Kesäkuussa oli käyty keskustelua siitä kuinka FZ6s:n molemmat lyhyet valot sais palamaan. Tilasin FZ6:n ja ensimmäisiä hommia mitä siihen täytyy varmaan, tehdä on molempien lähivalojen kytkeminen toimintaan.
Koska yhdellä lähivalolla se näyttää rikkinäiseltä. *
Keskustelussa tuli ilmi että: Lampun umpiossa täytyy lukea "HCR" jotta siinä voisi käyttää sekä lyhyttä että pitkää valoa.
Onko FZ6:ssa semmoset umpiot? vai onko siinä HC ja HR?... vai onko toinen HCR ja toinen HR tai HC?
Kummassakos saa palaa vain lähitvalo, HC vai HR? vai kuinka toi asia on?
Te jotka olette kytkeneet toisenkin lähivaloista palamaan, Miten olette sen toteuttaneet?
Ja tietenkin muutkin jotka tiedätte asiasta jotain kertokaa kaikki! *![]()
saiskos vastaavan toimimaan suskan gsx-f:ssä? Ulkonäkö on tosiaan hiukka rikkonaisen oloinen vakkarilyhyillä.
Suzuki GSR600
itselläni on juuri kyseinen fz6s ja mielestäni valot olivat nokassa hölmön näköiset just lyhyillä valoilla. itse toteutin kytkennän parilla releellä (sulkeutuva ja vaihtorele) ja vaihdoin paksummat johdot suoraan akulta, että valoista saa kaiken tehon irti (jännitehäviö). kytkentä on helppo toteuttaa jos ymmärtää elekroniikasta yhtään mitään. elikä ohjaus alkuperäiseltä lyhyeltä valolta tavalliselle sulkeutuvalle releelle josta sähkö ohjataan vaihtoreleelle sn takia kun pitkänvalon umpiossa on h4 polttimo jossa on kaksi lankaa ja molemmat langat eivät saa palaa samaan aikaan koska polttimo ei kestä sitä lämpöö varttia kauempaa (on testattu). vaihtoreleen ohjaus otetaan pitkältä valolta. vaihtorele ei vedä tieteenkään kun pitkä valo ei ole kytketty kytkimestä ja siitä navasta kytketään h4 lampun lyhyen valon langalle johto. tätä kytkentää on hiukan vaikea kirjoittaa semmoiseen muotoon että siitä sais mitään selkoa. mutta periaate varmaan selvis. Se lampun kanta mika on pitkällä valolla niin sen saa auki ja siihen on helppo lisätä paljas abiko liitin painamalla ja laittaa kansi paikolleen tulee nätti asennus. Releet asensin akun viereen vaatiin tankin nostamisen pystyyn, itse asensin releet kytkentä alustaan elikä on todella helppo vaihtaa jos menee rikki vetää vaan pois. valoa ei pitkän valon umpiosta lähde juuri ollenkaan lyhyellä valolla koska sitä ei ole suunniteltu lyhyelle valolle. elikä tämä homma kannattaa vain ulkonäöllisistä syistä ja homman kruunaa kun ostaa molempiin umpioihin philipsin parhaat blue visio 4000celviniä polttimot valot näyttää ihan auton kaasupurkausvaloilta on meinaan ton uudelleen johdotuksen jälkeen yhtä hyvät valot kun monessa autossa. eikun vaan kytkemään johtoa ja häikäseen autoilioita sen huomasin viime kesänä. onnea asennukseen!![]()
Hmm, jaahas...Pitääpä ottaa isoon fasuunki tommoset ku nämä orggikset ajelee ensin loppuun. Tosin on kyllä pirun kirkkaat heittimet ihan vakionakin!!!(yamaha fz6s @ Loka. 21 2004,11:48) kirjoitti
![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Kiitoksia vinkeistä onpahan jotain puuhastelua talvikuukausiksi kun koittaa saada toispuoleisesta gsx-f:n valostosta tasapainoisen.![]()
Semper omnia haerent!
kiitti kovasti!!! *
Jos nyt ymmärsin oikeen niin sen kytkennän pitäs olla tämän näköinen: (sulakkeita vois tietty vielä suojaksi lisätä)
![]()
Jep kytkentä on täysin oikein, muista ne sulakkeet jos käyttää paksua johtoa ja ei ole sulaketta niin kyllä saat hyvät savut aikaan jos vaikka eriste menee poikki johdosta tai jotain vastaavaa. Tee vielä samalla etukatteen sisälle latauspistoke talvea varten, että ei tarvi ottaa akkua irti ja on kätevä latailla talvella. sitä pistoketta voi sitten käyttää esim kesällä vaikka gps laitteelle mahdollisuuksia on yhtä paljon kun käyttäjiäkin. menee siinä samalla vaivalla helposti.
joo kyseisessä tapauksessa ei ainakaan häikäise vaikka ei olekaan laillinen. eipä siitä valoa lähde kun noin kymmenen metriä pyörän eteen ja on edestä päin katsoen huomattavasta himmeämmän näköinen kuin alkuperäinen lyhyt valo että se siitä häikäisystä. ei kannata yleistää jos ei ole nähnyt kyseistä hommaa todellisuudessa.(Simwitsc @ Loka. 21 2004,14:45) kirjoitti
Mistähän noita HCR umpiota sitte sais? saako niitä?? Minkö maan maleissa niitä käytetään? vai käytetäänkö. *
Vielä jos sais molemmat Lamput palamaan pitkinäkin. *![]()
Hmm, ompa jännä ettei uudessa fasussa ole kahdennettuja lähivaloja, kun vanhemmassa on... Lain suoma hyöty jää käyttämättä.
Huono tie, parempi mieli
Niin on, harmin paikka. Mutta luulis jostain sais umpioita joissa olis molemmat mahdollisia. (pitkä ja lyhyt). Miksiköhän moiseen on päädytty. Onko vaan säästetty? vai onko valoteho tai kuvio parempi kun umpio on suunniteltu yksistään jommalle kummalle, kauko- tai lähivalolle. ?
Mutta minä en pelkää polliisii. Voishan tohon vielä kehittää kytkimen jolla valopatteriston saa toimimaan niinkuin orginaalissa. Sen vois vielä tehä niin että se ohittaa koko modifikaation.. tästä olis se hyöty että jos rele tai joku sattuu laukeamaan reissun päällä niin ei tartte ajella ilman valoja kotia asti. kääntää kytkintä niin sähköt kulkee vakioreittiä ja ohittaa itse lisätyt releet.