Mokoma ohjauslaakeri kalahtelee hieman jarrutuksissa ja nopean vilkaisun perusteella ei pyynö oikein hoksannut mikä sitä oikein kiristää ja millasella työkalulla kiristyksen voi oikeastaan hoitaa.
Ykkösveikkaus olisi se räjäytyskuvissa ring nutiksi (s. 82 nro 13) tituuleerattu hilavitkutin, mutta seuraavaksi sitten ihmetellään millaisella työkalulla tuota oikein pitäisi kiristää, kun ei moista ole tähän mennessä koskaan tullut vastaan.
Saako tuon muuten kiristettyä yläkolmiota purkamatta, vai varatanko mukaan kasapäin ärräpäitä ja korilinen asennusjuomaa?
Jälleen yksi tehottomaan pastakoneeseen hairahtunut
Nosta keula ilmaan ja löysäät tarvittavat kiristävät pultit ja kiristät sitä laakeria työkalulla..Kiristykseen ei mitään järeää tarvi sillä se ei mitenkään erityisen tiukalla ole, itse käytin aiemmin kärkipihdin tyyppistä työkalua.Toimi.
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
Eli ilmeisesti tuota ei tarvitse hampaat irvessä vetää kiinni? Miten on osaakos joku sanoa pitääkö yläkolmio irrottaa?
Jälleen yksi tehottomaan pastakoneeseen hairahtunut
Kannattaa aluksi yrittää kammeta se keula ylös ja tarkistaa, että siellä on oikeasti välystä koska kelluva Brembon levy pääsee heilumaan kelluvassa kiinnityksessään ja kolahtelee samanloloisesti kuin välys ohjayslaakerissa (koloissa ja jarrutuksissa). Jos välystä on ninn tarvit tappiavaimen siihen reikäiseen mutteriin vaikka Biltemasta. Muistaakseni 8 mm kuusiokoloavaimen yläkolmion etupuolella olevien ruuvien löysäämiseena ja ja sen koukun mallisen (oisko haka-avanin) avaimen itse sen kiristysmutterin kiristämiseen. Sitten vain löysäät ensin senpäällimmäisen mutterin ja kuusiokoloruuvit ja sen jälkeen haka-avaimella kiristät laakerin mutteria mahdollisimman vähän siten että välys poistuu. Sen jälkeen reikämutterin ja kuusiokoloruuvien kiristys ja menoksi. (Veikkailisin sitä jarrulevyn kolinaa -itsekin olin varma ohjauslaakerin löysyydestä, mutta välystä ei ollutkaan)
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Aiheesta vähän lisää myös aiemmassa keskustelussa.
On tärkeää erottaa terve innostus ja addiktio. Terve innostus tuo jotain elämääsi, mutta addiktio vie jotain pois.
-prof. Mark Griffiths
noniin kolisijaksi paljastui tosiaan tuo jarrulevy, niinkuin tuossa jo ounasteltiinkin. Kiitokset kaikille vastanneille.
Jälleen yksi tehottomaan pastakoneeseen hairahtunut