämä tapahtui ennen mittariston hajoamista.
--> mittaristo meni siis epäkuntoon ja näytti täysin väärää moottorin kierroslukua, ja näyttää edelleen virrat sammutettuna lukemaa 13 000 rpm.
Tuo on aika ahdistavaa, sillä mittaristo maksaa todella paljon...(Nina @ Maalis. 31 2005,14:10) kirjoitti
En epäillyt, etteikö kierrokset olisi olleet normiluvuissa Jyrin 749:ssä. Heitin kommentin sen vuoksi, ettei joku lue tätä threadia kuin piru raamattua ja sitten alkaa urbaanilegenda elää omaa elämäänsä malliin "ne kierrättää 13000 rpm ja sitten kajahtaa mittaristo. Meni varmaan mottikin, on Ducatit p*skoja" tjsp.
Mitä muuten maksaa uusi mittaristo 749/999:iin? Kun oma meni takuuseen, ei tullut edes kysyttyä ovh:ta.
Suzuki GSX-R 1000 K5 - Back in black - 03052005
Mulle jäi se "jakoavain" ; huoltotarpeen merkkivalo, palamaan tuhannen kilometrin huollon jälkeenkin , Hailacilla kävin huollattamassa ja samalla tutustumassa maahantuojan tiloihin.Eivät saaneet kuitattua valoa pois, sanoivat että pitää vaihtaa koko mittaristo??
. Samaa vaivaa oli joissain -03 vaihtopyörissä, kun vertailin. Onkohan muillakin esiintynyt samaa vikaa?
Taitaa olla tän ensimmäisen mallivuoden lapsuksia??
Voin nyt puhua 999:n omistajan kokemuksesta, mutta sillä ei lienee väliä kun mittaristo on sama ja malli -03.(zupe @ Maalis. 31 2005,16:58) kirjoitti
Ei ole ollut ongelmia jakkarin kuvan kanssa. Ainoa mitä tuli eteen, oli ekan huollon (tuhat km) aiheuttama 10 tkm huoltovälin vääristymä. Ts. jakkarin kuva syttyi 11 tkm kieppeillä, vaikka pyörään oli jo 10 tkm huoltokin oli jo tehty. Lienee ovat laskeneet, että valo palaa 10 tkm välein, mutta kun ensimmäinen varsinainen huoltoväli olikin 9t km. En tiedä voiko se mennä tuolla tavalla, mutta noin se outo ilmestyminen tuli silloin mieleeni. Huollon merkki kuitattiin Hailacilla pois ja asia oli sillä selvä.
Suzuki GSX-R 1000 K5 - Back in black - 03052005
Ne on vähän kuin sarjakuvat lukutaidottomille, kyllä niitä kiva on katsella vaikka mitään ei ymmärtäisi. Mitä luetun ymmärtämiseen tulee, niin sitä ne tilastot vasta kaipaakin (valhe, emävalhe, tilasto).(Bomber @ Maalis. 30 2005,21:46) kirjoitti
![]()
Tänään tuli uusi mittaristo tänne maaseudulle!
Kiitos Hailacin Niko Kantolalle!
Laitoin 749:in kilpiin, pian kokeilemaan...![]()
Se on sitä maailman kuulua italialaista sähköalan osaamista. Siinä se.(Nina @ Maalis. 31 2005,18:04) kirjoitti
![]()
![]()
Matkalla mitättömyydestä keskinkertaisuuteen.
Jep, viimeinen piuha jää aina yhdistämättä.(Antti80 @ Huhti. 01 2005,08:22) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.